alan

Foruma Yeni Katılan Arkadaşlar, Kendiniz Burdan Tanıtınız. Not: İsim, Yaş, Şehir Şeklinde...
gülhanım
Acemi

alan

Mesaj gönderen gülhanım » 29 Eyl 2011, 16:36

arkadaşlar ben yni kayıd oldum ben alansız okucam peki alan derslerim olucakmı sadece ortak ve seçmeli dersmi görcem.

emrahk
Onursal Üye

Re: alan

Mesaj gönderen emrahk » 29 Eyl 2011, 18:37

Evet dediğin gibi olacak. Yalnız kaydın kesin kayıt olunca öğrenci bilgi sistemine, ''zorunlu dersler'' adı altında bir buton eklenecek ve orada sadece yanında ''ortak'' yazan dersler olacak ve sen her dönem kesinlikle bu dersleri seçip sınavına girmek zorundasın. Zorunlu dersler kısmında ilerki yıllarda ''hiç ders kalmayınca'' ondan sonraki ders seçimlerinde ''seçmeli dersleri'' seçeceksin. Bunu aklından çıkarma, başarılar...
En son emrahk tarafından 30 Eyl 2011, 18:05 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

gülhanım
Acemi

Mesaj gönderen gülhanım » 29 Eyl 2011, 19:52

teşekkürler birde alanlı okumicağım için lise sonda nasıl meslek seçicem ve açık lisede kalma yokdiye birşey duydum doğrumu.şimdiden teşekkürler

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 30 Eyl 2011, 17:56

Kalma yok evet sadece dönemin uzar o kadar. Sen üni. de hangi alanda okumak istiyorsan o dersleri seçmeli olarak seçer ve üni. sınavında da o soruları çözersin. Mesela sayısal istiyorsun diyelim; mat-1 ve 2, geo-1 ve 2, kimya-1 ve 2, fizik-1 ve 2, biyoloji-1 ve 2 zaten zorunlu okuyacağın dersler. Sen sayısal düşünüyorsan bu derslerin 3-4-5-6-7-8 ini de seçmeli olarak seçer öğrenirsin.
Resim

gülhanım
Acemi

Mesaj gönderen gülhanım » 30 Eyl 2011, 18:06

teşekkürler birde diploma notu ünüversite sınavını etkiliyomu.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 30 Eyl 2011, 19:13

Tabi diploma notun yüksekse ( mesela açıklisede 80 ve üzeri olursa aobp puanın tam geliyormuş ) sınavdan aldığın puana sanırım ekleniyor bu puan.

Benim bu konuda bilgim pek yok ama bildiğim kadarı ile böyle umarım yanlış birşey paylaşmamışımdır.
Resim

gülhanım
Acemi

Mesaj gönderen gülhanım » 30 Eyl 2011, 20:49

teşekkürler bir sorum daha olucak peki ben eşit ağırlık bölümünü istiyorum bunun için hangi dersleri vermem gerek ve hangi dönemlerde şimdiden teşekkürler.

haydar106

Mesaj gönderen haydar106 » 30 Eyl 2011, 20:52

kripton yazdı:Kalma yok evet sadece dönemin uzar o kadar. Sen üni. de hangi alanda okumak istiyorsan o dersleri seçmeli olarak seçer ve üni. sınavında da o soruları çözersin. Mesela sayısal istiyorsun diyelim; mat-1 ve 2, geo-1 ve 2, kimya-1 ve 2, fizik-1 ve 2, biyoloji-1 ve 2 zaten zorunlu okuyacağın dersler. Sen sayısal düşünüyorsan bu derslerin 3-4-5-6-7-8 ini de seçmeli olarak seçer öğrenirsin.
Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Benimde bir sorum olacaktı, şu an benim alanım Sosyal Bilimler fakat hedefim için TM'den sınava girmem gerek. Yeni kayıtlar artık alansız oluyor. Fakat eskilerinde bu yeni sisteme geçmek gibi bir şansı varmı ? bilgi verirseniz sevinirim..

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 01 Eki 2011, 13:44

gülhanım yazdı:teşekkürler bir sorum daha olucak peki ben eşit ağırlık bölümünü istiyorum bunun için hangi dersleri vermem gerek ve hangi dönemlerde şimdiden teşekkürler.
Ben alansız okuyorum ve eskiden tm bölümünde okuyanlar için hangi dersler zorunluydu bilmiyorum gülhanım. Hangi dönem hangi ders diyorsun şu şekilde:

Sanırım liseye sıfırdan başladın. Açık lisede 8 dönem var. Ve sen sadece dönem dersleri ve varsa alttan kalan dersleri seçebiliyorsun. Üst dönemden ders alma yok. Hangi dersleri seçebileceğin ders seçme ekranın açılınca orada yazacak zaten. Aman dikkat önceliği ORTAK derslere ver. Onları seçtikten sonra krediyi 30 a doldurmak için istediğin SEÇMELİ dersi seçebilirsin.

Bu arada arkadaşlar bu tarz soruları TARTIŞMA BÖLÜMÜNDE sorun lütfen. Bu bölümde amaç sadece tanışmak.
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 01 Eki 2011, 13:55

haydar106 yazdı:
kripton yazdı:Kalma yok evet sadece dönemin uzar o kadar. Sen üni. de hangi alanda okumak istiyorsan o dersleri seçmeli olarak seçer ve üni. sınavında da o soruları çözersin. Mesela sayısal istiyorsun diyelim; mat-1 ve 2, geo-1 ve 2, kimya-1 ve 2, fizik-1 ve 2, biyoloji-1 ve 2 zaten zorunlu okuyacağın dersler. Sen sayısal düşünüyorsan bu derslerin 3-4-5-6-7-8 ini de seçmeli olarak seçer öğrenirsin.
Öncelikle bilgiler için teşekkürler. Benimde bir sorum olacaktı, şu an benim alanım Sosyal Bilimler fakat hedefim için TM'den sınava girmem gerek. Yeni kayıtlar artık alansız oluyor. Fakat eskilerinde bu yeni sisteme geçmek gibi bir şansı varmı ? bilgi verirseniz sevinirim..
haydar106 öncelikle şunu söyleyim: Benim bu konuda tam bir bilgim yok. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Fakat açıklisede alan değiştirme şansı var diye biliyorum. Şimdi sen alan değiştirmek istediğinde tm olarak mı değişir yoksa alansız mı olur onu bilemiyorum. Sen bu sorunu bi tartışma bölümüne yaz. Orada belki bilen arkadaşlar yardımcı olur.
Resim

gülhanım
Acemi

Mesaj gönderen gülhanım » 01 Eki 2011, 13:57

teşekkürler

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 01 Eki 2011, 14:51

Arkadaşlar artık katsayıların kaldırılacağı kesin gibi. Çünkü kanunu değiştireceklermiş. Dolayısyla okuduğunuz alanları değiştirmeyin, kredisi az olanlarda kolay bitirilen Genel Kültür'ü tercih edebilir. Sözel-sayısal ne mezunu olursanız olun istediğiniz LYS sınavına rahatlıkla girebilileceksiniz bu yeni uygulamayla...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

haydar106

Mesaj gönderen haydar106 » 04 Eki 2011, 10:14

Arkadaşlar tüm bilgiler için teşekkürler. :) Yanlış bölüme eklediğimden dolayıda özür dilerim..

Gizem0110

Mesaj gönderen Gizem0110 » 06 Eki 2011, 00:58

artık birisi bişe söylesin. 5.dönem kayıt yenılememi yaptım eşit agırlıktı bölümüm .
Alan dersLerimi bir önceki sınavda verdim alan kredim 12' Toplam kredim 71 ' di .
Şimdi alan dersleri kalkınca alan kredimde Gitti .
bu giden 12 kredi noLucak neden Gitti.
Bi biLen Yok mu ya ?

“Kendinizi Tanıtın” sayfasına dön