Kimler üniversiteye kayıt yaptırdı, kimler yaptıramadı?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
emrahk
Onursal Üye

Kimler üniversiteye kayıt yaptırdı, kimler yaptıramadı?

Mesaj gönderen emrahk » 03 Eyl 2014, 08:59

Arkadaşlar, bakıyorum da bu sene henüz mezun olamamış arkadaşların çoğunluğu üniversitelerine kayıt yaptıramamış. Bu arkadaşlara kayıt esnasında ne dediler? "Derslere başlayamayacaksınız, mezun olduğunuzda çıkma belgenizle gelin kayıt yapalım" mı dediler?

Veya kayıt yaptırabilen kaç arkadaşımız var? Geçen senelerde de sorun çıkaran üniversiteler vardı ama azınlıktılar, genelde arkadaşlarımız normal kayıt tarihlerinde mazeretli de olsa kayıt yaptırabildiler. Bu sene ne değişti, YÖK'ün yazısını nasıl takmıyorlar anlamak güç..

Duruma göre, AÖL ve YÖK'e başvurmak, telefon ve mail göndermek gerekebilir. Devletin kurumları, amirlerinden gelen emri dinlemiyorlar...

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

mhak
Acemi

Re: Kimler üniversiteye kayıt yaptırdı, kimler yaptıramadı?

Mesaj gönderen mhak » 03 Eyl 2014, 09:25

Hocam okullar hiçbir şekilde on kayıt veya mazeretli kayıt almıyorlar ben öğrenci işlerinde yök açık lise okulun rektörü hepsiyle görüştüm sonuç derslere giremiyorum bide sınavın 22 eylülde açıklandığıni düşünürsek baya geriden baslicaz ayrıca ek sınavdan mezun olacaklarin işleri daha zor 2. Donemdemi başlarlar artık :(

Kullanıcı avatarı
yeşil gözlü
Uzman

Mesaj gönderen yeşil gözlü » 03 Eyl 2014, 10:09

evet yapmadılar sap gibi ortada bıraktılar biri yaparız dedi bir diğeri yapamayız dediler birde onlara güvenip para yatırdım yök ün kararlarını sallamadılar bile ne yapıcağız şimdi
Kişinin geleceğe dönük umutları şimdiki gücünün kaynağıdır.
Maxwel

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 03 Eyl 2014, 10:45

aöf için henüz başvurmadım fakat başvuranlardan duyduğum 7 kasıma kadar süre var mezun ol öyle gel kaydını yapalım şeklinde :37:

kimilerinide pasif olarak kaydetmişler :26:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Eyl 2014, 10:57

mhak yazdı:Hocam okullar hiçbir şekilde on kayıt veya mazeretli kayıt almıyorlar ben öğrenci işlerinde yök açık lise okulun rektörü hepsiyle görüştüm sonuç derslere giremiyorum bide sınavın 22 eylülde açıklandığıni düşünürsek baya geriden baslicaz ayrıca ek sınavdan mezun olacaklarin işleri daha zor 2. Donemdemi başlarlar artık :(
YÖK ve AÖL ile görüştün, onlar da bu duruma normal mi dedi? Yani kayıt almamaları normal bir durum muymuş? Demek ki ek yerleştirmede kazanan öğrenciler gibi geç başlayacaksın derslere. 3. dönem sınav sonuçları 22 Eylül'den önce açıklanacaktır muhtemelen. Dolayısıyla 3. dönem mezunu olursan tahminen 10 gün içinde sonuçlar açıklanınca gider kaydını yaptırırsın...
yeşil gözlü yazdı:evet yapmadılar sap gibi ortada bıraktılar biri yaparız dedi bir diğeri yapamayız dediler birde onlara güvenip para yatırdım yök ün kararlarını sallamadılar bile ne yapıcağız şimdi
Sıkma canını, sonuçta kazanılmış bir hakkın var. 3. dönem de, ek sınavda da mezun olsan Kasım'a kalmadan en geç Ekim'de kaydınız yaptırırsın. Dolayısıyla ek yerleştirme gibi çok da geç olmayan bir zamanda eğitime başlarsın...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Eyl 2014, 11:03

Blueberry yazdı:aöf için henüz başvurmadım fakat başvuranlardan duyduğum 7 kasıma kadar süre var mezun ol öyle gel kaydını yapalım şeklinde :37:

kimilerinide pasif olarak kaydetmişler :26:
AÖF'nin 1 ay kadar kayıt hakkı oluyor genelde, sen 3. dönem sınavları açıklanınca rahatça kaydını yaparsın zaten... :gozkırkma:

Mustafa Kemal Atatürk

qwer50
Çırak

Mesaj gönderen qwer50 » 03 Eyl 2014, 11:16

Ben aramıştım işte kayıt dönemi başlamadan önce öğrenci işlerini. Bana mezun ol öyle gel dediler. bende öyle yapacam artık :23: inşallah o zmnda bişey bulmazlar

Kullanıcı avatarı
yeşil gözlü
Uzman

Mesaj gönderen yeşil gözlü » 03 Eyl 2014, 11:21

emrahk yazdı:
mhak yazdı:Hocam okullar hiçbir şekilde on kayıt veya mazeretli kayıt almıyorlar ben öğrenci işlerinde yök açık lise okulun rektörü hepsiyle görüştüm sonuç derslere giremiyorum bide sınavın 22 eylülde açıklandığıni düşünürsek baya geriden baslicaz ayrıca ek sınavdan mezun olacaklarin işleri daha zor 2. Donemdemi başlarlar artık :(
YÖK ve AÖL ile görüştün, onlar da bu duruma normal mi dedi? Yani kayıt almamaları normal bir durum muymuş? Demek ki ek yerleştirmede kazanan öğrenciler gibi geç başlayacaksın derslere. 3. dönem sınav sonuçları 22 Eylül'den önce açıklanacaktır muhtemelen. Dolayısıyla 3. dönem mezunu olursan tahminen 10 gün içinde sonuçlar açıklanınca gider kaydını yaptırırsın...
yeşil gözlü yazdı:evet yapmadılar sap gibi ortada bıraktılar biri yaparız dedi bir diğeri yapamayız dediler birde onlara güvenip para yatırdım yök ün kararlarını sallamadılar bile ne yapıcağız şimdi
Sıkma canını, sonuçta kazanılmış bir hakkın var. 3. dönem de, ek sınavda da mezun olsan Kasım'a kalmadan en geç Ekim'de kaydınız yaptırırsın. Dolayısıyla ek yerleştirme gibi çok da geç olmayan bir zamanda eğitime başlarsın...
sıkmamak elde değil kafam bununla meşgul herkes işini yapsa doğru dürüst böyle olmayacak 7 kasıma kadr süremiz var ama onda bile sorun çıkacağını düşünüyorum sınav sonuçları bile açıklanmadı ek sınavda belli değil kısaca pek umudum yok
Kişinin geleceğe dönük umutları şimdiki gücünün kaynağıdır.
Maxwel

Muhammedkaya

Mesaj gönderen Muhammedkaya » 03 Eyl 2014, 11:24

Kayıt yapmamaları çok normal bence.

Yök yazısında " mezun olmaları halinde kazandıkları programların kontejyanları dikkate alınmadan 7Kasım'a kadar kayıt olabilirler " diyor.

Yani mezun durumda olanları yada olabilecek durumda olanları kayıt alalım demiyorlar. Burdaki durum şu kontejyan 50 kişilikte tercihler yapıldı herkes kayıt oldu okul başladı ve kişi mezun olduğunu ve mazeretini belgeleyerek 7 Kasım'a kadar 51. 52. 53. kişi olarak kayıt olabilir.

Bence tüm sorun yök yazısının yetersizliği yada bilerek öyle yazılması.

http://www.aol.meb.gov.tr/upload/2014/y ... yazisi.pdf

mhak
Acemi

Mesaj gönderen mhak » 03 Eyl 2014, 11:38

EMRAHK
YÖK le gorustugumde bana kaydimi alması gerektiğini söyledi çünkü bu yazı kanun maddesi olan bir yazı okula bunu soyledgimde Rektörlüğü arayıp durumu söylediler çıkma belgesi veya diploma olmadan kesin kayıt veya ön kayıt almaları mümkün değilmiş

ordabiadamvar
Çırak

Mesaj gönderen ordabiadamvar » 03 Eyl 2014, 12:40

Muhtemelen hiç bi üniversite kabul etmiyor. Yani doğal olarak, en mantıklısı da bu ama sanırım ek sınavla mezun olacağım o yüzden 2.dönemden falan başlasam iyi olacak :D
Arıyorum kadın da derslere geç girmemek için kasıma kadar bırakma kaydını diyor. Farkındayım da ne yapayım yani.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 03 Eyl 2014, 13:39

mhak yazdı:EMRAHK
YÖK le gorustugumde bana kaydimi alması gerektiğini söyledi çünkü bu yazı kanun maddesi olan bir yazı okula bunu soyledgimde Rektörlüğü arayıp durumu söylediler çıkma belgesi veya diploma olmadan kesin kayıt veya ön kayıt almaları mümkün değilmiş
İşte ben de onu diyorum; YÖK'ü aramışsın ve onlar "kaydını almaları gerekir" demişler. Dolayısıyla üniversitelerin YÖK'ün kararlarını uygulamaları gerekiyor. Ama Muhammed'in üstte de dediği gibi, YÖK'ün duyurusundaki net olmayan ifadeler nedeniyle kayıt kabul etmiyor da olabilir üniversite yetkilileri. Geçen senelerde çok fazla kişi kayıtlarını normal tarihlerde yaparken bu sene kimse kayıt yaptıramamış gibi bir tablo var önümüzde.

Diğer arkadaşları bekliyoruz, 1-5 Eylül kayıt tarihleri arasındaki kayıtlarda şu güne kadar sorunsuz kayıt yapan arkadaşımız oldu mu?

Mustafa Kemal Atatürk

Muhammedkaya

Mesaj gönderen Muhammedkaya » 03 Eyl 2014, 13:47

Kayıt yapan üniversiteler olabilir, bu tüm üniversitelerin kayıt yapacağı anlamına gelmiyor. Dediğimiz gibi yök yazısında belirsiz ifadeler var.

Bu nedenle kayıt yapan arkadaşlar üniversite yetkililerinin inisiyatifi ile kayıt yaptırmışlardır. Yök yazısında kesin kayıt alacaksınız diye bir ifade yok. Bu yüzden kayıt almayabilirler.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Eyl 2014, 10:31

Perşembe günü itibariyle "ben sıkıntı yaşamadan mazeretli kaydımı yaptırdım" diyen yok mu?

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 04 Eyl 2014, 16:55

emrahk yazdı:Perşembe günü itibariyle "ben sıkıntı yaşamadan mazeretli kaydımı yaptırdım" diyen yok mu?

:43:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön