AİHL 12. sınıfta örgün eğitimden açık öğretime geçiş yapan

selsarac

AİHL 12. sınıfta örgün eğitimden açık öğretime geçiş yapan

Mesaj gönderen selsarac » 23 Eki 2013, 16:40

Merhaba, siteye yeni üye oldum. Aktif bir forum olduğunu gördüğüm için de hemen kaydolup ilk sorumu sormak istiyorum.

AİHL 12 sınıfta okuyan kızımı üniversiteye daha iyi hazırlansın ve günde toplam 3 saat yollarda perişan olmasın diye açık İHL ye kaydını aktardım. Dün akşam itibariyle sistem üzerinden kredilerini gördük. Toplam 176 kredisi ve 58 alan kredisi görünüyor. Şu an 7. dönem derslerini seçeceğiz ama maol.meb.gov.tr/html_files/sinifgec_mez .html sayfasında belirtildiği gibi
4 YILLIK SİSTEME GÖRE------- Uzaktan Eğitim (Ortak + Seçmeli) ---Yüz Yüze Eğitim (Alan)----- Toplam
İmam-Hatip Alanı------------------------------130 --------------------- 110 -------------------240

Krediyi doldurması gerekiyor.

İlk sorum şu: 3 yıl AİHL de aktif olarak okuyan birisinin 58 alan kredisi olması çok düşük değil mi? (Bu gün okul ile görüşeceğim.)
Eğer örgünden aktarılan kredileri doğru hesaplanmışsa 58 alan kredisini 110 a tamamlarken yüzyüze eğitim için gittiği hafta sonları gördüğü derslerin kredileri nasıl hesaplanacak. Yani hem sistemden dersleri seçip aynı kredi için okula devam mı edecek?

O kadar araştırmama rağmen yüz yüze eğitim kredileri nasıl eklenir bulamadım.

ikinci sorum: 176 toplam kredisi olmasına ve 7. dönem olmasına rağmen, zorunlu derslerinde

dil ve anlatım 3 - dil ve anlatım 4 - dil ve anlatım 5 - dil ve anlatım 6- dil ve anlatım 7 - dil ve anlatım 8 görünüyor. Bu dersleri zaten lise 1-2-3 te başarıyla bitirmişti. M. Açık öğretim lisesinde bunları tekrar olmak zorunda mı kalacak?

En önemli sorum da; iki dönem içinde bu şekilde zorunlu dersler listesinde görünen tüm dersleri zorunlu dersler sayfasından başarıyla sildirmek zorunda mı kalacak? Acil cevaplarsanız sevinirim çünkü tüm moralimiz bitik durumda... 147 yi aradık yeterli cevap veremediler okula gidin dediler. okula bu gün veya yarın gidebilirim ancak ama herkesin aynı soruları sorduğunu düşünüyorum. Saygılarımla

mchd.akar

Re: AİHL 12. sınıfta örgün eğitimden açık öğretime geçiş yap

Mesaj gönderen mchd.akar » 23 Eki 2013, 21:16

Örgün eğitimden Açık Liseye nakil oluyor mu? (Yardım)

selsarac

Mesaj gönderen selsarac » 23 Eki 2013, 21:34

Tabiki bu sene yaptık. Daha önce varmıydı bilmiyorum. Ama 12. sınıfta yaptık. Zannediyorum 11. sınıfta yapılmıyor.

Kullanıcı avatarı
nivli_83
Doktor

Mesaj gönderen nivli_83 » 24 Eki 2013, 21:57

selsarac yazdı:Merhaba, siteye yeni üye oldum. Aktif bir forum olduğunu gördüğüm için de hemen kaydolup ilk sorumu sormak istiyorum.

AİHL 12 sınıfta okuyan kızımı üniversiteye daha iyi hazırlansın ve günde toplam 3 saat yollarda perişan olmasın diye açık İHL ye kaydını aktardım. Dün akşam itibariyle sistem üzerinden kredilerini gördük. Toplam 176 kredisi ve 58 alan kredisi görünüyor. Şu an 7. dönem derslerini seçeceğiz ama maol.meb.gov.tr/html_files/sinifgec_mez .html sayfasında belirtildiği gibi
4 YILLIK SİSTEME GÖRE------- Uzaktan Eğitim (Ortak + Seçmeli) ---Yüz Yüze Eğitim (Alan)----- Toplam
İmam-Hatip Alanı------------------------------130 --------------------- 110 -------------------240

Krediyi doldurması gerekiyor.

İlk sorum şu: 3 yıl AİHL de aktif olarak okuyan birisinin 58 alan kredisi olması çok düşük değil mi? (Bu gün okul ile görüşeceğim.)
Eğer örgünden aktarılan kredileri doğru hesaplanmışsa 58 alan kredisini 110 a tamamlarken yüzyüze eğitim için gittiği hafta sonları gördüğü derslerin kredileri nasıl hesaplanacak. Yani hem sistemden dersleri seçip aynı kredi için okula devam mı edecek?

O kadar araştırmama rağmen yüz yüze eğitim kredileri nasıl eklenir bulamadım.

ikinci sorum: 176 toplam kredisi olmasına ve 7. dönem olmasına rağmen, zorunlu derslerinde

dil ve anlatım 3 - dil ve anlatım 4 - dil ve anlatım 5 - dil ve anlatım 6- dil ve anlatım 7 - dil ve anlatım 8 görünüyor. Bu dersleri zaten lise 1-2-3 te başarıyla bitirmişti. M. Açık öğretim lisesinde bunları tekrar olmak zorunda mı kalacak?

En önemli sorum da; iki dönem içinde bu şekilde zorunlu dersler listesinde görünen tüm dersleri zorunlu dersler sayfasından başarıyla sildirmek zorunda mı kalacak? Acil cevaplarsanız sevinirim çünkü tüm moralimiz bitik durumda... 147 yi aradık yeterli cevap veremediler okula gidin dediler. okula bu gün veya yarın gidebilirim ancak ama herkesin aynı soruları sorduğunu düşünüyorum. Saygılarımla
öncelikle 58 kredinin düşükmü olup olmadığını okula bi danışın.birinci soru..bir yıl boyunca yüzyüze eğitimle aldığı deslerin kredisiyle 58 i 110 na tamamlamaya çalışcak.Alan kredisi yüzyüze aldığı dersler demek zaten.sistemden ders seçilmiyor yüzyüze eğitimde.sistemden ortak,yani zorunlu dersleri seçecek.1yıl boyunca yüzyüze eğitimle aldığı dersleri başarılı bi şekilde geçerse doldurur.Dil anlatım dersleri zorunlu derslerde görünüyorsa onları seçip sınava girmek zorunda olucak.(dil anlatım des,inden muaf olunamıyor)son soruna gelince, zorunlu dersler kısmında görünen tüm dersleri başrmak zorunda.geçerse zaten siliniyorlar.3 kez girip başarısız olursada o dersten muaf oluyor.
herşeyi bilmen gerekmez..haddini bil yeter !!

selsarac

Mesaj gönderen selsarac » 25 Eki 2013, 06:54

Teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. Okul ile görüştük ve alan derslerinin hızlı girilmiş olduğu ve düzeltme yapılacağı için alan derslerine bakılmamasını söylediler. Yani 58 alan kredisi demek ki artacak diye içimiz rahatladı.

Bu hususta bir sorum daha var, Lütfen cevaplarsanız çok sevinirim. Yarın son gün çünkü.:(

Zorunlu dersler arasında lise 2 ve 3. sınıflarda görmüş olduğu bazı dersler ve özellikle de edebiyat ve dil anlatım dersleri zorunlu dersler arasında görünüyor. 7. dönemle birlikte bulunmaları normal mi? Çocuk zaten 7. dönemi okuduğu için 7. sınıfın derslerini seçmesi gerekmez mi? Bu dersleri örgün eğitimde zaten görmüş ve geçmişti. Ama sisteme işlenmemiş. Bu derslerden geçmiş olduğundan görünmemesi gerekiyor diye düşünüyorum. Sizce bu durum normal mi?

Ben işi sağlama alayım diye zorunlu görünen tüm dersleri yani 12 adet seçtirip 25 kredilik ders seçtirdim. İkinci döneme 4 dersi kalmış oldu. Dersleri dengeli mi dağıtsaydık acaba? Bir dersten 3 imtihan şansı olduğu için ilk dönemden hepsini bitirsin diye düşündüm ama acaba ortalmasını düşürmüş mü oluruz tüm dersleri yükleyince... ikinci döneme az dersi kalsın ki daha iyi LYS ye hazırlanma şansı olur diye düşündüğüm için böyle yaptım ama acaba doğru mu yaptık yanlış mı?

Kullanıcı avatarı
nivli_83
Doktor

Mesaj gönderen nivli_83 » 25 Eki 2013, 20:52

2. ve 3. sınıfta görüp geçtiği derslerin çıkması aslında pek normal değil.ama açık öğretime geçiş yaptığı için tekrar alması gerek olduğu düşünülmüş .açıköğretimde ders konusu biraz karışık aslına bakarsanız.örneğin bu sene açıköğretimde okuyan bir çok arkadaş sınavına girip geçtiği bi çok dersi yeniden zorunlu derslerinde gördüler.bu konuda bi mağduriyet yaşandı yani.ama zorunlu derslerinde görünüyorsa onları mecbur seçip geçecek.ama eğer alan kredisi hakkında düzeltme yapılacak denildiyse belki bu derslerede bi düzeltme getirirler.çünkü normalde sadece dil anlatım7 ve 8 in görünmesi lazım.ama böyle olmasada seçip hepsini geçmeye çalışsın.ufak bi çalışmayla geçer not alır.zorunlu derslerin hepsini seçmekle iyi yapmışsınz.30 kredilk ders seçme hakkı veriliyor her sınavda zaten.seçtiğiniz dersleri geçerse işini kolaylamış olur.ortalaması düşmüş olmaz.çünkü sınavda derstan aldığı puana göre ortalama yapılıyo.başarılar
herşeyi bilmen gerekmez..haddini bil yeter !!

“İMAM HATİP ALANI” sayfasına dön