Kafamda deli sorular (?)

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
farklifurkan

Kafamda deli sorular (?)

Mesaj gönderen farklifurkan » 28 Kas 2018, 02:03

Merhabalar öncelikle kendimden bahsetmeden önce sizlerin değerli vaktinizden çaldığım için özür dileyerek konuya giriyorum. Kendimden kısaca bahsetmem gerekise 11. sınıf mesleki ve teknik anadolu lisesinde okuyorum okulu bırakıp açıktan devam edip üni. sınavına hazırlanmayı düşünüyorum fakat aklıma takılan bazı sorular var belki sizler diğer başlıklarda bu soracağım soruları defalarca yanıt vermiş ve bahsetmiş olabilirsiniz fakat yine de şuan ki durumda güncel olarak bilen birilerinden yardım almam hiçte fena olmaz diye düşündüm neyse hemen sorularıma gelmek istiyorum.
1) Açıköğretim lisesine kayıt olmayı düşünüyorum kayıtlar geçti mi, veya ne zaman kayıt olabilirim?
2)Kayıt olduktan sonra yılda sanırsam 2 kez sınava giricem sınavların zorluk derecesi nasıl ve kredi sisteminden kısaca bahseder misiniz?
3) Kayıt olduktan kaç sene sonra aöl den mezun olabilirim bu benim için önemli çünkü yaşıtlarımla aynı sene üni. sınava girebilir miyim merak ediyorum.
Bu sorularımı okuyup yardımcı olabileceklere şimdiden teşekür ediyorum

Jezxy
Onursal Üye

Re: Kafamda deli sorular (?)

Mesaj gönderen Jezxy » 28 Kas 2018, 02:26

1-) Sömestr Tatile Doğru Ocak Şubat Aylarında Tekrar Kayıt Yenileme ve Yeni Kayıt Açılıcak Henüz Tam Tarihi Belli Değil.

2-) Senede 3 Adet Dönem Sınavı Yapılıyor Lakin Şöyle Bir Detayı Var. Siz Sömestr Dan Sonra Gelirseniz 1 Adet Garanti Gireceğiniz Sınav Var.
Üçüncü Sınav İçin
Resim
Bu Şartları Taşımanız Gerekiyor Eğer Bu Şartları Taşırsanız , Haziran Temmuz Gibide Bu Sınavada Dahil Olabilirsiniz.

3-) Geldiğiniz Sene Mezun Olabilirsiniz Lakin

2018 - 2019 Açık Öğretim Genel Lisesi Dönemlere Göre Haftalık Ders Çizelgesi

Şurada Haftalık Ders Çizelgemiz Mevcut

Geldiğiniz Sene 6 Adet veya 4 Adet Zorunlu Ders Eklenicek Bu Derslerden Mutlaka Başarılı Olmanız Gerekiyor. Aksi Taktirde Mezun Olamazsınız.Döneminiz Uzar Ve Üniversite Kaydınız Tehlikeye Girebilir.

Kredi Sistem İse Örgün Liseler Bizden Daha Fazla Ders Saati Gördüğü İçin Açık Liseye Geçtiklerinde Fazla Kredileri Oluyor Tek Sıkıntı Kısmı Görmedikleri Dönemin Zorunlu Derslerini Vermek Kalıyor.

Linkde Haftalık Ders Çizelgesinde Her Dersin Kredisi Mevcut Dönemleri Toplayarak Geldiğinizde Kredinizi Görebiliyorsunuz Tam Net Çünkü Seçmeli Dersleriniz Bazıları Bizde Var Bazıları Yok Bunlar Kredi Dengesini Değiştirebiliyor Lakin Mezuniyet İçin Yeteri Kadar Kredi Toplamış Oluyorsunuz Lise Son Dönemde.

ve Tekrar Söyleyim Yaşıtlarınız Gibi Hem Açık Lise Okuyup Hem Üniversite Sınavına Dahil Olabilirsiniz. Sadece Son Dönemde Karşınıza Çıkıcak Olan Zorunlu Dersleri Başarılı Olmanız Gerekiyor Tek Problem Bu Oluyor.

Ben Size Geçen Senenin Soruları Gösteriyim ...

Bunlarla Kendinizi Sınayabilirsiniz Dersler Konusunda ve

http://aok.meb.gov.tr/kitap/

Bu Sitedekilerde Bizim Ders Kitaplarımız Oluyor Bu Kitaplar Üzerinden Sorular Geliyor.

farklifurkan

Mesaj gönderen farklifurkan » 28 Kas 2018, 02:55

Yanıtlarınız için çok teşkkür ederim. Bu arada birşey sormak istiyorum 9 ve 10. sınıftaki derslerimden kredi alabilir miyim? Ve 2. dönem için kayıt yaptıracağım bütün dersleri sorunsuz bir şekilde versem yaşıtlarımla aynı yıl üni sınavına girebilirim miyim? Ya da bu şekilde kaç yılda mezun olurum merak ediyorum.

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 28 Kas 2018, 03:04

Rica Ederim ...

Hocam Yaşıtlarınızla Birlikte Üniversite Sınavına Dahil Olabiliyorsunuz ...

Sadece Sizi Eklenicek Zorunlu Dersleri Mutlaka Başarılı Olmanız Gerekiyor...

Bu Derslerden Başarılı Olamazsanız 3.Sınava Girmeniz Gerekiyor. Bazı Öğrencilerin Yaş Kriteri 3.Dönem Sınavına El Verişli Olmadığından Dolayı

Gelicek Dönemin İlk Sınavını Beklemek Zorunda Kalıyor. Buda Öğrenci Eğer Üniversite Kazanmış İse Üniversite Kaydını Tehlikeye Sokuyor.

Eğer Siz 3.Dönem Sınavına Girebiliyorsanız Önünüzde 2 Adet Sınavda Size Gelicek Olan 4 veya 6 Adet Olan Dersleri Başarılı Olmanız Lazım

farklifurkan

Mesaj gönderen farklifurkan » 05 Ara 2018, 13:44

Hocam okuldan ayrıldım örgün geçişten açık öğretime geçmeye karar verdim. Ocağın başlarında gidip açık öğretime yazılacağım ve şimdiden 2. sınav için çalışmaya başlamak istiyorum. Sınavlar için sizin bana tavsiyeleriniz nelerdir (sadece geçen senelerin çıkmış sorularını çözmek yeterli mi? sınavı geçmeyi garantilemek için nelere nereden çalışabilirim) merak ediyorum. Ayrıca şuan 11. sınıfı ilk dönem bırakıp açık liseye başlayacağımdan dolayı bu dönem kayıbım olacak fakat 9 ve 10. sınıfta örgün eğitimde gördüğüm dersler ve notlarım açık liseye yansır mı merak içerisindeyim. Son olarak hal böyleyken 17 yaşıma bu kasımda girdim 18 ime seneye giricem. Yani hesaplamalarıma göre 2. sınavı verirsem 11 in 2. dönemini vermiş seneye gireceğim 2 sınavda 12 yi vermiş olacağım ardından seneye kasımda 18 ime gireceğim için 3. sınava girip 11 in 1. dönemini mi vereceğim? Kabataslak olarak bundan sonraki sınavların hepsinden başarıyla geçtiğimi varsayarsak seneye mezun olup üniversite sınavına yaşıtlarımla girebilir miyim cevaplarınızı bekliyorum. Biliyorum karmaşık ve uzun bir yazı oldu ama umarım derdimi anlayabilmişsinizdir :) Ve ayrıca sizin bu konuda görüşlerinizi deneyim ve tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim saygılar.

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 05 Ara 2018, 17:05

Hocam En Baştan Başlayalım O Zaman ...

Şimdi 2018/1.Dönem Sınavının Soru Kitapçıklarının Yayınlanmasını Bekleyelim Ayın Aralık 17 / 18 Gibi Yayınlanır.

Daha Eski Çıkmış Soru Kitapçıkları Pek İşinize Yaramaz Bu Saaten Sonra Çünkü Çogu Kitap Değişti. Konuları Kitapdan Görmenin Faydası ÇOK.

"http://aok.meb.gov.tr/kitap/" Ona Buradan Ulaşabilirsiniz.

Diğer Soru İse ... Bize Geçişinizde Dönem Olayınız Kalkıyor. Yani 10 sınıf 11 sınıf Gibi İbareler Tamamen Yok.

Geldiğiniz Dönem Eğer 11.Sınıfın İlk Döneminde Geçtiğiniz Dersler Yoksa ... EN SON 10 SINIFTAN İTİBAREN TÜM NOTLARINIZ AÇIK LİSEYE AKTARILIR.

BURADA MESLEKİ NOTLARINIZ GEÇERSİZ OLUCAK. DÜZ AÇIK LİSEYE GEÇTİĞİNİZDEN DOLAYI AMA GERİ KALAN GENEL KÜLTÜR DERSLERİNİZİN TAMAMI AKTARILIR.

GELDİĞİNİZ DÖNEM SADECE 1.ADET SINAVA GİRİCEKSİNİZ.
SONRAKİ DÖNEM 3 TANE SINAV HAKKINIZ OLUCAK 18 YAŞINIZA GİRDİĞİNİZDEN DOLAYI.

GELİCEK SENENİN HAZİRAN TEMMUZUNA KADAR.

ve BİR SINAVDA 35 KREDİ TOPLAMA İMKANINIZ VAR MAKSİMUM

TOPLAM 4 SINAV GÖRECEĞİNİZDEN 4 X 35 Kredi = 140 KREDİ YAPIYOR VE BU SİZİN İÇİN ÇOK İYİ BİR HABER !

GELİCEK SENİN SONUNA KADAR 11 VE 12 SINIFIN TÜM ZORUNLU DERSLERİNİ TEMİZLEYEBİLİRSENİZ ÇOK RAHAT MEZUN OLURSUNUZ.

SINAVA ÇOK RAHAT GİRİŞ YAPABİLİRSİNİZ YKS SINAVI İÇİN HİÇ BİR PROBLEM TEŞKİL ETMESSİNİZ SADECE AÇIK LİSEYE GEÇTİĞİNİZ ANDAN İTİBAREN KREDİNİZİ TAMAMLAMAYA VE KALAN ZORUNLU DERS SAYINIZI 0 İNDİRMEYE ÇALIŞIYOR OLMANIZ GEREKİYOR.

VE BU SÜREDE HİÇ BİR TANE KAYIT YENİLEMEYİ KAÇIRMAYIN !

farklifurkan

Mesaj gönderen farklifurkan » 07 Ara 2018, 15:20

Hocam öncelikle vakit ayırıp bu sorularıma cevap ayırdığınız için gerçekten çok teşekkürler...
Verdiğiniz sitedeki ders kitaplarına baktım fakat onlarca dersin ve kitapların olduğunu gördüm biraz gözümü korkuttu açıkcası :) Ama üstesinden geleceğime inanıyorum fakat burada benim size soracağım şu ki; Ben önümüzdeki şubat-mart ayında yapılacak 2. sınav için hangi dersin hangi konularına çalışacağım merak ediyorum. Çünkü Youtube'da da konu anlatım videoları görmek beni sevindirdi ama genel olarak 1. 2. ve 3. sınavlar için hangi derse ve konulara çalışacağım şimdiden teşekkürler.

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön