YGS'de randevulu sistem geliyor

Dünya'dan ve Türkiye'den en son haberler...
Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

YGS'de randevulu sistem geliyor

Mesaj gönderen Doçent » 15 Nis 2012, 15:00

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, YGS'de randevulu sisteme geçileceğini belirterek “Tıpkı TOEFL’da olduğu gibi. Randevu sistemi getireceğiz. Diyelim öğrenci haziranda hazır değilse eylülde girecek, eylülde düşük not aldıysa şubatta girecek. Hangisinde başarılı puan aldıysa onu kullanabilecek” dedi

Bilkent ÜniversitesiMarka Kulübü’nün düzenlediği “3. Liderlik Forumu”na katılan Milli EğitimBakanı Ömer Dinçer, Yükseköğretim Geçiş Sınavı’nda (YGS) randevulu sisteme geçileceğini açıkladı.

Foruma katılan öğrencilere bakanlığın faaliyetleri hakkında bilgi veren ve soruları yanıtlayan Dinçer, “YGS’nin yıl içinde 3 kere yapılacağına ilişkin bir açıklamanız oldu. Bu konudaki çalışmalar ne yönde” sorusu üzerine, Türkiye’de öğrenciyi seçmek için sınav yapıldığını ancak dünyada esas amacın bu olmadığını ifade etti.

‘SBS BİLGİ İÇİN’

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ve YGS’nin öğrenciyi seçmek için yapıldığını, bunun nedeninin de eğitim sistemindeki kalite farklılıklarından kaynaklandığını belirten Dinçer, “Evet, biz SBS’yi kaldırmak istiyoruz. Daha doğrusu SBS’yi seçme esaslı yapmak istemiyoruz. SBS’yi öğrencinin bilgi ve becerilerini ölçmek için ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın niteliğini değerlendirmek için yapmak istiyoruz” dedi.

‘STRES BİTECEK’

Türkiye’de sınava girmenin toplumsal bir harekete dönüştüğünü belirten Dinçer, şunları söyledi:

“Bütün toplumu bir günde birkaç saatlik bir sınava almayı düşünmüyorum. YGS’de biz öğrenciyi birden çok sınava almayacağız, sınavı birden çok yapacağız. İsteyen öğrenci istediği sınava girecek. Tıpkı TOEFL’da olduğu gibi. Randevu sistemi getireceğiz. Öğrenci gidecek, birbirine eşdeğer olan bu sınavlara katılacak. Diyelim haziranda hazır değilse eylülde girecek, eylülde düşük not aldıysa şubatta girecek. Hangisinde başarılı puan aldıysa onu kullanabilecek.Bu çocuklarımızın üzerindeki stresi azaltacak, dershanelere olan talebi de azaltacak. Kabul sistemi için altyapımız henüz yeterli değil. Zaman içinde inşallah.”

Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Re: YGS'de randevulu sistem geliyor

Mesaj gönderen serena » 15 Nis 2012, 15:19

seneye olur umarım
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

mhmmdfff

Mesaj gönderen mhmmdfff » 15 Nis 2012, 17:59

inşallah gelecek yıla olur ne diyelim :)

Kullanıcı avatarı
kardelen198
Uzman Doktor

Mesaj gönderen kardelen198 » 15 Nis 2012, 18:34

Sene içindeki tüm sınavlarla randevumuz var diyelim o zaman, birinde olmazsa ötekinde olur inşaallah... :P

Kullanıcı avatarı
Eflâ
Uzman

Mesaj gönderen Eflâ » 16 Nis 2012, 16:05

2014 yılında bu sisteme geçilecekmiş.

Onunla gülmek dünyanın en güzel şeyidir, siz bilmezsiniz. (:

Aöl MEZUN!

Aöf - Kamu Yönetimi

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Mesaj gönderen serena » 16 Nis 2012, 18:53

çok uzunmus hemen geçilse iyi olur
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

Kullanıcı avatarı
ozgur
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ozgur » 17 Nis 2012, 16:13

inş olur hadi bakalım..
o şimdi ıspartalı; ) Süleyman Demirel üniversitesi.

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 01 Haz 2012, 23:16

Bu yıl çok kötüydüm 2014 yılına kadar anca kazanabilirim oda belki hiç sanmıyorum.

“Genel ve Güncel Konular, Son Dakika Haberlerleri” sayfasına dön