arkadaşlar lütfen yardım

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
celaloviç

arkadaşlar lütfen yardım

Mesaj gönderen celaloviç » 19 Şub 2013, 18:05

merhaba;

açıköğretim lisesine alansız (alan yok) olarak devam ediyorum.diploma alabilmek için zorunlu derslerin tamamını geçmek mi gerekiyor.yani diyelim ki 192 krediyi tamamladım.buna rağmen geçemediğim zorunlu ders varsa diploma alamıyor muyum?iki sorum da muafiyetle ilgili olacak:

1)en çok kaç dersten muaf olma hakkım var?örneğin zorunlu derslerin 5'inden muaf olabilir miyim?muaf olduğum ders sayısının fazla olmasının ne gibi olumsuzlukları var.
2)bir dersten muaf olmak için en az kaç kere sınavına girmiş olmak gerekiyor.

konuyu bilen arkadaşların geniş geniş açıklamalarını rica ediyorum.şimdiden teşekkürler arkadaşlar.görüşmek üzere.

Kullanıcı avatarı
nefes
Yardımcı Asistan

Re: arkadaşlar lütfen yardım

Mesaj gönderen nefes » 19 Şub 2013, 20:03

geçebilmen için zorunlu derslerin tamamını vermen gerekiyor kredini doldursan bile bu şart.. alan ve ortak derslerden muaf olabilirsin zorunlu derslerde böyle bir şey yok. muaf dersin yanlış bilmiyorsam diploma notu üzerinde etkisi var. muaf olduğun dersin kredisini alamıyorsun dolayısıyla bu diploma notuna yansıyor.ayrıca muaf dersin sınırlaması da yok ve bir dersden muaf olmak içinde o dersden 3 kere sınava girip verememen gerekiyor.. bu kadar :)

celaloviç

Mesaj gönderen celaloviç » 19 Şub 2013, 21:33

:D zorunlu derslerden muafiyetin olmadığından emin misiniz?sistemde yalnızca dil ve anlatım dersinden muaf olunamayacağı yazılıyordu sanırsam.eğer dediğiniz gibiyse yandık demektir.zira o ingilizceleri,geometrileri sittin sene veremem.
zorunlu derslerden muaf olunamayacağından emin misiniz?

Kullanıcı avatarı
melodi
Doktor

Mesaj gönderen melodi » 20 Şub 2013, 03:47

celaloviç yazdı:merhaba;

açıköğretim lisesine alansız (alan yok) olarak devam ediyorum.diploma alabilmek için zorunlu derslerin tamamını geçmek mi gerekiyor.yani diyelim ki 192 krediyi tamamladım.buna rağmen geçemediğim zorunlu ders varsa diploma alamıyor muyum?iki sorum da muafiyetle ilgili olacak:

1)en çok kaç dersten muaf olma hakkım var?örneğin zorunlu derslerin 5'inden muaf olabilir miyim?muaf olduğum ders sayısının fazla olmasının ne gibi olumsuzlukları var.

konuyu bilen arkadaşların geniş geniş açıklamalarını rica ediyorum.şimdiden teşekkürler arkadaşlar.görüşmek üzere.
dil anlatım dersi hariç diğer ortak derslerden üç kez sınava girip başarısız olursanız muaf olursunuz.sadece dil anlatım dersinin muafiyeti yok.muaf ders sayısına gelince sınırlı bir sayı yok.kredi toplamınız 192 olaması gerekirken siz 220 kredi dahi toplasanız ortak dersiniz kalmışsa veya muaf olmamışsanız kesinlikle mezun olamazsınız.bu yüzden ders seçimi yaparken önce ortak dersleri seçmeli gerekirse kredi tamamlamak için seçmeli ders seçmelisiniz.umarım yeterli olmuştur :P

celaloviç

Mesaj gönderen celaloviç » 20 Şub 2013, 04:16

tamam arkadaşlar teşekkür ederim.olayı anladım.askerden yeni geldiğim için kafa biraz harabe vaziyette.yoksa aslında anlaşılmayacak bir şey yok.yardımlarınız için teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 20 Şub 2013, 04:50

celaloviç yazdı:merhaba;

Mezun olmak için tüm zorunlu dersleri geçmeniz veya muaf olmanız lazım. Sadece dil anlatım dersinden muaf olmak yok, diğer derslerden 3 kez sınava girip muaf olabilirsiniz. Mesela geometri 1 den 3 kez, geometri 2 den 3 kez şeklinde.

Muaf olduğunuz dersler diploma notuna olumsuz etki etmez sanırım. Bu konuda nefes arkadaşımız yanlış biliyor büyük ihtimalle. Muaf olduğunuz dersin kredisini alamazsınız ama onun yerine seçmeli kolay bir dersten yüksek not alırsanız diploma notunuz artar bile.

Fakat çok sayıda dersten muaf olma yolunu seçerseniz mezuniyetiniz uzayabilir. Mesela 2.5 yılda biteceğine 3 yıl olur, 3.5 yıl olur. Net şu kadar uzar diyemem ama biraz uzatabilir.
Resim

celaloviç

Mesaj gönderen celaloviç » 20 Şub 2013, 22:01

teşekkürler :wink:

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön