Yurtdışı üniversiteleri için GPA hesaplama

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Zappa

Yurtdışı üniversiteleri için GPA hesaplama

Mesaj gönderen Zappa » 01 May 2022, 23:14

Merhaba, AÖL mezunu olup ABD veya İngiltere’de üniversite okumak istiyorum(burs ile) ve bunun için SAT/ACT, toefl/ielts gibi sınavlarda başarılı olup aynı zamanda essay’lerimle beraber GPA belgemi de göndermem gerekiyor diye biliyorum fakat aöl’de ortalama sistemi yerine kredi sistemi olduğu için GPA nasıl hesaplanıyor onu bulamadım nasıl halledebilirim? Ve bunların dışında dikkate almam gereken başka bir şey var mı?
Teşekkürler

Murattii
Acemi

Re: Yurtdışı üniversiteleri için GPA hesaplama

Mesaj gönderen Murattii » 05 May 2022, 03:26

Örgün Lise yada Açık Lise fark etmez, her iki eğitim sisteminde 100'lük not sistemi kullanılmaktadır.
GPA Nedir? GPA Ne Demek?
GPA, Akademik üstünlüğünüzü / performansınızı / mükemmelliğinizi ölçmenin en uygun yolu!

GPA açılımı “Grade Points Average” olan öğrencilerin akademik performansını değerlendirmek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Türkçede ise “ağırlıklı not ortalaması” olarak bilinen GPA, öğrencileri akademik başarılarına göre sıralamak için gereklidir.

CGPA (Cumulative Grade Points Average) olarak tanımlanan genel ağırlıklı not ortalaması da “GPA” olarak ifade edilebilmektedir.

GPA sayesinde öğrencilerin derslerinden kazandığı her not, tek bir ölçek üzerinden hesaplanır. Bu da öğrencinin bir dönemde, bir yılda hatta akademik eğitimi boyunca aldığı notları sadece bir sayı ile ifade etme imkânı verir.

GPA, öğrencilerin yeteneklerinin de bir göstergesidir. Üniversiteye kabul, burs veya iş için başarılı öğrencileri ayırt etmede yardımcı olmasıyla da ön plana çıkmaktadır.

GPA skoru her ülkenin eğitim sisteminde kullanılmayabilir. GPA kullanan ülkeler ve okullar ise farklı GPA ölçekleri üzerinden değerlendirme de yapabilmektedir. GPA sistemi sıklıkla lise, üniversite ve yüksek lisans yıllarında hesaplanmakta ve talep edilmektedir. Biz bu yazımızda yükseköğrenim dönemleri için daha çok ihtiyaç duyacağınız GPA skorlarını ele alıyor olacağız. GPA nedir sorusuna açıklık getirdiğimize göre şimdi hesaplama ile ilgi detaylandırma kısma geçebiliriz.

GPA Hesaplama – GPA Nasıl Hesaplanır?
Dünya çapında öğrenci değerlendirmek üzere harf notu sistemi pek çok akademik kurum tarafından kullanılmaktadır. Harf notu modeliyle ilgili farklı not sistemleri bulunmaktadır. Genel olarak GPA ölçeklendirmesi 0,0-4,0 arasındadır. Harf notu ise A,B,C,D,F olarak ifade edilir. Nadir görülmekle birlikle “E” harf notunu kullananlar da bulunmaktadır.

Gano hesaplama olarak da rastlayabileceğiniz GPA hesaplama kolaylıkla yapılabilmektedir. Hesaplama işlemi için öncelikle hangi harf notu sistemini kullandığınızı bilmeniz gerekir.

Öğrencilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında yer alan GPA nasıl hesaplanır ile ilgili bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Harf notu sistemine göre “A” ideal çalışmayı temsil ederken, “B” veya “C” standart bir çalışma performansı sergilendiğine dikkat çekmektedir. “D” öğrencinin eksiklikleri olduğunu belirtirken “F” ise dersten başarısız not alındığını göstermektedir.

Ülkeler ve üniversitelere göre değişmekle birlikte genel olarak 3 farklı harf notu sistemi ön plana çıkmaktadır. AA/BA/BB - A+/A-/A – A1/A2/A3 harf notu sistemlerinin başarı notu karşılıklarını aşağıdaki tablolarda inceleyebilirsiniz. Bu notlara karşılık gelen başarı puanları sizin GPA oranınızı doğru bir şekilde hesaplamanıza katkı sağladığından önemlidir.
Resim
Resim
Resim
Harf notlarının yanındaki artı ve eksiler aynı zamanda “US grades” olarak da geçmektedir. Bu da notlardaki ara değerleri hesaba katabilmek adına önemlidir. Örneğin, 90-100 arası A iken, 90-92 arası A-, veya 97-100 arası A+ olması ortalamada dengeleri değiştirebilmektedir. Her kurumun + ve – harf notu sistemini tanımadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Üniversite GPA hesaplama işlemi genel olarak final notlarına göre yapılmaktadır. Bu sayede öğrencilerin genel performansı hakkında rahatlıkla bilgi sahibi olunabilir. Öğrencilerin A,B,C gibi notlar kazandığını söylemek genelde anlamsızken dönem veya yılsonunda ortalamalarının 2,0 - 3,0 - 4,0 olarak ifade edilmesi daha doğrudur. Aynı şekilde dönem içinde alınan dersler açısından bakıldığında sayı yerine harf notu kullanmak çok daha yerinde olacaktır. “Matematik dersinden 4,0 aldım” demek yerine “Kimya dersinden A aldım” demek gibi.

Üniversite not ortalamanız isterseniz size transkript belgesi olarak okul tarafından verilmektedir. Transkriptinizi öğrenci işlerinden, e-devlet sisteminden veya üniversitelerin web sayfalarından alabilirsiniz.

GPA not ortalamasını kendiniz hesaplamak için;

Dönem içinde alınan derslerinizin kaç kredi olduğunu
Dönem içinde kaç ders aldığınızı
Dönem içinde alınan derslerinizin harf notu karşılığını bilmeniz gerekmektedir.

Bir dönemde 4 kredilik bir dersten A, 3 kredilikten B, 2 kredilik dersten C ve 4 kredilik dersten B aldığınızı düşünelim. Bu verilere göre bir dönemde toplam not ortalamanızı aşağıdaki denklem üzerinden hesaplayabiliriz.

(Alınan ders*harf notu) + (Alınan ders*harf notu) + (Alınan ders*harf notu) + (Alınan ders*harf notu) / Dönem içinde alınan toplam kredi sayısı = o dönemki not ortalaması

(4*4) + (3*3) + (2*2) + (4*3) / 13 = 41 / 12 = 3.15

Tüm üniversite eğitim dönemlerinizi yukarıdaki tabloya göre yapabilirsiniz. Yalnız aldığınız krediler ile tamamladığınız krediler farklılık gösterebilir. Yani her aldığınız dersi geçemeyebilirsiniz. Ve sadece geçtiğiniz dersler üzerinden kredilerinizi hesaba katabilirsiniz. Fakat aksine kaç kredilik ders aldıysanız dönem sonundaki toplam puanınızı o kredi sayısına bölersiniz. Transkriptinizde de görecesiniz ki her kaldığınız ders için o dersin kredi sayısı “0” la çarpılacak ve o dönemki ortalamanızı düşürecektir. Aynı şekilde başarılı notlar aldıkça da hızla yükselecektir.

Dersler farklı kredi sayılarına sahip olduklarında işler biraz daha karmaşık hale gelebilir. Örneğin 4 kredilik bir dersten A aldıysanız toplamda 16 kredi, 2 kredili bir dersten A aldıysanız 8 kredi elde edersiniz. Kısacası, aynı harf notunu aldığınızda genel olarak derslerin kredi sayıları ortalamanızın dengesini değiştirmektedir.

Türkiye’deki bir üniversiteden mezun olmak için 4 yılda 240 kredi tamamlamanız gerekir. İngiltere’de ise lisans programları 3 yıl olduğundan 180 kredi tamamlamak yeterlidir. Artık GPA nedir nasıl hesaplanır hakkında da fazlasıyla bilgiye sahipsiniz.

Mezun olabilmeniz için ise en az 2,0 ortalama ile bölümünüzün derslerini tamamlamanız gerekir. Bu da ortalama 240 krediye denk gelen derslerin her birinden en az C almanız anlamına gelmektedir.

Üniversite not ortalamanızı otomatik olarak hesaplayabilme imkânınız da bulunmaktadır. METU GPA bu sayfalar içerisinde en çok tercih edilen web sitelerindendir. ODTÜ’de eğitim alan küçük bir öğrenci grubu tarafından yapılmıştır. Ve not ortalamalarının daha kolay hesaplanabilmesini sağlamak için geliştirilmiştir. Web sitesinde hem dönemlik ortalamanızı (GPA) hem de genel ağırlıklı ortalamanızı (GCPA) hesaplama fırsatı sunulmaktadır. Ayrıca sayfada üniversitelerin kullandığı tüm harf notu sistemleri mevcuttur. Ortalamanızı hemen hesaplamak için METU GPA yazısına tıklayabilirsiniz. Üniversite not ortalaması hesaplamasına ek olarak sayfada ders notu hesaplama da yapabilirsiniz.

İngiltere GPA sistemi / İngiltere not sistemi
İngiltere üniversite ve İngiltere Yüksek lisans not sistemi alışılandan daha farklı olarak ifade edilmektedir. Bu derecelendirmelerin İngiltere sistemine göre ifade şekli aşağıda belirtilmiştir.

Resim

İngiltere’nin en iyi üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi alabilmek için ortalamanızın genelde 3,0 ve üzeri olması beklenmektedir. İngiltere’nin prestijli üniversitelerinde yer alabilmeniz sizin için büyük fayda sağlayacaktır.

Tabloda yer alan GPA oranları üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak yüksek lisans eğitimi için İngiltere üniversitelerindeki;

2:1 oranının Türkiye için karşılığı 2,80 - 3,20
2:2 oranının Türkiye için karşılığı 2,45 - 2,70 not ortalamalarıyla kabul edilebilmektedir.

GPA, Öğrencilerin başarılarına sayısal bir değer atama açısından etkili bir yol olarak gösterilmektedir. Çoğu kolej ve üniversite kabul kararları verirken not ortalamalarının sonuçlarını fazlasıyla dikkate almaktadır. Yüksek lisans ve mesleki anlamda eğitim veren kurumlar da aynı şekilde ortalamaları önemsemektedir. Öğrencileri kuruma kabul etmek için son karar çoğunlukla kişisel özellikler, essay yazısı gibi etmenlere göre verilir. Yüksek not ortalaması, test skorları da üniversiteye erken kabul alınmada vazgeçilmez etmenlerdendir.

Sadece iyi bir okulda eğitim almak çoğunlukla yeterli değildir. İyi bir not ortalamasıyla mezun olduğunuzu göstermeniz de önemlidir. İleriki eğitim sürecinde emin adımlar atmak ve iş alanında yükselmek için GPA skorunuzu yüksek tutmanız büyük avantajdır.

Konu hakkında Yurtdışı Eğitmenlik Danışma Şirketlerinden her türlü danışma hizmeti alabilirsiniz.

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön