Girişimcilik - 1 Ders notu

Ders notu paylaşımlarınızı bu bölümde yapabilirsiniz.
kurt cobain
Asistan

Girişimcilik - 1 Ders notu

Mesaj gönderen kurt cobain » 09 Eki 2015, 16:53

Girişimcilik - 1

* İhtiyaç - Yokluk hissiyle belirip karşılanma isteği uyandıran, karşılanmadığında sıkıntı veren, karşılandığında tahmin hissi veren ekonomik ve biyolojik bir olaydır.
*Müteşebbis - Teşebbüs eden,girişken,girişimci ve girişken.
*İstediği karı elde etme hakkı Müteşebbislerin teminat altına alınmış haklarından biri ''değildir.''
*Teknik Araştırma - Bir işletmenin kuruluş sürecinde,projenin niteliğine göre kuruluş ve konum yeri durumu fabrika binası,üretim techizatı,güvenlik araştırması,doğal afet ve çevre kirliliği gibi konulardan yapılan araştırma türüne denir.
*Yatırım Projesi - yapılan ekonomik,teknik ve mali araştırmalar kapsamlı bir şekilde gözden geçirildikten sonra işletmenin yasal biçimi,teknik nitelikleri,kapasitesi,ürün ve miktarları ile ilgili kesin planların yapılması.
*İhtiyaçlar hiyerarşisine göre insanın Fizyolojik ihtiyaçlarından sonra ortaya ''Güvelik ihtiyacı'' çıkar.
*Üretim yönetimi dönüşüm sürecinde ''Hizmetler'' Çıktı olarak kabul edilir.
*İşletme Gereçleri - Üretim sırasında doğrudan kullanılmayan mallara denir.
*Arz - Üretici ya da satıcıların belli bir zaman aralığında ve bir fiyat karşılığı piyasaya sürdükleri mal ve hizmet miktarına denir.
* Mal ve hizmetlerin kalitesini sürekli artırmak, ''İşletmenin Özel amaçlarındandır''
*Limitet Şirketler en az '' 2 '' ortak tarafından kurulabilir.
*Merger - Bir işletmenin diğer İşletmeye ait hisse senetlerini satın alarak O işletmenin hukiki varlığına son vermesi.
*Mal veya hizmet üretmek için, girişimcilerin bir araya getirdiği üretim faktörleri,'' Doğal Kaynak>Sermaya>Emek''.
*Tabiat - Üretim faktörlerinde biri değildir.
*Vergi vermek - Toplumsal yarar
*İşletme kurma sürecinde yatırım verimliliği '' Ön projede'' test edilir.
*İş gücü - İşletmenin iç çevresini olulturan etmenlerden değildir.
*Yemek yeme - ''Fizyolojik'' ihtiyaçlara örnek olur.
*Ayakkabı - ''Tüketim'' mallarına örnek olur.
*Karar verme sürecinin ''ilk aşaması'' Sorunun saptanmasıdır.
*ISO 14000 - Çevre ile ilgili uluslar arası standarttır.
*Ticaret şirketleri, ''Türk ticaret kanunu'' ile düzenlenmiştir.
*Özel işetmeler - İşletmelerin sermaye mülkiyeti Bakımından sınıflandırılması
*Limited - Kanun'a göre en fazla '' 50 '' Ortağı olabilen şirket.
*Tutundurma - Pazarlama karmasının dört prensiblerinden biri.
*Ürünlerin tüketiciler tarafından satın almaya dönüştürülmesi satış sürecinin, '' Satış görüşmesi ve sunuş '' aşamasında gerçekleşir.
*İş gücü - işletmenin dış çevresinde yer alır.
*Ön proje çalışması - Düşük bir maliyetle ''yatırım verimliliği'' test edilir.
*Bir işletme kurma sürecinde kesin proje aşamasından sonra ''Deneme üretimi'' başlar.
*Müteşebbislik ''ithalatın'' artmasını sağlamaz ilgisi yoktur.
*Personel giderleri - Bir işletmenin kuruluş yeri etmenlerinden birisi olarak düşünülemez.
*Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisine göre, bir insanın saygı ihtiyaçlarından sonra çıkacak ihtiyaçları ''Başarma'dır''.
*Üretim yönetimi, dönüşüm sürecinde Mallar ''Girdi'' olarak kabul edilmez.
*Mal ve hizmet üretmek için elde etmek için kullanılan yöntemlerin tümüne ''Teknoloji'' denir.
*Çelik üretiminde, kullanılan ''Pik demir'' üretim gereçleri ve mallarıdır.
*Üretilme süreci - Bir ürünün yaşam eğrisi dönemine ait değildir.
*Bir şirketin diğer işletmelere ait hisse senetlerine sahip olması yolu ile, onların finansal ve yönetim olarak kontrolüne alma biçimi ''Holding'' adı verilir.
*Hizmet işletmesi reklamı ''yapanlar açısından'' reklam çeşidi kapsamında değerlendirmelidir.

Arkadaşlar önceki sınav sorularından karma yaptığım notlardır. arada ufak hatalar olabilir uyarırsanız doğrusu ile değiştiririm.

“Ders Notları” sayfasına dön