ALAN UYGULAMASI NİÇİN KALDIRILDI?

Dünya'dan ve Türkiye'den en son haberler...
Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

ALAN UYGULAMASI NİÇİN KALDIRILDI?

Mesaj gönderen Doçent » 11 Haz 2014, 15:29

. Alan uygulaması niçin sona erdi? Türkiye’de ortaöğretimde (genel) değişiklik yapıldıkça Açık Öğretim Lisesinde de yapılmaktadır. 2010 yılından itibaren genel ortaöğretimde alanlı uygulamanın kalkmasıyla Açık Öğretim Lisesinde de aynı uygulama başlamıştır. Bugün bütün genel lise programı uygulayan (Genel lise, Anadolu liseleri, Fen liseleri vs.) okullarda alan uygulaması yoktur. Üniversiteye girişlerde de alan uygulamasından doğan imtiyazlar kaldırılmıştır. Yani bir öğrenci başarması halinde üniversiteye geçişte istediği alanı veya bölümü tercih edebilir.
Alan uygulamasının kalkmasına rağmen bizdeki alanlı öğrencilerin alansız sisteme geçişte uğrayacakları mağduriyet sebebiyle 2013-2014 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sonuna kadar alanlı olarak kalmalarına fırsat verilmiş, aynı öğretim yılının ikinci dönemi itibariyle alanlı bütün öğrencilerimiz alansız “alan yok” sisteme tabii olacağı duyurulmuştur. Alanlı sistemin yasal olarak devam edemeyeceğinden etse bile ileride öğrencilerimize mağduriyet yaşatacağından dolayı zorunlu olarak alanlı bütün öğrencilerimiz alansıza geçirilmiştir. Alansız (alan yok) sisteminin ortak dersleri farklılık arz ettiğinden, değişiklik dolayısıyla öğrencilerimizin karşısına bazı ortak (zorunlu) dersler çıkmaktadır. Öğrencilerimiz mezun olabilmek için ortak dersleri ya başarmak ya da muaf olmak (bir dersten üç kez sınava girip başarısız olunduğunda muaf olunur) zorundadır

Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

“Genel ve Güncel Konular, Son Dakika Haberlerleri” sayfasına dön