Açık lise - YGS - Üniversite

Her Konuda Tartışabilirsiniz
srcn7
Yardımcı Asistan

Re: Açık lise - YGS - Üniversite

Mesaj gönderen srcn7 » 01 Haz 2012, 06:20

emrahk yazdı:Öncelikle merhaba, aşağıda yazacaklarımdan sonra içinde kesinlikle en ufak bir sıkıntı kalmasın ve AÖL ve daha önemlisi YGS-LYS sınavlarına odaklan, başka şey düşünme.

2012 ÖSYS sınavlarına başvuracak adayların AÖL için istenen şartları şunlar;

Toplam dönemi: 6 veya üzeri;
Toplam kredisinin 102 veya üzeri olması, sen bu şartlara fazlasıyla uyuyorsun zaten.

1) Üniversite sınavlarına sadece mezun olmuş olanlar değil, son sınıfta okuyanlar da girebilir biliyorsun. Zaten girenlerin çoğu lise son sınıf düzeyindeki öğrenciler. Dolayısyla AÖL'de sınıf kavramı olmasa da sen de son sınıfta okuyor olarak ÖSYM'ye başvuracaksın. Ve Halk Eğitim'den girebilir sınava diye belge almayacaksın. Halk Eğitim'le işin olacak bu süreçte ama farklı, açıklayacağım şimdi.

İlk önce Aralık ayı sonunda ÖSYM internet sitesinden, 2012-ÖSYS başvuru kılavuzu ve başvuru formunu yayınlayacak. Sende kılavuzu dikkatlice okursun ve YGS ile ilgili bilgi alırsın, önemli olan formdur ama. Sonra başvuru formunun çıktısını alıp, boş yerlere kendinle ilgili bilgileri, AÖL'nin ve alanının kodlarını vs.. eksiksiz dolduracaksın. Formda zaten kategoriler yazacak ve sen, ''Okul dışından ortaöğretimi bitirme sınavlarına giriyorum'' ve yanındaki kutucuğa ise ''3'' işaretleyeceksin ve son sınıf düzeyinde başvurunun ilk adımını atmış olacaksın. Ardından doldurduğun formu Halk Eğitim Merkezi'ne götürüp, kaşe ve imza atılıp onaylanmasını sağlayacaksın. Bazı HEM'ler forma bakmıyorlar bile, yani 102 krediden biraz az olanlar bile çaktırmadan onaylatabilir, sınava girip, kazanıp mezun olamazlarsa sorumluluk kendilerine ait unutmasınlar.:D

Sonra ÖSYM'nin anlaşmalı olduğu bankalara gidip YGS sınav ücretini yatırıp, (35 TL olması gerekiyor) ardından onaylattığın formu, semtindeki en yakın bir liseye götürüp, görevlinin başvuru bilgilerini girmesini ve başvurunun tamamlanmasını sağlayacaksın. Bu kadar basit, bundan sonra ''n'apacağım ben'' diye düşünme bu bir.

İkinci mesele de, bir üniversiteye yerleşirsen nasıl kaydolacağın mevzusu. AÖL bu sene ilk defa iş takviminde hepimizi şaşırtan birşey yaptı ve 28-29 Temmuz'da yapacakları 3. dönem sınavlarını 8 Ağustos gibi kısacık bir sürede açıklayacaklarını yazdı. Dolayısyla dedikleri gibi 8 Ağustos'ta yayınlarlarsa sonuçları ve mezun da olmuşsan, hemen ya Ankara'ya gidip, ya da postayla ''çıkma belgesi istek dilekçesi'' yollayarak, üniversiteye yazılmak için gerekli olan çıkma belgeni alabilirsin ve üniversite kayıtları başladığı zaman bu belgeyle kaydını kolayca olabilirsin. Diyelim AÖL sözünü tutmadı ve 8 Ağustos'ta değil de Ağustos sonu açıkladı sınavları, yine de merak etme geç kalmazsın. Hemen Ankara'ya gider çıkma belgeni acilen alırsın, zaten bu yıl bırak Ağustos sonunu, Eylül'ün 25'inde mezun olan arkadaşlarımız bile kayıtlarını yaptırdılar. Sen her halükarda kayıt olabileceksin.

Ama başta da dediğim gibi bunlara kafanı takmaya son. Bundan sonra hem YGS-LYS hem de, AÖL sınavlarına aralıksız çalışman, ardından da ilk iyi bir üniversite kazanman sonra da AÖL'de mezun olman gerekiyor. Başarılar...

Yazıya ekleme: Arkadaşlar biliyorsunuz Açık Lise işlerini artık Halk Eğitim Merkezleri yapmıyor. Ben yazımda Halk Eğitimler'in de işlem yapacağını yazdım. Ama artık görevli örgün liseler başvuru işlerinde tek adres olabilir. Bunun açıklamasını YGS başvuru tarihlerinde AÖL web sitesi duyuracaktır...

Emrahk duy sesimi!! :) III. dönem sınav sonuçlarının internette yayınlanması. 24 AGUSTOS yaptılar. ! lafta 8 ağustostu senin yazdığın gibi. uyuz oldum. ben temmuz ayındaki sınavda mezun olacagım allahın izniyle, ama üniversite kayıtlar falan acayip sıkışcak. kafayı yicem ya.

srcn7
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen srcn7 » 01 Haz 2012, 06:27

isyan etsek hak! 3.dönem sınav sonuclarını 8 ağustosda açıklıcaz yazmışlardı ilk basta, bende sevinmiştim. lys'den sonra mezuniyetimide alır ünivesiteye kayda giderim diye düşünüyordum.. AMA şimdi temmuz sınavlarını 24 AGUSTOS da acıklıcaz yazmışlar. e arkadas mezun olduk diyelim. o kısacık sürede diploma almak ayrı bi dert üniye kayda gitmek ayrı bi dert. ulan ne salak saçma iş yapıyolar çıldırcam ya.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 04 Haz 2012, 03:17

Srcn7, hiçbir sorun olmaz merak etme. Önceden de dediğim gibi, geçen sene Eylül'ün ilk haftası üniversite kayıtları bitmesine rağmen, arkadaşlarımız Eylül sonu da kayıt yaptırdılar. YÖK özel yazı bile yayınladı mazeretli kayıt için. Hatta bazı üniversiteler Ekim ayı da kayıt kabul etmişlerdi. Dolayısıyla önemli olan mezun olman ve bir üniversiteye yerleşmen gerisini düşünme...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

srcn7
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen srcn7 » 04 Haz 2012, 19:21

çok saol emrahk teşekkür ederim.. huzur veriyorsun...

srcn7
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen srcn7 » 26 Tem 2012, 02:30

şu sıra sürekli bu baslıgı okuyorum. :D çok yardımcı olacak bana inşallah. daha diplomamı almadım ve cumartesi günkü sınavdan sonra mezunum allahın izniyle. asıl sorun tercihlerden sonra yerleştirmelerden sonra kayıt mevzusu. diploma olmadan bi şekilde gitcez kayıtımızı yaptıracağız !

Kredim 192
Alan Kredim 88

Zorunlu Dersim DİN KÜLTÜRÜ 5
Son sınavım. Aöl'den tek dersten gireceğim.

accursed
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen accursed » 26 Tem 2012, 17:40

Eğer mezun olacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle tercihlerinizi yapınız. Geçen sene ben tercihimi yaptım Eylül'de ek sınava girdim (gerçi çok uğraştım yok Ankara'ya git yok üniversitenin öğrenci işlerine derdini anlat vs. ama sakın hakkınızı savunmaktan vazgeçmeyin üniversitenin öğrenci işleri bile YÖK ün yazısından haberi yoktu hepsini tek tek kendim anlattım) vs. ama sonunda kaydımı oldum. Eğer uğraşmasaydım bir senelik emeklerime yazık olacaktı. Açık Lise bu konulşarda rahat ve umursamaz davranıyor ancak son anda YÖK'e falan yazı yazıyor falan bilmem ne derken işiniz bir şekilde halloluyor. Malum bildiğiniz gibi tatil dönemi şu aralar ve Ramazan ayıda işin içerisinde açıkçası pek sallamıyorlar şu aylarda öğrencilerini. :) Ancak dediğim gibi Temmuz sınavında geçeceğine ya da en kötü ek sınavda okulunu bitireceğini inanan herkes kanaatimce tercih yapmalı. Ancak yine de son karar sizlerindir bizimkisi sadece geçen senin tecrübesi.

srcn7
Yardımcı Asistan

Mesaj gönderen srcn7 » 26 Tem 2012, 18:47

Resim

kopernik
Çırak

Mesaj gönderen kopernik » 23 Haz 2013, 19:42

danger70
Acemi

Mesaj gönderen danger70 » 24 Haz 2013, 15:19

accursed yazdı:Eğer mezun olacağınızı düşünüyorsanız kesinlikle tercihlerinizi yapınız. Geçen sene ben tercihimi yaptım Eylül'de ek sınava girdim (gerçi çok uğraştım yok Ankara'ya git yok üniversitenin öğrenci işlerine derdini anlat vs. ama sakın hakkınızı savunmaktan vazgeçmeyin üniversitenin öğrenci işleri bile YÖK ün yazısından haberi yoktu hepsini tek tek kendim anlattım) vs. ama sonunda kaydımı oldum. Eğer uğraşmasaydım bir senelik emeklerime yazık olacaktı. Açık Lise bu konulşarda rahat ve umursamaz davranıyor ancak son anda YÖK'e falan yazı yazıyor falan bilmem ne derken işiniz bir şekilde halloluyor. Malum bildiğiniz gibi tatil dönemi şu aralar ve Ramazan ayıda işin içerisinde açıkçası pek sallamıyorlar şu aylarda öğrencilerini. :) Ancak dediğim gibi Temmuz sınavında geçeceğine ya da en kötü ek sınavda okulunu bitireceğini inanan herkes kanaatimce tercih yapmalı. Ancak yine de son karar sizlerindir bizimkisi sadece geçen senin tecrübesi.
Benim kesinlikle seninle konuşmam gerekiyor :D Bende ek sınava giricem şöyle ki benim 2 veya 3 kredi eksiğim kalıcak ve ek sınavla mezun olabilicem . Kesin kayıt olabilirim dimi universiteye zaman problemi olmaz ? Korkutuyor bu durum beni

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 26 Haz 2013, 05:02

Yaptırabilirsin. Sanırım mazeretli kayıt vs ya da ek süre tanınma gibi durumlar oluyor. Sen çalışıp mezun olmaya bak. Yaptırırsın kayıdını inşallah. Tabi ek sınav vs biraz stresli bir süreç ama sonu iyi olur umarım.
Resim

Deryaaydogduu

Mesaj gönderen Deryaaydogduu » 09 Şub 2017, 07:35

[quote="emrahk"]Öncelikle merhaba, aşağıda yazacaklarımdan sonra içinde kesinlikle en ufak bir sıkıntı kalmasın ve AÖL ve daha önemlisi YGS-LYS sınavlarına odaklan, başka şey düşünme.

2012 ÖSYS sınavlarına başvuracak adayların AÖL için istenen şartları şunlar;

Toplam dönemi: 6 veya üzeri;
Toplam kredisinin 102 veya üzeri olması, sen bu şartlara fazlasıyla uyuyorsun zaten.

merhaba az önce yazdiginiz bu bilgiye denk geldim rica etsem meslek lisesi konusunda beni birazcık aydınlatır mısınız ben açık öğretim meslek lisesi 3. sınıftayım ve dönemim 9 kredim 116 bu şartlarda bu yıl yani 2017 yılındaki YGS LYS sınavlarına girebilir miyim cevap verirseniz çok sevinirim yani zorla bile oluru varsa söyleyin ben halletmeye çalışırım bir şekilde halk eğitimde müdür yardımcısı tanıdık yardımcı olur lütfen beni unutmayın cevabınızı bekliyorum şimdiden ALLAH razı olsun hoşçakalın.

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 09 Şub 2017, 09:48

Malesef Emrah abi size cevap vermesi için bu foruma uğraması lazım ama yok kendisi uğramıyor. :43:

Deryaaydogduu

Mesaj gönderen Deryaaydogduu » 09 Şub 2017, 20:41

Köylü Kızı yazdı:Malesef Emrah abi size cevap vermesi için bu foruma uğraması lazım ama yok kendisi uğramıyor. :43:
Peki nasıl ulaşabilirim kendilerine siz yardımcı olur musunuz lütfen?

Kullanıcı avatarı
Köylü Kızı
Onursal Üye

Mesaj gönderen Köylü Kızı » 09 Şub 2017, 22:42

Deryaaydogduu yazdı:
Köylü Kızı yazdı:Malesef Emrah abi size cevap vermesi için bu foruma uğraması lazım ama yok kendisi uğramıyor. :43:
Peki nasıl ulaşabilirim kendilerine siz yardımcı olur musunuz lütfen?
Ulaşmanız zor biraz, bende ulaşamıyorum ona. 2 yıla yakındır foruma uğramıyor.

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön