NEDEN MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ ?

Matematik dersi hakkında sorularınızı, cevaplarınızı, bildiklerinizi paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
admin
Site Admin

Mesaj gönderen admin » 08 Şub 2007, 16:20

Matematik uygarlığın aracıdır. Matematik çok yönlü bir bilimdir. Yayılma alanının ve derinliğinin sınırı yoktur. Bilim ve teknolojide olduğu kadar günlük yaşamda da vazgeçilmezdir. Çağlardan çağlara taşınan, ulusal sınır tanımayan, etkili, sağlam ve evrensel bir kültürdür.

İnsanoğlu varoluşundan beri korkuyla, şüpheyle ve merakla içinde yaşadığı evreni tanımaya, doğa olaylarını açıklamaya ve doğaya egemen olmaya uğraşmaktadır. Gizlerini bilmediği için doğa olaylarını, yüzbinlerce yıl boyunca, korkuyla gözleyen insanoğlu, doğaya egemen olmak zorunda olduğunu kavradıktan sonra onunla amansız bir mücadeleye girmiştir. Bu mücadelede onun en hünerli aracı matematiktir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanoğluna doğa üstü görünen pek çok olayın bilimsel açıklaması matematik ile yapılabilmiştir, evrenin mükemmel düzeni matematik ile ortaya konulmuştur. Örneğin, gök cisimlerinin hareketi, insanoğlunun daima merak ettiği hatta korktuğu olgulardandı. Şimdi Ay'ın ve Güneş'in tutulmasından korkmuyoruz; hatta tutulmaların ne zaman ve nerede olacağını çok önceden hesaplayabiliyoruz. Gök gürlemesinden, yağmurdan, selden korkmuyor; barajlar kuruyor, evlere, fabrikalara enerji akıtıyoruz. Dünyada ve hatta gezegenler arasında etkin bir haberleşme ağı yaratıyor, üstün bir iletişim ortamı kuruyoruz. Temeli matematiğe dayanan Elektrik ve Magnetizma Kuramı olmasa günümüzün enerji ve iletişim sistemleri çalışmazdı; yani radyolarımız çalışmaz, televizyonlarımız göstermez; barajlarımız elektrik üretmezdi. Işığın nasıl yayıldığını kolayca açıklıyoruz. Işığı yalnız aydınlatmada kullanmıyoruz; örneğin, x ışınlarını, lazer ışınlarını insanlığın sağlığı, refahı ve mutluluğu için kullanabiliyoruz. Süper bilgisayarlar üretiyor ve binlerce kişinin binlerce yılda bitiremiyeceği işlemleri saniyelerde yapıyoruz. Romantizmin başlıca kaynağı olan Ay'a ayak basıyoruz...

Bütün bunları matematikle yapıyoruz.

Matematiğin uygulanmadığı hiçbir teknik alan yoktur... Matematik yalnızca çağdaş bilim ve tekniğin temel aracı değildir... Tıp, sosyal, siyasal, ekonomi, işletme, yönetim v.b. bilimler de matematiksel yöntemlere dayanmak zorundadır. Kısaca matematik, insan aklının yarattığı en büyük ortak değerdir. Evrenselliği onun gücüdür. çağları aşarak bize ulaşmıştır, çağları aşarak yeni kuşaklara ulaşacaktır. Büyüyerek, gelişerek, insanlığa hizmet edecek; her zaman taze ve doğru kalacaktır.

Bu nedenle, matematik öğretimi bütün dünya ülkelerinde özel bir önem ve önceliğe sahiptir.

Kullanıcı avatarı
azra
Uzman Doktor

Re: NEDEN MATEMATİK ÖĞRENİYORUZ ?

Mesaj gönderen azra » 09 Ağu 2008, 22:35

çokk gzl bi yzı
ama bu matematiği genede sewilir bi hale getirmiyo
çok zor we karmaşık konular war
zorlayıcı formüller fln :cry:
ewt yararlı bişi tabikide ama
bide daha anlaşılabilir bi hale getiseler şu konuları daha eyi olcak :lol:

öğreniyoruz yada öğrenmeye çalışıyoruz ewt ama
nie daha neşeli yapmayalım bu işi :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
edebiyatçı
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen edebiyatçı » 10 Ağu 2008, 12:36

Bence matematik korkulduğu kadar zor ve karışık değil bzimki sadece önyargı onu yıkarsak başarırız.
Matematik gerçekten önemli öğrenmeliyiz ama tabi sistemimizdeki matematik öğretmekten çok insanın kafasını karıştırıyor haksızmıyım. :)
Varlığın özü aşktır...

Kullanıcı avatarı
edebiyatçı
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen edebiyatçı » 10 Ağu 2008, 17:21

MATEMATİK EĞİTİMİ ÜZERİNE
Ülkemizde bir şeyin ders konusu olması o şeyin mahiyetinin önüne geçen bir konu olarak tezahür etmektedir.Yani bir şeyin dersleşmesi,müfradata sokulmasıyla kendisi arasında bir uçurum olabiliyor.Onun için ben diyorum ki insanlarımızın bir şeyden nefret etmesinimi istiyorsunuz? Onu müfretata sokun.Böylece onu sevimsiz ve işlevsiz hale getirmiş olursunuz.Matematik okulun,müfredatın ve toplumun en sevimsizleştirilmiş şiiri olarak bize hiçbirşey söylemiyordu.Çünkü karnemize bakıldığında ilkin matematiğe bakılır matematik dersimiz iyi ise zeki olduğumuz söylenirdi.Hiçbir anlamı olmayan semboller,çeşitli düzeneklerle anlamsız ve karşılığı olmayan modüller üretiliyordu.
-5.-4=+20 komik ve şarlatanca.Çünkü kimse bize negatif nedir?negatif sayı nasıl olur?nasıl düşünülmüş?nasıl tasarlanmış?niçin böyle bir yola başvurulmuş gibi cevaplar verme ihtiyacı duymuyordu.Herkes bizim,bazı süreçlerin sonucu olan sembollerle işlemler yapmamazı ve ona bağlı olarak ezberlediğimiz formüller çerçevesinde bazı sorulara ki,hiç anlamı olmayan sorulara,cevaplar bulmamızı istiyordu.Bu yüzden zeki olan bir insan matematiği çok kolay öğreniyor,ama aynı ölçüdede çok çabuk unutuyordu.Çok çabuk unutmamıza dayalı olarak öğretmenler diyorlardı ki çok pratik yaparsanız unutmazsınız.Aslında onların kasdettiği şey hafızlığın başka biçiminden başka bir şey değildi. O yüzden de her sene benzer şeyleri öğreniyor gelecek sene onları yeniden öğrenme ihtiyacı duyuyorduk. Garip bir biçimde bizler senelerce aynı şeyleri öğrenen ve aynı şeyleri unutan bir nesil oldukÇünkü okulda öğrendiklerimiz ne hayatımızı zenginleştiriyor ne de entellektüel perspektifimize bir zenginlik katıyordu.Bu kısır döngü hiç bitmiyordu.
İmajı güçlü derslerin ki bunun en başında matematik geliyor,içeriğinin neden bu şekkilde olduğu anlaşılmıyor.Üstelik bir yere yetişecekmişiz gibi öğreniyoruz fakat hiçbir şeyde öğrenmiyoruz.Kalabalık ve tedirgin edici.Manevi hazzı hiç yok.Hiçbir bilgi faaliyetini kendisiyle ilgili bir amaçla öğrenemiyoruz.Bize şu bilgiyi neden öğreniyorsun diye sorulduğunda biz cevap olarak şunu öğrenmenin şu faydası var ya da şu önemi var diyemiyoruz.Ancak başka gerekçelerle açıklıyoruz.Mesela sınavda çıkar gibi.Bu da bilginin erdemsiz hale gelmesine sebebiyet veriyor.Son yıllarda Türkiye' de ilim,sanat ve bilimin değer kaybetmesinde bu anlayışın rolü büyüktür.Herkes bir şekilde ilim irfanla iç içe fakat ortada ilim ve bilim sevgisi ve erdemi yok.Çünkü ilim çok basit pragmaların aracı. Matematik uğraşı tarih boyunca bütün filozofların hakikat arayışı olarak geliştirdiği bir disiplindir.Ne yazık ki o şimdi çok sıradan şeylerin aracı olarak boy gösteriyor.Batıda teknik gelişmenin aracına dönüşen bu disiplin, bizde ise tamamen manasız bir semboller yığını haline gelmiştir.
Bu yüzden önce neyi niçin öğreneceğimize karar vermeliyiz.Bu matematik için de geçerli. Öğrenmenin bir amacı,bir ahlakı ve bir faydası olmalı.Bu yüzdende okulları sadece sıradan ve süreğenkontrol noktaları olmak vasfından çıkartarak ona ilim zerafetini yeniden kazandırmak gerekmektedir.Böylece mahiyet sembollerin sayı doğrusunda dirsek hizası almasından daha derin bir nitelik kazabilir.
Aristoteles'in de dediği gibi '' insan doğal olarak bilmek ister'' doğal olan bu arzuyu çileye dönüştürmeye hakkımız yok diyorum.
Ali ÖZTÜRK
Varlığın özü aşktır...

Kullanıcı avatarı
edebiyatçı
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen edebiyatçı » 10 Ağu 2008, 18:46

yazıyı beğendinmi?
Varlığın özü aşktır...

Kullanıcı avatarı
edebiyatçı
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen edebiyatçı » 10 Ağu 2008, 18:47

bende sözelciyim ama pişman değilim elimde olanla mutlu olmaya çalışıyorum
Varlığın özü aşktır...

Kullanıcı avatarı
azra
Uzman Doktor

Mesaj gönderen azra » 10 Ağu 2008, 18:51

yazı gzl
saolsınn
ama bnm mat. olan fikrim deişmez
bnde önyargılıyım mat. karşı ama herkesin yetenekleri başka yöne çalışıyo işte
bnmde tarihim iyidir sprdir fiziği sewerim :D
onlarla yetiniom
mat. kalsın istemezz :lol:

Kullanıcı avatarı
edebiyatçı
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen edebiyatçı » 10 Ağu 2008, 18:58

Bu yazı benim amcama ait benim çok hoşuma gitti bende sizlerle paylaşmak istedim.
Varlığın özü aşktır...

Kullanıcı avatarı
azra
Uzman Doktor

Mesaj gönderen azra » 10 Ağu 2008, 19:34

edebiyatçı yazdı:Bu yazı benim amcama ait benim çok hoşuma gitti bende sizlerle paylaşmak istedim.
aaaaaaaaaa cidden mii :D
çok gzlmiş yaa
tebriklerr spr yazmış :D

Kullanıcı avatarı
suheda
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen suheda » 20 Nis 2009, 18:31

metemetik öğrenmeyi ne kadar çok isterdim aslında kafam da basıyo ama :?:

mihriban
Asistan

Mesaj gönderen mihriban » 20 Tem 2009, 12:43

matematik güzel......ama çok zor.4dönemdir kalıyorum.matematik 1 denmuaf bile oldum.geçemiyorum yaaaa.sinir oluyorum.ayrıca yazılan yazı güzel olmuş.matematik hakkında.

Kullanıcı avatarı
şirine

Mesaj gönderen şirine » 05 Eki 2009, 22:58

matematikden hiç anlamadım anlamıyorum da.. ne kadar çalışsam da olmuyo :S aslında zorunlu ders olmasa.. isteyen alsın bizde rahat edelim :)

SRNarin
Uzman Doktor

Mesaj gönderen SRNarin » 17 Ara 2009, 20:17

Matematik kadar quzeL bir ders varmidir ki ? Herzaman bu konuda tek kaLmisimdir .. Nedense kimse matematiqi sevmez :) Tabiki zevkLer ve renkLer tartisiLmaz .. Konu icin tskLer ..
Toplam Dönemi : 8 AOL'de Okuduğu Dönem : 7
Toplam Kredi : 184 Ortak Kredi : 91

Kullanıcı avatarı
bayan_esinti
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bayan_esinti » 26 Oca 2010, 00:23

çalıştığın zaman iyidir ben bunu gördüm..en nefret ettiğim derstir bu ve ben bu dönem bikaç soru çözdüm ilk defa :mrgreen: ezber istemeyen nadir derslerden biri ya ezber yapa yapa beynimiz doldu zaten :oops:
EsİnTiYiM çÜnKü eSeR gEçErİm...!!!!! [(M€RW€)]

LiLy_
Doktor

Mesaj gönderen LiLy_ » 12 Şub 2010, 10:57

azra yazdı:çokk gzl bi yzı
ama bu matematiği genede sewilir bi hale getirmiyo
çok zor we karmaşık konular war
zorlayıcı formüller fln :cry:
ewt yararlı bişi tabikide ama
bide daha anlaşılabilir bi hale getiseler şu konuları daha eyi olcak :lol:

öğreniyoruz yada öğrenmeye çalışıyoruz ewt ama