FiLoZoFLarıN öLüMü...!!

Düşünenler buraya...
Kullanıcı avatarı
BaRtRoBeL

FiLoZoFLarıN öLüMü...!!

Mesaj gönderen BaRtRoBeL » 25 Haz 2009, 09:26

EMPEDOKLES: Empedokles'in ölümü hakkında iki görüş vardır. Birine göre kırık bir bacak nedeniyle öldü, diğerine göre bir tanrı olduğunu kanıtlamak için Etna yanardağının kraterine atladı. Bunun nasıl bir kanıt oluşturacağı ise kayıtlı değil.

HERAKLEİTOS: İnsanlardan nefret ettiği için dağ başına kaçtı ve burada ot ve sebzeyle beslenmekten vücudu su topladı. Doktorlar bu durumun tedavi edilemez olduğunu söyleyince kendi tedavisini kendisi yapmya kalkışıp bütün vücudunu baştan aşağı gübreyle kapladı ve açık havaya çıktı (belki de kimsenin onu evine alamayacağı için). Tarihçi Diogenes Laertius'a göre, "üzerindeki gübreyi temizleyemedi ve böyle tanınmaz halde köpekler tarafından parçalandı". Köpekler tanısaydı belki de yapmazlardı.

Bir Atina hapishanesinde baldıran zehirinden ölen SOKRATES'ten bahsetmeye gerek yok çünkü herkes bilir bunu, ama eğer biri size bundan bahsedecek kadar talihsizseniz o zaman Plato'nun Paedon adlı yapıtında tanımladığı Sokrates'in ölümü ile baldıranın bilinen etkileri arasında bariz bir tutarsızlık kaydettiğinizi söyleyin: yani biri yalan söylüyor.

PYTHAGORAS: Kendi aşırı vejeteryanizminin kurbanıydı. Tatminsiz bir kaç müşterisinin kovalamasıyla bir fasulye tarlasına geldi, fasulyeleri ezip kaçacak yerde, durduğu noktada kaldı ve öldürüldü.

STOACI CRİNİS: (Stoacılık, dünya olaylarına karşı kayıtsızlık ve ağırbaşlılık sergilemesiyle belirlenir) bir farenin çığlığından korkarak öldü. Stoacı felsefe bunun üzerine hiç gitmedi.

Diğer yandan STOACI CHRYSİPPUS kendi korkunç şakalarından birine gülerken öldü. Hikayeye göre yaşlı bir kadının eşeği filozofun elbiselerini yemiş, filozof da kadına şarap verip, "Bari bir yudum şarap ver de elbiseleri yıkasın," demiş. Chrysippus bunu anlatmış, sonra gülmekten katılıp yere düşmüş. Sonra ölmüş. Böyle bir mizah duygusu karşısında 700 kitabından hiçbirinin kalmamış olmasının iyi bir şey olduğunu düşünmek affedilir bir suç sayılır.

DİOGENES: Üç yoldan biriyle ölmüş olması gerekir.

1.) Nefes almaya tenezzül etmeyerek.
2.) Çiğ ahtapot yemekten ciddi hazımsızlık.
3.) Köpekleri arasında çiğ ahtapot bölüştürürken ayağından ısırılmaktan.

Antik dönemden sonra felsefi ölümlerin kalitesi önemli oranda düşüyor. Ama AQUINAS'ın, kendinden önce Epicurus'un da öldüğü gibi, lavaboda öldüğünü söylemek belki iyi olur.

FRANCIS BACON: Bir tavuğu karda dondurmaya çalışırken yakalandığı zatürreden öldü. Belki de şimdiye kadar, yiyip ölmek karşısında, uygun yiyecek ararken ölen tek adam.

Ve son olarak sabahları çok erken kalkmaktan ölen RENE DESCARTES'ın talihsizliği. İsveç kraliçesi Christina'nın sarayına davet alınma şerefine erişti, kraliçenin günlük eğitim istediğini dehşetle öğrendi, ancak kraliçenin tek boş vakti sabah 5'ti... Zorlanmak öldürdü onu.

eyimşin

Re: FiLoZoFLarıN öLüMü...!!

Mesaj gönderen eyimşin » 30 Haz 2009, 20:20

ARKADAŞIM CİDDİ ANLAMDA BU FİLOZOFLAR KORKTUĞUM TEK CANLILARDIR DÜŞÜNMEYİ SEVENLERDEN KORKACAKSIN

DeathNote
Doktor

Mesaj gönderen DeathNote » 17 Kas 2009, 22:14

Teşekkürler :wink: .
Nice Güzellere Baglandım Kaldım,
Ne Bir Vefa Gördüm Ne Fayda
Buldum..
Her Türlü İsteğim Topraktan Aldım,
Benim Sadık Yarim Kara topraktır!! > Âsık Veysel
<

Kullanıcı avatarı
bayan_esinti
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bayan_esinti » 08 Oca 2010, 15:15

ne iğğrenç bi ders o yaa en çok yanlış bu dersten çıkıyo offff :(
EsİnTiYiM çÜnKü eSeR gEçErİm...!!!!! [(M€RW€)]

Kullanıcı avatarı
deerrryyaaa
Uzman Doktor

Mesaj gönderen deerrryyaaa » 08 Oca 2010, 15:52

yaa iyi ölmüşler ama keşke kitaplarınıda yaksalarmış bunların :lol:
şimdi felsefe dersi gör işin yoksaa ben Allaha şükür 2 kitabıda verdim gerçekten zor oluyo yaa birinden 75 birinden 65 aldım gerçekten zor kitap çok inceydi ama maaleseff şimdi kitapta değişmiş diyolar kalınlaşmış Allah kolaylık versin canlarımm yaa :?
nihayet mezun :) diploma puanı:74,25

Kullanıcı avatarı
bayan_esinti
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bayan_esinti » 09 Oca 2010, 01:09

hay ben bu filozoflarınn :evil: ağzımı bozduracaklar benim bak yaaaa :lol:
valla ha şu filozofların arkasından böyle konuşacağımızı bilselerdi heralde arkalarında hiç bi iz bırakmadan yok olup giderlerdi :D

ckurt
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ckurt » 24 Oca 2010, 23:55

o sövdüğünüz filozoflar olmasaydı şimdi hayata dair hiçbir şey bilmiyorduk...............

Kullanıcı avatarı
bayan_esinti
Uzman Doktor

Mesaj gönderen bayan_esinti » 25 Oca 2010, 23:46

ckurt iyi haklısında abartılı ve gereksiz yere takılıyosun biz espri yaptık sadece ve bu felsefe dersinden takıntılıyım bi dünya yabancı filozof ve eserlerini ezberlemeye çalıştım ve sınavda hepsi kafamda birbirine girdi.yaralıyım deşme :evil:

ckurt
Uzman Doktor

Mesaj gönderen ckurt » 08 Şub 2010, 23:02

he he :D

Kullanıcı avatarı
deerrryyaaa
Uzman Doktor

Mesaj gönderen deerrryyaaa » 09 Şub 2010, 16:32

ckurt dalga geçiyoruz kardeşim yaa :mrgreen:
nihayet mezun :) diploma puanı:74,25

man
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen man » 21 Eyl 2011, 12:37

anladim artik filozof olmak istemiyorum......bu kadar iltifatdan sonra :lol:

Kullanıcı avatarı
katre-jess
Acemi

Mesaj gönderen katre-jess » 03 Eki 2011, 08:36

çok zevkli bir konu, her alanını büyük bir zevk ve ilgi ile okuyorum. iyki varlarmış.
İnsanlara belirli bilgileri empoze etmek propagandadır...İnsanların hayal güçlerini büyüleyerek bilgi aktarmanın yolu ise eğitimdir... Bizdeki bakanlığın adı Milli Eğitim bakanlığı Değil... MİLİİ PROPAGANDA BAKANLIĞIDIR... a.şerif izgören

Kullanıcı avatarı
dyg
Doktor

Mesaj gönderen dyg » 24 Oca 2012, 23:43

Aslında bilgeliği seven insanlara denen "filozof"ları varlığn nedenlerini arayan insan olarak yorumluyorum .. Bana daha çok düşünmenin deliliği de beraberinde getirdiği hissini veriyor. Beyinlerini son demine kadar çalıştırdıkları içindir ki garip ölüm şekillerine sahipler. Kendileri gitmiş ama düşünceleri hep kalıcı ve kişisel gelişimde başvurulabilecek ilk kaynak olarak düşünüyorum.

İlk aklıma gelen isimler Sokrates, öğrencisi Platon ve Nietzsche.)
-İnsan dilediği kadar bilgisiyle şişinip dursun, dilediği kadar nesnel görünsün, boşuna ! Sonunda her zaman ancak kendi
yaşam öyküsünü elde edecektir.
-Umut her daim vardır.

Hatta Sokrates "Ne pahasına olursa olsun, evlenin. Karınız iyi çıkarsa mutlu olursunuz,yok fena çıkarsa o zaman da filozof olursunuz." ve kadınlarla ilgili diğer paylaşımlarıyla karısından çok çektiğini fazlasıyla belli etmiştir :D

Platon ise "Gözlemle,dinle,sus,az yargıla,çok sor!" sözüyle bana insanları az da olsa tanıyabilme yetisi kazandırmıştır. Sırf bu sözü sonucunda beden diline merak saldım.

Öyle kolay zanaat değildir uyku, uğruna bütün gün uyanık kalmak
gerekir. Friedrich Nietzsche
. Bunu demek için çok düşünmek lazım .D benim aklıma gelmezdi şayet .)
Resim

I Love myself...

“Tek bildiği,
yorgun bedenini ve ruhunu dinlendirmk istediğiydi..
Sadece HUZUR'du istediği,
bir damla dahi olsa kana kana içerdi...
Huzur...Bir damla huzur... ”

Take my darkest fears and play them
Like a lullaby
.

Resim

FenerBahçe

Kullanıcı avatarı
matias26
Doktor

Mesaj gönderen matias26 » 06 Nis 2013, 07:28

bence felsefe zevkli ders sözeli seviyorsanız felsefeyide seversiniz son sınavdan 85 ile geçmiştim sayısaldan iyidir en azından :)
Genel kültür/Mezun!

Adalet!

“Felsefe Bölümü” sayfasına dön