DİL ANLATIM 5

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

DİL ANLATIM 5

Mesaj gönderen atesates » 10 Ara 2014, 17:38

Metinler gerçeklikle ilişkileri işlevleri ve yazılı amaçları bakımından 2'ye ayrılır.
a) Sanat metinleri
b) Öğretici metinler

a)Sanat metinleri kendi arasında 2'ye ayrılır:
-Şiir(çoşku ve heycanı dile getiren metinler)
-Olay çevresinde oluşan edebi metinler

-Olay çevresinde oluşan metinler:
* Anlatmaya bağlı edebi metinler
* Göstermeye bağlı edebi metinler

*Anlatmaya bağlı edebi metinler= Edebiyatımızda destan ile başlar, ardından masal, halk hikayesi, mesnevi, manzum hikaye, hikaye roman gibi metin türleri yer alır.

*Göstermeye bağlı edebi metinler=Edebiyatımızda geleneksel türk tiyatrosu ile kendini gösterir,ardından tazminant edebiyatı ile modern türk tiyatrosu metinleri ile hızlı bir şekilde gelişir.

B) Öğretici Metinler
-tarihi metinler
-felsefi metinler
-bilimsel metinler
-gazete çevresinde gelişen metinler
-kişisel hayatı konu alan metinler
=> Bu öğretici metinler içinde edebiyatın ilgilendiği edebi metin türleri "gazete çevresinde gelişen metinler" ve " kişisel hayatı konu alan metinler" içerisinde yer almaktadır.

Gazete çevresinde gelişen metinler:
-makale
-deneme
-sohbet
-fıkra
-eleştiri
-haber yazısı
-röportaj vb.

Kibarlık budalası => MOLIERE
Hasan Boğuldu => Sabahattin ALİ

Kişisel hayatı konu alan metinler:
-anı
-gezi yazısı
-biyografi
-otobiyografi
-mektup
-günlük vb.

MEKTUP: Bir haberi, veya duyguyu bir başkasına iletmek

En eski mektup örnekleri : Mısır firavunları (M.Ö 14-15. yüzyıllar) ve Hititlerin mektupları

Mektuplar kendi arsında 4'e ayrılır:
-özel mektuplar
-edebi mektuplar
-iş mektupları
-resmi mektuplar

Özel Mektuplar : Birbirlerini tanıyan kişilerin duygu ve düşüncelerini paylaşmak amacıyla yazılan mektuplardır.

ÖZEELLİKLERİ:
-Mektuplaşan kişiler arasındaki samimiyet, özel mektupların değerini arttırır.
-Her konuda yazılabilir.
-Konuları çok çeşitlidir.
- Konularda güncellik ağır basar.

*aile mektupları veya sağlık mektupları(eşe, dosta, yakın akrabaya)
*tebrik mektupları(herhangi bir başarı,nikah, nişan, düğün, bayram, yılbaşı)
*teşekkür mektupları(iyilik veya yardım görme gibi sebeplerle)
*davet mektupları(davetiye, düğün, nişan, gezi)
*taziye mektupları
*özür mektupları

Edebi Mektuplar: Edebiyatçıların birbirlerine ya da dostlarına yazdıkları sanatsal değer taşıyan mektuplardır.

İş Mektupları: Endüstri, iş ve ticaret alanlarında ya da iş yerleriyle kişiler arasında yazılan mektuplardır. Açıklayıcı anlatım türü tercih edilir.

Mektup Yazımında Önemli Noktalar Şunlardır:
-Mektup kağıdı temiz ve çizgisiz olmalıdır.
-Mürekkepli kalemle ya da bilgisayarla yazılmalıdır.
-Mektup kağıdının sağ üst kısmına, yazıldığı yer ve tarih konulmalıdır.
-Yazıldığı kişiye uygun bir seslenişle başlanılmalı ve seslenişten sonra virgül konulmalı.
-Karalamalar yapılmamalı ve yazım kurallarına uyulmalıdır.
-Selam saygı sözleri sonuç bölümünde yer almalı ve aşırılığa kaçınılmamalıdır.
-Mektup bitince sağ alt köşe imzalanmalıdır.
-Anlatılacak konu kesin ve açık bir dille ifade edilmeli, cümleler kısa olmalıdır.
-Sözcüklerin kısıtlamaları kullanılmamalı, yanlış anlama gelecek sözlere yer verilmemelidir.

Resmi Mektuplar : Devlet dairelerinin kendi aralarında veya kişilerle devlet daireleri arasında yazılan yazılardır.

=> Resmi mektuplar başlık, metin, son kısım olarak 3'e ayrılır.
* Başlıkta gösteren makam, dosya numarası, tarih, konu, adres ve ilgiler bulunur.
*Metin kısmında doğrudan doğruya işle ilgili konudan söz edilir.
*Son kısım da ise, üst makam yetkilisi alt makamdakine yazıyorsa "rica ederim", alt makamdaki üst makamdakine yazıyorsa "bilgilerinize saygıyla sunarım veya arz ederim" şeklinde yazılır.

Dilekçe Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Dilekçe metni genellikle kısa olur. Kağıt yeterli olmazsa arka yüzüne yazılmaz, 2. kağıda devam edilir.
-Konular kısa öz belirtilir.
-Dilekçe, bilgisayarla, daktiloyla, mavi yada siyah mürekkepli dolma kalemle yazılır.
-Dilekçe metni sayfaya güzel bir kompozisyonla yerleştirilir.
-Anlatımın yalın ve duru olmasına özen gösterilir.
-Dilekçe hangi kuruma veriliyorsa bu makamın adı başa yazılır.

Günlük: Bir kişinin duygu, düşünce ve gözlemlerini günü gününe yazdığı yazılardır.

ÖZELLİKLERİ:

-yazıldığı günün tarihini taşır.
-Yazılanlar inandırıcı olur.
-Anlatılanlar içtenlikle ifade edilir.
-Kİşisel ve özeldir.
- Günlüklerde yaşanan ve görünürlerle, yazıda anlatılanlar arasında zaman farkı söz konusu değildir.
- Günlükler okuyucu düşünülerek değil, yazan kişinin yazmak istedikleriyle meydana gelir.

ARKADAŞLAR UMARIM BU NOTLARIM İŞİNİZE YARAR HEM ÇALIŞIYORUM HEM YAZIYORUM SİZLEREDE YARDIMIM DOKUNSUN İSTEDİM BU SİTENİN BANA ÇOK YARDIMI DOKUNUYOR DAHA BİTMEDİ DEVAMINIDA YAZICAM ÇOK NOT VAR :26:

Kalan 246 kredi 4 zorunlu ders :roll:

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Re: DİL ANLATIM 5

Mesaj gönderen atesates » 10 Ara 2014, 17:59

Anı:Bir yazarın içinde yaşadığı ya da tanık olduğu olayları anlattığı yazılardır.

ÖZELLİKLERİ:

-Yaşanmış olayları konu alır. Tarihsel gerçeklerin öğrenilmesine katkı
yapan anılar, tarihçilere yol gösterir.
- Öğretici ve bilgi vericidir.
- Anlattıklarını kanıtlama, belgelerle ifade etmek zorunda değildir.
- Gördüklerini ve duyduklarını aradan uzun yıllar geçtikten sonra yazdığı için bellek yanılmalarını önlemek amacıyla mektuplardan, o dönemle ilgili yazılardan ve görgü tanıklarından yararlanabilir.

Günlük İle Anı Arasındaki Fark: Günlük günü gününe yazılır. Anı ise geçmişe yöneliktir, olaylar yaşandıktan sonra kaleme alınır.

=> Mavi Sürgün = HALİKARNAS BALIKÇISI

Anı türüne örnekler: - İşte Ben Anadolu Zaferini Bunlarla Kazandım =GAZİ MUSTAFA KEMAL
- Yurdumun Toprağı Temizdir = GAZİ MUSTAFA KEMAL
Kalan 246 kredi 4 zorunlu ders :roll:

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 10 Ara 2014, 22:52

harika olmuş hayatım, kısa ve öz emeğine sağlık :gul:

Kullanıcı avatarı
liderim07

Mesaj gönderen liderim07 » 31 Oca 2016, 02:30

atesates yazdı:Metinler gerçeklikle ilişkileri işlevleri ve yazılı amaçları bakımından 2'ye ayrılır.
a) Sanat metinleri
b) Öğretici metinler

a)Sanat metinleri kendi arasında 2'ye ayrılır:
-Şiir(çoşku ve heycanı dile getiren metinler)
-Olay çevresinde oluşan edebi metinler

-Olay çevresinde oluşan metinler:
* Anlatmaya bağlı edebi metinler
* Göstermeye bağlı edebi metinler

*Anlatmaya bağlı edebi metinler= Edebiyatımızda destan ile başlar, ardından masal, halk hikayesi, mesnevi, manzum hikaye, hikaye roman gibi metin türleri yer alır.

*Göstermeye bağlı edebi metinler=Edebiyatımızda geleneksel türk tiyatrosu ile kendini gösterir,ardından tazminant edebiyatı ile modern türk tiyatrosu metinleri ile hızlı bir şekilde gelişir.

B) Öğretici Metinler
-tarihi metinler
-felsefi metinler
-bilimsel metinler
-gazete çevresinde gelişen metinler
-kişisel hayatı konu alan metinler
=> Bu öğretici metinler içinde edebiyatın ilgilendiği edebi metin türleri "gazete çevresinde gelişen metinler" ve " kişisel hayatı konu alan metinler" içerisinde yer almaktadır.

Gazete çevresinde gelişen metinler:
-makale
-deneme
-sohbet
-fıkra
-eleştiri
-haber yazısı
-röportaj vb.

Kibarlık budalası => MOLIERE
Hasan Boğuldu => Sabahattin ALİ

Kişisel hayatı konu alan metinler:
-anı
-gezi yazısı
-biyografi
-otobiyografi
-mektup
-günlük vb.

MEKTUP: Bir haberi, veya duyguyu bir başkasına iletmek

En eski mektup örnekleri : Mısır firavunları (M.Ö 14-15. yüzyıllar) ve Hititlerin mektupları

Mektuplar kendi arsında 4'e ayrılır:
-özel mektuplar
-edebi mektuplar
-iş mektupları
-resmi mektuplar

Özel Mektuplar : Birbirlerini tanıyan kişilerin duygu ve düşüncelerini paylaşmak amacıyla yazılan mektuplardır.

ÖZEELLİKLERİ:
-Mektuplaşan kişiler arasındaki samimiyet, özel mektupların değerini arttırır.
-Her konuda yazılabilir.
-Konuları çok çeşitlidir.
- Konularda güncellik ağır basar.

*aile mektupları veya sağlık mektupları(eşe, dosta, yakın akrabaya)
*tebrik mektupları(herhangi bir başarı,nikah, nişan, düğün, bayram, yılbaşı)
*teşekkür mektupları(iyilik veya yardım görme gibi sebeplerle)
*davet mektupları(davetiye, düğün, nişan, gezi)
*taziye mektupları
*özür mektupları

Edebi Mektuplar: Edebiyatçıların birbirlerine ya da dostlarına yazdıkları sanatsal değer taşıyan mektuplardır.

İş Mektupları: Endüstri, iş ve ticaret alanlarında ya da iş yerleriyle kişiler arasında yazılan mektuplardır. Açıklayıcı anlatım türü tercih edilir.

Mektup Yazımında Önemli Noktalar Şunlardır:
-Mektup kağıdı temiz ve çizgisiz olmalıdır.
-Mürekkepli kalemle ya da bilgisayarla yazılmalıdır.
-Mektup kağıdının sağ üst kısmına, yazıldığı yer ve tarih konulmalıdır.
-Yazıldığı kişiye uygun bir seslenişle başlanılmalı ve seslenişten sonra virgül konulmalı.
-Karalamalar yapılmamalı ve yazım kurallarına uyulmalıdır.
-Selam saygı sözleri sonuç bölümünde yer almalı ve aşırılığa kaçınılmamalıdır.
-Mektup bitince sağ alt köşe imzalanmalıdır.
-Anlatılacak konu kesin ve açık bir dille ifade edilmeli, cümleler kısa olmalıdır.
-Sözcüklerin kısıtlamaları kullanılmamalı, yanlış anlama gelecek sözlere yer verilmemelidir.

Resmi Mektuplar : Devlet dairelerinin kendi aralarında veya kişilerle devlet daireleri arasında yazılan yazılardır.

=> Resmi mektuplar başlık, metin, son kısım olarak 3'e ayrılır.
* Başlıkta gösteren makam, dosya numarası, tarih, konu, adres ve ilgiler bulunur.
*Metin kısmında doğrudan doğruya işle ilgili konudan söz edilir.
*Son kısım da ise, üst makam yetkilisi alt makamdakine yazıyorsa "rica ederim", alt makamdaki üst makamdakine yazıyorsa "bilgilerinize saygıyla sunarım veya arz ederim" şeklinde yazılır.

Dilekçe Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Dilekçe metni genellikle kısa olur. Kağıt yeterli olmazsa arka yüzüne yazılmaz, 2. kağıda devam edilir.
-Konular kısa öz belirtilir.
-Dilekçe, bilgisayarla, daktiloyla, mavi yada siyah mürekkepli dolma kalemle yazılır.
-Dilekçe metni sayfaya güzel bir kompozisyonla yerleştirilir.
-Anlatımın yalın ve duru olmasına özen gösterilir.
-Dilekçe hangi kuruma veriliyorsa bu makamın adı başa yazılır.

Günlük: Bir kişinin duygu, düşünce ve gözlemlerini günü gününe yazdığı yazılardır.

ÖZELLİKLERİ:

-yazıldığı günün tarihini taşır.
-Yazılanlar inandırıcı olur.
-Anlatılanlar içtenlikle ifade edilir.
-Kİşisel ve özeldir.
- Günlüklerde yaşanan ve görünürlerle, yazıda anlatılanlar arasında zaman farkı söz konusu değildir.
- Günlükler okuyucu düşünülerek değil, yazan kişinin yazmak istedikleriyle meydana gelir.

GAZETE
Gazetenin tarihi gelişimi 1 Kasım 1831 tarihinde çıkan ve ilk resmî gazete olan Takvîm-i Vakâyi ile başlar. II. Mahmut döneminde yurttaşları bilgilendirmek için çıkarılmıştır. İlk yarı resmî gazete bir İngiliz tarafından çıkarılan (William Churchill 3 Temmuz 1840) Cerîde-i Havâdîs’tir. 21 Ekim 1860 tarihinde Şinasi ile Agâh Efendi tarafından çıkarılan Tercümân-ı Ahvâl ise ilk özel gazete olmuştur. 1862’de Şinasi Tasvir-i Efkâr gazetesini çıkarmıştır. Haber Kaynakları Resmî haberler: En yetkili kişilerden öğrenilen haberlerdir. Özel haberler: Halk arasında meydana gelen olayların halk tarafından muhabirlere bildirilmesi ile elde edilen haberlerdir. Ajans haberleri: Dünya haberlerini toplayıp her yana bildiren kurumların verdikleri haberlerdir.
FIKRA Bir yazarın gazetelerde; güncel, önemli, özelliği olan herhangi bir konu üzerinde kişisel görüş ve düşüncelerini akıcı bir dille belgelendirme gereği duymadan yazdığı ciddi ve nükteli fikir yazılarına fıkra denir. Kişisel bir görüşü açıklayan kısa yazılardır. Fıkralar; gazete ve dergilerde yayınlanan fikir yazıları ve güldüren fıkralar olarak ayrılır. Güldüren fıkralar; mizah unsurlarıyla süslenmiş belli bir amacı bir düşünceyi kısa yolla anlatan yazılardır. Nasrettin Hoca, İncili Çavuş vb

DENEME
Herhangi bir konu üzerinde yazarın kesin yargıya varmadan, kurallara bağlamadan görüş ve düşüncelerini serbestçe ortaya koyduğu fikir yazılarına deneme denir. Konuları ve yazılış amaçlarına göre Klasik denemeler, edebî denemeler, felsefi denemeler ve eleştirel denemeler olarak gruplandırılır.
MAKALE
Bir konuda bilgi vermek, bir gerçeği açıklamak ya da ispatlamak için her türlü kanıtlardan faydalanan bunları bilimsel biçimde inceleyen fikir yazılarına makale denir. Bir tezi savunmak, desteklemek için genellikle gazete ve dergilerde yayınlanan fikir yazılarıdır.
ELEŞTİRİ
Bir düşünceyi, dönemi, sanatçıyı veya sanat eserini inceleyip olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirmek için yazılan yazılara eleştiri denir. Eleştiri yazarına eskiden münekkit denilirdi. Bugün ise eleştirmen, eleştirici veya tenkit yazarı denmektedir Kişinin kendi eleştirisini yansıtan yazılara otokritik veya öz eleştiri denir. Eleştiri; temeli düşünce olan yazı türüdür. Konu sınırlaması yoktur.

ARKADAŞLAR UMARIM BU NOTLARIM İŞİNİZE YARAR HEM ÇALIŞIYORUM HEM YAZIYORUM SİZLEREDE YARDIMIM DOKUNSUN İSTEDİM BU SİTENİN BANA ÇOK YARDIMI DOKUNUYOR DAHA BİTMEDİ DEVAMINIDA YAZICAM ÇOK NOT VAR :26:

“TÜRK DİLİ ve EDEBİYATI 6” sayfasına dön