Tanrı kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yapabilir mi?

Düşünenler buraya...
Kullanıcı avatarı
sezgii
Doktor

Tanrı kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yapabilir mi?

Mesaj gönderen sezgii » 23 Nis 2013, 23:12

Okumakta olduğum kitaptan bir soru cevap. Lütfen tamamını ve anlayarak okuyunuz :D

SORU

Yaratıcı kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yapabilir mi? Yapabilirse, demek ki her şeye gücü yeten değildir. Ama böyle bir kaya yapamazsa, o zaman da her şeye gücü yetermiş gibi görünemez. Her iki halde Tanrı'nın yapamayacağı bir şey ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla Tanrı (veya onun yerini tutan) kadirimutlak olamaz.

Cevap

Bu, din bilimcilerin eskiden beri tartışageldikleri ve bir sonuca varamadıkları bir problemin başka şeklidir. En yalın haliyle şöyle ifade edilir: Tanrı hem büyük hem de büyük olmayan bir kaya yapabilir mi? Şüphesiz ki, hayır. Öyleyse Tanrı kadirimutlak değildir.

Her şeye kadir olmak demek mutlak olarak her şeyi yapabilmek değildir: İmkan dahilinde olan herhangi bir şeyi yapabilmek demektir. Tanrı hem büyük hem de büyük olmayan bir kaya yapabilir miydi? Hayır, fakat Tanrı'nın bunu yapamaması onun her şeye kadir olma özelliğine halel getirmez, çünkü hem büyük olan hem de olmayan bir kaya yoktur. Benzer şekilde, eğer Tanrı kadirimutlaksa, bu takdirde onun kaldıramayacağı kadar büyük bir kaya yaratamayan Tanrı'nın gücünün bir sınırı yoktur.

Bazı felsefecilerin Tanrı'nın hem çok büyük olan hem de olmayan bir kaya yapabileceğine işaret ettiklerini de belirtmek gerekir. Bu görüşe göre Tanrı'nın güçleri tamamen sınırsızdır ve o kadar ki Tanrı mantık kuralları ile bile bağlı değildir. Bunu bizim kavramamız imkan dahilinde olmayabilir; çünkü bizim zihnimizin bir sınırı vardır, yaratıcının ki ise sonsuz ve sınırsızdır.

Varlığım, TÜRK varlığına armağan olsun.
Ne mutlu TÜRKÜM diyene!

Resim

Kullanıcı avatarı
maöl
Yardımcı Uzman

Re: Tanrı kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yapabilir mi?

Mesaj gönderen maöl » 24 Nis 2013, 02:17

sonuç ?
İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır - (Hadis)

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 24 Nis 2013, 02:52

Çok çocukça bir soru; zaten çocuklukta abuk sabuk şeyler düşünürdük bu konularla ilgili. Allah'ın büyüklüğünü kavrayamamanın verdiği sıkıntıyla sorulmuş, o sorudaki taşı da, taşı kaldırabilme dirayetini de yaratan Allah'tır. Yani Allah tüm bunlardan üstündür, kıyas kabul edilemez. Allah görür, ama bize verdiği göz gibi bir gözü yoktur, O'nun görmesi için göz diye bir sebebe ihtiyacı yoktur; bu da onun gibi bir şey. Etrafta gördüğümüz maddi nesneler ile Allah'ı değerlendirirsek yanılırız. Aynı şey "Allah herşeyi yarattı, peki Allah'ı kim yarattı?" sorunsalının da cevabıdır. Yaratma sıfatını da yaratan O'dur. Dolayısıyla böyle boş şeyleri soran ateistler ancak kendilerini avuturlar.
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
nivli_83
Doktor

Mesaj gönderen nivli_83 » 24 Nis 2013, 05:59

emrahk yazdı:Çok çocukça bir soru; zaten çocuklukta abuk sabuk şeyler düşünürdük bu konularla ilgili. Allah'ın büyüklüğünü kavrayamamanın verdiği sıkıntıyla sorulmuş, o sorudaki taşı da, taşı kaldırabilme dirayetini de yaratan Allah'tır. Yani Allah tüm bunlardan üstündür, kıyas kabul edilemez. Allah görür, ama bize verdiği göz gibi bir gözü yoktur, O'nun görmesi için göz diye bir sebebe ihtiyacı yoktur; bu da onun gibi bir şey. Etrafta gördüğümüz maddi nesneler ile Allah'ı değerlendirirsek yanılırız. Aynı şey "Allah herşeyi yarattı, peki Allah'ı kim yarattı?" sorunsalının da cevabıdır. Yaratma sıfatını da yaratan O'dur. Dolayısıyla böyle boş şeyleri soran ateistler ancak kendilerini avuturlar.
verilebilecek en güzel cevap .bravo
herşeyi bilmen gerekmez..haddini bil yeter !!

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 24 Nis 2013, 14:37

sezgi seninle daha öncede tartıştım gerekirse yine tartışırım hangi abuk subuk kitapları okuyorsun bilmiyorum ama daha fazla kafanı karıştıracak kitapları şiddetle sana kim tavsiye etti ise git onun suratına yapıştır 10 gün koyun gibi yaşayacağına dediklerimi yap 1 gün de aslan gibi yaşa ki 10 gününe bedel olsun şimdi şöyle düşün 20 katlı bir inşaat düşün ve 50 işçinin çalıştığını düşün ve 20 katlı binayı kaç günde yaparlar hemen hemen taş çatlasa 2 yıl alır. Allah'u Teala öyle bir yaratıcı ki benim tanıdığım en mükemmel ressam Allah'u Azimdir.Doğayı öyle bir mükemmel yaratmış ki dikkat et her şey çok dengeli ve ölçülü yaratmıştır bu da Allahın kudretidir.. Dünya'yı 6 günde yarattı ve dedi ki ben isteseydim 1 sn de de yaratırdım. Ve ben dünyayı 6 günde yaratırken hiç bir zorluk dokunmadı. Hamd Allah' a mahsustur.Sezgii Ademoğlundan bu yana kaç trilyar insanlar gelip geçmiş bu insanlar o bir dünyada nereye sığacaklar o bir dünyayı da Allahu Teala diyor ki Biz Cenneti ve Cehennemi 7 katmanlara ayırdık bir de bu dünyanın büyüklüğünü hesap et katmandan bahsediyorum sana buranın altını çiz. Ve ayrıca Diğer bir peygamberimiz Süleyman (as) ile Belkis hikayesini oku taht hikayesi var orada Google amca sana bu konu da yardım eder. Sen Ağırlığı düşünüyorsun zaten halbu ki ağırlığı yaratan da o dur. Yer çekiminden bahsediyorsun ve halbu ki yer çekimini yaratan da o dur. Nereye gidersen git Allah'ı inkar edebilecek ne bahanelerin olursa olsun her şeyin ham kaynağı Alemlerin ve Kainatın ve sonsuzluğun ve zamanın sahibi yine o dur ve hepimiz ondan geldik ona gideceğiz.

Sezgii sana bir abi tavsiyesi inançsız ve seni cehenneme sürükleyecek şerefsiz adi köpeklerin kitaplarını okuma Allah korusun dünyanı ve ahiretini batırırsın.
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

nur_sena
Acemi

Mesaj gönderen nur_sena » 21 Ağu 2013, 05:32

DeKaN yazdı:sezgi seninle daha öncede tartıştım gerekirse yine tartışırım hangi abuk subuk kitapları okuyorsun bilmiyorum ama daha fazla kafanı karıştıracak kitapları şiddetle sana kim tavsiye etti ise git onun suratına yapıştır 10 gün koyun gibi yaşayacağına dediklerimi yap 1 gün de aslan gibi yaşa ki 10 gününe bedel olsun şimdi şöyle düşün 20 katlı bir inşaat düşün ve 50 işçinin çalıştığını düşün ve 20 katlı binayı kaç günde yaparlar hemen hemen taş çatlasa 2 yıl alır. Allah'u Teala öyle bir yaratıcı ki benim tanıdığım en mükemmel ressam Allah'u Azimdir.Doğayı öyle bir mükemmel yaratmış ki dikkat et her şey çok dengeli ve ölçülü yaratmıştır bu da Allahın kudretidir.. Dünya'yı 6 günde yarattı ve dedi ki ben isteseydim 1 sn de de yaratırdım. Ve ben dünyayı 6 günde yaratırken hiç bir zorluk dokunmadı. Hamd Allah' a mahsustur.Sezgii Ademoğlundan bu yana kaç trilyar insanlar gelip geçmiş bu insanlar o bir dünyada nereye sığacaklar o bir dünyayı da Allahu Teala diyor ki Biz Cenneti ve Cehennemi 7 katmanlara ayırdık bir de bu dünyanın büyüklüğünü hesap et katmandan bahsediyorum sana buranın altını çiz. Ve ayrıca Diğer bir peygamberimiz Süleyman (as) ile Belkis hikayesini oku taht hikayesi var orada Google amca sana bu konu da yardım eder. Sen Ağırlığı düşünüyorsun zaten halbu ki ağırlığı yaratan da o dur. Yer çekiminden bahsediyorsun ve halbu ki yer çekimini yaratan da o dur. Nereye gidersen git Allah'ı inkar edebilecek ne bahanelerin olursa olsun her şeyin ham kaynağı Alemlerin ve Kainatın ve sonsuzluğun ve zamanın sahibi yine o dur ve hepimiz ondan geldik ona gideceğiz.

Sezgii sana bir abi tavsiyesi inançsız ve seni cehenneme sürükleyecek şerefsiz adi köpeklerin kitaplarını okuma Allah korusun dünyanı ve ahiretini batırırsın.
normalde felsefe kelimesini görünce veya duyunca kaçarım ama bu sefer nedendir bilmiyorum bi bakayım dedim ve yazınızı okuyunca helal olsun dedim tebrikler..
ÜLKÜ ONUN ÖZÜNDE
O BAŞBUĞ'UN İZİNDE...

caresiz1

Mesaj gönderen caresiz1 » 29 Ara 2013, 09:58

emrahk yazdı:Çok çocukça bir soru; zaten çocuklukta abuk sabuk şeyler düşünürdük bu konularla ilgili. Allah'ın büyüklüğünü kavrayamamanın verdiği sıkıntıyla sorulmuş, o sorudaki taşı da, taşı kaldırabilme dirayetini de yaratan Allah'tır. Yani Allah tüm bunlardan üstündür, kıyas kabul edilemez. Allah görür, ama bize verdiği göz gibi bir gözü yoktur, O'nun görmesi için göz diye bir sebebe ihtiyacı yoktur; bu da onun gibi bir şey. Etrafta gördüğümüz maddi nesneler ile Allah'ı değerlendirirsek yanılırız. Aynı şey "Allah herşeyi yarattı, peki Allah'ı kim yarattı?" sorunsalının da cevabıdır. Yaratma sıfatını da yaratan O'dur. Dolayısıyla böyle boş şeyleri soran ateistler ancak kendilerini avuturlar.

Hep tanrı demek yerine biraz biz insanız sorgulamalıyız sormalıyız cevap vermeliyiz bir kitaba bağlı kalmak ne bilim biraz bana garip geliyor insan oğlu kandırılmaya hazır.Sadece seni özgür yaşaman için dünyaya gönderen tanrı bu savaşı her şeyi bilmiyor mu kaos fakirlik açlık kasvet var dünyamızda evet dünya sınav yeri.Ben bir deistim ve müslümanlıktan çıktım hiç bir dine bağlı değilim ve benim bir tanrım var çünkü biliyorum çok güzel bir denge var.
Ve sana şunu soracağım......
Kuranın yazıldığı ülkeye 150 yılda bir kar yağar ve kitapta güneş,yağmur,çamur gibi şeyler bahsedilir ama neden kardan bahsetmiyor bence buyuk ihitmalle yazari hayatinda buz ve kar gormemistir. :) konu ile alakası belki yok ama bunları yazmak istedim :) tartılaşım seninle yönetici kardeşim bu hakkında belki ilkokul mevzunu olabilirim ama soracağım sorulara MANTIKLI cevap isterim din çocukları korkutma ile başlar ve öyle devam eder ve siz allaha şükür müslümanım derken gerçeği bilen müslümanlar her zaman paranızı yer :)

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 30 Ara 2013, 00:49

caresiz1 yazdı:

Hep tanrı demek yerine biraz biz insanız sorgulamalıyız sormalıyız cevap vermeliyiz bir kitaba bağlı kalmak ne bilim biraz bana garip geliyor insan oğlu kandırılmaya hazır.Sadece seni özgür yaşaman için dünyaya gönderen tanrı bu savaşı her şeyi bilmiyor mu kaos fakirlik açlık kasvet var dünyamızda evet dünya sınav yeri.Ben bir deistim ve müslümanlıktan çıktım hiç bir dine bağlı değilim ve benim bir tanrım var çünkü biliyorum çok güzel bir denge var.
Kuranın yazıldığı ülkeye 150 yılda bir kar yağar ve kitapta güneş,yağmur,çamur gibi şeyler bahsedilir ama neden kardan bahsetmiyor bence buyuk ihitmalle yazari hayatinda buz ve kar gormemistir. :) konu ile alakası belki yok ama bunları yazmak istedim :) tartılaşım
seninle yönetici kardeşim bu hakkında belki ilkokul mevzunu olabilirim ama soracağım sorulara MANTIKLI cevap isterim din çocukları korkutma ile başlar ve öyle devam eder ve siz allaha şükür müslümanım derken gerçeği bilen müslümanlar her zaman paranızı yer :)
Kuranın yazarı oldugunu düşünüyo olman cahilligini gösteriyor zaten ondan öok bisi demicem burda bahsettigimde ilkokul veya unv cahılligi degil merak ediyorum Allah c.c. yoksa Seni kim yarattı. Evrenmi ? yoksa maymundan mı türedin he öyleyse maymunu yaratan kim ? Senin Kuranı tartışabilmen icin Allahın varlıgını kabul etmen lazım
Bir vagonu diğer vagon çekiyorsa en baştakini kim çekiyor? Bir harf bile katipsiz olmaz iken şu mükemmel insanın ve evrenin sahipsiz olacağını nasıl düşünebiliriz. Ayrıca bir şeyi yapan usta bile, yaptığı şeyin türünden değildir. Örneğin saatı yapan saat türünden, harfi yazan da harf türünden değildir. Şu halde bizi ve evreni yaratan da bizim ve evrenin türünden olmaması gerekir. Unutmayalım ki varın ispatı her zamn ıcın yokun ispatından kolaydır. Sen şimdi biraz bunu düşün .)
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 30 Ara 2013, 01:25

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum.Amacım kesinlikle forumda tartışma başlatmak veya popülerliği yakalamak değil. Zaten İnternet ortamında popüler olmayı da kar olarak görmem. Bu samimi açıklamamı yapmış olmanın verdiği güvenle işi adabıyla bilen birinden cevap bekliyorum.

Rüfeyde rumuzlu vatandaşında belirttiği gibi çoğu kimseler:

"Allah c.c. yoksa Seni kim yarattı. Evrenmi ? yoksa maymundan mı türedin he öyleyse maymunu yaratan kim ? Senin Kuranı tartışabilmen icin Allahın varlıgını kabul etmen lazım." diyor.

Bir vagonu diğer vagon çekiyorsa en baştakini kim çekiyor? diyor.

Bir harf bile katipsiz olmaz iken şu mükemmel insanın ve evrenin sahipsiz olacağını nasıl düşünebiliriz. Ayrıca bir şeyi yapan usta bile, yaptığı şeyin türünden değildir. Örneğin saatı yapan saat türünden, harfi yazan da harf türünden değildir. Şu halde bizi ve evreni yaratan da bizim ve evrenin türünden olmaması gerekir diyor ve ekliyor.

Unutmayalım ki varın ispatı her zamn ıcın yokun ispatından kolaydır.

Sizin ürettiğiniz mantıkta var olan Allah'ın da ispatı gerekmez mi? Ama siz şimdi güzel bir dinsel vecibe bulunursunuz bununla ilgili.

Allah'ın varlığına inanan biriyim. Çünkü bunca şeyin bir yaratıcısı olduğunu düşünüyorum. Ama bu inancım beni şu sorudan alıkoyamıyor.

Allah, bizi ve evreni yarattı, kabul. Peki bizim yiyeceğimiz elmadan, vücudumuzda ki en küçük atomu tasarlayabilen Allah'ı kim yarattı?

Sizden ricam, O ezelidir, yaratma sıfatını da yaratan odur gibi doyurmayan açıklamalar yapmamanızdır. Tekrar belirteyim. Kesinlikle bilgilenmek amaçlı yazıyorum bunları. Belki tezat içeren bir durum ama Allah'ın varlığına bende inanıyorum. Ayrıca Allah'a inanıyorum gibi bir açıklamada bulunmamın tek amacı oluşabilecek ön yargıları kırmaktır. Cevaplayanların şimdiden eline sağlık.

(Bu mesajın altına kalın puntolarla "Sen şimdi biraz bunu düşün" demek giderdi ama, neyse.)

YELİZ
Doktor
İletişim:

Mesaj gönderen YELİZ » 30 Ara 2013, 01:48

Kısacası şöyle özetle ;

İnsanlar neden hep robot yapar ve hiç insan yapan birini görmedim çünkü bu imkansız birşey kimse Allah'a inanmak zorunda degildir ki hristiyanlar bile dinlerine düşkün ki Türkiye'de çok farklı bakış açısı var birisi kapanıyor ve ona şaşkınlıkla bakıyorlar gündeme düşüyor ee canım burası Türkiye müslüman bi ülke heryerde cami var kapanmanın neresi medyaya düşmek ? çok ilginç birşey degil insanlara bunlar ilginç geliyor bilenler konuşmuyor konuşanlar bilmiyor bu sözü çok severim ki çok şey ifade eder ben kitap yazıyorum övdügümden degil birçok kitap okudum ki kitap yazdıgım için çok fazla araştırma yapıyorum şuana kadar yazmış oldugum 15 kitap var bende Allah'a bazen inanmıyorum inançlar ayrıdır degişkendir kısaca niçin bazen inanmıyorsun dersen dine inançtan sogmak diye birşey vardır Allah insanlara eşit davranmıyor herkesin sınavı ayrı fakat Afrika'da insanlar açlıktan ölürken birileri para içinde boguluyor fakat insanlar eşit olsaydı maddi durumda manevi olarak bu sefer birbirleri ile yarışacaklardı fakat maddi durum yüzünden insanların aklı karışıyor bu çok degişik bir olay ki Allah herkesi eşit görmüşse dünyadada eşit kılmalı insanları Afrika'da çocuklarını açlıktan sussuzluktan kaybeden bi annenin içindeki acıyı kimse bilemez bende dinden bu yüzden soguyorum ki insanlarda o ateist bu kürt bu müslüman dedikleri için kavgalar cinayetler oluşuyor insanların düşünceleri bagımsızken niye gruplandırılır ? ülkeler bile sınırlar falan savaşlar hep bunun için olmadımı sanki hep ayrım yüzüne nedenmi ayrım var insanları gruplaştırdıkları için kimin cennette kimin cehennemde yanacagını bir tek Allah bilir Allah'a inanmak veya inanmamak ibadet etmek yada kapanmak cehenneme girecegimizi veya cennete girecegimizi göstermez dinden öte insanlık ve bu dünyada nasıl yaşadıgımızda önemlidir ki biz Allah'ın huzuruna çıkınca Allah söyler hangi katmanda olacagımızı o ateist bu müslüman diye ayrım yapmaya gerek yok herkes topraktan yaratılmıştır kimse ateş degildir kısacası kimse kimseden üstün degil insanların düşüncelerini eleştirin fakat düşüncelerini degiştirmeyin .
        • İnsanların YAPAMAZSIN Dediklerini YAPMAK En Büyük Zevktir
          passion100.blogspot.com

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 30 Ara 2013, 07:01

Cemil bey dinde felfese yoktur öncelikle bunu arz edeyim alimler dahi felsefeden allaha sıgınmıslardır benım hadııme bıle degıldır sonrada gelelım sorunuza
Ben örnektede bahsettim treni yapan trenin cinsindenmidir hayır peki ya harfi yazan harfin cinsindenmidir oda hayır peki buna bakarsak mantıklı olurmu sordugunuz soru ? yaratılmısları yaratanın yaratılması mantıklmı sence bunun mantıgını bana anlatabılırsen belkı cevabı bırlıkte buluruz demişsin ya ben inanıyorum diye inancın geregini sölermisin.Dil ile iman yeterli degil kalpte eşlik etmeli eger kalbin evet bir yaratıcım var diyorsa sorgulamaya ıhtıyac duymaz nasılki havadaki oksijenin varlıgını gormeden arastıranlar bulmus bıze saglık verıryor dıye tam bır tefekkurle ınanmıssak var olduguna ALlahın varlıgınıda tam bir teffekkur ile kabul eden bunu sormaz zaten.Ayrıca ben kimseye onyargıyla bakmam inanmak zorunda degılsın kardesım ama ben ınanıyorum hanı su bunu sen bıraz dusunu kalın yazardım demıssın ya kısılıgını ortaya koymussun ayrımcılık yapan bırını assalamaya calısan kesınlıkle ben degılım sen zaten kendınle ters dusmussun

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 30 Ara 2013, 08:35

Rüfeyde Hanım,öncelikle sizden bir ricada bulunacağım. Lütfen noktalama işareti kullanın. İnanın ne anlatmak istediğinizi yorumlamakta güçlük çekiyorum ve kesinlikle art niyetsiz istiyorum sizden bunu. Çünkü cümle nerede bitti, nerede vurgu var çözene kadar vakit epey geçiyor.

Dinde felsefe yok mudur? Güldürmeyin beni lütfen. Din felsefesi de vardır, Siyaset felsefesi de Varlık felsefesi de...

Ayrıca ben zaten hislerimin çeliştiğini ve bu konu hakkında bilgilenmek istediğimi belirtmiştim yazımda.Yani sizin tekrar kendinizi yorup, benim söylediklerimi tekrarlamanıza gerek yoktu.

Aslında yukarıda ki yazımda duyduğum Allah inancının sebebini belirtmiştim. Sanırım siz hızlı okudunuz ki fark edemediniz.
Allah'ın varlığına olan inancımın nedeni, dünyada ki bunca şahane varlığın bir yaratıcısının olması gerektiğine inanıyor olmam. Yani hiç bir şeyin amaçsız olmadığı şu dünyada yaratılışımız mı amaçsız? Bence değil. Ama böyle düşünüyor olmam beni o malum sorudan alıkoymuyor, durum ne kadar çelişkili olsa bile.Zaten benim bunları buraya yazmamın da tek amacı, içimdeki boşluğu dolduracak bilgilere sahip misiniz merak ediyor olmamdı.

Bir de şunu belirtmek istiyorum. Tam olarak çözümleyemediğim yazınızda ayrımcılık gibi bir şeyler okudum. Eğer yanlış anlamışsam kusuruma bakmayın.

Sanırım ayrımcı sıfatını benim için kullandınız. Nerede ve kime karşı ayrımcılık yaptığımı tekrar belirtirseniz kendimi bu kabul etmediğim sıfata karşı daha iyi savunurum. Birde böyle bir sanal ortamda insanların kişilikleri hakkında yakışıksız yargılarda bulunmak bence hiç doğru değil.

Yeliz rumuzlu arkadaşa da teşekkür ederim yazdığı yazı için. Gerçi benim uluşmak istediğim bilgiler değildi bunlar ama; kesinlikle doğru yerlere değinmiş.

İlk mesajımda da belirtiğim gibi; benimki sadece bir arayış. Ve bu forumda aramamın amacı dini konularda bilgisi olduğunu gördüğüm kişilerden mesaj bekliyor olmam. Umarım niyetimi doğru bir şekilde aktarabildim.

caresiz1

Mesaj gönderen caresiz1 » 30 Ara 2013, 08:48

rüfeyde yazdı:
caresiz1 yazdı:

Kuranın yazıldığı ülkeye 150 yılda bir kar yağar ve kitapta güneş,yağmur,çamur gibi şeyler bahsedilir ama neden kardan bahsetmiyor bence buyuk ihitmalle yazari hayatinda buz ve kar gormemistir. :) konu ile alakası belki yok ama bunları yazmak istedim :) tartılaşım
seninle yönetici kardeşim bu hakkında belki ilkokul mevzunu olabilirim ama soracağım sorulara MANTIKLI cevap isterim din çocukları korkutma ile başlar ve öyle devam eder ve siz allaha şükür müslümanım derken gerçeği bilen müslümanlar her zaman paranızı yer :)
Kuranın yazarı oldugunu düşünüyo olman cahilligini gösteriyor zaten ondan öok bisi demicem burda bahsettigimde ilkokul veya unv cahılligi degil merak ediyorum Allah c.c. yoksa Seni kim yarattı. Evrenmi ? yoksa maymundan mı türedin he öyleyse maymunu yaratan kim ? Senin Kuranı tartışabilmen icin Allahın varlıgını kabul etmen lazım
Bir vagonu diğer vagon çekiyorsa en baştakini kim çekiyor? Bir harf bile katipsiz olmaz iken şu mükemmel insanın ve evrenin sahipsiz olacağını nasıl düşünebiliriz. Ayrıca bir şeyi yapan usta bile, yaptığı şeyin türünden değildir. Örneğin saatı yapan saat türünden, harfi yazan da harf türünden değildir. Şu halde bizi ve evreni yaratan da bizim ve evrenin türünden olmaması gerekir. Unutmayalım ki varın ispatı her zamn ıcın yokun ispatından kolaydır. Sen şimdi biraz bunu düşün .)

Ben sana deistim allaha inanıyorum dedim müslümanlık yok diyorum kaç numara gözlük kullanıyorsun merak ediyorum yoksa beynin yerine nerenle algılıyorsun :)

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 30 Ara 2013, 09:08

Allaha inanmak ama müslüman olmamak gayet beynımle algılamısım sen nerenle dusunuyosun ? edepsizligin bu kadarı pes dogrusu

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 30 Ara 2013, 21:45

Bu konuyu açan arkadaşa sormak istiyorum neden Allah yazmıyorsunda Tanrı yazıyorsun Necip Fazıl Kısaküreğe bir rahip veya papaz tam bilemeyecegim şunu söylemiş Tanrı sizi korusun Necip Fazıl Kısaküreğin cevabı gayet manidar Allah bizi korur :)

Bu soruya en güzel cevabı vermek için buna benzer örnekler geçmişte illaki olmuştur araştırıp en güzel cevabı bulmak gerekir ama bir yahudinin dediği gibi Türklerin okuyarak, araştırarak öğrenmektense duyduklarına inanmak daha kolayına gelir.
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

“Felsefe Bölümü” sayfasına dön