Ekonomi - 2 Ders notu

Ders notu paylaşımlarınızı bu bölümde yapabilirsiniz.
kurt cobain
Asistan

Ekonomi - 2 Ders notu

Mesaj gönderen kurt cobain » 09 Eki 2015, 16:50

Ekonomi - 2

*Sadece ''tümevarım'' yöntemi kullanılır. ''Ekonomik karma'' yöntemin kullanılmasına uygun bir açıklama olamaz.
*Teşvik-i Sanayi kanunu - Atatürk'ün, ekonomi Alanındaki çalışmaları kapsamında,özel yatırımlara ve maden işletmelerine büyük avantajlar sağlamak amacıyla,''yürürlüğe konulan kanun''.
*Taze meyvelerin bol olduğu zamanda, soğuk hava tetislerinde korunması ve bunların kıt olduğu mevsimde piyasaya çıkarılması '' Zaman faydası meydana getiren üretim faaliyetleri'' türüne girer.
*Nüfus artış hızının azalması - Enerji kaynaklarının bir üretim faktörü olarak, öneminin hızla artmasının bir nedeni olamaz.
*Jeotermal enerji - Yer kabuğunun yüzeğe yakın yerlerinde oluşan ve çatlaklar yoluyla kendiliğinden veya sondajla yeryüzüne çıkarılan enerji türü.
*Yaratıcı emek - Gelişmenin kaynağını oluşturan ve doğa kuvvetlerinden daha etkin, bir şekilde faydalanmayı sağlayan ''emek'' türü.
*Serasker rıza - Paşanın ilk nüfus sayımında katkısı vardır.
*Muhasebe tekniğe yönünden sermaye - Kuruluşun mevcut alacakları toplamı ile, borçları arasındaki farkın,sermaye türü olarak ifade edilişi.
*Sınai sermaye - Bir işletmenin ihtiyaç duyduğu hammade için kullandığı, sermaye türü.
*Girşimci, Üretime katılan sermaye için ''ücret ödemez''.
*Girişimin amaçları - ''yeterli bir karın sağlanması''
*Et ve Balık kurumu, Bir müesse ''değildir''
*Gelir ile servet karşılaştırıldığında ''Dinamiklik'' gelirin bir özelliğidir.
*Yurt içi gelir olarak milli gelirin ifadesi, Milli gelirin ifade ediliş şekillerinden biri ''değildir''
*Servet - Milli gelirin fonksiyonel dağılımı arasında yer almaz.
*Bir işçinin itibari ücretinin satın alma gücü, ''Reel ücret'' türü ile ifade edilir.
*Bir ülkede gelir dağılımının, lorenz eğrileriyle adil ve adil olmayan dağılım şeklinde, belirlenmesi, gelir dağılımının ''Nüfus dilimleri'' yönünden incelendiğini göstermektedir.
(24.08.2014) AÖL SINAV

Ekonomi - 2

*Faiz oranları, Ekonomi politikasının niteliklerini belirleyen vasıtalardan olamaz.
*Devletin,yatırımları destekleme yönünde aldığı önlemler,ekonomi politikasının ''Yönlendirici'' 'vasıtası için verilmiş bir örnektir.
*Tümevarım - Tek ekonomik olayların, gözlemlenmesi ile genel sonuçlara ulaşmaya uygun ekonomi bilimi.
*Balık fiyatları, ete göre daha ucuz olduğunda Protein ihtiyacını, balıkla karşılamak isteyen bir insanın bu davranışı ihtiyaç yasalarından ''ihtiyaçlar birbirine rakiptir'' örnek gösterilebilir.
*Otomobil - ''Lüks'' ihtiyaçlara cevap veren bir maldır.
*Değer - İnsanların, ihtiyaçlarını karşılayan mallara verdikleri önem.
*Sütün, peynire dönüştürülerek faydasının çoğaltılması '' Şekil faydası yaratan üretim faaliyetlerine'' örnektir.
*İş gücü - Bir üretim Faktörüdür.
*Odun - İkinci enerji kaynakları arasında ''yer almaz''.
*Ekonomi biliminde emeğin açıklaması -'' Emek sadece bedenen yapılan faaliyettir''.
*Hızlı nüfus artışının olumlu yönü, ''Yeni kurumların benimsenmesini hızlandırır''
*Hukuksal anlamda sermaye - Bir kişinin elinde bulunan parayı başka bir kişiye ödünç vermesi.
*Üretim hacminin sabit kalması - Girişimin amaçları kapsamında ''girişimi yönetenlerin hedefi olamaz''.
*Ortaklar, bütün servetleriyle sorumludurlar - Kollektif şirketlerin en büyük özelliğinin ''doğru olarak ifade edilişi''.
*Toprak sahibi bir kişi, üretime ayırdığı arazi,bina vb kaynaklar için ''Rant'' alır.
*Bir servetten doğan gelire ''Temelli gelirler'' adı verilmektedir.
*Kişi başına düşen milli gelir '' Milli gelirin nüfus sayısına bölünmesiyle'' hesaplanmaktadır.

(01.06.2014) AÖL SINAV

Arkadaşlar önceki sınav sorularından karma yaptığım notlardır. arada ufak hatalar olabilir uyarırsanız doğrusu ile değiştiririm.

“Ders Notları” sayfasına dön