Diploma Notu ve ÖSYM Başvuru Güncellemesi

Diploma ve Mezuniyet Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Diploma Notu ve ÖSYM Başvuru Güncellemesi

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 07 May 2018, 02:25

Arkadaşlar mezun olan ve sınavı başarı ile geçenleri tebrik ediyorum. Benim sorum biraz daha deneyimli arkadaşlara olucak. Ben ÖSYM sınav başvurusu yaptığımda sınav sonuçları açıklanmamıştı ve haliyle başvuru yaptığım günün verileri baz alınarak diploma notum hesaplandı. Artık sınav sonuçları açıklandı ve öğrenci durumum MEZUN olarak güncellendi tabii ki diploma notumda da ufak bir artış gözüktü. 58,33 olan notum 58,96'ya yükseldi :hehe:

Ben ÖSYM'den öğrenci bilgilerimi güncelledim fakat başvurumdaki diploma notu güncellenmedi. Üniversite sınavlarından sonra yerleştirme puanı hesaplanırken benim diploma puanımı 58,33 olarak mı gözükür yoksa 58,96 olarak mı?

Resim

sorun_cozen
Yardımcı Asistan

Re: Diploma Notu ve ÖSYM Başvuru Güncellemesi

Mesaj gönderen sorun_cozen » 07 May 2018, 11:46

yorulmaz35 yazdı: 07 May 2018, 02:25 Arkadaşlar mezun olan ve sınavı başarı ile geçenleri tebrik ediyorum. Benim sorum biraz daha deneyimli arkadaşlara olucak. Ben ÖSYM sınav başvurusu yaptığımda sınav sonuçları açıklanmamıştı ve haliyle başvuru yaptığım günün verileri baz alınarak diploma notum hesaplandı. Artık sınav sonuçları açıklandı ve öğrenci durumum MEZUN olarak güncellendi tabii ki diploma notumda da ufak bir artış gözüktü. 58,33 olan notum 58,96'ya yükseldi :hehe:

Ben ÖSYM'den öğrenci bilgilerimi güncelledim fakat başvurumdaki diploma notu güncellenmedi. Üniversite sınavlarından sonra yerleştirme puanı hesaplanırken benim diploma puanımı 58,33 olarak mı gözükür yoksa 58,96 olarak mı?
Yahu kardesim o artisin bir yarari olmaz ki. Ayni sey hemen hemen. Ama 58 den 65-70 veya ustu yapmis olsaydin, neyse. Bence bunu halletmeni gerektiren bi durum yok. Universite sinavina iyi calis, mesela diploma notunun ortalamasindan falan filan 40 puan geliyor diyelim bu 40 puanin iki katini yaparsin. Fazla sey etme yani. :D Yinede sen bilirsin.

"ÖSYM'den öğrenci bilgilerimi güncelledim" Bunu yaptiktan sonra diploma notunun guncellenmis olmasi gerekiyordu. Mesela ben bu sinav sonucundan sonra guncelledim. Ortalama ab,50 gibi bir artis oldu. Ehhh dedim guncellemeyeydin :hehe:
"başvurumdaki diploma notu güncellenmedi." bunu anlamadim. "ÖSYM'den öğrenci bilgilerimi güncelledim" bunu yaptiktan sonra egitim bilgileri kismindaki diploma notun guncellendi mi?

Mrronaldo
Doktor

Mesaj gönderen Mrronaldo » 07 May 2018, 18:03

yorulmaz35 yazdı: 07 May 2018, 02:25 Arkadaşlar mezun olan ve sınavı başarı ile geçenleri tebrik ediyorum. Benim sorum biraz daha deneyimli arkadaşlara olucak. Ben ÖSYM sınav başvurusu yaptığımda sınav sonuçları açıklanmamıştı ve haliyle başvuru yaptığım günün verileri baz alınarak diploma notum hesaplandı. Artık sınav sonuçları açıklandı ve öğrenci durumum MEZUN olarak güncellendi tabii ki diploma notumda da ufak bir artış gözüktü. 58,33 olan notum 58,96'ya yükseldi :hehe:

Arada pek bi fark yok dostum.Büyük bi ihtimal başvuru yaptığın zaman ki diploma puanın baz alınarak hesaplanır diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
yorulmaz35
Uzman

Mesaj gönderen yorulmaz35 » 07 May 2018, 18:12

sorun_cozen yazdı: 07 May 2018, 11:46

Yahu kardesim o artisin bir yarari olmaz ki. Ayni sey hemen hemen. Ama 58 den 65-70 veya ustu yapmis olsaydin, neyse. Bence bunu halletmeni gerektiren bi durum yok. Universite sinavina iyi calis, mesela diploma notunun ortalamasindan falan filan 40 puan geliyor diyelim bu 40 puanin iki katini yaparsin. Fazla sey etme yani. :D Yinede sen bilirsin.

"ÖSYM'den öğrenci bilgilerimi güncelledim" Bunu yaptiktan sonra diploma notunun guncellenmis olmasi gerekiyordu. Mesela ben bu sinav sonucundan sonra guncelledim. Ortalama ab,50 gibi bir artis oldu. Ehhh dedim guncellemeyeydin :hehe:
"başvurumdaki diploma notu güncellenmedi." bunu anlamadim. "ÖSYM'den öğrenci bilgilerimi güncelledim" bunu yaptiktan sonra egitim bilgileri kismindaki diploma notun guncellendi mi?
ÖSYM sitesinde başvuruları kontrol ettiğin sekmeden başvurunu görüntülüyosun ya ordaki başvuru belgemde gözüken diploma notu güncellenmedi. Başvuru yaptığım günün bilgileri hala duruyor bu pek kafamı kurcalamıyor aslında. Yerleştirme puanı hesaplanırken güncel olan diploma puanı baz alınır mı yoksa başvuru yaptığım tarihteki diploma puanı mı kullanılır? mevzu bundan ibaret :D

Çok bişey değişmediğinin farkındayım 0,12lik katsayıyla yerleştirme puanı hesaplanırken eski diploma puanım ile 34,998 puan alırken yenisi 35,376 :D 1,5 puanla 1 kişiyi bile geçemem heralde :D
Resim

“Diploma ve Mezuniyet” sayfasına dön