Sosyal Bilimler Programı

sonbahar
Doktor

Sosyal Bilimler Programı

Mesaj gönderen sonbahar » 25 Ağu 2011, 19:19

GENEL BİLGİ

Sosyal Bilimler Önlisans Programı, 1992 yılında Açıköğretim Fakültesi bünyesinde açılan bir programdır.
PROGRAM HAKKINDA BİLGİLER

Bu bölümde okutulan dersler yıllıktır ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Uzaktan Eğitim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, yılda üç kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Ara, yılsonu ve bütünleme sınavı olarak gerçekleştirilen bu sınavlara öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca örgün veya Uzaktan Eğitim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

AMAÇ

Bu programda çağdaş yaşama uyum sağlayabilecek, demokratik kuralları benimsemiş, genel kültürü yüksek bireylerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Programda Türk dili, Atatürk ilkelerini tanıtan, temel hukuk ve vatandaşlık kavramlarını pekiştiren çevre ve insanlarla ilişkileri geliştirici, akılcı düşünmeyi sağlayıcı dersler bulunmaktadır.

SUNULAN OLANAKLAR

Sosyal Bilimler Önlisans Programında öğrenim gören öğrencilerin temel öğrenme materyali ders kitaplarıdır. Ders kitaplarına destek olmak amacı ile derslere ilişkin televizyon yayınları da programda yer almaktadır. Programdaki bazı temel dersler için Akademik Danışmanlık (yüzyüze eğitim) hizmeti sunulmaktadır. Öğrencilerimiz ayrıca internet üzerinden destek hizmeti alarak e-öğrenme uygulamalarından (e-kitap, e-televizyon, e-sınav, e-alıştırma ve e-danışmanlık) yararlanabilmektedirler.

O Şimdi Üniversiteli

Fays
Uzman Doktor

Re: Sosyal Bilimler Programı

Mesaj gönderen Fays » 26 Ağu 2011, 13:10

Bu bölüme yerleştim. Hem ilgi alanım olduğu için hem de KPSS'yi düşündüğüm için. Bakalım artık...

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Ağu 2011, 14:08

Fays dostum, şimdi bu bölüm tam olarak ne mezunu veriyor. Yani mezun olunca KPSS'de hangi meslekten alım yapılıyor?
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 26 Ağu 2011, 16:25

emrahk yazdı:Fays dostum, şimdi bu bölüm tam olarak ne mezunu veriyor. Yani mezun olunca KPSS'de hangi meslekten alım yapılıyor?
Dostum, bittiği zaman Önlisans Sosyal Bilimler mezunu olmuş oluyorsun, pek mesleki bi bölüm değil açıkcası. Ancak bittikten sonra örgün Sosyoloji programlarına geçiş yapabiliyorsun. KPSS'de Kredi ve Yurtlar Kurumu Sosyal Bilimler bölümünden çok memur alıyor. Bunun dışında Bilgisayar İşletmenliği sertifikası da varsa bir çok kuruma "Bilgisayar İşletmeni" sıfatıyla ya da sadece "memur" ünvanında atanabiliyorsun tabi puanın da yüksekse.

Ben normalde biliyorsun 4 yıllık bölüm seçecektim. Ama KPSS'yi düşündüğüm için, 4 yıl beklemek yerine, hemen 2 yıllığa kaydolup seneye olacak olan KPSS 2012'ye Önlisans dan girip mezun olunca tercih yapmayı düşünüyorum. Böylesi daha kolay olacak benim için. Yaşım ilerlemedi daha bu bölüm bittikten sonra ya 4 yıllığa tamamlarım ya da ikinci üniversite kapsamında sınavsız olarak 4 yıllık bir bölüme yerleşirim.

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 26 Ağu 2011, 16:33

Fays ikinci üniversite hakkını maalasef 4 yıllık kullanamazsın 2 yıllık kullanabilirsin.çünkü 2 yıllık okuyacaksın ve önlisans mezunu olacaksın.ama 4 yıllığa tamamlarsan bir şey diyemem.o zaman lisans olursun ve sınavsız bir 4 yıllık daha okursun.eğer memur olmak istiyorsan sana tavsiyem büro yönetimi ve sekreterlik okumandır.hem alım çok hem kpss yerleştirme puanları düşük.ekimde ikinci üniversite kayıtları başlıyor.ben hem örgün okuyup hem de aöf büro yönetimi ve sekreterlik okuyacağım.2012 kpss ye önlisans olarak gireceğim.
O Şimdi Üniversiteli

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Ağu 2011, 16:37

Bende ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi'nin AÖF bölümlerinden birini okuyabilirim, onun için bilgi almak istedim. Yanlız birşey duydum ikinci üniversite kapsamında sınavsız yerleşenler iki kat harç ödüyor diye duydum ne kadar doğrudur acaba? İlk üniversitemiz 400TL harç alıyor. Buda iki kat alırsa yatar bu iş. :D
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 26 Ağu 2011, 16:52

one.flower yazdı:Fays ikinci üniversite hakkını maalasef 4 yıllık kullanamazsın 2 yıllık kullanabilirsin.çünkü 2 yıllık okuyacaksın ve önlisans mezunu olacaksın.ama 4 yıllığa tamamlarsan bir şey diyemem.o zaman lisans olursun ve sınavsız bir 4 yıllık daha okursun.eğer memur olmak istiyorsan sana tavsiyem büro yönetimi ve sekreterlik okumandır.hem alım çok hem kpss yerleştirme puanları düşük.ekimde ikinci üniversite kayıtları başlıyor.ben hem örgün okuyup hem de aöf büro yönetimi ve sekreterlik okuyacağım.2012 kpss ye önlisans olarak gireceğim.
Değerli One Flower,

Önlisans ya da Lisans farketmiyor diye biliyorum, aşağıda linkini koyduğum sayfada da öyle diyor.

http://www.anadolu.edu.tr/ogrenci_isler ... rsite.aspx
Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile iki veya dört yıllık örgün yükseköğretim bölümlerinde kayıtlı öğrenciler, açıköğretim sistemi ile yürütülmekte olan kontenjan sınırlaması olmayan ve okudukları veya mezun oldukları programlardan farklı olmak kaydıyla açıköğretim sistemiyle öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerine İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapabilirler.
Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar yukarıdaki koşullarda İkinci Üniversite için başvurup kayıt yaptırabilirler.

Bir yükseköğretim programından mezun olamayan, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan ve halen açıköğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümüne gelecek olursam, O bölüm zaten "Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı" adıyla devam ediyor öğretime.

Tercih sırasında bu bölümü de oldukça düşündüm. Hatta Önlisans da karar kıldıktan sonra Sosyal Bilimler ve Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı arasında kalmıştım. KPSS'de ki alımlarına baktım, Büro Yönetimi gerçekten de iyi memur alıyor ancak önceki KPSS sınavının tüm tercihlerine baktığımız zaman Sosyal Bilimler bölümünün de hatırı sayılır bir alım gerçekleştirdiğini ve ilk tercihten itibaren puanların oldukça düştüğünü gördüm. Mesela önceki sınavda son tercihlerde 70'lere kadar düşmüştü puanlar.

Bir de Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığında ikinci sınıftaki "Klavye Öğretimi" adlı dersin sınavının uygulamalı olması ve sınava F klavyeden girilecek olma zorunluluğunun da Sosyal Bilimleri seçmem de bir etkisi olduğunu söyleyebilirim.

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 26 Ağu 2011, 17:01

emrahk yazdı:Bende ikinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi'nin AÖF bölümlerinden birini okuyabilirim, onun için bilgi almak istedim. Yanlız birşey duydum ikinci üniversite kapsamında sınavsız yerleşenler iki kat harç ödüyor diye duydum ne kadar doğrudur acaba? İlk üniversitemiz 400TL harç alıyor. Buda iki kat alırsa yatar bu iş. :D
Emrahk,

2. üniversite kapsamında harçların normalden biraz yüksek olduğu doğru ancak iki katı diye bir şey söz konusu değil. Mesela geçen yıl dönemlik harç normal kayıtlar için 250 iken, 2. üniversite için 300 civarıydı. Arada bir uçurum yok yani.

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 26 Ağu 2011, 17:54

büro yönetimi ve sekreterlik ile büro yönetimi ve yönetici asistanlığının nitelik kodları kpss alımlarında aynı.
bu arada uygulama sınavının f klavye olması çok iyi.çünkü adliyeye zabıt katibi alımı olursa diye 10 parmak klavye çalışıyorum :)
O Şimdi Üniversiteli

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 26 Ağu 2011, 18:37

one.flower yazdı:büro yönetimi ve sekreterlik ile büro yönetimi ve yönetici asistanlığının nitelik kodları kpss alımlarında aynı.
bu arada uygulama sınavının f klavye olması çok iyi.çünkü adliyeye zabıt katibi alımı olursa diye 10 parmak klavye çalışıyorum :)
Ben bir türlü ısınamadım F klavyeye. Zabıt Katipliği ben de düşünüyorum fakat sınava girerken zaten Q mu yoksa F mi kullanacağına dair seçenek sunuyorlar. Q 'da on parmağım çok iyi ama F'e sıfırım. Ancak F klavye'yi Bölge ve Dil Seçeneklerinden Q'ya çevirirsem öyle güzel kullanabiliyorum :)

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 26 Ağu 2011, 18:41

Bilgiler için sağol Fays, bu arada hükümet her yerde F klavyeyi yaygınlaştıracakmış gittikçe. Öğrencilere verecekleri tablet PC'ler F klavyeli olacakmış mesela. Kısaca gelecek F klavyede... :)

Mustafa Kemal Atatürk

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 26 Ağu 2011, 18:50

emrahk yazdı:Bilgiler için sağol Fays, bu arada hükümet her yerde F klavyeyi yaygınlaştıracakmış gittikçe. Öğrencilere verecekleri tablet PC'ler F klavyeli olacakmış mesela. Kısaca gelecek F klavyede... :)
Evet haberim var dostum bu saçmalıktan. Sonuna kadar da karşıyım. Öğrenciler F klavyeyle alışacaklar daha sonra ya iş ya diğer hayatlarında Q klavyeyle karşı karşıya kalacaklar ve afallayacaklar. Q klavyeyi İngilizceye benzetiyorum ben, nasıl dünyada ortak dil ingilizceyse, klavyede de Q klavye aynen böyle. Böylesi bir geçiş olursa bu sancılı olacağa benziyor. Ancak birden geçiş olmaz zaten. Kamuda da zamanla geçilir, çünkü F klavye on parmak kullanan kişi sayısı çok az, çoğunluk Q kullanıyor.

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 26 Ağu 2011, 18:57

bende uzun yıllar Q klavye kullandım fakat harflerin yerini bir türlü ezberleyemedim.bilgisayar kursuna başladığımda F klavye vardı.ilk gün ellerimi 10 parmak olarak alıştırdım ve öğrenmek çok kolay oldu.şu an 3 dakikada 100 ü geçebiliyorum.10 parmak olunca klavyeye bakma gereği kalmıyor.
heryerde F klavye kullanımının yaygınlaşacak olmasına çok sevindim :) geç kalınmış bir karardı bence.ayrıca F klavye bulmakta kolay değil.umarım bu sorunda kalkar ortadan.
O Şimdi Üniversiteli

Fays
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Fays » 03 Eki 2011, 14:35

Bu programa kaydolmuş ve kitaplarımı almış bulunuyorum. İlk yıl 8 ders var ve diğer bölümlerle ortak dersler bunlar. Bu yüzden Genel İşletme/İktisada Giriş gibi dersler var. O kadar da zor olmasa da iyi bir çalışma gerektiriyor bu dersler. İkinci yıl daha kolay ve eğlenceli çünkü dersler sözel ağırlıklı olanlar için ya da sözel merakı olanlar için oldukça ideal.

Öte yandan başlarda hissettiğim tatminsizliği artık hissetmiyorum. Zira bu bölüm bitince İşletme bölümüne lisans tamamlama kapsamında kayıt yaptırarak hem İşletme'nin ilk iki yılındaki sayısal dersler kurtulmuş olacağım hem iki üniversite bitirmiş olacağım hem de diplomanın birinde AÖF diğerinde Anadolu Üniversitesi yazacak. Öte yandan seneye KPSS'de de şansımı deneyeceğim.

Bu bölümün tek eksiği, her ne kadar DGS sınavı ile örgün Sosyoloji bölümlerine geçiş imkanı tanıyorsa da aynı şey AÖF-Sosyoloji için geçerli değil ne yazık ki. Umarım buna da bir çare bulurlar..

sonbahar
Doktor

Mesaj gönderen sonbahar » 03 Eki 2011, 15:21

Fays öncelikle hayırlı olsun.bende 2012 kpss ye önlisans olarak gireceğim.lise kpss den 85 almıştım ama yerleştirecekleri yok.önlisanslar bu konuda daha avantajlılar.
2011 ek yerleştirme ile ilgili kuralları okuduysan şöyle bir madde var:"Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan
sınırlaması olan açıköğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, Anadolu Üniversitesinin
kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir."

senin bölümünde kontenjanlı olduğu için ve zaman sorunun yoksa ek tercihlerde kontenjansız bir aöf seçip iki bölüm birden bitirip kpss de şansını ikiye katlayabilirsin.harç ücreti 71 tl imiş.
O Şimdi Üniversiteli

“Aöf Ön Lisans Bölümleri” sayfasına dön