Çıkma belgesi için Ankara'ya gitmeyin!!!!!!

Her Konuda Tartışabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Çıkma belgesi için Ankara'ya gitmeyin!!!!!!

Mesaj gönderen gülbeyaz » 16 Eyl 2011, 15:44

bugün sırf bu konuyla uğraştım ve sonuç merkez halk eğitimden geçici mezuniyet belgesi aldım.

Sabah mail attım aol'e cevap gelmedi telefnla aradım yarım saat bekletti bağlamadı ve kontörüm bitti :cry: :cry: gidip başka bir yerden aradım ve yine yarımsaat bekledikten sonra operatöre bağladılar ve bana çıkma belgemi posta yolıuyla istersem 1 ayda anca elime ulaşacağını söyledi. Ankaraya gidersem hiç beklemeden elden alabileceğimi söyeledi. Ama bu mümün değildi tabi. ve hüsranla sonuçlandı.

Bir ümit h. eğitime gideyim belki mezuniyet yazısı falan verirler diye düşündüm ama vermediler baya bir dil döktükten sonra ''merkez halk eğitime git belki onlar yardımcı olurlar ama çok umutlanma yinede vermezler'' dedi. bendeçıktım yola fatihteki merkez halkeğitime gittim ve sadece ''üniversite için mezuniyet elgesi almam gerek'' dedim. h.e.m müdürü anında belgeyi hazırlamaya başladı :) :) ve 15 dakika içinde belgemi aldım. :wink:

sizlerde boşuna kendinizi ankaraya kadar yormayın boşuna okadar yolu ve masrafı yüklenmeyin . bulunduğunuz ildeki merkez h. eğitime gidin oradan alabilirsiniz.

emrahk
Onursal Üye

Re: Çıkma belgesi için Ankara'ya gitmeyin!!!!!!

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 15:57

İyi de ''mezuniyet belgesi'' bir işe yaramaz. Üniversite kayıtları için çıkma belgesi veya diploma kabul görüyor. Bu kadar önemli bir belge olduğu için zaten bu belgeyi birtek Ankara veriyor. Hatta mezuniyet belgesi askerlik tecilinde bile çoğu zaman işe yaramaz. AÖL resmi sitesinde yayınlanan duyuruda şöyle deniyor;

MEZUNİYET YAZISI
Açık Öğretim Lisesinden Dönem Sonunda Yapılan sınavlar sonucunda mezun olan öğrencilerin diplomaları sınav sonuçları açıklandıktan 2 ay sonra hazırlanarak dağıtılmak üzere Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. Sınav sonuçları açıklanıp, mezun olan öğrencilerimizin diplomalarının Halk Eğitim Merkezlerine gönderilene kadar geçen sürede öğrencilerimizden çeşitli sebeplerle acil, mezuniyetle ilgili belgeye ihtiyaç duyanların Açık Öğretim Lisesine şahsen veya posta yoluyla başvurması gerekmektedir. Mezuniyet yazısı için, Banka dekontu ve noterden vekaletname gerekmemektedir.

Mezuniyet Yazısı, öğrencinin hangi tarihte Açık Öğretim Lisesinden mezun olduğunu belgelendirir resmi bir yazıdır. Askerlik tecili, kadro işlemleri, iş başvurusu, kurs, v.b. işlemlerde kullanılır.

ÇIKMA BELGESİ
Üniversiteye kayıt yaptıracak mezun öğrencilerden diploması hazır olmayanlar için düzenlenir. Diploma hazırlanıncaya kadar diploma yerine 6 ay geçerlidir. Çıkma Belgesi alabilmek için, ZiRAAT BANKASI, VAKIFBANK veya HALK BANKASI'nın herhangi bir şubesine,T.C. Kimlik Numarasına 10 YTL diploma harcının yatırıldığına dair banka dekontu (1 nüsha), T.C. kimlik numarası beyanı ve Çıkma Belgesi istek dilekçesiyle şahsen veya posta yolu ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü Konya yolu üzeri (Gazi Hastanesi karşısı) Teknikokullar / Ankara adresine baş vurulması gerekmektedir. Eğer Çıkma Belgesini vekili alacak ise; noterden vekaletname ve diğer evrakların eksiksiz olarak vekilin elinde bulunması gerekmektedir. Eksik evrak ve Faks yolu ile yapılacak olan başvurular işleme alınmamaktadır.
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 16 Eyl 2011, 16:02

Ben sordum bu belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim diye. evet dediler. sonra kağıdın üzerini okuduğumda üniversiteye kayıt için 1 defalık kullanılmak üzere verilmiştir yazıyordu.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 16:05

gülbeyaz yazdı:Ben sordum bu belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim diye. evet dediler. sonra kağıdın üzerini okuduğumda üniversiteye kayıt için 1 defalık kullanılmak üzere verilmiştir yazıyordu.
Malesef yanlış bilgi, çünkü çıkma belgesi için bu kadar neden uğraştırsınlar aksi halde. Ki mezuniyet belgesi için ''AÖL diploma harcı'' yatırdın mı? Sana dediğim gibi Gülbeyaz, acilen Ankara'ya dilekçeni yolla, yoksa zaman kalmayacak bizzat oradan alacaksın. Okul SMS attı bir an önce kaydını yap diye bana.. :D
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 16 Eyl 2011, 16:10

emrahk yazdı:
gülbeyaz yazdı:Ben sordum bu belgeyle üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim diye. evet dediler. sonra kağıdın üzerini okuduğumda üniversiteye kayıt için 1 defalık kullanılmak üzere verilmiştir yazıyordu.
Malesef yanlış bilgi, çünkü çıkma belgesi için bu kadar neden uğraştırsınlar aksi halde. Ki mezuniyet belgesi için ''AÖL diploma harcı'' yatırdın mı? Sana dediğim gibi Gülbeyaz, acilen Ankara'ya dilekçeni yolla, yoksa zaman kalmayacak bizzat oradan alacaksın. Okul SMS attı bir an önce kaydını yap diye bana.. :D
banada sms attı :) ben yinede şansımı deneyeyim olmazsa yapacak bir şey yok . çağrı merkezinden ve h. eğitimden bana eğer posta yoluyla istersem 1 ay süreceğini söylediler. :(

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 16:12

Yollayan arkadaşlar 1 haftada geldi diyorlar, ne 1 ayı? Eğer öyleyse bu kadar öğrenci ne yapacak? Dediğim gibi işini şansa bırakma yolla dilekçeyi...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 16 Eyl 2011, 16:14

emrahk yazdı:Yollayan arkadaşlar 1 haftada geldi diyorlar, ne 1 ayı? Eğer öyleyse bu kadar öğrenci ne yapacak? Dediğim gibi işini şansa bırakma yolla dilekçeyi...
Bilmiyorum ki kafam allak bullak oldu. Sanırım yine senin dediğine gelecek olay sonra ankarada çıkma belgesi alacak kişi bulmakla uğraşacağım.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 16:17

Malesef öyle olabilir. Ben Pazartesi kayıt yaptırmam lazım ama işler yoğun. Daha bende kayıt olamadım.. :lol:

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
gülbeyaz
Doçent

Mesaj gönderen gülbeyaz » 16 Eyl 2011, 16:19

Bende parayı yatırdım ama kayıt yapmadım daha bu gidişle benim para yanıcak gibi duruyor :lol:

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 16:21

Çok önemli belgeler ve para yatırdığımıza dair dekont gidecek diye en mantıklısı bizzat gidip kaydolmak. Ama Anadolu Yakası'nda oturuyorum ve bu aralar 1 gün bile izin alamam... :roll:

Mustafa Kemal Atatürk

HİM
Çırak

Mesaj gönderen HİM » 16 Eyl 2011, 17:27

ben şimdi 2. ek sınavda mezun olucam muaf oluyorum üniverste kayıtlarında sorun yasamam değilmiii???

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 19:11

HİM yazdı:ben şimdi 2. ek sınavda mezun olucam muaf oluyorum üniverste kayıtlarında sorun yasamam değilmiii???
YÖK'ün yayınladığı yazıya göre, üniversiteyi kazanıp ek sınavla mezun olabilecek olan öğrenciler kontenjanlar dolu bile olsa mezun olduktan sonra kayıtlarını yaptırabilecek...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
şubat soğuğu
Acemi

Mesaj gönderen şubat soğuğu » 16 Eyl 2011, 19:12

peki askerlik tecili için mezuniyet belgesi yetmezmi.en kısa sürede tecil ettirmem lazım
Adı : BATUHAN Soyadı : ÇETİN
Okul / Alan - Bölüm : AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ - 4 YILLIK / SOSYAL BİLİMLER
Öğrencilik Durumu : MEZUN

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 16 Eyl 2011, 19:23

şubat soğuğu yazdı:peki askerlik tecili için mezuniyet belgesi yetmezmi.en kısa sürede tecil ettirmem lazım
Bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Burada çeşitli zamanlarda arkadaşların dediğinden yola çıkarsam, bazı şubeler bu belgeyi kabul ederken bazıları kabul etmiyor. Eğer şubene sorarsan onlar sana kabul edip etmeyeceklerini söyler...

Mustafa Kemal Atatürk

HİM
Çırak

Mesaj gönderen HİM » 16 Eyl 2011, 19:37

peki ben şimdi iki keremi ankara ya gidicem ya hem sınav hem mezuniyet belgesi için sınavdan kaç gün sonra sonuçlar belli olur pekiii ???

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön