Askerlik tecil hakkında...

Her Konuda Tartışabilirsiniz
komikadam
Doktor

Re: Askerlik tecil hakkında...

Mesaj gönderen komikadam » 25 Tem 2011, 12:31

2013 ocak gelmeden belki 2012 de ek sınavla mezun olabilirsin sen sınavlarını şimdiden iyi vermeye bak askerliği her türlü erteletirsin...

Kullanıcı avatarı
Deliyürek
Asistan

Mesaj gönderen Deliyürek » 30 Tem 2011, 10:51

1991 doğumluyum... Bu sene mayısta mezun oldum. Geçen sene bende sizin gibi düşünüyordum nasıl tecil ettirecem diye, gittim muayene oldum. Şanslıymışım alım tarihim 91-4 çıktı yani 2011-kasım, bu sene tekrar gittim yine muayene aldılar ve 2014 ocak ayına kadar tecil ettirdim. Mezun olanlar diploması çıkmadıysa mezuniyet belgesi ilede tecil ettirebilir...

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 30 Tem 2011, 14:30

Deliyürek yazdı:1991 doğumluyum... Bu sene mayısta mezun oldum. Geçen sene bende sizin gibi düşünüyordum nasıl tecil ettirecem diye, gittim muayene oldum. Şanslıymışım alım tarihim 91-4 çıktı yani 2011-kasım, bu sene tekrar gittim yine muayene aldılar ve 2014 ocak ayına kadar tecil ettirdim. Mezun olanlar diploması çıkmadıysa mezuniyet belgesi ilede tecil ettirebilir...
Halk Eğitimden alınan mezuniyet yazısının/belgesinin hiç bir niteliği yok dostum. Eğer diploma basılmadıysa "çıkma belgesi" kabul edilir sadece.

NewAqePrince
Uzman

Mesaj gönderen NewAqePrince » 06 Ağu 2011, 00:10

MEZUNİYET YAZISI

Açık Öğretim Lisesinden Dönem Sonunda Yapılan sınavlar sonucunda mezun olan öğrencilerin diplomaları sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra hazırlanarak dağıtılmak üzere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. Sınav sonuçları açıklanıp, mezun olan öğrencilerimizin diplomalarının Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar geçen sürede öğrencilerimizden çeşitli sebeplerle acil, mezuniyetle ilgili belgeye ihtiyaç duyanların Açık Öğretim Lisesine şahsen veya posta yoluyla başvurması gerekmektedir. Başvuru esnasında T.C. kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte öğrencilerimizin söz konusu acil durumu belgelendirmeleri gerekmektedir. Örneğin; Askere çağrıldığını söyleyen öğrencimizin bu durumu gösterecek bir belgenin yanında bulunması gibi. Mezuniyet yazısı için, Banka dekontu ve noterden vekaletname gerekmemektedir.

Mezuniyet Yazısı, öğrencinin hangi tarihte Açık Öğretim Lisesinden mezun olduğunu belgelendirir resmi bir yazıdır. Askerlik tecili, kadro işlemleri, iş başvurusu, kurs, v.b. işlemlerde kullanılır.

Buna göre mezunıyet yazısıyla tecıl ettırebılırız sanırsam. Benım hala muayene kağıtlarım gelmedı geldıgınde gıtmeyıp yoklama kaçağımı olmam lazım sımdı herkez ayrı bısı yazmış ıyıce kafam karıştı

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 06 Ağu 2011, 11:09

Askerlik işlemlerimde mezuniyet yazısını kaale bile almadılar. Siz alırlar diyorsanız buyrun deneyin.. ben de işe yaramadı. Diplomayı bekledim ben.. diplomayı bekleyemeyecek olanlarda "çıkma belgesi" alsınlar, işlerinin halledilmesini istiyorlarsa.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 06 Ağu 2011, 11:34

Mezuniyet yazısını kabul etmeleri muhtemelen şubeden şubeye değişiyor. Her askerlik şubesinin kendi tasarrufu var malesef. Ben MAÖL okudum ve arkadaşlarım bir sorun çıkmadan tecil ettirirken, benim şubemden çektiğimi bir Allah bilir.. :?
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

kralex91
Çırak

Mesaj gönderen kralex91 » 06 Ağu 2011, 15:19

Fays yazdı:Askerlik işlemlerimde mezuniyet yazısını kaale bile almadılar. Siz alırlar diyorsanız buyrun deneyin.. ben de işe yaramadı. Diplomayı bekledim ben.. diplomayı bekleyemeyecek olanlarda "çıkma belgesi" alsınlar, işlerinin halledilmesini istiyorlarsa.
Çıkma belgesiyle mezuniyet yazısının farkı nedir ? Ben sınav sonuçları açıklanınca geometriden muaf olup mezun olucam askerlik şubesine gittiğimdede senin askerliğin 5 eylülde 5 eylüle kadar mezun olduğuna dair belgeyi getir tecil edelim dedilerde çıkma belgesi ile mezuniyet yazısının farkı nedir ? Çıkma belgesinide alabiliyomuyuz hemen ?

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 06 Ağu 2011, 19:49

kralex91 yazdı:
Fays yazdı:Askerlik işlemlerimde mezuniyet yazısını kaale bile almadılar. Siz alırlar diyorsanız buyrun deneyin.. ben de işe yaramadı. Diplomayı bekledim ben.. diplomayı bekleyemeyecek olanlarda "çıkma belgesi" alsınlar, işlerinin halledilmesini istiyorlarsa.
Çıkma belgesiyle mezuniyet yazısının farkı nedir ? Ben sınav sonuçları açıklanınca geometriden muaf olup mezun olucam askerlik şubesine gittiğimdede senin askerliğin 5 eylülde 5 eylüle kadar mezun olduğuna dair belgeyi getir tecil edelim dedilerde çıkma belgesi ile mezuniyet yazısının farkı nedir ? Çıkma belgesinide alabiliyomuyuz hemen ?
Mezuniyet yazısını direkt bağlı olduğun halk eğitimden hiçbir banka dekontu vs yatırmaksızın temin edebilirsin. Ancak çıkma belgesi için tıpkı diploma harcı gibi bir miktar para yatırıyorsun ve öyle alıyorsun. Çıkma belgesinin 6 ay geçerliliği var, yani asli olarak diploma yerine geçen belge çıkma belgesidir. Mezuniyet belgesine göre biraz daha meşakkatlidir bunu alması.

Aöl'ün sitesinde de, halk eğitimdeki memurlar da, mezuniyet yazısı/belgesi ile askerlik tecil işlemleri vs yapılabilmektedir diyorlar. Ancak yukarıda emrahk arkadaşımın dediği gibi bu şubeden şubeye değişkenlik gösteriyor. Mesela kendimden örnek verirsem, mezuniyet yazısını dikkate almadılar. Ya diploma ya da çıkma belgesi kabul olur dediler.

Siz isterseniz alması daha kolay olan mezuniyet belgesini alın, şansınızı öyle deneyin. Kabul etmezlerse çıkma belgesi alırsınız.

kralex91
Çırak

Mesaj gönderen kralex91 » 07 Ağu 2011, 15:09

Fays yazdı:
kralex91 yazdı:
Mezuniyet yazısını direkt bağlı olduğun halk eğitimden hiçbir banka dekontu vs yatırmaksızın temin edebilirsin. Ancak çıkma belgesi için tıpkı diploma harcı gibi bir miktar para yatırıyorsun ve öyle alıyorsun. Çıkma belgesinin 6 ay geçerliliği var, yani asli olarak diploma yerine geçen belge çıkma belgesidir. Mezuniyet belgesine göre biraz daha meşakkatlidir bunu alması.

Aöl'ün sitesinde de, halk eğitimdeki memurlar da, mezuniyet yazısı/belgesi ile askerlik tecil işlemleri vs yapılabilmektedir diyorlar. Ancak yukarıda emrahk arkadaşımın dediği gibi bu şubeden şubeye değişkenlik gösteriyor. Mesela kendimden örnek verirsem, mezuniyet yazısını dikkate almadılar. Ya diploma ya da çıkma belgesi kabul olur dediler.

Siz isterseniz alması daha kolay olan mezuniyet belgesini alın, şansınızı öyle deneyin. Kabul etmezlerse çıkma belgesi alırsınız.
Hımm...Anladım ben o zaman çıkma belgesini alayım her ihtimale karşı...Ne gibi zorluğu varki çıkma belgesini almanın..Yani sınav sonucu açıklandıktan hemen sonra alabilirim demi ? Ben Ankarada oturuyorum zaten...Müdürlükten alıyoruz değilmi ?

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 07 Ağu 2011, 23:16

kralex91 yazdı:
Hımm...Anladım ben o zaman çıkma belgesini alayım her ihtimale karşı...Ne gibi zorluğu varki çıkma belgesini almanın..Yani sınav sonucu açıklandıktan hemen sonra alabilirim demi ? Ben Ankarada oturuyorum zaten...Müdürlükten alıyoruz değilmi ?
Ankaradaysan şanslısın, yoksa diğer illerde yaşayanlar Ankaraya bizzat ya da noterle vekil tayin edeceği kişinin gitmesi ya da postayla istemesi gerek.

Bunun için yapman gerekenler; çıkma belgesi dilekçesini doldurman, gerekli bankaya istenen ücreti yatırıp dekont, dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile Ankaradaki AÖL merkezine gitmen gerek. Çıkma belgesi için banka-ücret bilgilerini AÖL'ün sitesinden bulabilirsin yanılmıyorsam.

kralex91
Çırak

Mesaj gönderen kralex91 » 08 Ağu 2011, 10:51

Anladım..Sağol...

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön