Osmanlıca ( Bize yansıtılıcak mı ? )

Sınavlar Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
emrahk
Onursal Üye

Re: Osmanlıca ( Bize yansıtılıcak mı ? )

Mesaj gönderen emrahk » 10 Ara 2014, 22:05

kripton yazdı:
emrahk yazdı:"Onlar isteseler de, istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğrenilecek!" sözünden ne anlıyorsunuz? Seçmeli olmayacağı açık değil mi?..
Gündemi ve siyasilerin söylemlerini yakından takip etmiyorum. Ama işte radyoda vs kulağıma geldiği kadar haberdarım.

"Onlar isteseler de, istemeseler de bu ülkede Osmanlıca öğrenilecek!" tarzı bir söylem benim tasvip ettiğim bir tarz değil zaten. Ama bu sözden şu manada çıkabilir: Belki bazı kişiler osmanlıcanın seçmeli olarak da olsa müfredata girmesini istemiyorsa, onların keyfine tabi olamaz bu millet. Ama zorla okutulması da aynen bu kadar yanlış olur.

Yukarıda da dediğim gibi en güzeli milletin rahat bırakılması. Ya o yönden, ya da bu yönden hiç bir baskıya maruz bırakmamak. Şu yöne ya da bu yöne gütmeye çalışmamak. Sen imkanları oluştur, insanları da seçip seçmemekte özgür bırak. Herkesin de aklı ve iradesi var. İsteyen istediği yönde gitsin.

Bunu başarabildiğimiz gün, sanırım her şey daha güzel olacak. :11:
Kripton, sen haklısın tabi ki ama bu dediklerin demokratik bir ülkede geçerli. Burada artık demokrasi değil ki.. "Ben yaptım, oldu" ile yönetiliyoruz. Yani hiç de seçmeli olacak gibi durmuyor Osmanlıca dersi. Direkt zorunlu yapacaklarına eminim...

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 14 Ara 2014, 15:34

Arkadaşlar osmanlıca hakkındaki düşüncem bence gerekli bir ders neden gerekli size bir kaç örnek ile anlatmak istedim bir ingiliz 300 yıllık tarihini bnir çinli 1000 yıllık tarihini ögrenebiliyorken biz 100 sene dahi olmayan bir kitabı bir bir tapu yu bir mezar taşını okuyamıyoruz. Harf inkilabı ile 1 günde insanlar cahil edilmiş geçmişlerinden koparılmış bir örnek daha eski çin devletinin başındaki rusyadan kominizimi getirirken yanındaki birileri rusyanın yazısınıda getirelim bizim yazımızdan daha kolay aldıgı cevap ilginç ben geçmişime ihanet edemem bu insaları geçmişinden uzaklaştıramam insan halk egitim kurslarında eger arapça harfleri biliyor ise 1 ayda osmanlıca okumaya başlar daha anlatmak istediğim o kadar çok şeyler varki belki anlatacaklarımdan dolayı farklı düşüncede olanlar için polemiğe girmemek için burada noktalamak istedim.
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 14 Ara 2014, 15:39

emrah42 yazdı:Arkadaşlar osmanlıca hakkındaki düşüncem bence gerekli bir ders neden gerekli size bir kaç örnek ile anlatmak istedim bir ingiliz 300 yıllık tarihini bnir çinli 1000 yıllık tarihini ögrenebiliyorken biz 100 sene dahi olmayan bir kitabı bir bir tapu yu bir mezar taşını okuyamıyoruz. Harf inkilabı ile 1 günde insanlar cahil edilmiş geçmişlerinden koparılmış bir örnek daha eski çin devletinin başındaki rusyadan kominizimi getirirken yanındaki birileri rusyanın yazısınıda getirelim bizim yazımızdan daha kolay aldıgı cevap ilginç ben geçmişime ihanet edemem bu insaları geçmişinden uzaklaştıramam insan halk egitim kurslarında eger arapça harfleri biliyor ise 1 ayda osmanlıca okumaya başlar daha anlatmak istediğim o kadar çok şeyler varki belki anlatacaklarımdan dolayı farklı düşüncede olanlar için polemiğe girmemek için burada noktalamak istedim.
aynen katılıyorum :ok:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 14 Ara 2014, 17:02

emrah42 yazdı:Arkadaşlar osmanlıca hakkındaki düşüncem bence gerekli bir ders neden gerekli size bir kaç örnek ile anlatmak istedim bir ingiliz 300 yıllık tarihini bnir çinli 1000 yıllık tarihini ögrenebiliyorken biz 100 sene dahi olmayan bir kitabı bir bir tapu yu bir mezar taşını okuyamıyoruz. Harf inkilabı ile 1 günde insanlar cahil edilmiş geçmişlerinden koparılmış bir örnek daha eski çin devletinin başındaki rusyadan kominizimi getirirken yanındaki birileri rusyanın yazısınıda getirelim bizim yazımızdan daha kolay aldıgı cevap ilginç ben geçmişime ihanet edemem bu insaları geçmişinden uzaklaştıramam insan halk egitim kurslarında eger arapça harfleri biliyor ise 1 ayda osmanlıca okumaya başlar daha anlatmak istediğim o kadar çok şeyler varki belki anlatacaklarımdan dolayı farklı düşüncede olanlar için polemiğe girmemek için burada noktalamak istedim.
Harika anlatmışsınız aynen katılıyorum :gul:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 14 Ara 2014, 19:06

emrahk yazdı:
Kripton, sen haklısın tabi ki ama bu dediklerin demokratik bir ülkede geçerli. Burada artık demokrasi değil ki.. "Ben yaptım, oldu" ile yönetiliyoruz. Yani hiç de seçmeli olacak gibi durmuyor Osmanlıca dersi. Direkt zorunlu yapacaklarına eminim...
sana katılmıyorum emrah, bence 'seçmeli' olacak :tava:

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 15 Ara 2014, 10:54

emrah42 arkadaşım bence de gerekli osmanlıca ama seçmeli ders olursa daha iyi olur. Kimseye zorla bir şey dayatmak iyi değil. Bu ne olursa olsun.

Dediklerine ben de katılıyorum. Ama güzel ülkemde her konunun insanları kutuplaştırmasını ve kavga ortamına sürüklemesini sevmiyorum. Bu forumda birbirinden farklı düşünen bir çok arkadaş var ama seviyeli bir şekilde fikirleri tartışabiliyoruz çoğunlukla. Tüm Türkiye'de bu sağduyu olsa her şey daha güzel olacak inancındayım.

Ama maalesef hemen hakaret ve kutuplaşmaya hazırız :43: Halbuki ortak noktalarımız o kadar çoook ki :dans:
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 15 Ara 2014, 11:14

Evet, evet... Atatürk, harf devrimiyle bir gecede dünyanın en kültürlü (!) yetiştirilen milletini, Osmanlı halkını cahil bıraktı. Şu batılılaşma yok mu batılılaşma, bizi mahvetti. Harf devrimi olmayaydı, bugün Ortadoğu ülkeleri gibi bilimde, fende en ileri düzeye gelecektik. Kepaze Batı medeniyetleri gibi IŞİD gibi radikal dincilerle uğraşmayacak, Fransa'daki gibi araba sürdü diye bir kadın kırbaçlanmayacaktı bizde de.

Osmanlı, Yılmaz Özdil'in şu altta yazdığı yazı gibi muhteşem kültürlü bir medeniyetti ki, ta ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk adlı birisi gelip "bir gecede cahil bıraktı" bu milleti!!!

1923’te…

*

Nüfus 13 milyon civarıydı, 11 milyon kişi köyde yaşıyordu. 40 bin köy vardı, 38 bininde okul yoktu. Traktör sıfırdı, karasaban’dı. Beş bin köyde sığır vebası vardı. Hayvanlar kırılıyor, insanlar kırılıyordu. İki milyon kişi sıtma, bir milyon kişi frengiydi, verem, tifüs, tifo salgını vardı, üç milyon kişi trahomluydu, bebek ölüm oranı binde 480’di, her doğan iki bebekten biri ölüyordu. Memlekette sadece 337 doktor vardı. Sadece 60 eczacı vardı, sadece 8’i Türk’tü. Diş hekimi, sıfırdı. Dört hemşire vardı. 40 bin köy, sadece 136 ebe vardı. Ortalama ömür 40’tı.

*

Yanmış bina sayısı 115 bin, hasarlı bina sayısı 12 bindi. Ülkeyi yeniden inşa etmek gerekiyordu, kiremit bile ithaldi. Limanlar, madenler, demiryolları yabancıya aitti. Toplam sermayenin sadece yüzde 15’i Türk’tü. Osmanlı’dan Cumhuriyet’e miras kalan sadece dört fabrika vardı, Hereke ipek, Feshane yün, Bakırköy bez, Beykoz deri… Elektrik sadece İstanbul, İzmir ve Tarsus’ta vardı. Otomobil sayısı bin 490’dı. Sadece dört şehirde özel otomobil vardı.

*

Kadın, insan değildi.

*

(Veremle boğuşan halk, ahırda yatarken… Bademlerin yere göğe sığdıramadığı Abdülhamid’in 16 tane eşi vardı. Nazikeda, Safinaz, Dilpesent, Peyveste, Nazlıyar, Bidar, Mezide, Emsalinur hanım filan, 16 tane… Yaş itibariyle, tamamı çocuktu. Tayyip Erdoğan’ın dedemiz dediği Abdülmecid’in 22 eşi vardı. Ahali ineğine verecek saman bulamazken, herif sarayında iki futbol takımı kadar kadınla yatıyordu.)

*

Tiyatro yok, müzik yok, resim yok, heykel yok, spor yoktu. Arkeolojik eserler, öyle gizli saklı değil, padişahların hediyesi olarak, trenlerle çalınmıştı.

*

Kimisi alaturka saat’i kullanıyor, güneşin battığı anı 12.00 kabul ediyordu, kimisi zevali saat’i kullanıyor, güneşin en tepede olduğu anı 12.00 kabul ediyordu. Kimisi güneş batarken grubi saat’i esas alıyordu, kimisi güneşin tamamen battığı ezani saat’i esas alıyordu. “Saat kaç birader?” diye sorduğunda, her kafadan bi ses çıkıyordu.

*

Kimisi hicri takvim kullanıyordu, kimisi rumi takvim kullanıyordu. Kimisinin şubat’ı kimisinin aralık’ına denk geliyordu. Herkes aynı zaman dilimindeydi ama, farklı aylarda yaşıyordu!

*

Dirhem, okka, çeki vardı. Arşın, kulaç, fersah vardı. Ne ağırlığımız dünyaya ayak uydurabiliyordu, ne uzunluğumuz… Ölçülerimiz ortaçağ’dı.

*

Erkeklerin sadece yüzde yedisi, kadınların sadece binde dördü okuma yazma biliyordu. Okur-yazar erkeklerin çoğunluğu, subay veya gayrimüslimdi. Okul yaşı gelen her dört çocuktan üçü okula gitmiyordu. Toplam, 4894 ilkokul, sadece 72 ortaokul, sadece 23 lise vardı. Türkiye’nin tüm liselerinde sadece 230 kız öğrenci kayıtlıydı. Öğretmenlerin üçte birinin, öğretmenlik eğitimi yoktu. Tek üniversite vardı, darülfünun, medreseden halliceydi. Ülke bilim’den çoook uzaktı.

*

600 sene boyunca Türkçe’nin ırzına geçilmiş, Osmanlıca denilmişti. Arapça, Farsça, Fransızca, İtalyanca kelimeler, Levanten terimler dilimizi istila etmişti. Karşılıklı sesli-sessiz harfleri olmayan Arapça’yla Türkçe yazmaya çalışıyorlardı.

*

“Harf devrimi yapıldı, bir gecede cahilleştirildik, köpekleştirildik” falan deniyor ya… İbrahim Müteferrika’dan itibaren 150 sene boyunca basılan kitap sayısı kaçtı biliyor musunuz? Sadece 417’ydi. Bunların da çoğu gayrimüslimlerin matbaasından çıkmıştı. Ki zaten, Müteteferrika da devşirmeydi, Macar’dı.

*

Bu topraklara kitap gelene kadar, Avrupa’da 2.5 milyon farklı kitap basılmış, beş milyar adet satılmıştı. Voltaire, bir kitabında şu ağır tespiti yapmıştı: “İstanbul’da bir yılda yazılanlar, Paris’te bir günde yazılanlardan azdır!”

*

Ve neymiş efendim, mezar taşı okuyacakmış…
Sen önce iki tane kitap oku da, dünyadan haberin olsun biraz!
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Cartenza
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Cartenza » 15 Ara 2014, 16:46

Dersatatürk işte bağnaz bir toplum olarak bunun için yetişiyoruz biriyle tartışmadan önce hep derim ki kanıt ya da kaynak göstermeyeceksen benimle asla tartışma çünkü kendi yorumlarını değil gerçekleri konuşarak doğru yolu bulabiliriz he diyorsa bu benim yorumum doğruluk payı yok fakat en azından kendi yorumu olduğunu dile getirmiş Atatürk sayesinde bugünlere geldik bunu kabul edelim bu bir gerçek yazılmış bir tarih her şeyden önce yaşanmış ve her toplum bunu kabul ediyor !
Sonuna kadar savaşmaya hazırım ve elimden geleni yapıcam !

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 16 Ara 2014, 10:29

Bazıları konuyu başka yere çekiyor. Türkiyeyi neye ortadoğu ile kıyaslıyorlar anlamış değilim. Olmamış şeyi olacakmış gibi kurmaya gerek yok Osmanlı cahil degildi ilk deniz altıyı ilk pusulayı ilk dünya haritasını çizen kullanan çag açıp çag kapayan bir milletdi. Osmanlı Dünyaya degil Dünya Osmanlıya ayak uyduruyordu Ama şimdi avrupa tutturmuş bir patent bize ait olanı bizden kendileri maletmiş gibi alıyor ruhumuz duymuyor. Anlatılacak çok şey var ama neyse polemige girmek istemiyorum diyorum ve yazdıklarıma karşıda bir laf gelince dayanamıyor ve yazıyorum.
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Ara 2014, 10:45

Sevgili adaşım, Osmanlı'nın bilimde ilerlediği falan yoktu. Bilimde ilerleyenler, kendi başlarına çaba sarf etmiş bir avuç değerli bilim adamıdır. Bu kişiler desteklenmiş olsa, bu ülke asla yıkılmazdı. Bir ülke ancak bilimde, fende ilerlediği sürece mevcudiyetini devam ettirebilir. Osmanlı'da matbaa bile Avrupa'dan 200 yıl sonra kullanıldı. Bu da, halka yazılı eserlerin yüzyıllar boyu ulaşmasını engellemiş oldu. Kaldı ki, sarayda hanedan soyları, şehzadeler çok iyi eğitim alırken, vatandaşların çoğu okuma yazma bilmeden yaşayıp ölüyordu.

Ben de bir coğrafyacı olarak, coğrafyanın babalarından kabul edilen Piri Reis'in muhteşem dünya haritasına gıpta ile bakarım ama zamanında bu haritayı nasıl çizdiği bugün bile belli olmayan bu üstün zekalı bilim adamını kimin idam ettiğini de asla aklımdan çıkarmam. Hiç öyle sandığınız gibi tozpembe bir Osmanlı tablosu yok tarihte...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 16 Ara 2014, 10:57

emrahk yazdı:Sevgili adaşım, Osmanlı'nın bilimde ilerlediği falan yoktu. Bilimde ilerleyenler, kendi başlarına çaba sarf etmiş bir avuç değerli bilim adamıdır. Bu kişiler desteklenmiş olsa, bu ülke asla yıkılmazdı. Bir ülke ancak bilimde, fende ilerlediği sürece mevcudiyetini devam ettirebilir. Osmanlı'da matbaa bile Avrupa'dan 200 yıl sonra kullanıldı. Bu da, halka yazılı eserlerin yüzyıllar boyu ulaşmasını engellemiş oldu. Kaldı ki, sarayda hanedan soyları, şehzadeler çok iyi eğitim alırken, vatandaşların çoğu okuma yazma bilmeden yaşayıp ölüyordu.

Ben de bir coğrafyacı olarak, coğrafyanın babalarından kabul edilen Piri Reis'in muhteşem dünya haritasına gıpta ile bakarım ama zamanında bu haritayı nasıl çizdiği bugün bile belli olmayan bu üstün zekalı bilim adamını kimin idam ettiğini de asla aklımdan çıkarmam. Hiç öyle sandığınız gibi tozpembe bir Osmanlı tablosu yok tarihte...
Osmanlı nasıl ilerleye bilsin hem içerden hem dışardan ellerinden geleni yaptılar Osmanlı ilimede önem veriyordun Enderun mektebinde halktan insanlarda vardı haksızlık etmeyelim geçmişimizi iyi araştıramıyoruz sadece günümüz insanların yazdıklarını doğru kabul edip o yazılara göre yorum yapıyoruz Osmanlıca yazısı olsaydı geçmişi daha rahat araştırabilirdik Bizi avrupanın teknolojisini degil sadece kültürünü aldık degişen bir şey olmadı yine neyse bu konuyu burada kapatalı ya degilse bu konu çoooook uzar ben senin düşüncene saygım var inşallah seninde benim düşünce ve güörüşüme saygın vardır.

Kullanıcı avatarı
Cartenza
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Cartenza » 16 Ara 2014, 11:17

Osmanlının ilerlediği alanlar daha çok mühendislik alanlarıydı astroloji gibi bilim dallarında da yetiştirdiği insanlar ilerletmeyi başardı mimari alanda harika eserleri var fakat gel gelelim ki genç osman'dan sonra işler çok sarpa sardı ki bu da Avrupa devletlerinin gücü arttı ve gerisinde kaldık dünyanın Atatürk inkilabını bu kadar güçlü bulmasının nedeni bir anda ülkeyi bu derece iyi bir noktaya getirmesindendir bataklıktan son anda çıkarması ve şehitlerle beraber kahramanca ülkeyi savunmaları Türkiye yi bugünlere getirdi.

Kullanıcı avatarı
Cartenza
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Cartenza » 16 Ara 2014, 11:17

Osmanlının ilerlediği alanlar daha çok mühendislik alanlarıydı astroloji gibi bilim dallarında da yetiştirdiği insanlar ilerletmeyi başardı mimari alanda harika eserleri var fakat gel gelelim ki genç osman'dan sonra işler çok sarpa sardı ki bu da Avrupa devletlerinin gücü arttı ve gerisinde kaldık dünyanın Atatürk inkilabını bu kadar güçlü bulmasının nedeni bir anda ülkeyi bu derece iyi bir noktaya getirmesindendir bataklıktan son anda çıkarması ve şehitlerle beraber kahramanca ülkeyi savunmaları Türkiye yi bugünlere getirdi.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Ara 2014, 11:27

emrah42 yazdı:
emrahk yazdı:Sevgili adaşım, Osmanlı'nın bilimde ilerlediği falan yoktu. Bilimde ilerleyenler, kendi başlarına çaba sarf etmiş bir avuç değerli bilim adamıdır. Bu kişiler desteklenmiş olsa, bu ülke asla yıkılmazdı. Bir ülke ancak bilimde, fende ilerlediği sürece mevcudiyetini devam ettirebilir. Osmanlı'da matbaa bile Avrupa'dan 200 yıl sonra kullanıldı. Bu da, halka yazılı eserlerin yüzyıllar boyu ulaşmasını engellemiş oldu. Kaldı ki, sarayda hanedan soyları, şehzadeler çok iyi eğitim alırken, vatandaşların çoğu okuma yazma bilmeden yaşayıp ölüyordu.

Osmanlı nasıl ilerleye bilsin hem içerden hem dışardan ellerinden geleni yaptılar Osmanlı ilimede önem veriyordun Enderun mektebinde halktan insanlarda vardı haksızlık etmeyelim geçmişimizi iyi araştıramıyoruz sadece günümüz insanların yazdıklarını doğru kabul edip o yazılara göre yorum yapıyoruz Osmanlıca yazısı olsaydı geçmişi daha rahat araştırabilirdik Bizi avrupanın teknolojisini degil sadece kültürünü aldık degişen bir şey olmadı yine neyse bu konuyu burada kapatalı ya degilse bu konu çoooook uzar ben senin düşüncene saygım var inşallah seninde benim düşünce ve güörüşüme saygın vardır.
Tamam, uzatmayalım ama "bir gecede bu millet cahil bırakıldı" zırvasına da sığınmayalım. Bu ülkede zengin fakir her kesimden insanların çocukları eğitim alıyorsa bunun sebebi Türkiye Cumhuriyeti'dir. Dolayısıyla onu kuran Atatürk, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizdir...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Cartenza
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Cartenza » 16 Ara 2014, 11:29

Tamam, uzatmayalım ama "bir gecede bu millet cahil bırakıldı" zırvasına da sığınmayalım. Bu ülkede zengin fakir her kesimden insanların çocukları eğitim alıyorsa bunun sebebi Türkiye Cumhuriyeti'dir. Dolayısıyla onu kuran Atatürk, dava arkadaşları ve aziz şehitlerimizdir...[/quote]

İşte bu üstüne söylenebilecek bir şey yok !

“Sınavlar” sayfasına dön