Online kayıt yenileme

Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarını Paylaşabileceğiniz Bölüm
UmuTR42

Online kayıt yenileme

Mesaj gönderen UmuTR42 » 06 Oca 2022, 19:44

Açık Lise kayıt yenileme işlemleri Ziraat Bankası mobil ekranında ödeme seçeneği olarak bizlerin hizmetine sunulmuş. Bu şeçenekten ödeme yapsam olur mu? Başka bir yere ödeme yapmam gerekir mi?

Neslihanq

Re: Online kayıt yenileme

Mesaj gönderen Neslihanq » 06 Oca 2022, 19:53

Bende Ziraat mobilden ödeme yaptım ve durumum aktif oldu. Bunun dışında https://odeme.meb.gov.tr/ adresinden kartla ödeme imkanı sunulmuş. Ayrıca AÖL kayıt yenileme klavuzunda ayrıntılı olarak açıklanmış. Aynen copy paste yapıyorum.

Kayıt Yenileme Sınav Ücreti
Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme yaptıracak öğrenciler, her yıl belirlenen kayıt
yenileme sınav ücretini ödemek zorundadır. 2021 yılında bir dönem için kayıt yenileme sınav ücret
olarak 50 TL ve Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği hesabına; 5 TL olarak belirlenmiştir. (50
TL Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileme Sınav Ücreti olarak anlaşmalı bankalara yatırılacak. 5
TL ise Halk Eğitim Merkezi Okul Aile Birliği banka hesabına veya makbuz karşılığında teslim
edilecektir.)
Öğrenci adayı, T.C. Kimlik Numarası beyan ederek T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk
Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının bankamatiklerine (ATM) veya Türkiye Vakıflar
Bankası şubelerine giderek ya da ilgili bankaların internet bankacılıkları üzerinden “MEB Destek
Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü” hesabına 50 TL ödeyecek
ve dekontu muhafaza edecektir. (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi
Müdürlüklerinden alacakları yabancı kimlik numarası ile anlaşmalı bankalara müracaat
edeceklerdir.)
Kayıt yenilemek için sınav ücretinin ödendiği bilgisi, sistem üzerinden görülmektedir.
Sistemde ödemenin görünmemesi kayıt yenilemenizin gerçekleşmesini engeller. Bu nedenle sınav
ücretinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.
Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi tarafından
otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak kayıt yenileme işlemini Halk Eğitimi Merkezi
Müdürlüğüne yaptıran öğrencilerimizden Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce kayıt
yenileme sınav ücreti olarak makbuz karşılığında veya banka hesap numarası aracılığı ile 5
TL alacaktır.
Öğrencilerimizin ikinci bir defa sınav ücreti ödememesi için bulunulan dönem adına
ödenmiş olan 5 TL kayıt yenileme sınav ücreti makbuzunu mutlaka saklamaları gerekmektedir.
Kayıt Yenileme Sınav Ücretini Aşağıdaki Şekillerde Yatırabilirsiniz:
Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret
yatırmaları gerekmektedir.
1- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile kayıt yenileme sınav ücretini
yatırabilirsiniz.
2- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet
bankacılığını kullanarak kayıt yenileme sınav ücretini yatırabilirsiniz.
3- Kayıt yenileme sınav ücreti anlaşmalı bankaların ATM’lerinde yatırılmaktadır. ATM’lerden
yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi ilk kayıt sınav ücreti olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

“Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme” sayfasına dön