Yeni Kayıt

gugur

Yeni Kayıt

Mesaj gönderen gugur » 06 Tem 2014, 23:19

Merhaba arkadaşlar,

2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı için MAOL'ye yeni kayıt öğrencisi olarak başvuracağım. Bunun için 1-2 haftadır araştırma yapıyorum ama halen kafamda netleşmemiş birkaç nokta var.

Lise diplomamla kayıt olacağım. Ortak kültür derslerinden muaf olup , alana yönelik dersleri yüz yüze eğitimle alıp mezun olabiliyorum. Durum böyle midir, yoksa illa kredi tamamlamak için Seçmeli ders ve Dil ve Anlatım dersini almak ve başarılı olmak zorunda mıyım?

Ek olarak yüz yüze eğitim dersleri genel olarak hafta sonu mu, hafta içi akşam saatlerinde mi oluyor?

Alanlara Göre Kayıt Yapacak Okullar YÜZ YÜZE EĞİTİM VEREN KURUMLARIN KONTENJAN BİLGİLERİ EKRANI ( 2013-2014 ) listesini incelemiştim, öncelikli olarak istediğim alanda yüz yüze eğitim açılmamış. Umarım bu sene açılır, herhalde yeni kayıt dönemi için liste güncellemesi yapıyorlar, geçen yılın bilgileri kaldırıldı. Demek istediğim herhalde bazı belli alanlarda kontenjan açılıyor ve ona göre kayıt alınıyor. Haricindeki bölümler sanırım 8 mevcut başvuru olduğu takdirde açılıyor. Bu çok olumsuz bir kural.

Bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Saygılar.

emrahk
Onursal Üye

Re: Yeni Kayıt

Mesaj gönderen emrahk » 07 Tem 2014, 09:07

Merhaba, MAÖL'e lise mezunu olarak kayıt yaptıracaksanız, doğru biliyorsunuz; ortak derslerden muafsınız. Sadece 3 yıl yüz yüze eğitim alıp mezun olabileceksiniz. Kültür derslerini almak zorunda değilsiniz.

Dersler genellikle hafta sonları iki gün şeklinde oluyor. Ama bunu okul idareleri belirlediği için her okulda ders günleri ve saatleri değişebiliyor. Dediğim gibi ekseriyetle okullar bu dersleri hafta sonlar veriyor.

Yüz yüze eğitim veren okullar ve kontenjan tablosu her yıl güncellenir. Sizin istediğiniz bölümün açılıp açılmayacağını zaman gösterecek. Dediğiniz gibi bir bölümde ders verilebilmesi ve sınıf açılması için en az 8 kişinin eğitim almak istemesi gerekiyor. Aksi halde yönetmelik gereği sınıf açılamıyor. Siz isterseniz eğitim görmek istediğiniz meslek lisesine gidip, istediğiniz bölümü açmayı düşünüp düşünmediklerini veya çevrenizde istediğiniz bölümün eğitimini veren meslek lisesi vs. var mı diye danışın...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

gugur

Re: Yeni Kayıt

Mesaj gönderen gugur » 07 Tem 2014, 23:46

emrahk yazdı:Merhaba, MAÖL'e lise mezunu olarak kayıt yaptıracaksanız, doğru biliyorsunuz; ortak derslerden muafsınız. Sadece 3 yıl yüz yüze eğitim alıp mezun olabileceksiniz. Kültür derslerini almak zorunda değilsiniz.

Dersler genellikle hafta sonları iki gün şeklinde oluyor. Ama bunu okul idareleri belirlediği için her okulda ders günleri ve saatleri değişebiliyor. Dediğim gibi ekseriyetle okullar bu dersleri hafta sonlar veriyor.

Yüz yüze eğitim veren okullar ve kontenjan tablosu her yıl güncellenir. Sizin istediğiniz bölümün açılıp açılmayacağını zaman gösterecek. Dediğiniz gibi bir bölümde ders verilebilmesi ve sınıf açılması için en az 8 kişinin eğitim almak istemesi gerekiyor. Aksi halde yönetmelik gereği sınıf açılamıyor. Siz isterseniz eğitim görmek istediğiniz meslek lisesine gidip, istediğiniz bölümü açmayı düşünüp düşünmediklerini veya çevrenizde istediğiniz bölümün eğitimini veren meslek lisesi vs. var mı diye danışın...
Çok teşekkür ederim cevabınız için. Şimdi kafam biraz daha rahat. Son olarak yüz yüze eğitimle ilgili bir soru daha sormak istiyorum. Ben kafamda fazla kredi alarak vs. 2 senede bitirebilirim diye düşünmüştüm. Mümkün müdür, yoksa 3 sene kesin yüz yüze eğitim süresi midir?

“MAÖL GENEL KONULAR” sayfasına dön