AÇIK LİSE HAKKINDA BİLGİM YOK YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
atknkrdg

AÇIK LİSE HAKKINDA BİLGİM YOK YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

Mesaj gönderen atknkrdg » 16 Eki 2017, 19:29

460 puan aldım ve anadolu lisesinde okuyorum 11.sınıftayım ve üniversiteye hazırlanmak için açık liseye geçmek istiyorum açık liseye geçtikten sonra özel ders almayı ve yabancı dil kursuna gidicem kendimi daha fazla geliştiririm diye düşünüyorum. fakat aklıma takılan bazı sorular var
1.)9.sınıf ilk dönemde hiç zayıfım olmadı ikinci dönemde 1 zayıfım var 10.sınıfta ilk dönemde 4 ikinci dönemde 2 zayıfım var bu zayıflar açık lisede mezun olmamı zorlaştırır mı daha doğrusu yaşıtlarımla beraber üniversite sınavına girebilicek miyim ?
2.)aileme açık lise konusunu açtım ve kolay kaçtığımı söylüyorlar ama ben gerçekten okul ortamını sevmiyorum ve günde yaklaşık 11 saat okuldayım max. 3 saati verimli geçiyor nasıl ikna edebilirim ?
3.)anadolu lisesinde tm(eşit ağırlık) bölümünü seçtim bunun açık lisede ders olarak etkisi var mı ?
4.)açık lise sınavları konu olarak bütün yılı mı kapsıyor ?
5.)dönem devam ederken açık liseye geçebilir miyim yoksa 2.dönemi mi beklemek zorundayım ?
6.)açık lisede okuyan biri her üniversiteye girebilir mi ? (başka bir sitede her üniveristeye giremezler diye yazmışlardı)
7.)kredi sistemi hakkında detaylı bilgi verir misiniz ?
8.)sizce açık lisenin iyi ve kötü yanları nelerdir ?
9.)11.sınıf ikinci dönemde geçtim diyelim mevcut kredimi nasıl hesaplarım ?
10.)Ders seçiminden bahseder misiniz zorunlu dersler nelerdir ?
11.)9 ve 10.sınıftaki zayıflarımın kredisini nasıl alabilirim ?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER :)

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Re: AÇIK LİSE HAKKINDA BİLGİM YOK YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 16 Eki 2017, 19:50

1 - 11. sınıfa kadar geçtiğin derslerin kredilerini alırsın. kredi hesaplamasını forumdaki diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır
2 - bu tamamen sana bağlı :yemek:
3 - sanırım yok
4 - kitap içerikleri seneden seneye değişmiyor
5 - ilk kez kayıt olacaklar için son tarih 12 ekimdi. ocak sınavından sonra kayıt olabilirsin
6 - girebilir
7 - mezuniyet için gerekli olan şartlar 8. dönem ve üstü olmak 192 krediye sahip olmak. her dersin bir kredisi vardır örneğin matematik-1 dersinin kredisi 6dır. her dönem sınavında en fazla 35 kredilik ders seçebilirsin.
8 - iyi ve kötü tarafları kişiden kişiye değişebilir ama ortalama 3 ayda bir sınavlara giriyoruz ve sınavlara çalışmak için vaktimiz var. işe girip çalışabilirsin, kendine zaman ayırabilirsin vs. kötü tarafları ise kurumun ta kendisi bazen çok sorumsuzca hareket edebiliyolar
9 - 11. sınıf 2. döneme kadar geçtiğin derslerin sistemden kredilerine bakıp ortalama alacağın krediyi hesaplayabilirsin

elimden geldiğince bildiğim konular üzerinden yardımcı olmaya çalıştım. umarım işine yaramıştır diğer arkadaşlar da yardımcı olacaklardır. bol şanslar :27:
Resim

atknkrdg

Mesaj gönderen atknkrdg » 16 Eki 2017, 20:11

kurumun sorumsuzca davranması okulun uzamasına sebebiyet verebilir mi sonradan zorunlu ders eklenmiş ve 1 döndem daha okulu uzayanların olduğunu duymuştum

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 16 Eki 2017, 20:17

atknkrdg yazdı:kurumun sorumsuzca davranması okulun uzamasına sebebiyet verebilir mi sonradan zorunlu ders eklenmiş ve 1 döndem daha okulu uzayanların olduğunu duymuştum
Alan Yok okuyan insanları Alan Yok - 2 ye geçirdiler ve bir kaç ders eklendi. senin başına böyle bir şey gelmez. 1 dönem demek mezuniyetin bi kaç uzaması demek çok problem olmaz tabi ama can sıkıcı bi durum.
Resim

atknkrdg

Mesaj gönderen atknkrdg » 16 Eki 2017, 21:01

yani kredim tutuyorsa ve 8 dönem bittiyse okulun uzama gibi bir şansı yok

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 16 Eki 2017, 21:09

atknkrdg yazdı:yani kredim tutuyorsa ve 8 dönem bittiyse okulun uzama gibi bir şansı yok
aynen öyle 8 dönem üstü 192 kredi = mezuniyet
Resim

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön