Tanrı kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yapabilir mi?

Düşünenler buraya...
Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Re: Tanrı kaldıramayacağı kadar ağır bir kaya yapabilir mi?

Mesaj gönderen Doçent » 30 Ara 2013, 23:01

KURAN’DA HERŞEY YOKTUR DİYENLERE…

Kehf Sur54. ayet; Yemin olsun, biz, bu Kuran`da, insanlar için her türlü örneği değişik ifadelerle gözler önüne koyduk. İnsan ise varlığın, tartışmaya en çok tutkun olanıdır
İsra suresi 89. ayet; Yemin olsun, biz bu Kuran`da, insanlar için her benzetmeden nice örnekler sıraladık. Ama insanların çoğu inkâr ve nankörlükten başka bir şeyde diretmediler.
Bunlara benzer onlarca ayet yazabilirim, bakın hepsi ne diyor? İnsanlar için her türlü örneği değişik ifadelerle gözler önüne koyduk diyor. İnsanlar için her benzetmeden nice örnekler sıraladık diye çok açık ve net belirtiyor. Şimdide şu ayet hakkında düşünün lütfen. ( Enam suresi 104. ayet; Gerçek şu ki, size Rabbinizden gönül gözleri gelmiştir. Kim görürse kendisi yararına, kim körlük ederse kendisi zararına… Ben sizin üzerinize bekçi değilim. ) Burada bahsedilen gönül gözü ne olabilir dersiniz? Elbette KURAN. Kuranda her şey yoktur diyenlere sormak isterim, acaba Rabbim bizlere gönül gözü, rehber olsun diye indirdiği kuran açık ve detaylı değilse, nasıl bizlere rehberlik edecek ve gönlümüzün açıkgözleri olacak? Akıllarını ve düşünme melekesini birilerine teslim edenler, kiraya verenler elbette bunun farkında olamayacaktır, Allah böyle durumlardan bizleri korusun.

Allah namaz kılarken okuyacağımız duanın ses tonunun ne şekilde olacağını anlatır. Ne çok yavaş ne çok hızlı orta bir kararda okuyun der. Aynı anneyi emen sütkardeşlerin birbiriyle evlenemeyeceğini belirtir. Sizce çevrenizde bir düşünün kaç kişiyi ilgilendirir bu konu, onu bile yazıyor kuran. Yolda kasıla kasıla yürüme diye ikaz eder bizleri. Bir annenin çocuğunu 24 ay emzirebileceğini anlatır. Mirasımızı nasıl dağıtacağımıza açıklık getirir. Birbirimizden borç alınca hem yazın hem de şahitler olsun der. Daha neler neler. Allah bunları atlamadan yazıyor ve önemsiyor da, birilerinin dışarıdan öğrettikleri kuranda çıkmayınca mı kuranda her şey yazmaz deniyor, el insaf lütfen artık kendimize gelelim, eğer uyumaya ve körlüğe devam edersek Allah bir gün bizlerin cezasını da vereceğini unutmayalım. Çok güzel bir söz geldi aklıma. (Geçmişi hatırlayamayanlar, onu bir kere daha yaşamak zorunda kalırlar. ) Geçmişte yapılan hataları Allah kuranda açıkça verir, bunları masal olsun diye anlatmaz. Kuranın 3/2 si böyle ibretlerle doludur. Eğer masal okur gibi okur da ondan ibret almazsak oradaki kavimlerin sonunu bizlerde yaşarız Allah korusun. Kuranda her şey yoktur özet bilgidir demek, Allahın bir güneş ve rehber olsun diye gönderdim dediği kurana apaçık bir saygısızlık yapılmış olacağını unutmamalıdır. Rabbimden dileğim geçmişinden ders alan, gönül gözleri açık, gönlü mühürlenmemiş kulları arasına bizleri alması dileklerimle.

bu çaresiz arkadaşa umarım tatmin edici olmuştur :wink:

Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 30 Ara 2013, 23:18

bu linki izle cemil :wink: soruna güzel cevap bulcaksın

:arrow: http://youtu.be/CAKGvRBP1_s

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 31 Ara 2013, 00:55

Öncelikle link için teşekkür ederim. Ancak "Tamam ya şimdi oldu." dedirtmedi bana.

Çünkü paylaştığınız linkteki kişilerde soru hatalı soru hatalı diyerek, soru kökünü hatalı buluyor ve geçiştiriyorlar.Kaldı ki bana göre soruda bir hata yok. Ama şunu fark ettim ki belkide ilerde ibretlik bir olay yaşarsam ancak bulabileceğim cevabımı. :)

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 31 Ara 2013, 04:32

cemil.ksa yazdı:Öncelikle link için teşekkür ederim. Ancak "Tamam ya şimdi oldu." dedirtmedi bana.

Çünkü paylaştığınız linkteki kişilerde soru hatalı soru hatalı diyerek, soru kökünü hatalı buluyor ve geçiştiriyorlar.Kaldı ki bana göre soruda bir hata yok. Ama şunu fark ettim ki belkide ilerde ibretlik bir olay yaşarsam ancak bulabileceğim cevabımı. :)
soru hatalı ve mantıksız :D sana bir link daha verim bunuda beğenmezsen başka bi tane daha vercem :mrgreen:

:arrow: http://youtu.be/pHuNxy6JlpU

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 31 Ara 2013, 07:17

Bana vereceğiniz tüm linklerde önceki verdikleriniz gibi soruyu mantıksız bulacak. Yani doyuran bir cevap yok ortada. Ki sanırım bu sorunun genel geçer bir cevabı kimse de yok.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 31 Ara 2013, 20:31

cemil.ksa yazdı:Bana vereceğiniz tüm linklerde önceki verdikleriniz gibi soruyu mantıksız bulacak. Yani doyuran bir cevap yok ortada. Ki sanırım bu sorunun genel geçer bir cevabı kimse de yok.

peki yaradanın da bir yaratıcısı olduğunu düşünüyorsan o vakitte onu kim yarattı diye soru aklına gelmez mi :mrgreen: yani senin sorun yeni bir soruyu doğuruyor :wink:

“Dünyada hiçbir delil kalmasa bile, bir mikrobun hayati bana Allah’i ispat etmeye yeter. “ LUIS PASTEAUP

ALLAH (C.C) NİÇİN GÖRÜNMEZ Eğer Allah görünseydi imtihan diye bir şey kalmazdı. Allah görülmeyecek ki o görülmeyen Allah’ı bulan insan mükâfat ( cennet ) kazanabilsin. Ayrıca daha Allah’ın yarattıklarını görememekteyiz:
Küçük şeyleri göremeyiz : Mikrop ,atom , hücreBüyük şeyleri (-n tamamını ) göremeyiz: dünya, ay, okyanus.Özelliği görünmez olanları göremeyiz: Rüzgar, ısınlar (alfa, beta, gama, ultraviyole, kızıl ötesi.) ses-radyo dalgaları, akıl, üzüntü, sevinç, elektrik.Bizim görme oranımız 1.000.000/3.5’tur. Yani çevremizde var olan 1000.000 varlığın sadece 3,5 unu görebiliyoruz.O halde bizler daha Allah’ın yarattıklarını göremiyoruz. Görülmeyen şeyleri yaratan Allah’ı hiç göremeyiz.
Toprağı renkli , kokulu , ambalajlı ,desenli , çeşitli tat ve şekillerle meyve ve sebze haline getiren birer meyve - sebze fabrikası olan bitkileri yaratan ( her an bu üretimi gözümüzün önünde yaptıkları için bu ileri teknolojiyi fark edememekteyiz ! ), yüzen elektrik santrali ; elektrikli yılan balığını ,ot ve suyu süte çeviren , yürüyen ,çoğalan süt fabrikasi inekleri , koyunları ,diyaliz makinesinden daha kapsamlı , elektrik, onarım ,bakım masrafı olmayan böbrekleri , otomatik motorlu kalbimizi , pilotsuz ,benzinsiz uçan dünyamızı yoktan ,kıstassız ,örneksiz , yaratan Yüce Yaratıcı Allah'ın ilmini ,yüceliğini ,kudretini ne yazikki her zaman farkedememekteyiz Allah'ın her yarattığı bir fabrika, bilgisayar, makine, robot gibidir. Yaratılan her varlık planlanmış, programlanmış, çoğalacak şekilde dizayn edilmiştir.
Not: Uçak olmasaydı, kuş yine olurdu. Ama kuş olmasaydı, Uçak olmazdı Böyle yüce bir yaratıcı tesbihe lâyıktır:
Sübhanellah: Ey Allah’ım sen bir seyi yaptığın veya yarattığın zaman en güzel şekilde yapar ve yaratırsın. (Gezegenleriyle, atomlarıyla, canlılarıyla.)
Elhamdülillah: Ey Allah’ım ben sana şükreder, teşekkür ederim ( verdiğin sağlıklı organlar ve tüm rızıklar için) ve yarattığın bu kainata bakıp seni överim.
Allah’u Ekber: Ey Allah’ım sen en büyüksün. Her şeyin en iyisi, en mükemmeli sensin Ya Rabbi.

caresiz1

Mesaj gönderen caresiz1 » 31 Ara 2013, 22:47

rüfeyde yazdı:Allaha inanmak ama müslüman olmamak gayet beynımle algılamısım sen nerenle dusunuyosun ? edepsizligin bu kadarı pes dogrusu
hanım efendi tanrı allah sonuç olarak yaratıcı ve yaratan değil midir ...Niye tanrıya inanmak için bir kitaba bağlı kalayım neden ben böyle bir dediğimde sizin inandığınız şey benim inancım olmak zorunda kalsın ben kendi aklı olan mantıklı birisiyim ve kendim sorup kendim cevaplarım...özür dilerim ama sen müslüman çoğunluğu bulunan bir ülkede doğdun ve müslümansın küçük yaşlarda sana türlü hikayeler ile dinin korkutma temeline dayalı psikolojik baskı aldın ya almanya ya da roma gibi bir yerde doğsaydın dini temelin hristiyanlık olurdu :) yani demek istediğim doğa kanunu o kadar güzel tanrı bize her şeyi sundu ve doğanın gereği hiç bir müdahalede bulunmuyor.neden cennet için tanrı ile pazarlık yapmak zorundayım neden ben benken içimi biliyorken tanrı ona secde etmek zorundayım neden sadece iyi olduğum halde bir kadınla seviştim için cehennemliğin dinden iyi ki çıktım kadınların dinde yeri doğur büyüt nahmahrem gerisi :)

caresiz1

Mesaj gönderen caresiz1 » 31 Ara 2013, 22:55

Son olarak bir kız 13 14 yaşlarında ergenliğe girebiliyor hani mümin kardeşlerim dinin sana izin verdiği için evlendirin büyümüş yetişkin kızları muhammed nasıl olda küçük yaşta bir kızla evlenebiliyor ama tabi o zaman kızlar yata yetişkin oluyormuş bunlar hurafe insan mi bunlar milyarlar yıl öncede çocuklar çocuktu bebekler bebek sadece insanlar bilgisiz cahil kandırılmaya hazır ve savunmasız bir beyne sahiptiler benim kendi düşündüklerim kendime soruklarım cevapladıklarım bunlar şimdi bu soruları bir sen sor kendine bir kitabına bak bir içinde ki insanlığa :)

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 01 Oca 2014, 00:21

Ben iman ederim ki allahtan başka ilah yoktur ve yine iman ederim ki h.z Muhammed mustafa onun kulu ve Rasuludur. Cennet ve Cehennem mutlaktır ölünce hepimiz görecegiz :wink:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 01 Oca 2014, 00:27

rüfeyde yazdı:Ben iman ederim ki allahtan başka ilah yoktur ve yine iman ederim ki h.z Muhammed mustafa onun kulu ve Rasuludur. Cennet ve Cehennem mutlaktır ölünce hepimiz görecegiz :wink:
Bir insan istemedikten sonra ona mucize bile gostersen sihirbaz der ama gene Kurana inanmaz geçmişte örnekleri çok görulmus Allah butun insanların gözundeki perdeyi kaldırsın inşallah.Bu konu ile ilgili daha yorum yazmıcam onun tek sebebi de Hz.Mevlana'nın şu sözünün dogruluğundandır.''Sen ne kadar bilirsen bil senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır''
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 01 Oca 2014, 03:03

rüfeyde yazdı:
rüfeyde yazdı:Ben iman ederim ki allahtan başka ilah yoktur ve yine iman ederim ki h.z Muhammed mustafa onun kulu ve Rasuludur. Cennet ve Cehennem mutlaktır ölünce hepimiz görecegiz :wink:
Bir insan istemedikten sonra ona mucize bile gostersen sihirbaz der ama gene Kurana inanmaz geçmişte örnekleri çok görulmus Allah butun insanların gözundeki perdeyi kaldırsın inşallah.Bu konu ile ilgili daha yorum yazmıcam onun tek sebebi de Hz.Mevlana'nın şu sözünün dogruluğundandır.''Sen ne kadar bilirsen bil senin bildiğin karşındakinin anladığı kadardır''
+100 :D

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 01 Oca 2014, 07:52

pskolog yazdı:peki yaradanın da bir yaratıcısı olduğunu düşünüyorsan o vakitte onu kim yarattı diye soru aklına gelmez mi :mrgreen: yani senin sorun yeni bir soruyu doğuruyor :wink:
Sizin de dediğiniz gibi, soru sürekli yeni bir soru doğuruyor. Yani ortada genel geçer bir cevap yok. Ama ne hikmetse kanıtlamak isteyen çok. Üstelik kanıtlamak isteyip kanıtlayamayan ya sorunun mantıksız olduğunundan dem vuruyor yada ünlü düşünürlerden yersiz alıntılar yapıyor. Daha sonrada artık değerli fikirlerini(!) bizimle paylaşmayacağını söylüyor. Büyük kayıp.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 01 Oca 2014, 22:27

cemil seni doğruyola getircez pes etmek yok :mrgreen: bugun sabah haberleri okurken bak neye rastladım :D samsunda yakalnıp amasyada bir balıkçının farkettiği balık üzerindeki ALLAH lafzı belki görerek daha iyi anlarsın :wink:

Resim

Kullanıcı avatarı
cemil.ksa
Doktor

Mesaj gönderen cemil.ksa » 02 Oca 2014, 06:33

Ateist düşünceyi bu fotoğrafla parçaladınız, tebrik ederim. Şaka bir yana inanın bu fotoğraf soru saçma diyerek geçiştirmekten, tren ve harf zırvalığından daha akla yatkın.(Arapça bilmiyorum.) Gerçi aklıma "Allah kendini göstermez", dediğiniz geldi ama, istisnalar kaideyi bozmuyor sanırım.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 02 Oca 2014, 07:04

insanoğlu işte görmeden inanmak istemiyor :D işte görmeden sevmeye biz iman diyoruz allah imanımızı zayıflatcak şerlerden kötü düşüncelerden bizi korusun :| bir müslüman ataist olabilir sonradan bir ataistte tövbe edip müslüman olur kimseyi kınamıyoruz :wink: gönül gözümüz açık olsun yeter ki.

“Felsefe Bölümü” sayfasına dön