Hz. Muhammed'in Hayatı-3 Notlarım

Ders notu paylaşımlarınızı bu bölümde yapabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Hz. Muhammed'in Hayatı-3 Notlarım

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 16 May 2015, 17:07

Hz. Muhammed’in Hayatı-3 Ders Notlarım
• Puta tapan kimselere müşrik denir.
• Hanifler, Cahiliyye döneminde Tavhid inancına sahip olan insanlardır.
• Haniflerin en önde gelenleri, Kuss bin Saide ve Varaka bin Nevfel’dir.
• 571’de Son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) doğdu.
• Muhammed, çok övülen demektir.
• 571’de Hz. Peygamber sütannesi Halime’nin yanında kalmaya başladı.
• 575’te Hz. Peygamber Mekke’ye annesinin ve ailesinin yanına döndü.
• 577’de Hz. Peygamber’in annesi Amine vefat etti.
• 579’da Dedesi Abdulmuttalip vefat etti.
• Savaşılması yasak olan aylarda da devam eden savaşlara ‘’ficar Savaşları’’ denilir.
• 596’da Hz. Hatice ile evlendi.
• 610’da Hira Mağarası’nda (Ramazan ayında Kadir Gecesinde) ilk vahiy geldi.
• Peygamberimize ilk iman edenler eşi Hz. Hatice, Yardımcı Zeyd bin Harise, amcasının oğlu Hz. Ali ve Mekke’nin ileri gelen tüccarlarından biri olan Hz. Ebu Bekir’dir.
• Şehit edilen ilk Müslümanlar, Sümeyye ve eşi Yasir’dir.
• 615’te Müşrikler ağır baskıları üzerine Hz. Osman liderliğinde (4 kadın, 11 erkek) on beş Müslüman Habeşistan’a hicret etti.
• 616’da Mekkeli müşrikler Müslümanlara boykot uygulamaya başladılar.
• Ebu Talip ve Hz. Hatice’nin vefat ettiği yıla ‘’Hüzün Senesi’’ denilir.
• 621’de Medineli on iki Müslüman ile I. Akabe Biatı yapıldı.
• 621’de II. Akabe Biatı gerçekleşti.
• 622’de Hz. Peygamber Kuba Mescidi’ni yaptırdı. Ranuna vadisinde ilk Cuma namazını kıldırdı.
• Peygamberimiz Ebu Eyyüb el-Ensari’nin evinde yedi ay misafir olarak kaldı.
• 623’te Müslümanlar arasında kardeşlik (muahat) oluşturuldu.
• 623’te Medine sözleşmesi imzalandı.
• 624’te Bedir Savaşı (Hicri 2) Müslümanlarla müşrikler arasında çıkan ilk savaştır.
• 625 yılında Uhud Savaşı gerçekleşti.
• 627 yılında Hendek(Ahzab) Savaşı
• 628’de Hudeybiye Antlaşması yapıldı.
• 628’de Hayber Savaşı ile H,caz bölgesinde güvenlik sağlandı.
• 629’da Müte Savaşı, Bizanslı Hristiyanlarla yapılan ilk savaştır.
• 630’da Hüneyn Savaşı, Hevazin kabilesi ile Müslümanlar arasında gerçekleşti.
• 632 yılında Hz. Peygamber vefat etti (8 Haziran)
• Peygamberimizin sağlıkla ilgili hadislerinin bütününe ‘’Tıbb-ı Nebevi’’ denir.
• Haset(Kıskançlık): İnsanın, başkalarının sahip olduğu mal, makam ve ilim gibi kıymetleri kaybetmesini ve bu kişilerin zelil duruma düşmesini şiddetli bir şekilde istemektir. İnsan münasebetlerini bitiren, kişiyi bencilliğe iten ve insanları birbirine düşman yapan sakıncalı bir duygudur.
• Gıpta(imresnmek): Başkalarının sahip olduğu güzel şeylerin kendisinde de olmasını arzulamaktır. İnsan fıtratına uygun, başkalarına zarar vermeyen ve insanı motive eden bir duygudur.
• Teenni: Bir iş yaparken acele etmemek, yapılacak işin öncesini ve sonrasını düşünmek.

cemre2013
Doktor

Re: Hz. Muhammed'in Hayatı-3 Notlarım

Mesaj gönderen cemre2013 » 16 May 2015, 17:26

Eline emegine saglik kuzum ben hz. Muhammedin hayati derslerinin hepsini geçtim iinşaallah diğer arkadaşlara bir faydasi olur
Geminin tek kaptanı olur , gerisi mürettebattır. Kalbin de tek sahibi olur , gerisi teferruattır...

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 16 May 2015, 17:30

cemre2013 yazdı:Eline emegine saglik kuzum ben hz. Muhammedin hayati derslerinin hepsini geçtim iinşaallah diğer arkadaşlara bir faydasi olur
İnşallah gülüm... teşekkür ederim :gul:

Kullanıcı avatarı
Z.Krts
Acemi

Mesaj gönderen Z.Krts » 16 May 2015, 21:17

Galiba Hz. Muhammed'in Hayatı 1 ve 3'ün Konuları Aynı... Ben de 1'i Seçmiştim. Emeğinize Sağlık.... :gul:
Geç Olsun Güç Olmasın Dedik Girdik Bir Yola... Rabbim Sen Yüzümüzü Kara Çıkartma...(Amin)

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 16 May 2015, 21:23

Z.Krts yazdı:Galiba Hz. Muhammed'in Hayatı 1 ve 3'ün Konuları Aynı... Ben de 1'i Seçmiştim. Emeğinize Sağlık.... :gul:
Evet hemen hemen aynı, 1'de hayatı verimiş ama 3'te ise kısaca özet geçirilmiş. diğerleride yorum gerektiriyor zaten....

Teşekkür ederim :gul:

Kullanıcı avatarı
rüfeyde
Doçent

Mesaj gönderen rüfeyde » 16 May 2015, 22:08

3 ve 4 aldım bende bu dönem bildigimiz şeyler genelde o yuzden direk sorulara baktım son 4 dönem sınavlarında en az 18 dogru yapıyorum :45: eline saglık özet anl :39: yısın super ben öyle özet alıyorum ki kitap yeniden yazılıyor resmen :lol: :lol:
Gülene neden gülüyorsun diye sorulmaz; ama ağlayana neden ağladığı sorulur.
Sen de dualarında ağla ki, Rabbin sebebini sorsun!

Kullanıcı avatarı
foundreform
Doçent

Mesaj gönderen foundreform » 16 May 2015, 22:58

Teşekkürler Hatice,bende bu dönem için Hz.Muhammed(sav)'in hayatı 1-2-3-4 seçtim.Konuların benzerlik ve yakınlığı var,eğer geçemezsem üzülürüm :|
AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / ALAN YOK
TOPLAM KREDİ : 204 / MEZUN
MEZUNİYET TARİHİ : 10/08/2015

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 16 May 2015, 23:54

rüfeyde yazdı:3 ve 4 aldım bende bu dönem bildigimiz şeyler genelde o yuzden direk sorulara baktım son 4 dönem sınavlarında en az 18 dogru yapıyorum :45: eline saglık özet anl :39: yısın super ben öyle özet alıyorum ki kitap yeniden yazılıyor resmen :lol: :lol:
Genelde bende öle özet çıkarıyodum :06: Bende 3-4 seçtim 4.sünüde yakında foruma koyarım İnşallah :sinsi:

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 16 May 2015, 23:55

foundreform yazdı:Teşekkürler Hatice,bende bu dönem için Hz.Muhammed(sav)'in hayatı 1-2-3-4 seçtim.Konuların benzerlik ve yakınlığı var,eğer geçemezsem üzülürüm :|
Yok Furkan aslında çok kolay bir ders bir defa kitabı oku sonra çıkmış soruları yap en az 85 bile alırsın :gozkırkma:

Dakotaz

Mesaj gönderen Dakotaz » 07 Tem 2015, 17:51

Paylaşım için teşekkürler, Hz. Muhammed'in hayatı 2-3-4 derslerini seçtim 1'inci dersini hiç çalışmadan geçmiştim.Notlarınızı bi kağıda yazarak ezberlemeye çalışacağım mezun olmam bu derslere bağlı :)

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 07 Tem 2015, 17:59

Arkadaslar biliyorum yanlis yerde soruyorum bu soruyu ama yeni konu acma bolumunu bulamadim kusuruma bakmayin lutfen.. simdi ben lisen son maol de okuyorum kredim 246 fakat 4 zorunlu dersim kaldi bugun kaydimi yeniledim simdi ders sececegim fakat benim kredimi yukseltmem icin gerekli dersleri secmek istiyorum onceligim 4 zorunlu ders onlari kesin secicem bide sececegim dersler arasina muaf derslerde var secmeli derslerde var yanlarina bunlardanda secmelimiyim yoksa sectiklerimi gecemezsem diploma notum dusermi 4 zorunluyu secip birakayimmi yada muaf derslerin kredisi de ekleniyormu secmelilerinki de ekleniyormu diploma notuma bilen varsa adminlerdende rica ediyrum cok caresiz kaldim mezun olmayip uniye gidemezsem yerlesemezsem bu sene cok uzulurm :oops:
Kalan 246 kredi 4 zorunlu ders :roll:

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 07 Tem 2015, 19:07

atesates yazdı:Arkadaslar biliyorum yanlis yerde soruyorum bu soruyu ama yeni konu acma bolumunu bulamadim kusuruma bakmayin lutfen.. simdi ben lisen son maol de okuyorum kredim 246 fakat 4 zorunlu dersim kaldi bugun kaydimi yeniledim simdi ders sececegim fakat benim kredimi yukseltmem icin gerekli dersleri secmek istiyorum onceligim 4 zorunlu ders onlari kesin secicem bide sececegim dersler arasina muaf derslerde var secmeli derslerde var yanlarina bunlardanda secmelimiyim yoksa sectiklerimi gecemezsem diploma notum dusermi 4 zorunluyu secip birakayimmi yada muaf derslerin kredisi de ekleniyormu secmelilerinki de ekleniyormu diploma notuma bilen varsa adminlerdende rica ediyrum cok caresiz kaldim mezun olmayip uniye gidemezsem yerlesemezsem bu sene cok uzulurm :oops:
Muaf olduğun dersleri tekrar seçersen ve verirsen kredilerini alırsın bide notları da diploma notunu etkiler. Ama diploma notum düşmesin diyorsan sadece 4 zorunlu dersleri seçip mezun olmaaya çalış, 4 hafta kaldı sınava seçmelilere çalışabilirmisinki.. :29:

Kullanıcı avatarı
atesates
Uzman

Mesaj gönderen atesates » 08 Tem 2015, 01:17

Aynen oyle yapayim en iyisi fazla secip digerlerinden dusuk alip yada gcemeyip diploma notum dusecegine 4 dersi secip guzel temiz calismak iyidir cok tskkur ederim cansin sen :mavigul:
Kalan 246 kredi 4 zorunlu ders :roll:

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 08 Tem 2015, 04:37

atesates yazdı:Aynen oyle yapayim en iyisi fazla secip digerlerinden dusuk alip yada gcemeyip diploma notum dusecegine 4 dersi secip guzel temiz calismak iyidir cok tskkur ederim cansin sen :mavigul:
:utanma: :gul: :29:

Kullanıcı avatarı
erannstar16

Mesaj gönderen erannstar16 » 19 Şub 2018, 23:04

bir ataist olarak yaptığım şelere bak kendimden utanıyorum.

“Ders Notları” sayfasına dön