Yakında mezunum, sizce üniversite okuyabilir miyim ?

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Nightvision

Yakında mezunum, sizce üniversite okuyabilir miyim ?

Mesaj gönderen Nightvision » 29 Nis 2019, 06:04

Sınavlara hiç çalışmadan girdim hep ama hep 25 30 kredi almayı başardım.Notlarımda iyidi hep 80 90 civarı aldım genel olarak.2 senede hiç kitap okumadan test çözmeden lise bitti, böyle iş olur mu ? :D Son sınavdan yine 30 kredi almışım, toplam 175 kredim oldu zorunlu dersleri zaten vereli çok oldu hiç zorunlu dersimde kalmadı.Bir sonraki sınav 17 kredi alınca mezunum.Yks sınavına da başvurdum fakat ne bileyim işte açık lise diye pek sallamadım, açık öğretim diye soruları kolay tutmuşlardır diye düşünüyorum.Yks sınavına girince suratıma sağlam bir tokat yiyeceğim düşüncesi içerisindeyim.Yks sorularına baktım, açık lisede sınavda öğretilenlerle alakası yok acayip zor geldi.Sizce üniv kazanabilir miyim ? Sınavda sonuncu olmaktan korkuyorum :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Profesör
Forum Moderatörü

Re: Yakında mezunum, sizce üniversite okuyabilir miyim ?

Mesaj gönderen Profesör » 29 Nis 2019, 18:48

PLanlı ve düzenli çalışıp çok gayret ederseniz kazanabilirsiniz, ayrıca özel yada dershanelerden ders alabilirsiniz.

supragt

Mesaj gönderen supragt » 30 Nis 2019, 06:38

Benim de 171 oldu Temmuzdaki 3. dönem sınavından sonra ben de mezun oluyorum genel olarak kolaydı ama üniversitenin bu kadar kolay olacağını sanmıyorum yine de çalışmaya bakar biraz da.

Nightvision

Mesaj gönderen Nightvision » 30 Nis 2019, 06:56

supragt yazdı: 30 Nis 2019, 06:38 Benim de 171 oldu Temmuzdaki 3. dönem sınavından sonra ben de mezun oluyorum genel olarak kolaydı ama üniversitenin bu kadar kolay olacağını sanmıyorum yine de çalışmaya bakar biraz da.
Bana açık lisede hiç matematik dersi çıkmadı zorunlu ders olarak ben hiç matematik dersi görmedim nasıl oldu bilmiyorum ama ben şimdi yks de matematiği nasıl yapıcam onu düşünüyorum kara kara, sizde matematik varmıydı?

Kullanıcı avatarı
eyub_02

Mesaj gönderen eyub_02 » 30 Nis 2019, 10:29

Hiç çalışmadan 25,30 kredi alman imkansız. Herhalde senin tüm zorunlu dersler Din falandı.

Nightvision

Mesaj gönderen Nightvision » 30 Nis 2019, 12:22

eyub_02 yazdı: 30 Nis 2019, 10:29 Hiç çalışmadan 25,30 kredi alman imkansız. Herhalde senin tüm zorunlu dersler Din falandı.
Hayır alakası yok, zorunlu ne kadar ders varsa hepsini seçtim.Tarih edebiyat dil kimya fizik vs ne varsa işte sadece matematik yoktu zorunlu derslerim arasında okadar.Dediğim gibi çalışmayı bırak ben sınav gününü bile unutan biriyim.42 zorunlu ders verdim yanlış hatırlamıyorsam, hiçbirine de çalışmadım.Sorular zaten çok basit geldi bana ilkokul seviyesinde gibi sorular.Biraz temel ilkokul bilgisi biraz mantık birazda genel kültür ile hepsini çözmek mümkün.Aksine din kültürüm hep zayıftı, ucu ucuna geçtim çünkü dinle pek alakam yok.

Pazernus
Doktor

Mesaj gönderen Pazernus » 30 Nis 2019, 14:33

Eşit ağırlıktan üniversiteye hazırlanıyorum ben şuan 1.5 ay sonra sınava giricem.

Matematik gerçekten zor.Eğer sayısaldan girecekseniz dershane mutlaka gerekir evden yapılmaz asla.
Eşit ağırlıktan veya sözelden girecekseniz evden sıkı çalışma ile yapılır.

2 yıllık bölümler ise yine evde sıkı çalışma ile yapılır açık lise dersleri gerçekten üniversite sınavı yanında ortaokul dersleri gibi kalıyor
"Hiç erişeyemeceksin gibi yada,Herşeyi yitireceksin gibi çalış"
Konfüçyüs

Nightvision

Mesaj gönderen Nightvision » 30 Nis 2019, 14:57

Pazernus yazdı: 30 Nis 2019, 14:33 Eşit ağırlıktan üniversiteye hazırlanıyorum ben şuan 1.5 ay sonra sınava giricem.

Matematik gerçekten zor.Eğer sayısaldan girecekseniz dershane mutlaka gerekir evden yapılmaz asla.
Eşit ağırlıktan veya sözelden girecekseniz evden sıkı çalışma ile yapılır.

2 yıllık bölümler ise yine evde sıkı çalışma ile yapılır açık lise dersleri gerçekten üniversite sınavı yanında ortaokul dersleri gibi kalıyor
Zaten bu sene öylesine giricem hiçbir şey bilmeden, artık seneye çalısıp girerim.Ama dershane gibi özel ders gibi imkanlarım yok, ancak interneti kullanabilirim.İşin kötü yanı açık lisede öğretilenlerle bu sınavların alakası yok.Ben hangi konuya çalışacağımı nereden bileceğim? Tyt ayt sorularına bakınca bana hiç bilmediğim yabancı bir dil gibi geliyor, öyle sorulara bakıyorum mal gibi.Sonra açıp sorulardaki konuları lise kitaplarında arıyorum ama işin ilginç tarafı orada bu konuları bulamıyorum.Millet nereden öğreniyor bu konuları ? Örgün eğitimle açık öğretim arasında dağlar kadar fark var gibi geliyor bana.Sanki milletten 30 lira 30 lira sınav ücreti toplayıp yalandan lise diploması vermek için kurulmuş bu eğitim kurumu.

Pazernus
Doktor

Mesaj gönderen Pazernus » 01 May 2019, 09:40

Açık lise benziyor tabiki ama açık lise daha basit veriyor yoksa tüm konular açık lisede de var.

Ama konular basitçe anlatıldığından tyt ayt için işe yaramaz.Ben hocalara geldik,şenol hoca,selin hoca gibi kanallar takip ettim.Şuan tekrar ediyorum eşit ağırlıktan diğer dersleri evden sıkı çalışmayla halledersin.Kitap alırsın,not edersin tekrar edersin halledersin türkçe vs edebiyat gibi dersleri ama eğer sayısalsan ve matematik fenden çalışacaksan bunları ciddi söylüyorum yapamazsın kardeşim çok zor.

Temelimiz olmadığı için matematik için dershane veya özel kurs gibi birşey alman lazım.Ben şuan matematiği tek başıma halletmeye çalışıyorum ama gerçekten zor.

Verebileceğim tavsiye bu ha bu arada 1 sene önceden çalışmaya başla 4 yıllık bölüm istiyosan her gün 4 saat çalışsan yeterli 1 yıl boyunca
"Hiç erişeyemeceksin gibi yada,Herşeyi yitireceksin gibi çalış"
Konfüçyüs

Kullanıcı avatarı
Gnl
Asistan

Mesaj gönderen Gnl » 06 Oca 2021, 23:43

Nightvision yazdı: 29 Nis 2019, 06:04 Sınavlara hiç çalışmadan girdim hep ama hep 25 30 kredi almayı başardım.Notlarımda iyidi hep 80 90 civarı aldım genel olarak.2 senede hiç kitap okumadan test çözmeden lise bitti, böyle iş olur mu ? :D Son sınavdan yine 30 kredi almışım, toplam 175 kredim oldu zorunlu dersleri zaten vereli çok oldu hiç zorunlu dersimde kalmadı.Bir sonraki sınav 17 kredi alınca mezunum.Yks sınavına da başvurdum fakat ne bileyim işte açık lise diye pek sallamadım, açık öğretim diye soruları kolay tutmuşlardır diye düşünüyorum.Yks sınavına girince suratıma sağlam bir tokat yiyeceğim düşüncesi içerisindeyim.Yks sorularına baktım, açık lisede sınavda öğretilenlerle alakası yok acayip zor geldi.Sizce üniv kazanabilir miyim ? Sınavda sonuncu olmaktan korkuyorum :mrgreen:
Evet bunu başarmış biri olarak başarabileceğini düşünüyorum :)
.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön