Aynı anda iki aöf okuma

AÖF ile ilgili Soru ve Cevaplarızı bu bölümde paylaşabilirsiniz.
sonbahar
Doktor

Aynı anda iki aöf okuma

Mesaj gönderen sonbahar » 30 Eyl 2011, 12:58

bu konu ile ilgili aöf e mail attım fakat iki aöf aynı anda okunmaz dediler.
fakat 2011 EK YERLEŞTİRME İLE İLGİLİ KURALLAR da şöyle bir ifade var.
"Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan
sınırlaması olan açıköğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, Anadolu Üniversitesinin
kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru
yapabileceklerdir.
"
yani kontenjan sınırlaması olan bir aöf e yerleşen kişi şimdi kontenjansız bir aöf seçebilecek.ve iki aöf aynı anda okuyacak.
peki aöf neden kendisiyle çelişiyor?

O Şimdi Üniversiteli

Fays
Uzman Doktor

Re: Aynı anda iki aöf okuma

Mesaj gönderen Fays » 30 Eyl 2011, 13:48

Oradaki açıklamadan bağımsız olarak söylemem gerekirse iki kontenjanlı bölüm okumak kanunen yasak. Yani Örgün okunan bölüm'ün yanına bir de kontenjansız bölüm okunabilir aynı anda. Öte yandan iki AÖF bölümünün de aynı anda okunması zaten mümkün değil, en basitinden sınavlara nasıl girilecek ?

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 30 Eyl 2011, 13:52

yukarıdaki alıntıda iki aöf okuma hakkı verilmiş.bu yazıyı ösym nin ek yerleştirme klavuzundan aldım.
sınavlar konusuna gelince kontenjanlı bölümler dönemlik kredili sistem olduğu için sınav tarihleri diğer aöf bölümleri ile aynı değil.yani her hangi bir çakışma söz konusu olamaz.ayrıca sınav tarihi aynı olsa dahi kişi iki dersten değilde 4 dersten girer.
O Şimdi Üniversiteli

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 30 Eyl 2011, 13:55

sonbahar yazdı:yukarıdaki alıntıda iki aöf okuma hakkı verilmiş.bu yazıyı ösym nin ek yerleştirme klavuzundan aldım.
sınavlar konusuna gelince kontenjanlı bölümler dönemlik kredili sistem olduğu için sınav tarihleri diğer aöf bölümleri ile aynı değil.yani her hangi bir çakışma söz konusu olamaz.ayrıca sınav tarihi aynı olsa dahi kişi iki dersten değilde 4 dersten girer.
2012-2013 sezonunda tüm AÖF bölümleri kredili sisteme geçecek, o zaman sınav tarihleri aynı olur. Bilemiyorum böyle bir hak verildi mi ancak geçmişte iki AÖF bölümü aynı anda okunamıyordu. İkincisine kayıt olunduğu an birinci kayıt siliniyordu. Bu konuda kesin bilgiyi almak için en iyisi büro'ya gitmek ya da telefonla aramak.

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 30 Eyl 2011, 14:13

ben mail ile sordum iki aöf aynı anda okunmaz dedi ama ösym deki klavuzu okursan
kontenjan sınırlaması olan açıköğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, Anadolu Üniversitesinin
kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

yazıyor.buradanda bu sene sınava girenlere böyle bir hak verildiği ortaya çıkıyor.
O Şimdi Üniversiteli

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 30 Eyl 2011, 16:16

Sonbahar, orada yazan konu belki şunun içindir, (ki geçenlerde sanki televizyonda biri söylemişti).

Öneğin ilk yerleştirmede bir AÖF'ye yerleşmiş bir öğrenci ve pişman, bu yüzden ikinci yerleştirmede tekrar istediği bir AÖF bölümü tercih edip yerleşebilir. Ama ilk yerleştiği fakülteden kaydı silinir ve ikinci yerleştiğine yazılır...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

“Soru - Cevap” sayfasına dön