Açık lise - YGS - Üniversite

Her Konuda Tartışabilirsiniz
srcn7
Yardımcı Asistan

Açık lise - YGS - Üniversite

Mesaj gönderen srcn7 » 03 Eki 2011, 22:07

Arkadaslar bir çok konu açtım ama hala içim rahat etsin diye sizlerle paylasmak istiyorum.

Alttaki bilgilerime göre ben çok büyük bir aksilik çıkmazsa en geç 2012 temmuz sınavlarında mezun olacagım. Çünkü hiç zor dersim kalmadı. Rahatlıkla en az 20 kredi alırım diye düşündügüm derslerle sınavlara gircem.

Toplam Dönemi : 13 AOL'de Okuduğu Dönem : 5
Toplam Kredi : 135 Alan Kredi : 40

Ben şimdi ygs için dershaneye gidiyorum. Aynı zamandada Aklım sürekli bu lise sınavlarımda. Ocak Mayıs ve temmuz ayı sınavlarında. Ocak ve Mayısta toplam 180 i rahat görürüm diye düşünüyorum ( en kötü ihitimal bu. ) Temmuz sınavında ise kredimi tamamlar sınav sonucları acıklanınca mezun olurum.

Fakat sorum şu; Ben bu sene ygs girerken ? YGS'ye Başvuru için Halk eğitimden ygs'ye girebilir tarzında bi şeyler falan almam gerecek mi ?

Ayrıca Üniversite 2 yıllıkta olsa bi yer kazandım diyelim. Diplomayı 4-5 ayda yolladıkları için geçici Mezuniyet belgesi tarzında bi şey vereceklermiş. Bunda bi sıkıntı yaratmazlar demi ? Temmuz sınavlarında mezun olacagımı düşünerekten ağustosun sonlarına dogru sınavların sonucları açıklanacagından içimde biraz sıkıntı var. Yani amacım Üni kayıtlarına öyle yada böyle yetişmek :( Kafam çok dağınık arkadaslar. Sürekli bunları düşünüyorum ? Ya bi aksilik çıkarsa falan diye ?

biliyorum daha öncede konustuk fakat ? Bu şekilde bu duruma düşen arkadaslar anlatsın biraz ?

emrahk
Onursal Üye

Re: Açık lise - YGS - Üniversite

Mesaj gönderen emrahk » 04 Eki 2011, 08:53

Öncelikle merhaba, aşağıda yazacaklarımdan sonra içinde kesinlikle en ufak bir sıkıntı kalmasın ve AÖL ve daha önemlisi YGS-LYS sınavlarına odaklan, başka şey düşünme.

2012 ÖSYS sınavlarına başvuracak adayların AÖL için istenen şartları şunlar;

Toplam dönemi: 6 veya üzeri;
Toplam kredisinin 102 veya üzeri olması, sen bu şartlara fazlasıyla uyuyorsun zaten.

1) Üniversite sınavlarına sadece mezun olmuş olanlar değil, son sınıfta okuyanlar da girebilir biliyorsun. Zaten girenlerin çoğu lise son sınıf düzeyindeki öğrenciler. Dolayısyla AÖL'de sınıf kavramı olmasa da sen de son sınıfta okuyor olarak ÖSYM'ye başvuracaksın. Ve Halk Eğitim'den girebilir sınava diye belge almayacaksın. Halk Eğitim'le işin olacak bu süreçte ama farklı, açıklayacağım şimdi.

İlk önce Aralık ayı sonunda ÖSYM internet sitesinden, 2012-ÖSYS başvuru kılavuzu ve başvuru formunu yayınlayacak. Sende kılavuzu dikkatlice okursun ve YGS ile ilgili bilgi alırsın, önemli olan formdur ama. Sonra başvuru formunun çıktısını alıp, boş yerlere kendinle ilgili bilgileri, AÖL'nin ve alanının kodlarını vs.. eksiksiz dolduracaksın. Formda zaten kategoriler yazacak ve sen, ''Okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum'' ve yanındaki kutucuğa ise ''3'' işaretleyeceksin ve son sınıf düzeyinde başvurunun ilk adımını atmış olacaksın. Ardından doldurduğun formu Halk Eğitim Merkezi'ne götürüp, kaşe ve imza atılıp onaylanmasını sağlayacaksın. Bazı HEM'ler forma bakmıyorlar bile, yani 102 krediden biraz az olanlar bile çaktırmadan onaylatabilir, sınava girip, kazanıp mezun olamazlarsa sorumluluk kendilerine ait unutmasınlar.:D

Sonra ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalara gidip YGS sınav ücretini yatırıp, (35 TL olması gerekiyor) ardından onaylattığın formu, semtindeki en yakın bir liseye götürüp, görevlinin başvuru bilgilerini girmesini ve başvurunun tamamlanmasını sağlayacaksın. Bu kadar basit, bundan sonra ''n'apacağım ben'' diye düşünme bu bir.

İkinci mesele de, bir üniversiteye yerleşirsen nasıl kaydolacağın mevzusu. AÖL bu sene ilk defa iş takviminde hepimizi şaşırtan birşey yaptı ve 28-29 Temmuz'da yapacakları 3. dönem sınavlarını 8 Ağustos gibi kısacık bir sürede açıklayacaklarını yazdı. Dolayısyla dedikleri gibi 8 Ağustos'ta yayınlarlarsa sonuçları ve mezun da olmuşsan, hemen ya Ankara'ya gidip, ya da postayla ''çıkma belgesi istek dilekçesi'' yollayarak, üniversiteye yazılmak için gerekli olan çıkma belgeni alabilirsin ve üniversite kayıtları başladığı zaman bu belgeyle kaydını kolayca olabilirsin. Diyelim AÖL sözünü tutmadı ve 8 Ağustos'ta değil de Ağustos sonu açıkladı sınavları, yine de merak etme geç kalmazsın. Hemen Ankara'ya gider çıkma belgeni acilen alırsın, zaten bu yıl bırak Ağustos sonunu, Eylül'ün 25'inde mezun olan arkadaşlarımız bile kayıtlarını yaptırdılar. Sen her halükarda kayıt olabileceksin.

Ama başta da dediğim gibi bunlara kafanı takmaya son. Bundan sonra hem YGS-LYS hem de, AÖL sınavlarına aralıksız çalışman, ardından da ilk iyi bir üniversite kazanman sonra da AÖL'de mezun olman gerekiyor. Başarılar...

Yazıya ekleme: Arkadaşlar biliyorsunuz Açık Lise işlerini artık Halk Eğitim Merkezleri yapmıyor. Ben yazımda Halk Eğitimler'in de işlem yapacağını yazdım. Ama artık görevli örgün liseler başvuru işlerinde tek adres olabilir. Bunun açıklamasını YGS başvuru tarihlerinde AÖL web sitesi duyuracaktır...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

srcn7
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen srcn7 » 04 Eki 2011, 11:08

çook teşekkür ediyorum. çok saol. yazdıklarını okumak müthiş moral oldu. öyle yada böyle biraz şevke geliyorsam sizin sayenizde teşekkürler.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Eki 2011, 15:30

Rica ederim, bu moral durmu insanı her konuda müthiş etkiliyor. Hastalıklarda bile doktorlar moral en iyi ilaçtır dersler. Dolayısıyla sen bunları düşünme, derslere odaklan, moralini yüksek tut ve seneye üniversite kazandım diye yaz foruma.... :wink:
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 04 Eki 2011, 15:53

Teşekkürler emrahk, yazdıkların bana da ışık tuttu.
Resim

Ravza
Acemi

Mesaj gönderen Ravza » 04 Eki 2011, 17:24

kripton yazdı:Teşekkürler emrahk, yazdıkların bana da ışık tuttu.
Aynen banada :)
Hatta yazını kopyalayıp dosyama yapıştırdm.. Tşkler..:)
'Matematik' Sev Beni, Seveyim Seni, Sevsin Bizi YGS, Gelsin Üniversite :)

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 04 Eki 2011, 19:00

Ravza yazdı:
He he he ben de denedim ya yapışmadı :D Forumda sorayım demiştim kendi kendime. Masaüstüne yeni bir klasör açtım. Yazıyı kopyaladım klasöre yapıştırdım ama olmadı neden acaba :?:
Resim

Ravza
Acemi

Mesaj gönderen Ravza » 04 Eki 2011, 19:06

kripton yazdı:
Ravza yazdı:
He he he ben de denedim ya yapışmadı :D Forumda sorayım demiştim kendi kendime. Masaüstüne yeni bir klasör açtım. Yazıyı kopyaladım klasöre yapıştırdım ama olmadı neden acaba :?:
Pek anlamam öyle şeylerden ama ben yapıştırdım :)
Yeni klasör derken yeni klasöre direk yapıştır demedin dime :)
Klasörün içinde Metin Belgesi de var? :D

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 04 Eki 2011, 19:30

[/quote]

Pek anlamam öyle şeylerden ama ben yapıştırdım :)
Yeni klasör derken yeni klasöre direk yapıştır demedin dime :)
Klasörün içinde Metin Belgesi de var? :D
[/quote]

Evet Ravza ben yeni klasöre direk yapıştır demiştim :lol: Şimdi senin dediğin gibi yaptım ve oldu teşekkürler :D
Resim

Ravza
Acemi

Mesaj gönderen Ravza » 04 Eki 2011, 19:33

kripton yazdı:Evet Ravza ben yeni klasöre direk yapıştır demiştim :lol: Şimdi senin dediğin gibi yaptım ve oldu teşekkürler :D
Önemli değil :D

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 05 Eki 2011, 08:56

Arkadaşlar bu değerli yazımı, bilgisayarınıza kaydetmeniz yetmez. Lütfen çerçeveletip, duvarınıza asınız... :mrgreen:

Mustafa Kemal Atatürk

ÇİĞDEM
Doktor

Mesaj gönderen ÇİĞDEM » 05 Eki 2011, 09:53

emrahk yazdı:Öncelikle merhaba, aşağıda yazacaklarımdan sonra içinde kesinlikle en ufak bir sıkıntı kalmasın ve AÖL ve daha önemlisi YGS-LYS sınavlarına odaklan, başka şey düşünme.

2012 ÖSYS sınavlarına başvuracak adayların AÖL için istenen şartları şunlar;

Toplam dönemi: 6 veya üzeri;
Toplam kredisinin 102 veya üzeri olması, sen bu şartlara fazlasıyla uyuyorsun zaten.

1) Üniversite sınavlarına sadece mezun olmuş olanlar değil, son sınıfta okuyanlar da girebilir biliyorsun. Zaten girenlerin çoğu lise son sınıf düzeyindeki öğrenciler. Dolayısyla AÖL'de sınıf kavramı olmasa da sen de son sınıfta okuyor olarak ÖSYM'ye başvuracaksın. Ve Halk Eğitim'den girebilir sınava diye belge almayacaksın. Halk Eğitim'le işin olacak bu süreçte ama farklı, açıklayacağım şimdi.

İlk önce Ocak ayında ÖSYM internet sitesinden, 2012-ÖSYS başvuru kılavuzu ve başvuru formunu yayınlayacak. Sende kılavuzu dikkatlice okursun ve YGS ile ilgili bilgi alırsın, önemli olan formdur ama. Sonra başvuru formunun çıktısını alıp, boş yerlere kendinle ilgili bilgileri, AÖL'nin ve alanının kodlarını vs.. eksiksiz dolduracaksın. Formda zaten kategoriler yazacak ve sen, ''Bir Ortaöğretim Kurumu Son Sınıfta Okumaktayım'' boş kutulu alanı işaretleyeceksin ve son sınıf düzeyinde başvurunun ilk adımını atmış olacaksın. Ardından doldurduğun formu Halk Eğitim Merkezi'ne götürüp, kaşe ve imza atılıp onaylanmasını sağlayacaksın. Bazı HEM'ler forma bakmıyorlar bile, yani 102 krediden biraz az olanlar bile çaktırmadan onaylatabilir, sınava girip, kazanıp mezun olamazlarsa sorumluluk kendilerine ait unutmasınlar.:D

Ardından onaylattığın formu, semtindeki en yakın bir liseye götürüp, görevlinin başvuru bilgilerini girmesini ve başvurunun tamamlanmasını sağlayacaksın. Bu kadar basit, bundan sonra ''n'apacağım ben'' diye düşünme bu bir.

İkinci mesele de, bir üniversiteye yerleşirsen nasıl kaydolacağın mevzusu. AÖL bu sene ilk defa iş takviminde hepimizi şaşırtan birşey yaptı ve 28-29 Temmuz'da yapacakları 3. dönem sınavlarını 8 Ağustos gibi kısacık bir sürede açıklayacaklarını yazdı. Dolayısyla dedikleri gibi 8 Ağustos'ta yayınlarlarsa sonuçları ve mezun da olmuşsan, hemen ya Ankara'ya gidip, ya da postayla ''çıkma belgesi istek dilekçesi'' yollayarak, üniversiteye yazılmak için gerekli olan çıkma belgeni alabilirsin ve üniversite kayıtları başladığı zaman bu belgeyle kaydını kolayca olabilirsin. Diyelim AÖL sözünü tutmadı ve 8 Ağustos'ta değil de Ağustos sonu açıkladı sınavları, yine de merak etme geç kalmazsın. Hemen Ankara'ya gider çıkma belgeni acilen alırsın, zaten bu yıl bırak Ağustos sonunu, Eylül'ün 25'inde mezun olan arkadaşlarımız bile kayıtlarını yaptırdılar. Sen her halükarda kayıt olabileceksin.

Ama başta da dediğim gibi bunlara kafanı takmaya son. Bundan sonra hem YGS-LYS hem de, AÖL sınavlarına aralıksız çalışman, ardından da ilk iyi bir üniversite kazanman sonra da AÖL'de mezun olman gerekiyor. Başarılar...
Çok yaralı bu bilgileri bizimle paylaşmışsınız,teşekkürler.
İnsanın sözü hikmet, bakışı ibret ve susması ders olmalıdır..

Aşk acısıyla parmak acısının arasında ki terk fark bu :arrow: Birini hatırlamazsın bile, birini ise hiç unutamazsın :!:

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 05 Eki 2011, 09:55

emrahk yazdı:Arkadaşlar bu değerli yazımı, bilgisayarınıza kaydetmeniz yetmez. Lütfen çerçeveletip, duvarınıza asınız... :mrgreen:
O zaman normal çerçeve de yetmez. Yazıyı çerçeveletecek olan arkadaşlar çerçevenin altın varak olmasına özen gösterelim lütfen :mrgreen:
Resim

Ravza
Acemi

Mesaj gönderen Ravza » 05 Eki 2011, 15:15

Arkadaşlar bu değerli yazımı, bilgisayarınıza kaydetmeniz yetmez.

Diye okurken devamında, 'Uygulamaya geçmeniz lazım' diye bi yazı yazar sanıyodum :D

Olsun çerçevede yaparz :mrgreen:

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 06 Eki 2011, 15:56

Ravza, uygulamaya geçeceğinizden şüphem yok, bu yüzden söylemeye gerek duymadım. İnşallah istediğiniz bir yükseköğretim programını kazanacaksınız....

Kripton, iyi fikir altın varaklı yapın o zaman... :mrgreen: :lol: :mrgreen:

Mustafa Kemal Atatürk

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön