mantık

Matematik dersi hakkında sorularınızı, cevaplarınızı, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz...
ckurt
Uzman Doktor

Re: mantık

Mesaj gönderen ckurt » 12 Şub 2010, 18:40

sende saol canım :D

ecel

Mesaj gönderen ecel » 19 Şub 2010, 11:38

bende kıçık oldum mantığa çözümlerin kısa yolu varmı acaba

ckurt
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ckurt » 19 Şub 2010, 19:49

örnekler vermelisin mesela bak;
1. Doğru ve 2. Doğru = doğru ama nasıl doğru?
Mesela bir spor mağazasına gittin görevli sana bir basketbol ayakkabısı alırsan yanında bir lakers forması ve bir basketbol topu hediye ediceğini söyledi. 1.Doğru (lakers forması) ve 2.doğru (basketbol topu) bilgisayarcı sözünü tutmuş oldu o halde sonuç doğru yani 1.doğru ve 2. doğru = doğru.

Doğru ve Yanlış = yanlış ama nasıl yanlış?

Mesela bir spor mağazasına gittin görevli sana bir basketbol ayakkabısı alırsan yanında bir lakers forması ve bir basketbol topu hediye ediceğini söyledi. Doğru (lakers forması) ve yanlış (basketbol topu)= yanlış burda basketbol topunun yanlış olarak göstermemin sebebi size basketbol topunun verilmemesidir. Görevli size 2sinide vericeğini söylemişti ama topu vermedi yani görevli sözünü tutmadı o halde sonuç yanlış.Doğru ve yanlış = yanlış

Yanlış ve Doğru = yanlış ama nasıl yanlış?

Sebebi 2.örnekle aynı.......

Yanlış ve Yanlış = yanlış ama nasıl yanlış?

Görevli 2 hediyeyide vermeyerek sözünü tutmuyor yani sonuç yanlış.

1.Doğru veya 2.Doğru = doğru

Mesela bir spor mağazasına gittin görevli sana bir basketbol ayakkabısı alırsan yanında bir lakers forması veya bir basketbol topu hediye ediceğini söyledi. 1.Doğru (lakers forması) veya 2.doğru (basketbol topu) = doğru 2sinide verse itiraz etmessiniz bu yüzden sonuç doğru.....

Doğru veya yanlış = Doğru

Mesela bir spor mağazasına gittin görevli sana bir basketbol ayakkabısı alırsan yanında bir lakers forması veya bir basketbol topu hediye ediceğini söyledi. Doğru (lakers forması) veya yanlış (basketbol topu) = doğru çünkü görevli sana forma veya top dedi formayı verip topu vermesse sözünden çıkmış sayılmaz bu yüzden sonuç doğru.....

Yanlış veya Doğru = Doğru

Aynı sebep

Yanlış veya Yanlış = Yanlış

Mesela bir spor mağazasına gittin görevli sana bir basketbol ayakkabısı alırsan yanında bir lakers forması veya bir basketbol topu hediye ediceğini söyledi. Yanlış (lakers forması) veya yanlış (basketbol topu) = yanlış çünkü görevli sana 2sinden birini vereceğini söylemiş ama bu örnekte hiçbirini vermiyor o halde sonuç yanlış....

Sorularda Doğrulara genellikle (p) Yanlışlara ise (q) olarak sembolleştiriler.....

Alıntı değildir tamamen benim mantık yürütmem ve hayal ürünüm.......

fatma1903

Mesaj gönderen fatma1903 » 02 Mar 2010, 20:47

tsk edrım arkadslarda bısey dha istesem matamatık dersı olmayan bolum varmıs genel kulturde oyle bısey varmı yardımcı olurmusunuz

ckurt
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ckurt » 02 Mar 2010, 22:01

matematik dersi 1.sınıfta zorunludur daha sonra sözelde ve g.k de zorunlu değildir........

My Maraz
Uzman Doktor

Mesaj gönderen My Maraz » 02 May 2010, 06:48

yaw sadece sezonluk arkadslar kafaya takmayalım :mrgreen:
Yanmakta Güzeldir Bazen.
Yakan değerliyse..

Kullanıcı avatarı
habecik
Doktor

Mesaj gönderen habecik » 02 May 2010, 16:27

My Maraz yazdı:
ılgın yazdı:okadar zor değil ya mantık ben iki günde çözdüm sınavda kaç soru çıkar açaba mantıktan :?:
4 soru çıkıyor

onurdu dimi?
sanırım onurdu adın değilsede onur olsun adın bundan sonra neyse bu senin ilk mantıklı cevabın farkındamısın? şok oldum :P :P :P
"Çalışmadan öğrenmeden yorulmadan Rahat
yaşama yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler;Önce ONURLARINI sonra HÜRRİYETLERİNİ daha sonra GELECEKLERİNİ kaybetmeye mahkumdur"

M.KEMAL ATATÜRK..

Kullanıcı avatarı
habecik
Doktor

Mesaj gönderen habecik » 02 May 2010, 16:31

konuştuğunuz mantık2 ise semboller kolay aslında sadece ezberlemeniz gerek bide sınvda sorulan sorular çoğunlukla kitaplardaki örneklerle aynı oluyo zorluk çekmezsiniz bence tabi dikkatiniz kuvvetliyse bide mantıgı kitaptan anlamıyorsanız şayet netten anlatılanlarla hiç öğrenemezsiniz çünkü bi konuda iki farklı açıklama kafa karıştıra bilir bence..
"Çalışmadan öğrenmeden yorulmadan Rahat
yaşama yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler;Önce ONURLARINI sonra HÜRRİYETLERİNİ daha sonra GELECEKLERİNİ kaybetmeye mahkumdur"

M.KEMAL ATATÜRK..

My Maraz
Uzman Doktor

Mesaj gönderen My Maraz » 05 May 2010, 11:38

habecik yazdı:
My Maraz yazdı:
ılgın yazdı:okadar zor değil ya mantık ben iki günde çözdüm sınavda kaç soru çıkar açaba mantıktan :?:
4 soru çıkıyor

onurdu dimi?
sanırım onurdu adın değilsede onur olsun adın bundan sonra neyse bu senin ilk mantıklı cevabın farkındamısın? şok oldum :P :P :P
korkma cunku qercekten onurum :mrgreen:

ayıp ettn wala habees :mrgreen:
Yanmakta Güzeldir Bazen.
Yakan değerliyse..

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 10 May 2010, 10:35

Arkadaşlar ben açık lise 1 mantık konusunu(önermeleri) videolu anlatım istiyom. Ekol hoca da bulamadım. Bildiğiniz bi yer varsa link verebilir misiniz. Çoook acil
Resim

Ceylina
Çırak

Mesaj gönderen Ceylina » 01 Oca 2011, 15:51

Arkadaslar, ders notlarim yeni geldi daha ve calismaya yeni basladim dolayisiyla. Mantik konusundayim ben de su an. Konulari anliyorum, severek de cözüyorum ama benim bol bol soruya ihtiyacim var. Pratik yapmak istiyorum, daha hizli islem cözebilmek icin. Almanya`da yasiyorum, burada Türkce yardimci ders kitabi bulmam imkansiz. Almancam orta derece, alman kitaplarindan da fazla yararlanamiyorum o yüzden...Kisacasi bana iyisinden yardimci ders kitabi lazim. Bol sorulu ve örnekli. En azindan aciklamali bol soru ve cözümlü, bildiginiz siteler var mi? Sinava az kaldi! Cok acil benim icin!..Tesekkürler herkese simdiden...

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 04 Şub 2011, 09:42

Ceylina yazdı:Arkadaslar, ders notlarim yeni geldi daha ve calismaya yeni basladim dolayisiyla. Mantik konusundayim ben de su an. Konulari anliyorum, severek de cözüyorum ama benim bol bol soruya ihtiyacim var. Pratik yapmak istiyorum, daha hizli islem cözebilmek icin. Almanya`da yasiyorum, burada Türkce yardimci ders kitabi bulmam imkansiz. Almancam orta derece, alman kitaplarindan da fazla yararlanamiyorum o yüzden...Kisacasi bana iyisinden yardimci ders kitabi lazim. Bol sorulu ve örnekli. En azindan aciklamali bol soru ve cözümlü, bildiginiz siteler var mi? Sinava az kaldi! Cok acil benim icin!..Tesekkürler herkese simdiden...

Bunun için Zambak 9. sınıf soru bankasını önerebilirim... İçinde mantık ve fonksiyonlara ait geniş miktarda soru var.. Google'da aratırsan Pdf olarak bulabilirsin... Yada Türkiye'den sipariş etme gibi imkanın varsa satın alabilirsin...

Ceylina
Çırak

Mesaj gönderen Ceylina » 11 Şub 2011, 07:27

Tesekkür ederim yardim icin. Yayin adiyla arayinca bir sürü sey cikti karsima...

3nsar

Mesaj gönderen 3nsar » 09 Nis 2011, 04:19

bu lanet matematikten mayıstada geçemezsem muaf olacm arkadaşlarım genellikle matematik 1 ve 2 den sallayarak geçtiğini iddia ediyor bunun için özel bir çaba göstermek lazım mi mesala soruyla duygusal bağ mi kuruyoruz o da bize cevabımi veriyo :d ciddi söylüyorum böyle bu dersi verebilen varsa o an neler his ettiğini yazsn. Çünkü matematik çalışamıyorum mesleki açık öğretim okuyorum elektrik bölümü zaten onun matematiği ayrı dert birde bu ölüm... :|

hyilmaz
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen hyilmaz » 02 May 2011, 13:00

3nsar yazdı:bu lanet matematikten mayıstada geçemezsem muaf olacm arkadaşlarım genellikle matematik 1 ve 2 den sallayarak geçtiğini iddia ediyor bunun için özel bir çaba göstermek lazım mi mesala soruyla duygusal bağ mi kuruyoruz o da bize cevabımi veriyo :d ciddi söylüyorum böyle bu dersi verebilen varsa o an neler his ettiğini yazsn. Çünkü matematik çalışamıyorum mesleki açık öğretim okuyorum elektrik bölümü zaten onun matematiği ayrı dert birde bu ölüm... :|

Komple sallayarak olmaz... Tutma ihtimali çok düşük. Ancak bir kısmını yapıp gerisini sallarsan tutabilir. 5-6 tane yaparsan gerisini sallarsın. Tutma ihtimali yüksek olabilir. Ben her ikisinide ilk girişte geçtim ama bayağı üzerine eğilerek çalışmıştım...

“Matematik” sayfasına dön