Açık lise daha erken bitirilebilecek

Dünya'dan ve Türkiye'den en son haberler...
chatlaq

Açık lise daha erken bitirilebilecek

Mesaj gönderen chatlaq » 21 Oca 2009, 22:16

Açık ilköğretim ve lise öğrencileri okullarından daha kısa sürede mezun olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nca başlatılan çalışmayla halen 3 yılda bitirilebilen ilköğretimin ikinci kademesi bir yılda tamamlanabilecek.

4 yıllık eğitim veren açık lise öğrencileri ise 2,5 yılda mezun olabilecek. Önümüzdeki günlerde Talim ve Terbiye Kurulu'nda görüşülüp Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in onayına sunulacak yönetmelik taslaklarına göre, açık ilköğretim ve lisede bir yılda iki yerine 'üç dönem' olacak. Açık ilköğretim için her dönem bir yıl anlamına gelecek ve bir yılda 3 yıllık eğitim yapılacak. Açık lisedeki 8 dönem ise 2,5 yılda tamamlanacak.

Zaman'a konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yaşı ilerlemiş insanların daha kısa sürede açık ilköğretim ve liseyi bitirebilmesini istediklerini söyledi. Çelik, "Yaşı 30-40'ı bulmuş insanlara 'ilköğretimi bitirmek için 3 yıl daha bekle' veya 'liseyi 4 yıldan önce bitiremezsin' demek mantıklı değil. Sınavları geçebiliyorlarsa daha kısa sürede mezun olabilsinler istiyoruz." dedi.

Bu öğretim yılında 141 bin öğrencinin olduğu açık ilköğretim okulunun 2009-2010 öğretim yılı yeni kayıt işlemleri 2 Şubat-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Açık ilköğretimdeki öğrencilerin yüzde 60'ı 21-30 yaş grubunda yer alırken, 60 yaşın üstünde bile öğrenciler bulunuyor. Yaş sınırlaması olmadan ilköğretim diploması olan herkesin başvurabildiği ve liseden ayrılanların da gidebildiği açık lisede ise 325 bin öğrenci 'aktif' olarak okuyor. Açık lisenin 9 Ocak'ta başlayan 2008-2009 öğretim yılı II. dönem yeni kayıt başvuruları ise 6 Şubat'ta sona erecek.

Kaynak : Zaman 20.01.2009
İbrahim Asalıoğlu

ArkadaşLar Bu benim iLk Konum Umarım Bu Gerçek oLur....
Mehmet Akif Ok

Kullanıcı avatarı
pelin_sitem
Uzman Doktor
İletişim:

Re: Açık lise daha erken bitirilebilecek

Mesaj gönderen pelin_sitem » 21 Oca 2009, 22:21

arkadaşım evet öyle bi haber var inş onay verir diyoruz biz öğrencilerde bi kaç arkadaşımız sadece dedikleri şu oluyor bir senede üç sınav olursa ders yönünden yani çalışma konusunda sorun olmazmı diye bi soru yöneltildi bana ama zannetmiyorum elbet onuda yarlayacaktır sayın milli eğitim bakanımız ve aol çalışanları diyorum ve burda noktalıyorum :wink: :)
sensiz çekillir mi bu hayat
unutmak benim için ölümle eşdeeğer
lütfen bırakma beni
tut ellerimden savurma rüzgara
ayırmasınlar kırmasınlar bu sevdayı
nasıl olur ben sensiz sen bensiz...

chatlaq

Mesaj gönderen chatlaq » 21 Oca 2009, 22:28

Bence Hiç Bir ProbLem olmaz Çalışan Adam Yine Çalışır Ve Daha da ZevkLe Çalışır 3 YıLda Liseyi Bitirmek Ne demek..

Kullanıcı avatarı
suheda
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen suheda » 22 Oca 2009, 11:35

bence de hiç sorun olmaz önemli olan istemek istersek geçeriz sınavları.yeterki şu bakan onaylasın.

gizemli.hadise
İletişim:

Mesaj gönderen gizemli.hadise » 24 Mar 2009, 05:15

selam arkadaslar,
Yasa çıktı acaba sınav bu yıl ne zaman olur?
Birde ek sınav yine olacak mı acaba bir suru soru var aklımzda.
...:::Sevmek acı çekmektir:::
En leziz yemek acılı yemektir:::.
...:::Matematik hertürlu sorunun cevabıdır:::..

Şah Kaya
Çırak

Mesaj gönderen Şah Kaya » 14 Nis 2009, 17:04

Bu haber süper bir haber benim yaklaşık 2 senede bitiyordu ama şimdi 2010 nun 2. sınavında biticek inşallah merak ediyorum acaba o zaman össye girebilicekmiyim yoksa seneye mi gidicem :shock:

okii

Mesaj gönderen okii » 03 May 2010, 14:39

açık lisede okuyan arkadaşlar bu yıl napın ne edin her kezi davet ediyoruz lütfen ek sınav isteyin çünkü çok madur olan arkdaşlarımız var bu madurluk böyle gitmez her kez meb dilekçe veya mail atsın ek sınav isteyelim geçen yılda baya bi madur olan arkadaşlarımız var yani şimdi sınavımıza girelim girmeyelim demiyoruz ama ek sınav olması lazım bu yıl ne olursa olsun

“Genel ve Güncel Konular, Son Dakika Haberlerleri” sayfasına dön