Mezuniyet Hakkında Çok Önemli

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
senar1st
Çırak

Mezuniyet Hakkında Çok Önemli

Mesaj gönderen senar1st » 03 Ara 2018, 16:38

merhaba arkadaşlar size sormak istediğim çok önemli bi konu var

ben şuan 12.sınıfım ilk defa kayıt oldum bu sene aöle kredi konusunda sıkıntım yok 230 kredim var ve vermem gereken 10 zorunlu ders kalmış ve benim lisedeki 3 senelik obp m 90.5(yüksek bi ünide okuma amacım var)

soruma gelecek olursak ben zorunlu dersleri bu 2 dönemde de vermesem(Edebiyatı vericem mutlaka tabi) ve 3.dönemde de girsem bu zorunlulara ve muaf olsam hepsinden sıkıntı olur mu mezuniyet adına

niye böyle bir şey yapıyosun diye sorarsanız dersler tamamen ezbere dayalı bunlara çalışmam bana bir şey katmayacak açıkcası ve dersler çok uzun zaman kısıtlı yetmezmiş gibi bir de müfredat değişti.ben bu dersleri çok rahat veririm sıkıntı yok ama benim kaygım hepsinden 90 95 100 gibi notlar almak aksi takdirde obp m düşecek bunu istemiyorum

o yüzden temmuzdaki sınavda zorunlu derslerden muaf olup diplomamı da ağustos eylül gibi almayı planlıyorum üniye kayıt olursam zaten 30 aralığa kadar süre tanıyorlarmış yani sanırım diplomayı rahat yetiştiririm üniye

diğer bi sorum eğer bu dediklerimde sıkıntı yoksa benim obp m nası hesaplancak 12.sınıf adına sadece edebiyatta başarılı gözükücem yani 1 dersten obp hesaplanır mı sıkıntı çıkar mı bunu da cevaplarsanız çok sevinirim benim için çok önemli arkadaşlar

Jezxy
Onursal Üye

Re: mezuniyet hakkında çok önemli

Mesaj gönderen Jezxy » 03 Ara 2018, 17:07

Merhaba ... :.yehuu:

Şimdi Toplam Zorunlu Ders Sayınız 10 Tane Kalmış ..

LAKİN TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİ MUTLAK BAŞARI İSTİYOR BU DERSİ MUAF EDEMEZSİNİZ.Diğer Kalan Dersleri Muaf Edebilirsiniz Fakat 3 Adet Sınav İstiyor

Resim

3.Sınava Katılma Kuralı Budur Hatırlatma Yapıyım.

Siz Dersleri Muaf Ederseniz OBP Etkilemez OBP BAŞARILI DERSLERİN ORTALAMASINDAN OLUŞUYOR. BAŞARISIZ DERSLERİN OBP ETKİSİ YOK !

DİĞER SORUNUZ CEVABI İSE DİPLOMAYI DERT ETMEYİN YETERKİ ÖĞRENCİ STATÜNÜZDE AKTİF YERİNE MEZUN YAZSIN HALKEĞİTİMDEN ALACAĞINIZ BELGE İLE BİLE ÜNİVERSİTE KAYIT İŞLERİNİZİ HALLEDEBİLİRSİNİZ DİPLOMA ŞART DEĞİL

OBP NASIL HESAPLANICAK İSE

ŞİMDİ EN KRİTİK YER BURASI.

YKS İÇİN ÖSYM BAŞVURU YAPTIĞINIZ ANDAN İTİBAREN ÖSYM ADAY GİRİŞİ YAPIP EĞİTİM BİLGİLERİ KISMINDA OBP GÖREBİLİRSİNİZ HALA MEZUN OLMASANIZ BİLE.

VE BU OBP

ÖSYM ŞİMDİ YKS SINAV TARİHİ 15 VE 16 HAZİRAN DEDİ SONUÇLARININ AÇIKLANMASI 18 TEMMUZ DEDİ ! TARİHLERE DİKKAT EDELİM

AÇIK LİSEDE 06 - 07 TEMMUZ 2019 DA 3.DÖNEM SINAVINI YAPICAK !

BUDA EN ERKEN AY SONU 29 30 31 TEMMUZ GİBİ AÇIKLANIR.

VE GEÇEN SENDE OLDUĞU GİBİ ÖSYM ÖĞRENCİLERE YKS SINAVINDAN 1 HAFTA SONRA

https://www.osym.gov.tr/TR,15135/2018-y ... 72018.html

ŞU DUYURU YAPTI VE BU SENEDE BİREBİR AYNISI OLUR.

BU DUYURUDAKİ TARİHE KADAR MEZUN OLMANIZ LAZIM VEYA BU TARİHDEKİ OBP PUANINIZA RAZI OLMANIZ GEREKİYOR.

EĞER SİZ 3.DÖNEM SINAVINA MEZUNİYETİNİZİ BIRAKIRSANIZ O DERSLERDEN GELİCEK OBP HESAPLANMAYACAK.

ÇÜNKÜ SINAV TARİHLERİ BELLİ VE O TARİHLER ARASINDA SİZ DAHA 3.DÖNEM SINAVINA GİRİCEK OLUCAKSINIZ HALA MEZUN DEĞİLSİNİZ VE O DERSLERDEN BAŞARILI OLACAKLARINIZ VARSA OBP DOĞAL OLARAK ETKİLENECEĞİNDEN ÖSYM EN SON ONAYLANDIĞI DAHA DOĞRUSU SİSTEMDE EN SON GÖRDÜĞÜ OBP ONAYLIYICAK SONRA EKLENENİ ANCA BİR SONRAKİ SINAVDA KULLANABİLİCEKSİNİZ.

İNŞALLAH ANLATABİLMİŞİMDİR YİNE KAFANIZA TAKILAN BİŞEY OLURSA ELİMDEN GELDİĞİNCE CEVAPLAMAYA ÇALIŞIRIM.

Kullanıcı avatarı
Ciocarlia99

Re: Mezuniyet Hakkında Çok Önemli

Mesaj gönderen Ciocarlia99 » 03 Ara 2018, 20:16

Bende aynı şeyi düşünüyodum.3.dönemden sonra mezun olursam üniversite ye kayıt olmamı engeller mi ? Geçici diploma alıp üniversiteye onu vermem gerekiyor heralde ama geçici diploma kalktı deniliyor böyle bişey var mı ?

senar1st
Çırak

Mesaj gönderen senar1st » 03 Ara 2018, 21:00

hocam geçici diploma değil mezun olabilir belgesi götürüyoruz onlar da mezun olana kadar onu kullanıyorlar kalktıysa mutlaka bilgilenmemiz lazım bu konuda riske atılcak iş değil

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 03 Ara 2018, 21:41

Ciocarlia99 yazdı: 03 Ara 2018, 20:16 Bende aynı şeyi düşünüyodum.3.dönemden sonra mezun olursam üniversite ye kayıt olmamı engeller mi ? Geçici diploma alıp üniversiteye onu vermem gerekiyor heralde ama geçici diploma kalktı deniliyor böyle bişey var mı ?
Geçici Mezuniyet Belgesi İle 31 Aralığa Kadar Ön Kayıt Yaptırıyorsunuz.

31 Aralık Lise Dİploması Üniversite Son Teslim Tarihi Oluyor ...

Sizin Bu Tarihe Kadar Artık YA DİPLOMANIZI TESLİM ETMENİZ GEREKİYOR YADA DİPLOMANIZ HALA BASILMADI İSE ÇIKMA BELGESİ ALMANIZ GEREKİYOR.

*ÇIKMA BELGESİ DİPLOMANIN A4 KAĞIDA DİLEKÇE OLARAK DÖKÜLMÜŞ HALİ

SİZ YETERKİ 3.DÖNEM SINAVINDAN SONRA TÜM MEZUNİYET KOŞULLARINI SAĞLAYIP ÖĞRENCİLİK DURUMUNU MEZUN STATÜSÜNE GETİRİN ONDAN SONRASI SADECE DİPLOMA VEYA ÇIKMA BELGESİNE KALIYOR. BİRİ OLMAZDA DİĞERİ TÜM PROBLEMLERİNİZİ YİNE ÇÖZER :gozkırkma:

senar1st
Çırak

Mesaj gönderen senar1st » 03 Ara 2018, 22:20

hocam peki sadece edebiyatı verdik diyelim tek ders üzerinden mi hesaplancak obp miz

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 03 Ara 2018, 22:35

Öyle Şey Olur Mu !

Siz Şuan Yeni Geçiş Yaptığınızdan Dolayı AÖL ÖĞRENCİ GİRİŞİNDE YANİ ÖĞRENCİ HESABINIZDA BAŞARILI DERSLER KISMI BOŞ GÖZÜKÜYORDUR.BU ÖRGÜN EĞİTİMDEN AÇIK LİSEYE GEÇEN HERKEZDE BÖYLE BU SİZİ YANILTMASIN !!!

OBP TAMAMEN 4 SENELİK EĞİTİM BAŞARILI DERSLER KISMININ ORTALAMASI İLE OLUŞUYOR.

SİZ EDEBİYAT DERSLERİNİ BAŞARDIKTAN SONRA ŞUANKİ ORTALAMINIZIN ÜZERİNE BİRDE EDEBİYAT DERSLERİNİ EKLEYİN.

NORMALDE AÇIK LİSEDE "Açık Öğretim Diploma PUANI/NOTU - OBP Hesaplama !"

HESAP BU ŞEKİLDE YAPILIYOR.

İSTERSENİZ HALKEĞİTİME GİTTİĞİNİZDE "Transkript ( Not Dökümü )" Alıp Evde Tekrar Bu Belirttiğim Şekilde Hesaplayabilir ve Düşündüğünüz Edebiyat Derslerini Ekleyip Son Hakinide Görebilirsiniz :gozkırkma:

senar1st
Çırak

Mesaj gönderen senar1st » 04 Ara 2018, 14:02

hocam obp nasıl hesaplanıyor onu biliyorum da benim sormak istediğim farklı

benim 3 senelik obpm 90.5 orda sıkıntı yok

bu sene sadece edebiyatı verdim diyelim örneğin 1.dönem tek başarılı dersim edebiyat ve notum da 90 o zaman benim 1.dönem ortalamam 90 mı olacak

aynı şekilde 2.dönem de 100 aldım diyelim 2.dönem de 100 olacak ve 1 senenin genel ort 95 olacak sonra 4 senenin ortalaması alınmayacak mı obp adına

yani benim kaygım bu seneki ortalamam hesaplanırken tek ders üzerinden hesaplanması gibi bir şey olabilir mi bakarsın en az 3 dersten başarılı olma kuralı falan vardır ayvayı yeriz sonra

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 04 Ara 2018, 14:10

Açık Lisede Dönem Kavramı Yok !

Senin 2 Dersin O Hesaplamada Gösterdiğim Gibi Diğer Derslerinle Birlikte EN BAŞTAN HESAPLANIP YANİ TÜM LİSE DERS SONUÇLARINLA EN BAŞTAN HESAPLANIP DİPLOMA NOTUNA DÖNÜŞÜCEK.

AÇIK LİSEDE DÖNEM OLAYI ÖRGÜN EĞİTİME GÖRE DEĞİŞİYOR. BİZDE DÖNEMLİK NOT VEYA ORTALAMA YOK ...

LİSE 1 = 1 VE 2.DÖNEM
LİSE 2 = 3 VE 4.DÖNEM
LİSE 3 = 5 VE 6.DÖNEM
LİSE 4 = 7 VE 8.DÖNEM

DİYE ADLANDIRILIYOR. BUNUN BU ŞEKİLDE ADLANDIRILMASIDA BİR ÖĞRENCİYE MEZUNİYET ŞARTI KOYMALARINDAN DOLAYI.

BİR ÖĞRENCİ HESABINDA 8.DÖNEM YAZISINI GÖRMEDEN MEZUN OLAMIYOR.

MİSAL AÇIK LİSEDE 18 YAŞINDA İSEN = SENEDE 3 TANE DÖNEM ATLAYABİLİYORSUN 17 YAŞ ALTI İSE SENEDE 2 DÖNEM ATLAYABİLİYORSUN.

BUNDAN DOLAYI BİZDE DÖNEM ORTALAMASI DİYE BİR OLAYIMIZ MAALESEF YOK. MATEMATİKSEL OLARAK VAR AMA KAYDE DEĞER BİŞEY YOK.

senar1st
Çırak

Mesaj gönderen senar1st » 04 Ara 2018, 14:43

hocam benim anlamadığım bu seneki ortalamam hesaplanırken başarılı olduğum derslerin notlarını krediyle çarpıp kredi sayısına bölmeyecek miyiz normalde sistem bu yani örnek vereck olursam

edebiyat 95x5
ing 90x5
tarih 85x2 1165/13 ten 89 küsür gelicekti bu dönemim ortalaması
din80x2

aynı şekilde 2.dönemden de 91 geldi diyelim ortalama toplamda 12.sınıf okul puanı ortalaması 90 olmayacak mı

9 10 11 12 ortalamalarını toplayıp 4 e bölücem ve bu benim üni sınavında kullanacağım obp puanım olacak benim bildiğim böyle

sormak istediğim şu bu ortalama hesaplanırken sadece edebiyattan başarılı olduğumu varsayalım ondan da 95 alayım ilk dönem ortalamam tek bir ders üzerinden mi hesaplanır aynı şekilde 2.dönemde de 95 aldım diyelim 12 genel ortalamam 95 mi olur(zorunluları 3.dönemde muaf edicem başarısız oldukları için obpye etki etmemeleri gerekiyor)

Jezxy
Onursal Üye

Mesaj gönderen Jezxy » 04 Ara 2018, 21:08

Hocam Ben SİZ DİPLOMA PUANI HESAPLAMAYI BİLİYORUM DİYİNCE KONUYU ANLATMADIM UFAK BİR BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR

ŞİMDİ AÇIK LİSEYE GEÇTİĞİNİZDE 230 VERİLMİŞ !

SİZ YENİ GEÇİŞ YAPTIĞINIZDAN 230 KREDİNİN DETAYLARINI BİLMİYORSUNUZ ... AMA HALK EĞİTİMDEN NOT DÖKÜMÜ İSTERSENİZ BU KONUYU NETLİĞE KAVUŞTURABİLİRSİNİZ.

ŞİMDİ AÇIK LİSEDE DİPLOMA HESABI YAPILIRKEN

Resim

MİSAL ŞU RESİMDE GÖZÜKTÜĞÜ GİBİ DİKKAT EDİN

SIRF ÖRNEKLENDİRMEK İÇİN

SADECE 11 DERSİ DİKKATA ALMIŞIM VE BU DERSLERİN TOPLAMI 28 KREDİ YAPIYOR.

VE HER DERS KREDİ X SINAV NOTU İLE ÇARPIMI SAĞLANIYOR

SONRA TÜM DERSLERİN ÇARPIM NOTU TOPLANIP 11 DERSİN TOPLAM KREDİSİNE BÖLÜNÜYOR.

SİZ BUNUN GİBİ 230 KREDİNİN NEREDEN GELDİĞİNİ HANGİ KREDİNİN HANGİ DERSE İŞLENDİĞİNİ ÖĞRENİP BİR NOT DÖKÜMÜ ALIP

BU YUKARDAKİ RESİMDEKİ GİBİ TEK TEK 230 KREDİYİ HESAPLAMANIZ GEREKİCEK.

İŞTE BU ŞEKİLDE OLUNCA BİZDE DÖNEM KAVRAMI KALKIYOR.

SİZ 230 KREDİYİ HESAPLADIKTAN SONRA

BU 2 TANE TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI DERSİNİDE SONRADAN EKLEYİP DİPLOMANIZDA YAZICAK OLAN DİPLOMA PUANINI BULMUŞ OLUYORSUNUZ.

VE BU YÜZDEN ASLA VE ASLA BAŞARISIZ DERSLER OBP ETKİSİ OLAMAZ !! ÇÜNKÜ HESAPLAYAMIYORUZ MATEMATİKSEL BİR GÖREVİ YOK MANTIKSAL HİÇ YOK !

HEP BAŞARILI DERSLER ÜZERİNDEN HESAPLAMA YAPILIYOR.

Açık Öğretim Diploma PUANI/NOTU - OBP Hesaplama !

BEN KONUYU YİNE ŞURAYA BIRAKIYIM İNCELEMEK İSTERSEN BİR BAK.

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön