Yardımınıza ihtiyacım var

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
Premıum12

Yardımınıza ihtiyacım var

Mesaj gönderen Premıum12 » 12 Kas 2013, 04:14

Merhaba arkadaşlar 11. sınıfa gidiyorum şuan açık lise ye geçmek istiyorum fakat kayıt zamanı geçti.ne yapmam gerek şuan okula devam etmek istemiyorum şimdi bıraksam okulu 2. döneme yazılsam nasıl olucak 1 dönemim boşuna mı gidicek yoksa 2. dönem ilk dönemi verme ihtimalim varmı?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: Yardımınıza ihtiyacım var

Mesaj gönderen kripton » 12 Kas 2013, 05:41

Premıum12 yazdı:Merhaba arkadaşlar 11. sınıfa gidiyorum şuan açık lise ye geçmek istiyorum fakat kayıt zamanı geçti.ne yapmam gerek şuan okula devam etmek istemiyorum şimdi bıraksam okulu 2. döneme yazılsam nasıl olucak 1 dönemim boşuna mı gidicek yoksa 2. dönem ilk dönemi verme ihtimalim varmı?
Şu linkte http://www.aol.meb.gov.tr/sayfa_goster.asp?ID=178 yazdığı üzere 3- 14 şubat 2014 tarihleri arasında yeni kayıt işlemleri.

Tam bilmemekle birlikte sanırım bırakırsan sayılmaz o dönemin.

Şimdi sen geçiş yaptığında sıfırdan başlamazsın. Her yıl 2 dönem sayılır. Lise 1 ve 2 toplam 4 dönem eder. Eğer sen bırakmaz ilk dönemi okur geçersen toplam 5 dönemi bitirmiş olursun ve muhtemelen 6. dönemden başlarsın.

Bırakırsan 5. dönem olarak başlarsın diye tahmin ediyorum. Açık lisede sınıf değil dönem kavramı var ve sınıf geçme değil ders geçme var. Toplam dönemin en az 8 olmalı mezun olmak için. Eğer sen 6. dönem olarak başlarsan muhtemelen 2015 ayının ilk sınavı ile mezun olma şansı yakalarsın. 5. dönem olarak başlarsan mezuniyet 2015 in 2. sınavına kalır.

Tabi mezun olmanın diğer şartlarını yerine getirirsen (kredi tamamlama ve zorunlu derslerini bitirmek) ve doğum tarihin 11 temmuz 1997 ve daha önce ise, yukarıda söylediğim zamanda mezun olma şansın var.
Resim

Premıum12

Mesaj gönderen Premıum12 » 12 Kas 2013, 05:47

kripton yazdı:
Premıum12 yazdı:Merhaba arkadaşlar 11. sınıfa gidiyorum şuan açık lise ye geçmek istiyorum fakat kayıt zamanı geçti.ne yapmam gerek şuan okula devam etmek istemiyorum şimdi bıraksam okulu 2. döneme yazılsam nasıl olucak 1 dönemim boşuna mı gidicek yoksa 2. dönem ilk dönemi verme ihtimalim varmı?
Şu linkte http://www.aol.meb.gov.tr/sayfa_goster.asp?ID=178 yazdığı üzere 3- 14 şubat 2014 tarihleri arasında yeni kayıt işlemleri.

Tam bilmemekle birlikte sanırım bırakırsan sayılmaz o dönemin.

Şimdi sen geçiş yaptığında sıfırdan başlamazsın. Her yıl 2 dönem sayılır. Lise 1 ve 2 toplam 4 dönem eder. Eğer sen bırakmaz ilk dönemi okur geçersen toplam 5 dönemi bitirmiş olursun ve muhtemelen 6. dönemden başlarsın.

Bırakırsan 5. dönem olarak başlarsın diye tahmin ediyorum. Açık lisede sınıf değil dönem kavramı var ve sınıf geçme değil ders geçme var. Toplam dönemin en az 8 olmalı mezun olmak için. Eğer sen 6. dönem olarak başlarsan muhtemelen 2015 ayının ilk sınavı ile mezun olma şansı yakalarsın. 5. dönem olarak başlarsan mezuniyet 2015 in 2. sınavına kalır.

Tabi mezun olmanın diğer şartlarını yerine getirirsen (kredi tamamlama ve zorunlu derslerini bitirmek) ve doğum tarihin 11 temmuz 1997 ve daha önce ise, yukarıda söylediğim zamanda mezun olma şansın var.
Öncelik le teşekkürler hocam cevapladığın için şimdi ben 04/06/1996 doğumluyum 1 sene sınıf tekrarı yaptım 11. sıınıfta şimdi açık liseye geçmek istiyorum.Bu arada okul meslek lisesi .Ben okulu bırakmasam bile 2015 de mezun oluyorum açığa geçsem daha çabuk olma ihtimali varmı? bu arada üniversite sınavına daha iyi hazırlanmak için geçmek istiyorum.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 14 Kas 2013, 02:14

Premıum12 yazdı: Öncelik le teşekkürler hocam cevapladığın için şimdi ben 04/06/1996 doğumluyum 1 sene sınıf tekrarı yaptım 11. sıınıfta şimdi açık liseye geçmek istiyorum.Bu arada okul meslek lisesi .Ben okulu bırakmasam bile 2015 de mezun oluyorum açığa geçsem daha çabuk olma ihtimali varmı? bu arada üniversite sınavına daha iyi hazırlanmak için geçmek istiyorum.

Geçiş yaptığın zaman meslek lisesine geçersen tam olarak meslek lisesinin mezun etme şartlarını bilmiyorum. Yüz yüze eğitim şartı vs.. var açık meslekte de.

Ama düz liseye geçersen belki daha erken mezun olursun şöyle ki;

Sen diyorsun ki sınıf tekrarı yaptım. O zaman o yıl da 2 dönem olarak senin toplam dönemine eklenir büyük ihtimalle. Ve sen önümüzdeki dönem 7. dönem olarak başlayabilirsin büyük ihtimal. BU da demektir ki mayıs ve ağustos sınavları ile toplam dönemin 8 olur. Ama şu an sana hangi zorunlu dersler eklenecek onu bilemiyorum.

Bir dönemde en fazla 30 kredilik ders seçimi yapılabiliyor. Eğer senin zorunlu derslerinin toplam kredisi 60 ı geçmez ise ve sen tümünü bu iki dönemde seçip geçersen ağustos 2014 sınavı ile de mezun olabilirsin. Hatta ağustos sınavı ile toplam döneminin 8 olacağını farz edersek bir de ek sınav hakkın olur. O zaman 90 kredilik de olsa zorunlu derslerin ek sınavda da 30 kredilik ders seçip geçip mezun olabilirsin.
Resim

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 14 Kas 2013, 02:17

Bence sen bu dönem sabret. Sınavlarına da iyi çalışıp geçmeye bak. Şubat ayında da açık liseye geçersin. Boşuna dönem ve ders kaybın olmasın ama dediğim gibi sınıf tekrarı yaptığın da sana muhtemelen 2 dönem olarak eklenir.

Açık lisede ders seçerken bulunduğun dönemin derslerini seçebileceğin gibi onların yanında geçmiş dönemden kalan derslerini de seçebiliyorsun. Yani bu derslerin sınavına beraber girebilirsin. Zaten örgün eğitimde kalmış olduğun tüm ortak dersler senin karşına açık lise de de çıkar.
Resim

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön