açık öğretim ile ilgili endişelerim var

Her Konuda Tartışabilirsiniz
prototip

açık öğretim ile ilgili endişelerim var

Mesaj gönderen prototip » 13 Nis 2015, 04:28

Merhaba arkadaşlar.
başlıkta belirttiğim gibi endişelerim var.
şimdi şöyle ki; ben üniversite hayalleri olan birisiyim. Siyasal bilimler fakültesi en büyük hayalim. (Gerçi babam kahvehaneye git daha çok şey öğrenirsin diyor ama...) :25:
Öncelikle neden geçmek istediğimi anlatayım.
ben meslek lisesi motor bölümü öğrencisiyim. Sınıfımdan ve arkadaşlarımdan nefret ediyorum. Ders dinlemeyi seven bir insanım. Fakat bu şahıslar yüzünden ders dinleyemiyorum. Evet ders kaynatmak normaldir. Hafta da bir, iki kere yapabilirsin. Ama bu şahıslar her ders bir şımarıklık yapıp,dersi kaynatıyorlar. Bende dersten hiçbir şey anlamıyorum. Hâl böyle olunca; notlarda yerlerde sürünüyor. Okul artık bir işkence olmuş durumda. Ailem bir tarafından, bu şahıslar bir taraftan... artık psikoloji denen şey bende yok. şimdi ben açık liseye geçecek olursam;
1)mezun olduğumda örgün eğitimle aynı diplomayı alabilir miyim?
2) insanlar bana dışlanmış biri gibi davranır mı?
3) kaybedeğim çok birşey olduğunu sanmıyorum. Fakat yine de açık öğretimde kaybedecek birşeyim var mıdır? ve nedeni çok önemli.
4) açık öğretim okuyarak üniversite de örgün eğitim almış birisiyle aynı haklara sahip miyim?
cevaplarınız çok önemli. lütfen es geçmeyin. İnanın kafayı yemek üzereyim. Çok içime atan bir insanımdır. içimde bir nefret toğumu hatta ağacı var. Eğer birine patlarsam sonum hayırlı olmayacaktır. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Sienne
Yardımcı Asistan

Re: açık öğretim ile ilgili endişelerim var

Mesaj gönderen Sienne » 13 Nis 2015, 05:03

1-Evet
3-Hayır(Cevap hayır olduğu için neden yok)
4-Evet

Şimdi 2. sorunu özel olarak cevaplamak istedim^^ İnsanlar seni çok aşağılayacak seni gördükleri yerde olamaz açık lise okumuş diyecek. Hatta ileride toplu taşımayı bile rahat kullanamayacaksın. Arkadaşların açık lise okuduğun/bitirdiğin için seninle muhatap olmayı bırak gördükleri yerde kafalarını çevirecekler. Çünkü sen dostum evet sen!! çünkü biz!! ülkenin %99.9'u yüksek lisans yapmışken o lanet olasıca %00.1'i oluşturan iğrenç mahlukatlarız^^

Yersen.......

prototip

Mesaj gönderen prototip » 13 Nis 2015, 07:57

Teşekkürler kardeşim. Yeterince açıklıyıcı oldu.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 13 Nis 2015, 10:02

prototip yazdı:Merhaba arkadaşlar.
başlıkta belirttiğim gibi endişelerim var.
şimdi şöyle ki; ben üniversite hayalleri olan birisiyim. Siyasal bilimler fakültesi en büyük hayalim. (Gerçi babam kahvehaneye git daha çok şey öğrenirsin diyor ama...) :25:
Öncelikle neden geçmek istediğimi anlatayım.
ben meslek lisesi motor bölümü öğrencisiyim. Sınıfımdan ve arkadaşlarımdan nefret ediyorum. Ders dinlemeyi seven bir insanım. Fakat bu şahıslar yüzünden ders dinleyemiyorum. Evet ders kaynatmak normaldir. Hafta da bir, iki kere yapabilirsin. Ama bu şahıslar her ders bir şımarıklık yapıp,dersi kaynatıyorlar. Bende dersten hiçbir şey anlamıyorum. Hâl böyle olunca; notlarda yerlerde sürünüyor. Okul artık bir işkence olmuş durumda. Ailem bir tarafından, bu şahıslar bir taraftan... artık psikoloji denen şey bende yok. şimdi ben açık liseye geçecek olursam;
1)mezun olduğumda örgün eğitimle aynı diplomayı alabilir miyim?
2) insanlar bana dışlanmış biri gibi davranır mı?
3) kaybedeğim çok birşey olduğunu sanmıyorum. Fakat yine de açık öğretimde kaybedecek birşeyim var mıdır? ve nedeni çok önemli.
4) açık öğretim okuyarak üniversite de örgün eğitim almış birisiyle aynı haklara sahip miyim?
cevaplarınız çok önemli. lütfen es geçmeyin. İnanın kafayı yemek üzereyim. Çok içime atan bir insanımdır. içimde bir nefret toğumu hatta ağacı var. Eğer birine patlarsam sonum hayırlı olmayacaktır. Lütfen yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Prototip merhaba,

Evet bu öğrenciler gerçekten sorumsuz kişiler ve büyük hakka giriyorlar. Ukala, şimarık, sorumsuz bir nesil oluşturdular maalesef bu bozuk eğitim sistemi ile.

Ama açık lise tam da senin gibiler için nefes alacak bir pencere gibi. İmdada yetişen bir kurtarıcı adeta.

Endişelerin çok yersin öncelikle bunu söyleyeyim. Bizzat yaşadıklarımla anlatayım sana.

1) Mezun olunca aynı diplomayı alacaksın tabiiki. Eğer ders çalışmayı seven gayretli bir insan isen açık lise avantajlarla dolu söyleyeyim. Mesela ben sıfırdan başladım liseye ve açık lisenin sunduğu imkanlarla 4 yılın derslerini 2.5 sene de verip bir an önce üniversiteli oldum. Zaman kaybı olmadı yani. Ve örgün de okuyanlar kadar bilgimiz oldu çok şükür.

2) İnsanların açık liseye bi önyargısı var ama bu onların cahilliğinden kaynaklanıyor. Onlara vereceğin en güzel cevap üniversite sınavında örgün de okuyanlardan daha iyi puan yapıp güzel bir üniversiteye gitmek olur. Arkadaşın dediği gibi toplu taşıma araçlarında sıkıntı yaşarsın sadece :sinsi: :mrgreen:

3) Kaybedecek değil kazanacak şeylerin olması ihtimali yüksek. Mesela derslere daha iyi odaklanacağın için, daha iyi anlayacaksın. Şimarık arkadaşların olmayacağı için sinirlerin bozulmayacak. 17 yaşını doldurmuş isen yılda 2 yerine 3 sınava girip daha erken mezun olabileceksin. Derslere çok çalışarak 90-100 gibi notları hedefleyip diploma puanını yükseltebileceksin. Bu da üniversite tercihlerinde sana artı olacak.....

4) Tabii ki evet. Örgün de okumuş olanlardan hiç bir farkın olmayacak. Benim kardeşim anadolu lisesini bıraktı lise 2 yi bitirdiği sene. O da sınıf ortamı yüzünden. Ve açık liseden mezun oldu. Şu an iyi bir üniversitenin 4 yıllık bölümünde okuyor. Mesela o açık lise dersleri nasıl olsa kolay havasına girip derslerine az çalışmıştı. Eğer çok gayret edip açık lisenin derslerine 90-100 not hedefiyle çalışmış olsa idi (ki hedeflese alırdı bu notları %100 eminim) şu an daha iyi bir bölümde de okuyor olabilirdi. Ama inan açık liseli olması zerre sorun olmadı.

Ailene de çevrene de kulaklarını kapat. Her dersten 90-100 not almak hedefin oldun. Gayret et. Bak onlara en güzel cevabı vermiş olacaksın. Herkes konuşup konuşup neticede mahcup olarak susacaklar mecbur.

Bu not hedefi konusunda bu kadar emin konuşuyorum neden? Benim yaşım ileri 13 yıl aradan sonra liseye başladım o kadar işin gücün arasında. Ben dahi bazı derslerde yüksek not hedefime ulaşmışsam, sizlerin yaşı küçük ve bilgileriniz taze siz daha çok dersten yüksek notu alabilirsiniz. Ama tek şartla: Amann nasıl olsa kolay, geçsem yeter havasına girmeyin. Benim kardeşim bu şekilde yaptı evet geçti ama daha erken mezun olup daha yüksek diploma puanı elde edecekken mahrum kaldı. Aman sıkı tut işini ciddiye al. Netice çok güzel olacak inşallah. Kolay gelsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 13 Nis 2015, 11:09

Endişen olmasın çünkü açık lise her türlü avantajlı dikkat edersen bir çok 12. sınıfa geçen öğrenci açık liseden devam ediyor neden? Çünkü açık lisede sadece sınavlara girerek mezun olacağı için Ygs ve Lys ye çalışıyor.Açık lise ile örgün lisenin diplomaları aynı sadece diplomada mezun olduğu okul olarak "açık öğretim lisesi" yazar diğer yönden hiçbir farklılık yok.Açık lisede okuyan birisi örgün eğitimde okuyan birisiyle aynı haklara sahiptir eğer kazanabilirse tıp fakültesi bile okuyabilir.Kaybedeceğin hiçbir şey olmayacak eğer kaybetmekten sayacak olursak arkadaş ortamın ve sana bir şeyler öğretmeye çalışan öğretmenin olmayacak yani kendi imkanınla sınavlara hazırlanacaksın zaten bu da kaybetmekten sayılmaz çünkü okul ortamı kötü demişsin.
Mesleki açık öğretim lisesinde okuyacak olursan yüz yüze eğitim derslerine katılmak zorundasın staj yapmak zorundasın,muhtemelen eski okulunda mesleki dersler alırsın veya da başka okul da olabilir tam olarak bilmiyorum.Kaçıncı sınıfta olduğunu yazmamışsın.
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön