Memleketim = ORDU/ Ünye (52)

Kendinize Ait resimlerden 3-4 tanesini bu bolume ekliyebilirsiniz ve resim ekliyen uyelerimizin fotograflarına bakabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Memleketim = ORDU/ Ünye (52)

Mesaj gönderen atesates » 09 Ara 2014, 18:04

Karadeniz bölgesinin en modern ilçelerinden biri olarak öne çıkıyor.

ULAŞIM:

Çarşamba uluslar arası havaalanının, Ünye’ye uzaklığı: 40 km. dir. Ünye’nin il merkezi Samsun’a uzaklığı ise: ,,,, km. dir. Ünye’nin Ordu il merkezine uzaklığı ise: 76 km. dir.

NE YENİR:

İlçede, başta hamsi olmak üzere, Doğu Karadeniz’e has, balık yemeklerinin tamamı yapılır. Ayrıca: birçok sebze ve ot’un yanı sıra, meyvelerin de yemekleri yapılır. Fasulyeden hamsiye, karalahanadan bibere, biber yaprağından kiraza, her şey tuzlanarak kışa saklanır. Sahil kesiminde, balık yemekleri belirgin olarak ön plana çıkar. Özellikle: biraz öncede söylediğim gibi, hamsinin çeşit çeşit yemeği yapılır. İç kesimlerde ise, balık yerine et yemekleri, hamur işi ve sebze yemekleri öne çıkar.

Ünye’de: size önereceğim başlıca yiyecek çeşitleri: öncelikle hamsi. Eğer balık sevmeseniz: etli karalahana dolması, Çerkez tavuğu, ısırgan çorması pide. Mısır unu; ekmek yanında, tatlı yapımında da kullanılır. Burma baklava, kabak tatlısı ve çalmaç denilen muhallebi yi deneyebilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER:

Ünye Kalesi

Tarihin çeşitli dönemlerinde, kale, çeşitli uygarlıklar tarafından kullanılmıştır. Bu dönemlerde çeşitli eklentiler ve ilaveler yapılmıştır. Kaledeki kaya mezarları: 6.yüzyılda yapılır. Ayrıca: dehlizler, kuyular, mağaralar, kral mezarları, eski sur kalıntıları, uzun tüneller bulunmaktadır. Duvar ve sur kalıntıları: kısmen Yunan ve Roma kısmen de Osmanlı mimarisi izlenimi vermektedir. Kaleyi en son kullanan Osmanlılar da bir takım eklemeler yapmışlardır.

YUNUS EMRE TÜRBESİ:

Türbenin bulunduğu tepe, Ünye’ye kuş bakışı bakıyor. Türbenin bulunduğu bölgede yapılan araştırmalarda: birçok Selçuklu sanatı ile yazılmış mezar taşları bulunarak sandukanın içine konulmuştur. Ayrıca eski mezarın baş ve ayak uçlarında, Selçuklu tarzı mezar taşı bulunmuş, ancak taş yöredeki insanlar tarafından çimento ve sıva ile onarıldığı için üzerindeki yazılar okunamamıştır. Ancak: daha önce, bu taşın üzerinde: “Ali İbni Emre” yazısının okunduğu söylenmektedir. Taştaki yazıların, Türkçe tercümesi “Ali oğlu Yunustur”. Ali ise, Yunus’un babasının adıdır.

AYA NİKOLA:

Hıristiyanlar için kutsal sayılan bu kiliseye, hastalar iyileştirilmek üzere götürülmüş, yeni evlenen çiftlerin mutlu olabilmeleri için burada evlenme törenleri düzenlenmiştir. Ayrıca: denizciler sefere çıkmadan önce, denizcilerin hamisi sayılan Aya Nikola’ya geldikleri ve dua ettikleri biliniyor.

ANIT AĞAÇLAR:

Cumhuriyet meydanında bulunan tarihi çınar ağacının, yaklaşık 500 yaşında olduğu hesaplanmıştır. Fatih Sultan Mehmet Caddesindeki çınar ağacının da, aynı yaşta, olduğu tahmin edilmektedir. Çınarın çevresi: 9 metre, çapı: 2.5 metre ve boyu: 30 metredir. Çınarın gövdesinden biri, 1950 yılında isabet eden bir yıldırım sonucu parçalanmış ve yanmış.

Fatih Sultan Mehmet Caddesindeki çınar ağacı: Fatih Sultan Mehmet’in, Trabzon fethinden dönerken, Ünye’de konakladığı sırada diktiği söylenmektedir. Trabzon’dan yelkenlilerle Ünye’ye çıkan Fatih Sultan Mehmet, buradan Ünye-Niksar yolu ile İstanbul’a ulaşmıştır. Ünye’de, çınarın olduğu yere çadırını kuran Fatih, vezirine dönerek “Lala, burada hiç ağaç yoktur, tez çadırımın önüne bir fidan dikile, bir daha buradan geçmek nasip olursa, dibinde dinleniriz” demiştir. İşte, bugün Ünye’nin ortasındaki anıt çınar ağacı, böyle dikilmiştir.

daha bi çok gezim alanları bulunuyor arkadaslar gelip gezmeniizi tavsiye ederim genelde ORDU/Ünyeliler orduluyum demez direk ünyelim der bende içinde olmak şartıyla :)
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kalan 246 kredi 4 zorunlu ders :roll:

Kullanıcı avatarı
nail
Yardımcı Uzman

Re: Memleketim = ORDU/ Ünye (52)

Mesaj gönderen nail » 09 Ara 2014, 18:09

Gelelim tabi ya :D
Mesleki açık lise / Muhasebe Finansman / Ortak seçmeli ders kalmadı mezun, staj bekliyorum / Dönem 8

Solan renkleri boyamakta o boyasız boyacı

Ö.Asaf

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 09 Ara 2014, 18:14

nail yazdı:Gelelim tabi ya :D
Gelin tabi bekleriz :D pinduk toplamaya gelin ama :06:

Kullanıcı avatarı
nail
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen nail » 09 Ara 2014, 18:16

onu yapmaya biz genelde düzceye gideriz keyfine ama geliriz tabikuuu :D
Mesleki açık lise / Muhasebe Finansman / Ortak seçmeli ders kalmadı mezun, staj bekliyorum / Dönem 8

Ö.Asaf

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 09 Ara 2014, 18:20

nail yazdı:onu yapmaya biz genelde düzceye gideriz keyfine ama geliriz tabikuuu :D
bende keyfine gidiorum gıgır şamaya güzel oluyor 3 yıldır hıc gidemedim ama bu yıl kesin gidicem allahtan bisey oLmazsa :)

Kullanıcı avatarı
nail
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen nail » 09 Ara 2014, 18:22

inaşallah hadi bakalım :D

Ö.Asaf

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 09 Ara 2014, 18:25

nail yazdı:inaşallah hadi bakalım :D
inşallah inşallah :)

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 09 Ara 2014, 18:37

En sevmediğim memleket :) Eski bir kız arkadaşım vardı Mesudiyeli yaptıkları beni sadece kızdan değil memleketinden bile soğuttu :D
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 09 Ara 2014, 18:44

tayfun29 yazdı:En sevmediğim memleket :) Eski bir kız arkadaşım vardı Mesudiyeli yaptıkları beni sadece kızdan değil memleketinden bile soğuttu :D
doğrudur ama memleket ayrı insan ayrı sen kötüsüne denk gelmişsın bu arada ben ünyeliyim ordu ayrı bi dünya bana göre tesekkurler yinede :)

tayfun29
Uzman Doktor

Mesaj gönderen tayfun29 » 09 Ara 2014, 19:04

atesates yazdı:
tayfun29 yazdı:En sevmediğim memleket :) Eski bir kız arkadaşım vardı Mesudiyeli yaptıkları beni sadece kızdan değil memleketinden bile soğuttu :D
doğrudur ama memleket ayrı insan ayrı sen kötüsüne denk gelmişsın bu arada ben ünyeliyim ordu ayrı bi dünya bana göre tesekkurler yinede :)
Valla kötüsüne denk geldim.Bende karadenizliyim :D öyle tabi birisi yüzünden bütün memleketi bir tutamazsın ama bir kayısının içini yanlışıkla açarsın kurt çıkar ya sonra bütün hepsinden işkillenirsin açıp baktıktan sonra yersin buda öyle birşey oldu :D
Daha doğrusu daha mesafeli davranmama neden oldu :D
Etrafında ki kurt görünümlü kuzulara değil kuzu görünümlü kurtlara dikkat et

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 09 Ara 2014, 21:14

neşe çok güzel anlatmışsın da konuyu yanlış yere açmışsın valla ne yalan söylim bir gün gelmek isterim aslında ben türküyeyi gezmek istiyorum inşallah gezerim

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 10 Ara 2014, 01:06

canım türkiyemin heryeri ayrı güzel :.yehuu:

ordu diyince akla zaten ya fatsa ya ünye gelir :ok: karadeniz mutfagını seviyorum :40:

ins bir gün kısmet olur giderim :12:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 10 Ara 2014, 10:15

tayfun29 yazdı:
atesates yazdı:
Valla kötüsüne denk geldim.Bende karadenizliyim :D öyle tabi birisi yüzünden bütün memleketi bir tutamazsın ama bir kayısının içini yanlışıkla açarsın kurt çıkar ya sonra bütün hepsinden işkillenirsin açıp baktıktan sonra yersin buda öyle birşey oldu :D
Daha doğrusu daha mesafeli davranmama neden oldu :D

HakLısın herkezin kendi görüsü tabiki.. Ders cıkarmanda güzel bise bunu ayrıca tebrik ediyorum :11: ama bende kendi görüşümü söylemek isterim kimseyi memleketine göre ayırmamak lazım benimde karsıma kötü insanlar cıkmıstır huylarına ailesine göre ölçüp biçerim orduluyumdur ama yetişme kültürüm istanbuldur ,izmirdir, fransadır. vs... :dede: düşüncelerinede saygı duyuyorum arkadsım

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 10 Ara 2014, 10:17

htc-directioner yazdı:neşe çok güzel anlatmışsın da konuyu yanlış yere açmışsın valla ne yalan söylim bir gün gelmek isterim aslında ben türküyeyi gezmek istiyorum inşallah gezerim

Biraz öyLe oldu bende tamm çözemedim forumda bende yeniyim adminlerimiz kusuruma bakmasınlar :) gezersin inşallah içinde bii istek olsun yeterki :wink:

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 10 Ara 2014, 10:22

Blueberry yazdı:canım türkiyemin heryeri ayrı güzel :.yehuu:

ordu diyince akla zaten ya fatsa ya ünye gelir :ok: karadeniz mutfagını seviyorum :40:

ins bir gün kısmet olur giderim :12:
değerini bilemiyoruz orası ayrı memleketimiz var ama yaşayamıyoruz başka sehirlere göç edip sürünüyoruz resmen heryer güzelde köyler ayrı güzel hiç biseye değişmem havasını :) amin canım olur inşallah :gozkırkma:

“Erkek Üye Resimleri” sayfasına dön