İlk sınavda sorumlu olunacak üniteler

Yukarıdaki Başlıkların Dışında Kalan Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
Edaca

İlk sınavda sorumlu olunacak üniteler

Mesaj gönderen Edaca » 16 Eyl 2011, 20:20

Merhaba arkadaşlar. İsmim Eda forumu misafir olarak devamlı takip ediyordum ve bugün üye oldum. 31 yaşındayım ve bu yaştan sonra çok büyük bir okuma aşkı ile açık liseye kayıt oldum. Aradan uzun yıllar geçmiş olması nedeniyle bildiklerimin tamamını unuttum. Ama içimdeki azim ile bunu başarabileceğime inanıyorum. Şimdi hemen soruma geçmek istiyorum. Öğrencilik durumum henüz aktif değil ve ders kitaplarıda verilmedi. Ben öğrenci durumum aktifleştirilene kadar ve ders kitapları verilene kadar derslere başlamayı istiyorum. Bu durumda ilk yapılacak sınavda hangi kitapların hangi ünitelerinden sorumlu olduğumuzu bilmek ve ona göre dersleri çalışmaya başlamak istiyorum. İkinci sorum ise; sanırım yeni kayıt olduğum için alan seçimi yapmayacağım. Bu durumda ben hangi ders kitaplarını çalışmalıyım? yardımcı olursanız inanın çok mutlu olurum.

emrahk
Onursal Üye

Re: İlk sınavda sorumlu olunacak üniteler

Mesaj gönderen emrahk » 17 Eyl 2011, 09:52

Merhabalar Eda hanım, hoşgeldiniz forumumuza;

Öncelikle ''aradan uzun yıllar geçmiş ve büyük bir okuma azmiyle kaydoldum Açık Lise'ye'' sözünüz çok hoşuma gitti. Yani 1-0 önce başladınız okula, çünkü en önemli şart azim AÖL'de. Liseye ilk defa kaydolduysanız (yani ilkokul diplomasıyla veya lise 1'den ayrıldıktan sonra) AÖL ilk kaydolanlara durmları ''Aktif'' olunca ders atamasını kendisi yapıyor, bu dersler standattır ve şöyle;

Resim

Bu yazılan kitapların hepsini alıp, çalışmanız gerekiyor. Ve belli üniteler değil, kitabın tümünden sınavlarda sorumlu olduğunuz için hepsine çalışmalısınız. Kitapları artık Halk Eğitim'ler değil, görevli örgün okullar veriyor ve kitaplar geldi mi bilmiyorum. Alansız devam etmeniz için dediğim gibi eskiden lisede okuyup tasdikname ile gelmemiş olmanız gerekiyor....
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 18 Eyl 2011, 20:09

Eda hanım artık liselerde alan yok. Siz anladığım kadarıyla liseye yeni başladınız ( yani eğitiminize örgün lisede başlayıp yarıda bırakma durumunuz yok sanırım ) Bu durumda alansız okuyacaksınız.
Resim

Edaca

Mesaj gönderen Edaca » 18 Eyl 2011, 20:58

Merhaba cevaplarınız için çok teşekkür ederim. 1997 yılında meslek lisesi giyim bölümü 1. sınıfta kalmış ve tastiknamemi alarak okulu bırakmıştım. Sanırım bu durumda alan seçmeyeceğim yanlış anlamadıysam :) Bu arada Emrah bey tablo için çok teşekkürler inanın çok faydalı oldu benim için.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 19 Eyl 2011, 19:20

Edaca yazdı:Merhaba cevaplarınız için çok teşekkür ederim. 1997 yılında meslek lisesi giyim bölümü 1. sınıfta kalmış ve tastiknamemi alarak okulu bırakmıştım. Sanırım bu durumda alan seçmeyeceğim yanlış anlamadıysam :) Bu arada Emrah bey tablo için çok teşekkürler inanın çok faydalı oldu benim için.
Lise 1'den ayrıldığınız için ve AÖL'de ya 2. ya da 3. dönemden başlayacağınız için alansız okuyacaksınız. Bu arada rica ederim, tekrar hayırlı olsun AÖL... :)
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Edaca

Mesaj gönderen Edaca » 20 Eyl 2011, 10:46

Tekrar teşekkür ederim. Dün okula ders notlarımı götürdüğümde görevliye alan seçip seçmeyeceğimi sorduğumda 5. dönem seçeceksin dedi. Şimdi birde hangi dönemden başlayacağım diye sorduğumda 1. dönem dedi. Sizde 2. ve 3. diyorsunuz kafam karıştı şimdi :roll:

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Eyl 2011, 10:50

AÖL'ye kaydolanların birinci bilmesi gerek püf nokta şudur;

''HALK EĞİTİM'LERİN HİÇBİR SÖZÜNE İTİBAR ETMEYECEKSİNİZ'' :)

Bu cümlede gayet ciddiyim. Siz lise 1'den bıraktığınız için, o sınıfı geçseniz de geçmeseniz de AÖL'ye,

Lise 1 = 1. ve 2. Dönem

Bitirmiş gibi yani 3. dönemden başlayacaksınız. Dediğim gibi alansız olduğunuz için mezun olana kadar alan seçmeyeceksiniz. Tani sadece 1 yıl örgün lisede okuyup bıraktıysanız, iki yıl üst üste okuyup kaldıysanız ve tasdikname aldıysanız alanlı da olabilirsiniz...

Mustafa Kemal Atatürk

Edaca

Mesaj gönderen Edaca » 20 Eyl 2011, 10:56

Anladım Emrah bey bende kaç gündür 1. dönem kitaplarına çalışıyordum :) Neyse pratik oldular benim için. Ozaman ben hemen 3. dönemi çalışmaya başlayım. Bu arada son bir soru ders seçme ekranı açılınca orada örnek olarak matematik-3 coğrafya-3 mü yazacak?

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Eyl 2011, 10:58

Edaca yazdı:Anladım Emrah bey bende kaç gündür 1. dönem kitaplarına çalışıyordum :) Neyse pratik oldular benim için. Ozaman ben hemen 3. dönemi çalışmaya başlayım. Bu arada son bir soru ders seçme ekranı açılınca orada örnek olarak matematik-3 coğrafya-3 mü yazacak?
Hayır 1. dönem kitaplarına çalışın tabi, dönem farklı birşeydir. Siz 3. dönem olduğunuz için sadece 3. dönem çalışacaksınız diye birşey yok. Yukarıda verdiğim dersleri çalışın. Ama şunu öğrenebilir miyim? Lise 1 bitmiş miydi, yoksa hiçbir ders geçmeden yarıda mı bıraktınız?

Mustafa Kemal Atatürk

Edaca

Mesaj gönderen Edaca » 20 Eyl 2011, 11:00

Lise 1' in 2. döneminde yani okullar kapanınca sınıfta kaldım ve bir daha gitmedim.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Eyl 2011, 11:04

Anladım. O zaman bazı dersleri geçmişsinizdir okulda. Eğer tasdiknamenizin kopyası varsa elinizde geçtiğiniz derslere bakın. Ona göre geçtiklerinizi bir daha çalışmazsınız. Yoksa eğer dediğim gibi yukraıda verdiğim derslere çalışın. Ders seçim ekranınızda (ki ilk ders seçimini siz mi yoksa sistem mi yapacak tam emin değilim) 3. dönem olacağınız için yanında 1-2-3 yazan derseri seçebileceksiniz bu dönem. Bu yılın 2. dönemi 4. döneminiz olacağı için yanında 4 yazan dersleri de seçebileceksiniz. Her dönem +1 dönem eklendikçe seçeceğiniz derslerin döenm numaraları da artacaktır...

Mustafa Kemal Atatürk

Edaca

Mesaj gönderen Edaca » 20 Eyl 2011, 11:07

Yani Ocak ayında yapılacak ilk sınavda ben kitapların 1-2-3 olanlarından sorumluyum demekki buda beni şimdi çok korkuttu :(

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Eyl 2011, 11:12

Hayır sorumlusunuz demedim. İsterseniz seçebilirsiniz demek istedim. Ama sırayla gitmeniz gerek ders seçerken. Yanında 1 yazan dersleri seçin ilk ders seçim ekranında ve 30 kredinizi böyle doldurun (tabi yanında ortak yazanları, seçmeli ders yazanlarda olacak UZAK durun onlardan) Sonra Mayıs sınavı için kayıt yenilediğinizde, geçemediğiniz yanında 1 yazan derslerinizle birlikte arta kalan hakkınızla da yanında 2 yazanları seçersiniz. Böyle sırayla gidersiniz. Biraz karışık gelmiş olabilir ama alışınca anlaşılıyor herşey...

Mustafa Kemal Atatürk

Edaca

Mesaj gönderen Edaca » 20 Eyl 2011, 11:14

Anladım Emrah bey. Sabırlı ve açıklayıcı olarak verdiğiniz yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 20 Eyl 2011, 11:16

Rica ederim, başarılar...

Mustafa Kemal Atatürk

“Diğer Konular Hakkında Sorularınız” sayfasına dön