3. dönem veya ek sınavla mezun olan AÖL'lilerin OBP puanları

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
emrahk
Onursal Üye

3. dönem veya ek sınavla mezun olan AÖL'lilerin OBP puanları

Mesaj gönderen emrahk » 18 Nis 2014, 19:51

Üniversite hayali kuran Açık Öğretim Lisesi öğrencilerini en çok merakta bırakan konulardan biri de üniversite sınavlarında aldıkları puana eklenecek okul puanı daha doğrusu Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP). Akıllarda ise şu soru var;

"Ben 3. dönem sınavıyla veya ek sınavla mezun olacağım ama bu sınavların açıklanmasından çok önce ÖSYM, OBP puanı ekli olan sınav sonuçlarını yayınlıyor, hatta yerleştirmeler bile bitmiş oluyor. Peki ben OBP alamayacak mıyım?"

Hayır, alacaksınız. :wink:

ÖSYM, örgün liseler ve AÖL'den öğrencilerin diploma notlarını Haziran ayı itibariyle istiyor ve Haziran bitmeden tüm öğrencilerin OBP puanları hesaplanıp, sisteme kaydediliyor. Açık lisede ise, öğrencilerin Mayıs sınavıyla birlikte, geçmişte aldıkları tüm notlardan oluşan diploma notları hesaplanıp ÖSYM'ye bildiriliyor. Haziran ayında yapılan bu işlemler sırasında AÖL'de Ağustos sınavı veya ek sınav henüz yapılmadığı için bu sınavlar diploma notuna, dolayısıyla OBP notuna etki etmiyor.

İşin özeti şu; bu sene YGS-LYS'ye giren son sınıf açık liselilerin Mayıs'tan sonraki sınavlarda alacakları notlar, okul puanına etki etmeyecek. Ağustos sınavı ve ek sınava girecek olanlar, o sınavlara sadece kredilerini tamamlamak için girmiş olacaklar.

Diyelim bu sene istediği puanı alamadığınız için, bir sonraki sene tekrar üniversite sınavlarına girmek isterseniz; işte o zamanki OBP puanınız, bu sene hesaplanmayan Ağustos veya ek sınav notlarının da etkisiyle hesaplanıp oluşacaktır. Bunun için ise bir dilekçe ile ÖSYM'ye güncel diploma notunu bildirmeniz yeterli olacak...

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

selin1992

Re: Temmuz veya ek sınavda mezun olacak AÖL'lilerin OBP puan

Mesaj gönderen selin1992 » 19 Nis 2014, 04:50

Allah senden gani gani ragzi olsun ne meb kaldı araamadigim ne ÖSYM kafam kac gundur allak bullaktiya kimse bu cevabi vermiyordu Allah ne muradin varsa versin bu bilhiyi neredrn aldin:)))))

MuzCumhuriyeti
Çırak

Mesaj gönderen MuzCumhuriyeti » 19 Nis 2014, 04:59

peki ösymye nasıl dikekçe vereceğiz? postayla genel merkeze mi yoksa ösym şubelerine mi?
29.09.2014 Mezun!!!!!!!! :44: :44: :44:

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 19 Nis 2014, 05:33

selin1992 yazdı:Allah senden gani gani ragzi olsun ne meb kaldı araamadigim ne ÖSYM kafam kac gundur allak bullaktiya kimse bu cevabi vermiyordu Allah ne muradin varsa versin bu bilhiyi neredrn aldin:)))))
dedik ya o kadar :D yeni birşey söylemiyor zaten bildiğimizi söylemiş
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 19 Nis 2014, 15:56

selin1992 yazdı:Allah senden gani gani ragzi olsun ne meb kaldı araamadigim ne ÖSYM kafam kac gundur allak bullaktiya kimse bu cevabi vermiyordu Allah ne muradin varsa versin bu bilhiyi neredrn aldin:)))))
Rica ederim. Bu bilgi yılların tecrübesidir.
MuzCumhuriyeti yazdı:peki ösymye nasıl dikekçe vereceğiz? postayla genel merkeze mi yoksa ösym şubelerine mi?
Bu sene son sınıfsan ve üniversite sınavına girdiysen dilekçe yollamayacaksın. Seneye tekrar sınava girersen o zaman gönderirsin. Dilekçe ÖSYS kılavuzunun içinde oluyor, onu doldurup posta ile ÖSYM Merkezine yollayacaksın...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

SEDAARTC
Çırak

Mesaj gönderen SEDAARTC » 08 May 2014, 04:55

ben mayıs 30 da snava giricem 10 kredim eksik 7 tane zorunlu dersi vermem lazım ama o 7 derstten 4ü ingilizce geçememe ihtimali yüksek bu ek sınavlr ne zaman oluyor

gözde

Re: 3. dönem veya ek sınavla mezun olan AÖL'lilerin OBP puan

Mesaj gönderen gözde » 08 Haz 2014, 14:10

Merhaba, 2. dönem açık liseye geçtim ve geçtiğimiz hafta ortak 5 dersin sınavına girdim. İngilizce-8'de şansa kaldım. 45'i geçemezsem temmuzda yapılacak olan sınava kalıyorum haliyle;
1, temmuzdaki sınav ne zaman olur?
2, ösymde okul puanını da alarak tercih yapmamız gerekiyor ama ek sınava girmek ve onun açıklanmasını beklemek zaten tercihlerin sonuna gelinir. puan eklenmesinde sıkıntı olur mu yani bu durum?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 08 Haz 2014, 16:36

gözde yazdı:Merhaba, 2. dönem açık liseye geçtim ve geçtiğimiz hafta ortak 5 dersin sınavına girdim. İngilizce-8'de şansa kaldım. 45'i geçemezsem temmuzda yapılacak olan sınava kalıyorum haliyle;
1, temmuzdaki sınav ne zaman olur?
2, ösymde okul puanını da alarak tercih yapmamız gerekiyor ama ek sınava girmek ve onun açıklanmasını beklemek zaten tercihlerin sonuna gelinir. puan eklenmesinde sıkıntı olur mu yani bu durum?
Merhaba, bu yıl 3. dönem sınavları 24-24 Ağustos tarihlerinde yapılacak. (Bu sınavlara girmek için 22 Ağustos 1997 ve öncesi doğumlu olma şartı var.)

Okul puanına 3. dönem sınavları etki etmiyor. Hatta bu sene geç yapılan 2. dönem sınavının bile etki edip etmeyeceği şüpheli. Ama çok fark etmiyor son bir iki sınavda alınan notlar OBP'ye. Yani puanınız elbet eklenecek ama 3. dönem sınavı bu kapsamda olmayacak...

Mustafa Kemal Atatürk

gözde

Mesaj gönderen gözde » 08 Haz 2014, 18:59

Gerçi evet 5 ders sonuçta çok fazla bir etkisi olmaz. ama burada en önemlisi 24 Ağustosta sınav, e birde sınavların açıklanma süresi derken bu sıralarda üniversite kayıtları yapılıyor olacaktır. Biz kazansak dahi üniversiteye nasıl kayıt yapacağız elimizde diploma olmazsa? Bunu ayarlar değil mi?

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 03 Tem 2014, 07:52

gözde yazdı:Gerçi evet 5 ders sonuçta çok fazla bir etkisi olmaz. ama burada en önemlisi 24 Ağustosta sınav, e birde sınavların açıklanma süresi derken bu sıralarda üniversite kayıtları yapılıyor olacaktır. Biz kazansak dahi üniversiteye nasıl kayıt yapacağız elimizde diploma olmazsa? Bunu ayarlar değil mi?
5 Ders derken anlamadım ?
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

esra6

Mesaj gönderen esra6 » 05 Tem 2014, 09:48

Merhaba, benimde bir sorum olacak. Ben de bu dönem geçmiştim açık liseye ve mayıs ayında sınava girdim. Okul puanımı aldım ama açık liseden puan alabilecek miyim? Daha önce sormuştum; yetişmeyebilir demiştiniz. Pazartesi tercihler başlayacak ya artık değişmez değil mi?

acıkliseeepro

Mesaj gönderen acıkliseeepro » 02 Ağu 2014, 22:16

Ben meslek lisesi mezunuyum açıktan da almadım diplomamı bir sorum olcaktı , benm arkadaşım normal meslek lisesinde okuyor obp puanıyla özel 2 yıllığa girdi bende hesap ettim 500 üzerinden obp puanım 298 diploma notum 59,75 ondan fazla azcık hatta bende bu puanla sınavsız hakkımı kullansam 2 yıllık özel veya devlet üniversitesine girebilirmiyim , ve sorum şu olcaktı meslek açıkla normal meslek diploması aynı işlevi görüyormu teşekkürler.

xcom

Mesaj gönderen xcom » 01 May 2015, 14:19

Peki obp hesaplamasında fazla ders vermiş olmayla daha az ders vermiş olmanın bir farkı var mı ?.

Şöyle anlatiym;Şuan 30 kredi verirsem mezun oluyorum.Hem bu sene okuyacağım üniversite için hem de daha ilerde planladığım başka bir bölümü kazanmak için obp benim için hayati önem taşıyor.

Bundan dolayı dersleri 2'ye bölüp yarısını mayısta yarısını ağustosta vermeyi düşünüyorum.Yüksek puanla dersi vermek için.

Bu sene için konuşuyorum.Mayısta 30 kredinin hepsini vermem mi obpyi daha güzel etkiler 15 krediyi daha yüksek puanla vermem mi ?

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 01 May 2015, 16:39

OBP kredi çoğunluğuna değil verdiğin derslerin notlarına göre hesaplanır, yani sen 15 kredi ile yüksek notlar alarak vermen OBPni yükseltir ama 30 kredi ile de yüksek yapabilirsin ama illa ikiye bölecem diyorsan böl ama 15 kredi ilede daha yüksek notlar alarak OBPni yükseltebilirsin :gozkırkma:

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 01 May 2015, 20:12

Bu arada eski bir konu olması münasebetiyle bir güncelleme yapayım; bu sene AÖL sınavları 30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacağından, yani Mayıs sonuna denk geleceğinden sonuçların Temmuz'a sarkması kaçınılmaz oluyor. ÖSYM ise, okullardan diploma notlarını Haziran ayında istediği için sizlerin 2015-Mayıs sınavı çok büyük ihtimalle OBP puanına etki etmeyecek.

Tarihler yetişmediği için bu sene hala okuyup, ÖSYS sınavlarına başvuranların OBP'leri Ocak sınavıyla birlikte aldıkları notlardan hesaplanmış olacak...

Mustafa Kemal Atatürk

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön