YGS - BAŞARI PUANI ORTALAMASI - SINAVSIZ GEÇİŞ

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
ozgur06
Yardımcı Asistan

YGS - BAŞARI PUANI ORTALAMASI - SINAVSIZ GEÇİŞ

Mesaj gönderen ozgur06 » 31 Tem 2011, 14:20

İyi günler herkese , benim aklıma takılan bir kaç soru var yardımcı olabilirmisiniz ?
1-) Ben şuan açık lisede sosyal bilimler bölümünü okuyorum , dönemim 9. Geçen hafta yapılan sınavların tamamına girdim , girdigim sınavların tamamından başarılı olursam 109 kredim oluyor. Gelecek sene yapılacak olan YGS sınavına 109 kredi ile girebiliyormuyum ? ( Gelecek Sene ağustosta mezun oluyorum hiç takılmazsam çünkü )

2- ) Açık lise'de de düz lisede ki gibi , başarı puanı ortalaması varmıdır ? AOBP diye birşey duymuştum sanki ? Bu puan nasıl hesaplanır ? Bu puan ile sınavsız(ygs - lys ) bir üniversiteye girebilirmiyiz açıkögretim üniversitesi dahil?

3-) YGS'de barajı geçemezsek hiç bir üniye giremiyoruz sanırım açıkta dahil ? Barajı geçmek zormudur ?

Şimdiden teşekkür ederim ilgilenen herkese.

emrahk
Onursal Üye

Re: YGS - BAŞARI PUANI ORTALAMASI - SINAVSIZ GEÇİŞ

Mesaj gönderen emrahk » 31 Tem 2011, 15:42

ozgur06 yazdı:İyi günler herkese , benim aklıma takılan bir kaç soru var yardımcı olabilirmisiniz ?
1-) Ben şuan açık lisede sosyal bilimler bölümünü okuyorum , dönemim 9. Geçen hafta yapılan sınavların tamamına girdim , girdigim sınavların tamamından başarılı olursam 109 kredim oluyor. Gelecek sene yapılacak olan YGS sınavına 109 kredi ile girebiliyormuyum ? ( Gelecek Sene ağustosta mezun oluyorum hiç takılmazsam çünkü )

2- ) Açık lise'de de düz lisede ki gibi , başarı puanı ortalaması varmıdır ? AOBP diye birşey duymuştum sanki ? Bu puan nasıl hesaplanır ? Bu puan ile sınavsız(ygs - lys ) bir üniversiteye girebilirmiyiz açıkögretim üniversitesi dahil?

3-) YGS'de barajı geçemezsek hiç bir üniye giremiyoruz sanırım açıkta dahil ? Barajı geçmek zormudur ?

Şimdiden teşekkür ederim ilgilenen herkese.
Merhaba, sorularının cevapları şöyle,

1- 2012 üniversite sınavlarına başvurabilirsin. sınavları kazanırsan ancak mezun olursan bir üniversiteye kaydolabilirsin.

2- Evet Açık Lise her şartta örgün okullarla aynı statüde olduğu için AOBP denen okul başarı puanı Açık Lise'de de var. AOBP derslerden aldığın notların ortalamasının sana vereceği bir puandır. En fazla 75 puandır ve bu puanı almak için diploma notunun en az 80 ve üzeri olması gerekiyor. Diploma notu düştükçe bu puanda düşüyor. AOBP, üniversite sınavlarında aldığın ham puanın üzerine katılarak yerleştirme puanın çıkıyor ortaya. Sınavsız geçiş sadece meslek liselerinde mevcut ve sadece alanlarıyla aynı olan 2 yıllıklara geçebiliyorlar. Dolayısıyla AOBP ile düz lise okuyanlar sınavsız bir üniversiteye gidemezler..

3- Evet bir üniversiteye girmek için YGS barajını geçmek lazım. Ancak barajı geçenler LYS'lere başvurabiliyor. (Barajı geçmek değil aslında bir yere yerleşmek için baya iyi bir puan elde edilmeli, AÖF hariç.) Barajı geçmek için yaklaşık 25-30 doğru yetiyor. Ve ortalama bir öğrenci için bu zor değil..
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

ozgur06
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen ozgur06 » 01 Ağu 2011, 09:40

Çok teşekkür ederim emrahk , kafamda hiçbir soru işareti birakmadin çok saol

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 01 Ağu 2011, 10:21

Rica ederim, başarılar...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

ozgur06
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen ozgur06 » 18 Ağu 2011, 20:21

Bugün sınav sonuçları açıklandı ve ben 18 kredi almışım :( toplam 97 kredim oldu.
gelecek yıll full yapsam bile ; 30+30+30= 90+97= 187 yapıyor . Mezuniyet için 192 kredi olması gerekir.
Şimdi ben gelecek sene yapılacak ygsye giremiyorum demi ?

Kullanıcı avatarı
hakan70
Asistan

Mesaj gönderen hakan70 » 18 Ağu 2011, 20:32

ygsye girersin. full yapsam bile yetmiyor diyosun ya eylül sınavıda var bunun ek sınav yani onada koy bir 30 :)

ozgur06
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen ozgur06 » 20 Ağu 2011, 09:35

ama ek sınav takvimde gözükmüyor ki , yani kesin yapılacak diye birşey yok isteğe bağlı.Ek sınavı hesaba katmazsak ben mezuniyet şartlarına uymuyorum. Mezun olabilir belgesi verirken ek sınavı hesaba katıyorlarmı ?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 21 Ağu 2011, 18:24

ozgur06 yazdı:ama ek sınav takvimde gözükmüyor ki , yani kesin yapılacak diye birşey yok isteğe bağlı.Ek sınavı hesaba katmazsak ben mezuniyet şartlarına uymuyorum. Mezun olabilir belgesi verirken ek sınavı hesaba katıyorlarmı ?
Sanırım ek sınavı takvime yazmıyorlar ama her sene oluyormuş bu forumdan öğrendiğime göre.
Resim

ozgur06
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen ozgur06 » 21 Ağu 2011, 21:44

Evet oluyormuş ama mezun olabilir belgesi verirken , ek sınavı gözardı ediyorlarmı ?

Kullanıcı avatarı
Eflâ
Uzman

Mesaj gönderen Eflâ » 27 Ağu 2011, 11:27

ozgur06 yazdı:Bugün sınav sonuçları açıklandı ve ben 18 kredi almışım :( toplam 97 kredim oldu.
gelecek yıll full yapsam bile ; 30+30+30= 90+97= 187 yapıyor . Mezuniyet için 192 kredi olması gerekir.

Ygsye başvurabilmek için en az 102 kredi olması gerekiyor. Ben başvuru yaptığımda 102 krediye sahip misin demişlerdi.
Dediğiniz gibi önümüzdeki 3 sınavdan da 30 kredi alsanız mezun olamıyorsunuz.

Onunla gülmek dünyanın en güzel şeyidir, siz bilmezsiniz. (:

Aöl MEZUN!

Aöf - Kamu Yönetimi

Schneizel

Mesaj gönderen Schneizel » 12 Eki 2011, 14:41

ozgur06 yazdı:Bugün sınav sonuçları açıklandı ve ben 18 kredi almışım :( toplam 97 kredim oldu.

ek sınav lar yapılabiliyo bu yaz 2 tane yapıldı
ilk ek sınav ın şartı mezun olabilmek için 30 kredin kalmış olması gerkiyodu
yani eğer ciddi çalışacaksan bi şansın olabilir

ozgur06
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen ozgur06 » 17 Eki 2011, 10:44

Evet hocam mezun olma ihtimalim var onu biliyorum ama ben ygsye giremeyecegimi söylüyordum

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön