Açık lise - YGS - Üniversite

Her Konuda Tartışabilirsiniz
emrahk
Onursal Üye

Re: Açık lise - YGS - Üniversite

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:03

by_scorpion yazdı:Slm arkadaşlar ;)

Bende yarın ygs başvurumu yapacağım internetten başvuru formunun çıktısını alıp doldurdum. Mantıken başvuru formunda Okul Durumu : Bir ortaöğretim kurumunu bitirmek için dışardan sınavlara giriyorum. (3) olması lazım. Fakat burada : http://www.aciklise.netsayfa_goster.asp?ID=193

kırmızı font ilede belli ilk satırda (Okulumuz öğrencileri "1" kodlayacak) diye yazılmış. Bu yüzden 1 kodlayınız ;)

Benimde bir sorum olacak.

Ben kredime göre temmuz sınavında mezun olacağım. Şimdi sonuçta biz ygs başvuru formu doldururken Diploma notu yazamıyoruz. Eee diploma notu ygs-lys etkileyecek benim gibi çokca arkadaşında diploması temmuzdan sonra gelecek.YGS-LYS için gerekli olan diploma notu nasıl kullanılacak :S ?? Çoğu kişi ocak-mayıs ayının sınavlarına göre demiş. Fakat Bu da saçma değil mi ? Bize yapılan bir haksızlık değil mi ? hadi diyelim ki temmuzda mezun olunamadı. Ocak-Mayıs diploma notu nasıl belli olupta daha önceden kullanılmış olacak YGS için ? ( mezun olunmadığı için tercih olmaz zaten ama yinede şu ocak-mayıs olayını anlamadım :) ]

Resmi herhangi bir açıklama yok mu ?

Bilgisi olan tüm arkadaşların cevabına ihtiyacım var.Özelliklede emrahk

Merhaba ÖSYM tüm okullardan Haziran ayında diploma notlarını kendilerine teslim edilmesini istiyor. Dolayısıyla AÖL sisteminde 3. dönem sınavı Temmuz'da yapıldığı için AÖL yetkilileri öğrencilerin diploma notlarını gönderirken Temmuz sınavı henüz yapılmadığı için, Mayıs ayı ve daha önceki tüm sınavlarda aldıkları notların ortalamasından oluşan diploma notunu hesaplayıp ÖSYM'ye teslim etmek durumunda kalıyor. Ama çok fark etmez merak etmeyin, Temmuz sınavıyla birlikte diploma notunuz hesaplansaydı da öyle aman aman bir fark yapmayacaktı. Başarılar sınavlarda...

..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 04 Oca 2012, 04:07

Yukarıda bir arkadaş ilk başvuru yapanların formu başvuru yaptıkları okuldan alıp doldurmaları gerektiğini vurgulamış yanlış anlamadıysam eğer keza kafam kazan gibi oldu..Bu arada Emrahk arkadaşım sana çok teşekkür ederiz tüm bilgiler için..

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:09

E-mine yazdı:Yukarıda bir arkadaş ilk başvuru yapanların formu başvuru yaptıkları okuldan alıp doldurmaları gerektiğini vurgulamış yanlış anlamadıysam eğer keza kafam kazan gibi oldu..Bu arada Emrahk arkadaşım sana çok teşekkür ederiz tüm bilgiler için..
Rica ederim, Hayır kendiniz evde yazıcı varsa veya yazıcı olan bir yerden indirip doldurun.
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:13

Forumda artık diğer sitelere link verilmiyor, sayın Admin'ler düzeltebilirseniz seviniriz..

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Aygen

Mesaj gönderen Aygen » 04 Oca 2012, 04:17

E-mine yazdı:Yukarıda bir arkadaş ilk başvuru yapanların formu başvuru yaptıkları okuldan alıp doldurmaları gerektiğini vurgulamış yanlış anlamadıysam eğer keza kafam kazan gibi oldu..Bu arada Emrahk arkadaşım sana çok teşekkür ederiz tüm bilgiler için..

Emrah ya birşey soracağım.Sen bu işlerden çok iyi anlıyorsun.. Ben bu yıl AçıkLise'den mezun oldum.aşvuru formumu doldurdum.Klavuzda aklıma takılan diplomanın onaylı fotokopisini istiyorlar ben bu diplomayı nerede onaylatacağım?Noterde mi yoksa? Yarın kayıt olmaya gideceğim nolur acill cevay yazz
Resim

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:30

Sınav merkezi tercihlerinizi resimde yazan ve illerinizin bulunduğu kodları yazın.

Örneğin İstanbul'da Kadıköy'de oturan biri evine yakınlığına göre;

1. Tercih: Kadıköy
2. Tercih: Üsküdar yapabilir.

Resim biraz küçük oldu ama idare edin.

Resim

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:36

Aygen yazdı:

Emrah ya birşey soracağım.Sen bu işlerden çok iyi anlıyorsun.. Ben bu yıl AçıkLise'den mezun oldum.aşvuru formumu doldurdum.Klavuzda aklıma takılan diplomanın onaylı fotokopisini istiyorlar ben bu diplomayı nerede onaylatacağım?Noterde mi yoksa? Yarın kayıt olmaya gideceğim nolur acill cevay yazz
Tam bilgim yok ama yüksek ihtimal noterdendir. Başvuru merkezine sorabilirsin...

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:43

sinemoktar9235 yazdı:ARKADASLAR NOLUR BANA YARDIM EDİN. GEÇEN SENE NORMAL DEVLET LİSESNDE, LİSE 4 DEYDIM.. SADECE 1 ZAYIFIM VARDI ORTALAMAM GAYET II DURUMDAYDI GECIODUM YANI SINIFI. SON KARNE HAFTASINDA 4 GUN OKULA GITMEDIM DIYE SINIFTA BIRAKMIŞLAR.KARNE GÜNÜNDE GİTTİĞİMDE HERSEY ICIN COKGEÇTİ.. DEVAMSIZLIKTAN KALDIM VE 9 SINIFTAN ALTTAN 2 DERSIM VAR. EYLULDE KAYITLARI KAÇIRDIM SIMDI BU AY KAYIT OLICAM AMA DYANAMIYORUM. KAÇ KREDIM OLDUGUNU OKULUN BANA KAÇ KREDI VERECEGINI, ÖRGÜN EGİTİMDEKİ LİSE 1-2-3-4 ORTALAMALARIMLA HESAPLAYAMAZMIYIMM YARDIM EDIN COK ACIL
Bunu AÖL'ye yazılmadan öğrenmen zor ama 192 kredi ile mezun olunuyor ve sen 4. sınıfta bıraktığın için neredeyse tamamlamışsındır ve 180 kredi gibi (tabi altı veya üstü de olabilir) gelebilir. 2 dönem kayıt olup, ilk sınavında mezun olabilme ihtimalin çok yüksek...

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:51

meager yazdı:arkadaşlar bana da yardımcı olursanız sevinirim.fotoğraf konusuyla ilgili sıkıntılarım var.

kimlikteki fotoğrafım 4 yıllık onu değiştirmem gerekiyor mu?

başvuru merkezinde webcamle çekilicek olan fotoğrafta,yüzün açık olması adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olması gerektiği klavuzda yazılı.bu fotoğraf sanırım senelerce önümüze çıkacak:) problem de şu ki ben başörtülüyüm,fotoğrafın başörtülü çekilebileceğini klavuzdaki alıntıdan anlayabiliyoruz.öğrenci kimliğimdeki fotoğrafın başörtülü olması ya da üniversitede okucayağım(inşallah:) süre içersinde yapacağım işlemlerde sıkıntıya sebep olur mu?
Biran önce bitsin şu açıköğretim çilesi herkes istediği okulları kazansın inşallah:)
Artık başörtüsü ile başvuru yapıp, sınava girebilir ve okuyabilirsin. Herhangi bir sorun olmaz...

Mustafa Kemal Atatürk

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 04:55

hckoo1 yazdı:slm arkadaşlar benim açık öğretimde tam 100 kredim var ve 7 dönem okumaktayım bende başvurabilirmiyim acaba

Resmi duyuruda bu sene mezun olabilecek öğrenciler başvurabilir demiş, (bu da en az 102 kredisi olanlar demek resmen, ama 102 kredisi olan yazmamaımşlar, mezun olabilecekler yazmışlar) sen 3 dönem tam kredi bile alsan bitiremiyorsun kağıt üstünde. Ama ek sınav olursa sen de mezun olabilirsin. Dolayısıyla, Halk Eğitim başvuru formunu onaylarsa başvurabilirsin...

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
simala
Asistan

Mesaj gönderen simala » 04 Oca 2012, 05:42

kripton yazdı:bu 3 mü 1 mi tartışmasının devamını okursan emrahk nın dediği doğru sanırım.( simala da yanıldığını kabul etti ) Yazıyı bir kez daha okuyacağım ve sanırım emrahk nın dediğ gibi 1 yazacağım
Sevgili kripton yazdığım iletiyi okursan tekrardan orada kinaye yaptığımı anlarsın. Yazdığım konuda ısrar ediyorum.
Geçmiş senelerde Açık Öğretim Lisesi 3 yazdırdı. Bunu daha önceki yıllarda hem müdür yardımcılarına hemde okul müdürüne onaylatmıştık.
Bugün bir yakınım için tekrar emin olmak adına çağrı merkezine yazı yazdım.Gelen yanıt aşağıdadır.

Mezun olabilmeniz için toplam kredinizin 192 olması gereklidir ve zorunlu derslerinizin hepsinden sınava katılıp başarılı ya da muaf olmalısınız.(Dil ve Anlatım derslerinin muafiyeti yoktur mutlaka başarılmalıdır)
Üniversite başvurusunun yapıldığı sürede mezun olmadığınız için okuduğunuzu belirten şıkkı işaretlemeniz şarttır ve sınav sonucunda kazandığınız yer olursa mezun olduğunuz takdirde kayıt olabiliyorsunuz.
Ayrıca Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin formda doldurması gereken \"okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum\" olacak.

Gelen yazıdan benim haklı olduğum net bir şekilde gösteriyor. Ama yine emin olamk için telefonla aradığım Açık Öğretim Lisesi yetkilisi
"okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum" kodu 3 şekilde işaretlememi söyledi.

Evet bugünkü Açık lise sitesindeki yazıyıda gördüm. Oradaki yazıda 1 işaretlenmesini söylüyorlar.

Kendileri ile çelişki halindeler, yada yetkililerin birbirinden haberleri yok. İddaa ediyorum o yazı çok yakında düzeltilecek. Ben sonuç ne olursa olsun yakınım için 3 yazacağım.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 05:47

İsteyen istediğini yazabilir ama doğru 1 tanedir, o da 1. seçenek...

Ben demiyorum, AÖL diyor. :)

Mustafa Kemal Atatürk

birazdeli
Yardımcı Uzman

Mesaj gönderen birazdeli » 04 Oca 2012, 05:47

Bende öğlenden mail atmıştım. İşte bana verdikleri cevap :D

aloegitim@meb.gov.tr
15:43 (6 saat önce)

Kime: bana
Merhaba,
Çağrı merkezimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz ÇAĞRI-140029039 numaralı çağrıya ait yanıt aşağıda yer almaktadır.

---------------------------------------------------------------------------------------------
YGS başvurularını yaparken *Öğrenim durumu: Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım (1) olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Bu mailden sonra zaten sitedeki duyuruyu gördüm ve kesinlikle emin oldum.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Oca 2012, 05:58

birazdeli yazdı:Bende öğlenden mail atmıştım. İşte bana verdikleri cevap :D

aloegitim@meb.gov.tr
15:43 (6 saat önce)

Kime: bana
Merhaba,
Çağrı merkezimize göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. İletmiş olduğunuz ÇAĞRI-140029039 numaralı çağrıya ait yanıt aşağıda yer almaktadır.

---------------------------------------------------------------------------------------------
YGS başvurularını yaparken *Öğrenim durumu: Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım (1) olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Bu mailden sonra zaten sitedeki duyuruyu gördüm ve kesinlikle emin oldum.

Çağrı merkezine bile kafayı yedirtmişiz AÖL olarak. İki ayrı cevap aynı günde.. :mrgreen:

Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 04 Oca 2012, 06:02

:lol: :lol:
Resim

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön