Açık Öğretim Lisesinden Mezun Olmak İsteyenlere Önerim

Diğer Dersleriniz hakkında sorularınızı, bildiklerinizi sorunlarınızı, paylaşabilirsiniz...
aysklms1

Açık Öğretim Lisesinden Mezun Olmak İsteyenlere Önerim

Mesaj gönderen aysklms1 » 16 Eyl 2014, 18:55

Konuyu nereye açacağımı bulamadım en uygun yer olarak burayı seçtim.
Aöl'den sonra üniversite okumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bi husus: diploma notu.
Diploma notunu yüksek tutmak istiyorsanız seçmeli ders ya da zorunlu olmayan derslerini "çok" seçmeyin.
Kredi tamamlamak için seçmeli ders seçmek gerekiyor ama bunu benim gibi 15 tane falan seçerseniz diploma notunuz düşük gelir :hehe:
Ben yandım eller yanmasın :06:
Notlarım 45'ten yukarı :) Neden böyle geldi diye acaba yanlış mı hesapladılar diye düşündüm.
Aldım elime kağıt kalemi tek tek notlarımı hesapladım sonra baktım ki hata onlarda değil bende :(
Aşırı derecede seçmeli dersten başarılı olarak o hatayı yapmışım. Gerekmediği sürece seçmeyin arkadaşlar.
Diploma notum önemli değil diyenler takılsınlar sorun olmaz :04:

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Re: Açık Öğretim Lisesinden Mezun Olmak İsteyenlere Önerim

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 17 Eyl 2014, 00:27

Anlamadığım bir nokta var .Neden seçmeliler diploma notunu düşürüyor anlamadım?Zaten geçtiğimiz tüm derler bizim diploma notuna etki etmez mi?

Ayrıca benim şuan zorunlu dersim kalmadı ama mezuniyet kredisine yetişmiyor.2015 den sonra krediyi tamamlamam için bütün dersleri seçmeliden seçeceğim.Yani mezun olmama 3 ay var.3 ay için toplam 30 ya da 40 tane seçmeli seçmem lazım.

Diploma notuna çok etki eder mi bu kadar seçmeli ders?

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 17 Eyl 2014, 00:36

Hocam etki etsede etmesede almayacakmisin ?
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

Kara_Kedi
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen Kara_Kedi » 17 Eyl 2014, 01:17

tayfun29 yazdı:Hocam etki etsede etmesede almayacakmisin ?
Zaten mecbur alacağım ama arkadaşın dediğini anlamadım.Nasıl oluyorda seçmeli derslers diploma notunu düşürüyor?

Turko3333
Çırak

Mesaj gönderen Turko3333 » 17 Eyl 2014, 13:13

Açıkçası çok fazla katılmıyorum bu yoruma. neden denirse.

Şöyle bir teoriden gidersek, Zorunlu dersler yerine örneğin sürekli olarak seçmeli seçilirse diploma notuna eksi yönde etkisi olabilir (kanaatimce) Çünki 30 krediyi tamamlamak gerekiyor. e bir dönemlik misal benim 12 kredilik zorunlu dersim vardı, geri kalan 18 krediyi seçmelilerle doldurmayacak mıyım o zaman ? mantıksız olur.

Ben 2013 3.dönemde AOL'e yazıldım, sadece 9çsınıfı okumuştum anadoluda. ancak inşallah 1 dönem sonra mezun olacağım. Ben seçmeli seçmesem krediyi doldurmasam nasıl bu mümkün olabilirdi ?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 17 Eyl 2014, 14:40

Arkadaşlar ortada bir yanlış anlama var.

Seçmeli dersi elbette seçmeniz lazım eksik kalan kredileri doldurmak için. Ama stratejinizi düzgün yapmalısınız. Eğer gerekli, gereksiz, kolay zor demeden rastgele seçmeli bir ders seçerseniz bu hatalı bir tutum olur.

Öncelikle seçmeli ders seçerken eğer çok krediye ihtiyacınız yoksa 10-15 tane ders seçmeyin. Bu size eksi olarak döner. İhtiyacınız olan krediyi belirleyin. İlginiz olan dersleri belirleyin. Ders sayınız yeteri kadar olursa kaliteli çalışma imkanınız olur.

Seçmeli ders seçerken yüksek not alacağınızı düşündüğünüz derslerden seçin. Kolay dersler hangisidir derseniz bu kişiden kişiye göre değişir. Mesela benim için coğrafya 5-6-7-8, psikoloji ve sosyoloji 1 ve 2, kimya ve biyolojinin tamamı (kimya ve biyolojiye özel ilginiz yoksa önermem) diploma notumun yükselmesine sebep oldular.

Ama ekonomi ve sanat tarihi dersleri aksine not ortalamamı düşürdü. Çünkü ilgim yoktu. Ha sanat tarihine zevk alarak çalışmıştım ama çok kazık soruyorlar haberiniz olsun :sopa:

Özet olarak; seçmeli derslerden yüksek not alırsanız diploma notunuz yükselir, düşük not alırsanız diploma notunuz düşer. Olay bu kadar basit.
Resim

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 17 Eyl 2014, 15:31

kriptona katılıyorum ilgi duyduğunuz dersleri seçerek kredi toplamak daha mantıklı :26:

herkese göre de zorluk kolaylık bu anlamda değişiyor...birisi çıkıp ben çoğuna karşı ilgisizim diyebilir :22: anlamıyorum da diyebilir o vakit şunu düşünmeli hayattaki önceliğim ney! ne olmak istiyorum?

Kendinizde hiç bilmediğiniz yeteneklerinizin olduğunuda keşfedebilirsiniz...derslere karşı önyargılı olmayın!

seçmeli ders seçerken asla kolay olsuna kaçmadım şöyle düşündüm; bu ders bana neler öğretecek?

en sevdiklerim= biyoloji,tarih,coğrafya,psikoloji

merak ettiklerim =ekonomi,işletme,girşimcilik,felsefe,dünya tarihi

su gibiler =din,temel dini bilgiler,Hz Muhammedin Hayatı,Demokrasi insan hakları

ayağıma takılan = İngilizce,kimya,mat
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 17 Eyl 2014, 16:48

Ben Kripton'a ve Blueberry' e de katılıyorum ve uyguluyorum da yani bir hedef koyuyorum ortaya ve onun peşinden gidiyorum. Mesela bir meslek var ve ben o mesleek konusunda internetten araştırıyorum hangi dersler, hangi konular vs. :ders: Herkes öyle düşünsün

aysklms1

Mesaj gönderen aysklms1 » 17 Eyl 2014, 21:08

Zamanım olmadı foruma girmeye ama Kripton ve Blueberry benim yerime anlatmış teşekkür ederim :)
Belki anlatımımda hata vardır belki özür dilerim ama zaten belirtmişim : Kredi tamamlamak için seçmeli ders seçmek gerekiyor demişim , gerekmediği sürece seçmeyin demişim.
Zaten benim ne haddime :D Siz nasıl isterseniz onu yapın tabii ki :)
Diploma notu nasıl hesaplanıyor söyleyeyim; dersten aldığınız puan ve dersin kredisi çarpılıp sonra tüm başarılı olduğunuz derslerin kredisinin toplamına bölünüyor.
Gelecek sınavlarda başarılar dilerim :)

fatihmert

Mesaj gönderen fatihmert » 27 Eki 2014, 14:16

Konu açılmışken araya maydanoz olayım bari :P
Açık meslek lise si ve normal açık lise diploma puanlarını nasıl hesaplıyoruz?

burcu966
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen burcu966 » 27 Eki 2014, 19:55

aysklms1 yazdı:Konuyu nereye açacağımı bulamadım en uygun yer olarak burayı seçtim.
Aöl'den sonra üniversite okumak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bi husus: diploma notu.
Diploma notunu yüksek tutmak istiyorsanız seçmeli ders ya da zorunlu olmayan derslerini "çok" seçmeyin.
Kredi tamamlamak için seçmeli ders seçmek gerekiyor ama bunu benim gibi 15 tane falan seçerseniz diploma notunuz düşük gelir :hehe:
Ben yandım eller yanmasın :06:
Notlarım 45'ten yukarı :) Neden böyle geldi diye acaba yanlış mı hesapladılar diye düşündüm.
Aldım elime kağıt kalemi tek tek notlarımı hesapladım sonra baktım ki hata onlarda değil bende :(
Aşırı derecede seçmeli dersten başarılı olarak o hatayı yapmışım. Gerekmediği sürece seçmeyin arkadaşlar.
Diploma notum önemli değil diyenler takılsınlar sorun olmaz :04:
Diploma notum 66.40 larda bişey benim tek hatam sınavların çoğuna giremedim çoğu sınavı kaçırdım :( ama yine de çok kötü bir ortalama değil sanırım 70 e yakın

“Diğer Dersler” sayfasına dön