Arkadaslar yardim lutfen !

Diğer Dersleriniz hakkında sorularınızı, bildiklerinizi sorunlarınızı, paylaşabilirsiniz...
ArseneWenger

Arkadaslar yardim lutfen !

Mesaj gönderen ArseneWenger » 02 Eki 2010, 16:32

Merhaba arkadaslar bir kac kez forumda sorularim olmusdu sagolsunlar cevaplamislardi arkadaslar...

Simdi benim sorunum su ben yabanci bir ogrenciyim ve bazi kurallari bilmiyorum.

Mesela zorunlu derslerden secmek zorunda oldugum dersler var

Matematik 1.2
Geometri 1.2.3
Fizik 1.2

Benim anlamadigim su, eger bir dersden basarisiz olursak o dersden 3 kez sinava girib muaf olmak zorundayiz yoksa mezun olamayiz yani Matematik 1den bir kere girdim iki kere daha girmek zorundayim...buraya kadar anladim peki bu Matematik 2 dersi icinde gecerli mi ?
yani Matematik 1den muaf olmam 2de muaf yapar mi ?

110 kredim var ve 44 alan kredim var sinavlarda cok basarliyim gecen her sinavdan 30 kredi aliyorum sadece yeni basladigim zamanlar az kredi almisdim son 3 sinavdan toplam 90 kredi aldim fakat malum sosyal bilimler oldugum ucun sayisal derslerim zayifdir bu durumda benim sadece mezun olmama 3 sinav kalmisken bu 3 ders matematik,geometri ve fizik beni dusunduruyor yardimci olursaniz sevinirim nasil cikis yolu bulmaliyim ?

adaasu
Doktor

Re: Arkadaslar yardim lutfen !

Mesaj gönderen adaasu » 02 Eki 2010, 19:33

öncelikle matematik 1 den muaf olmanz 2 yi de muaf yapmaz o başka konular içerir çünkü ama matematik ortak dersin olduğu için muaf olduktan sonra diğer dersler kredinizi tamamlıyorsa muaf olarak mezun olabilirsinz. diğer dersler içinde aynısı geçerli mesela fizik matematik geometri demişsiniz onlarda sizin ortak dersiniz yani ya başarmalısınız yada muaf olmalı,muaf olduğunz halde kredinizi tamamlayabiliyorsanz 3 kere sınava girersinz olur biter mezun olmanıza hiç bi engel yok yani hem önünüzde 3 sınav varmış bu derslere de 3 kere girersiniz diğer kredilerle tamamlamaya çalışırsınız ve inş mezun olursunuz
zeytin siyahıydı ZEYD'in gözleri....

ArseneWenger

Mesaj gönderen ArseneWenger » 02 Eki 2010, 20:20

peki yani diyelim ki, 193 toplam krediyi ve 80 alanı tamamladım yine mi girmek zorundayım..ve mesela fizik 1 dersine 1 kere gırdım ve basardım 2 kere daha girmek zorunda mıyım ? Konuyu dahada genis anlatırsan cok mutlu olurum tek umudum siz forumdaki arkadaslarsınız (

adaasu
Doktor

Mesaj gönderen adaasu » 02 Eki 2010, 21:03

kredini tamamladın diyelim ki her ikisinide ve zorunlu derslerinde kalmadı ve de dönemin 8 tamamladın.Bunları yapabilirsen mezun olursun fiz1 başardıysan zaten bir daha girmene ne gerek var başarmıssındır.Yani bu sayısal derslerden bu kadar korkmana gerek yok anlatabildim mi?

ArseneWenger

Mesaj gönderen ArseneWenger » 03 Eki 2010, 06:00

evet cok iyi açıkladıniz minnetdarım size gercekten rahatladım diye bilirim acıkcası fizik ve geometriyi basara bilirim fakat matematigi yok onun icin ders secimi yaparken hani 3 sınav kalmıs dedim ya matematik 1 ve 2yi her donemde 3 kezde secib muaf olabilirim..evet tek bir sorum kaldı peki şu ek sınavlar oluyor ya hani onlardanda ortak derslerden secib ornegim mat 1 dersini boylece muaf olmami hızlandırmıs olur muyum ?

adaasu
Doktor

Mesaj gönderen adaasu » 03 Eki 2010, 09:57

evet ek sınavlara girme hakkın varsa yani şartlarını taşıyorsan tabiki hızlandırabilirsin mezuniyetini

“Diğer Dersler” sayfasına dön