Üniv sınavı

Sınavlar Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Pazernus
Doktor

Üniv sınavı

Mesaj gönderen Pazernus » 03 Oca 2018, 13:40

Arkadaşlar seneye üniv sınavına katılmayı planlıyorum.
Seneye 17 yaş olacağım yaşım yetiyor.Krediyide bir şekilde tamamlarım.

Fakat sormak istediğim soru seneye 1.sınavdan sonra dönemim 6 olacak.Dönemi 6 olanlar üniversite sınavına başvurabiliyor mu?

Ben biraz araştırdım 17 yaş üstü kişiler için 6 dönem başvurabiliyor.Yazıyor.

Fakat burdan yazarsanız en doğrusunu sevinirim

"Hiç erişeyemeceksin gibi yada,Herşeyi yitireceksin gibi çalış"
Konfüçyüs

Kullanıcı avatarı
Tiryanna

Re: Üniv sınavı

Mesaj gönderen Tiryanna » 03 Oca 2018, 13:56

Pazernus yazdı: 03 Oca 2018, 13:40 Arkadaşlar seneye üniv sınavına katılmayı planlıyorum.
Seneye 17 yaş olacağım yaşım yetiyor.Krediyide bir şekilde tamamlarım.

Fakat sormak istediğim soru seneye 1.sınavdan sonra dönemim 6 olacak.Dönemi 6 olanlar üniversite sınavına başvurabiliyor mu?

Ben biraz araştırdım 17 yaş üstü kişiler için 6 dönem başvurabiliyor.Yazıyor.

Fakat burdan yazarsanız en doğrusunu sevinirim
1) Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden 2018 TYT Sınavına kimler başvurabilir?

a) Öğrencilik durumu Aktif veya Donuk olanlardan;

3. Dönem sınav tarihinin ilk günü olan Temmuz 2018 tarihinde 17 yaşını doldurmayacaklardan 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle 7 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar,
3. Dönem sınav tarihinin ilk günü olan Temmuz 2018 tarihinde 17 yaşını dolduracaklardan 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem sonu itibariyle 6 Dönem ve üzerinde eğitim almış olanlar, mezuniyet şartlarını tamamlayabilecek durumda iseler, TYT Sınavına başvurabilirler. Başvuruyu yapan öğrencilerimiz takip eden dönemlerde mutlaka kayıt yenileme işlemlerini yaptırmalıdırlar.

b) Öğrencilik durumu Silik olanlardan;

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 2. veya 3. Döneminde yeni kayıt ya da kayıt yenileme işlemlerini yaptırarak öğrencilik durumunu Aktif yapacak öğrencilerimizden, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı sonunda toplam dönemi 8 veya üzerinde olup 2. veya 3. Dönem sonunda mezun olabilecekler Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına başvurabilirler

2) Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Şartları:

Öğrencinin öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzerinde olması,
Kazanılan toplam kredinin en az 192 veya üzerinde olması,
Öğrencinin ortak derslerin tamamını başarması veya bu derslerden muaf olması,
Dil ve Anlatım derslerinden mutlaka başarılı olunması,
Öğrencinin Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava katılması gerekmektedir
3) Öğrencilerimizin 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı sonu itibariyle 8 Dönem şartını tamamlama hesabı yapılırken dikkat edilecek hususlar:

1 Temmuz 1999 tarihinde ve daha sonra doğanlar, Temmuz 2018 'de yapılacak olan 3. Dönem sınavlarında henüz 17 yaşını doldurmamış olacaklarından dolayı 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının 2. Döneminde kayıt yenilemek koşuluyla bir defa sınava girme hakkına sahip olacaklardır. Bu nedenle öğrenciler, sistemde görülen toplam dönemlerinin üzerine en fazla bir Dönem daha ekleyebilirler.

1 Temmuz 1999 tarihinde ve daha önce doğanlar, Temmuz 2018 'de yapılacak olan 3. Dönem sınavlarında 17 yaşını doldurmuş olacaklarından dolayı 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı 2. ve 3. Dönemlerinde kayıt yenilemek koşuluyla birer defa daha sınava girme hakkına sahip olacaklardır. Bu nedenle öğrenciler, sistemde görülen toplam dönemlerinin üzerine en fazla iki Dönem daha ekleyebilirler.

4) TYT Sınavına Nasıl Başvurabilirim?

TYT Sınavı başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerimiz, sınav başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden Veya ÖSYM'nin internet sayfasından "TYT Başvuru Formu" alabileceklerdir. Alınan form, açıklamalar doğrultusunda doldurularak tercihen öğrenci kaydının bulunduğu Halk Eğitimi veya Meslekî Eğitim Merkezi Müdürlüğüne onaylatılacak ve formun alındığı ortaöğretim kurumuna teslim edilecektir.

TYT'ye müracaat edecek Açık Öğretim Lisesi öğrencilerin TYT'ye müracaat şartlarını taşıyıp taşımadığını ÖSYM'nin TYT Başvuru Sistemi, Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden kontrol edecektir. Sistem üzerinden yapılan kontrol sonucunda başvuru şartlarını taşımadığı tespit edilen öğrencilerin müracaatları kabul edilmeyecektir.

Daha önceki yıllarda Açık Öğretim Lisesinden mezun olup ilk kez TYT' ye girecek olan öğrencilerimiz, sınav başvurularını ÖSYM merkezlerinde yapacaklardır.
Mezun olan öğrencilerimizden diplomasında T.C. kimlik numarası bulunmayan ve TYT başvurusunu yapamayanlar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine giderek T.C kimlik numaralarını Açık Öğretim Bilgi Yönetim Sistemine ekletebilirler. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne gidemeyen (gitme imkânı olmayan) öğrenciler ekteki dilekçeyi doldurup Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne fakslamaları durumunda gerekli işlem müdürlüğümüz tarafından yapılacaktır. Faks No: 0312 213 01 75 Dilekçe örneği için tıklayınız.

2018 YILINDA MEZUN OLABİLECEKSENİZ TYT'YE BAŞVURUNUZ.

Pazernus
Doktor

Re: Üniv sınavı

Mesaj gönderen Pazernus » 03 Oca 2018, 14:10

Yani 17 yaş üstü en az 6 dönem olanlar başvurabiliyor.
Teşekkür ederim bir soru daha soracağım.

Önümüzdeki sene 1.sınavdan önce üniversite başvuruları başlamaz değil mi?
Bu sene mart ayında başlayacak başvurular.

Önümüzdeki senede aynı tarihlerde olur ise üniversite sınavına başvurabiliyorum o zaman
"Hiç erişeyemeceksin gibi yada,Herşeyi yitireceksin gibi çalış"
Konfüçyüs

“Sınavlar” sayfasına dön