Ara Sınnıftan Açık Liseye Geçiş

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
fatihemin
Çırak

Ara Sınnıftan Açık Liseye Geçiş

Mesaj gönderen fatihemin » 16 Eki 2014, 13:06

Merhaba arkadaşlar,

Lise 3. sınıfta 1.dönemi bitirdim ancak ikinci dönemde yaşadığım sağlık sorunları sebebiyle devamsızlıktan kaldım. Bu sene açık liseye geçmeye karar verdim. Bununla alakalı sorularım olacak...

1) Kredi olarak tahmini kaç kredi alırım veya bunu hesaplama şansım var mı?

2) Okulda TM bölümü öğrencisiydim.Açık lisde ortak ders olan fizik,kimya vs. sayısak dersleri vermek zorunda mıyım ? Bunlardan muaf olmak için 3 dönem geçmesi mi lazım?

3) Ygs'ye giriş şartları nelerdir ? Bu sene girebileceğim söylendi ALO 147 hattından. Bitirme koşullarım ne olacak ?

Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim... :ok:

YGS!

Kullanıcı avatarı
Ebru93
Doktor

Re: Ara Sınnıftan Açık Liseye Geçiş

Mesaj gönderen Ebru93 » 16 Eki 2014, 13:12

Merhaba gelecek kredin 150 civarı birşey olur tahminimce aöl lisesinde alansız olarak okuyacaksın ve zorunlu dersleri ya vereceksin yada 3 kez girip muaf olacaksın muaf olamayacağın vermek zorunda olduğun ders dil anlatımdır bundan muaf olamazsın benim bildiklerim ve cevap verebileceklerin bunlar
ADALET

Kullanıcı avatarı
fatihemin
Çırak

Mesaj gönderen fatihemin » 16 Eki 2014, 14:20

Ebru93 yazdı:Merhaba gelecek kredin 150 civarı birşey olur tahminimce aöl lisesinde alansız olarak okuyacaksın ve zorunlu dersleri ya vereceksin yada 3 kez girip muaf olacaksın muaf olamayacağın vermek zorunda olduğun ders dil anlatımdır bundan muaf olamazsın benim bildiklerim ve cevap verebileceklerin bunlar

Teşekkürler.
YGS!

Kullanıcı avatarı
fatihemin
Çırak

Mesaj gönderen fatihemin » 16 Eki 2014, 17:33

Güncel :08:
YGS!

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 20 Eki 2014, 11:04

fatihemin yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Lise 3. sınıfta 1.dönemi bitirdim ancak ikinci dönemde yaşadığım sağlık sorunları sebebiyle devamsızlıktan kaldım. Bu sene açık liseye geçmeye karar verdim. Bununla alakalı sorularım olacak...

2) Okulda TM bölümü öğrencisiydim.Açık lisde ortak ders olan fizik,kimya vs. sayısak dersleri vermek zorunda mıyım ? Bunlardan muaf olmak için 3 dönem geçmesi mi lazım?

3) Ygs'ye giriş şartları nelerdir ? Bu sene girebileceğim söylendi ALO 147 hattından. Bitirme koşullarım ne olacak ?

Merhaba, eğer kaldığın ders sayısı çok değilse yıl başına tahmini 50 ila 60 kredi gelir. Yani toplamda sana yaklaşık 125- 150 arası kredi gelir.

Açık liseye geçerken alansız sisteme dahil olursun. Şu linke http://www.aciklise.net/genel/okutulan-dersler.html tıkla. Orada 4 YILLIK ALANSIZ (ALAN YOK) SİSTEMİNE AİT DERSLER kısmını açarsan, zorunlu(ortak) dersler hangisi, seçmeliler hangisi bakabilirsin.

Açık lise alansız programda sadece lise 1 sayısalı zorunludur. Diğer sınıflarda(dönemlerde) sayısal dersleri seçmeli olarak alabilirsin. Eğer lise 1 de sayısal derslerden kaldıysan bunlar karşına çıkar. Muaf olmak için her birinden 3 er kez sınava girmen lazım. Ama muaf olduğun bir dersin kredisini alamazsın. Eksik kalan krediyi seçmeli bir ders ile tamamlayabilirsin.

ygs ye başvurmak için toplam dönemin en az 6, toplam kredin ise en az 102 olmalı. Yani anladığım kadarıyla bu sene ygs ye girmek için şartların tutuyor gibi.

Açık liseden mezun olmak için toplam kredin en az 192 olmalı. Zorunlu derslerin ise bitmeli. Ya geçmelisin veya muaf olmalısın (dil anlatım dersinden muaf olma imkanı yok, o dersi mutlaka geçmelisin) Toplam dönemin en az 8 olmalı.
Resim

Kullanıcı avatarı
fatihemin
Çırak

Mesaj gönderen fatihemin » 20 Eki 2014, 16:18

kripton yazdı:
fatihemin yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Merhaba, eğer kaldığın ders sayısı çok değilse yıl başına tahmini 50 ila 60 kredi gelir. Yani toplamda sana yaklaşık 125- 150 arası kredi gelir.

Açık liseye geçerken alansız sisteme dahil olursun. Şu linke http://www.aciklise.net/genel/okutulan-dersler.html tıkla. Orada 4 YILLIK ALANSIZ (ALAN YOK) SİSTEMİNE AİT DERSLER kısmını açarsan, zorunlu(ortak) dersler hangisi, seçmeliler hangisi bakabilirsin.

Açık lise alansız programda sadece lise 1 sayısalı zorunludur. Diğer sınıflarda(dönemlerde) sayısal dersleri seçmeli olarak alabilirsin. Eğer lise 1 de sayısal derslerden kaldıysan bunlar karşına çıkar. Muaf olmak için her birinden 3 er kez sınava girmen lazım. Ama muaf olduğun bir dersin kredisini alamazsın. Eksik kalan krediyi seçmeli bir ders ile tamamlayabilirsin.

ygs ye başvurmak için toplam dönemin en az 6, toplam kredin ise en az 102 olmalı. Yani anladığım kadarıyla bu sene ygs ye girmek için şartların tutuyor gibi.

Açık liseden mezun olmak için toplam kredin en az 192 olmalı. Zorunlu derslerin ise bitmeli. Ya geçmelisin veya muaf olmalısın (dil anlatım dersinden muaf olma imkanı yok, o dersi mutlaka geçmelisin) Toplam dönemin en az 8 olmalı.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle...

9. Sınıfta hazırlık okudum haliyle tüm sayısal dersleri gördüm ve onları verdim.
YGS!

Kullanıcı avatarı
fatihemin
Çırak

Mesaj gönderen fatihemin » 21 Eki 2014, 17:36

Dönem 6, Kredi 140 değerlendirebilir misiniz ?
YGS!

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 22 Eki 2014, 10:36

fatihemin yazdı:Dönem 6, Kredi 140 değerlendirebilir misiniz ?
Tamam bu kredi ve dönemle ygs ye girebilirsin. 192 krediye ulaşman için 52 kredin kalmış.

Yanlış anlamadı isem siz geçiş yaptınız ve ilk sınava 2015 ocak ayında gireceksiniz değil mi? Eğer ocak ayında 6. dönem sınavına girerseniz mayıs da 7. dönem ağustos ayında da 8. dönem sınavı ile mezun olabilirsiniz zorunlu derslerinizi bitirip kredinizi de tamamlayabilirseniz.

Ağustos sınavına 17 yaşını doldurmuş olanlar katılabiliyor yalnız.
Resim

Kullanıcı avatarı
fatihemin
Çırak

Mesaj gönderen fatihemin » 22 Eki 2014, 15:50

Ocak ayında ilk sınavım evet. 18'imden gün aldım 97'liyim. Girebiliyorum bildiğim kadarıyla.
YGS!

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 23 Eki 2014, 12:46

Evet girebilirsin 3. sınava
Resim

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön