TM - YGS - LYS

Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT) Hakkında Herşey
Kullanıcı avatarı
dyg
Doktor

TM - YGS - LYS

Mesaj gönderen dyg » 25 Oca 2012, 22:50

Hukuk olmadı Psikoloji için kaç puan gerekir?

YGS ve LYS hakkında ufak çapta da olsa genel bilinmesi gereken konuları anlatır mısınız? Hiçbir şey bilmiyorum. Kafam gerçekten çok karışık :? :?

Resim

I Love myself...

“Tek bildiği,
yorgun bedenini ve ruhunu dinlendirmk istediğiydi..
Sadece HUZUR'du istediği,
bir damla dahi olsa kana kana içerdi...
Huzur...Bir damla huzur... ”

Take my darkest fears and play them
Like a lullaby
.

Resim

FenerBahçe

Yns
Uzman

Re: TM - YGS - LYS

Mesaj gönderen Yns » 26 Oca 2012, 14:19

Öncelikle bu sene mezun olacak isen umarım YGS kaydını yaptırmışsındır.Yaptırmadıysan da bugün son günmüş.

Sonraki yıllarda sınava gireceksen teker teker yazıyorum.Ancak her yıl sistem değişiyor yazdıklarımda değişiklik olabilir.

Başvuru işlemleri; her yıl OSYM'nin belirlediği tarihte kendi sitesinde başvuru formu yayınlanır.Onu kendi imkanlarınla çıktı alıp, gerekli yerleri doldurup, o yıl mezun olacak isen Halk Eğitim Merkezi müdürüne onaylatıp, mezun olup diplomanı almış isen diplomanla beraber başvuru kaydı alan bir örgün okulda başvurunu yapıyorsun.Sana bir çıktı veriyorlar üzerinde şifren var.Bununla OSYM'den giriş yapıyorsun aynı AOL gibi artık bütün işlemleri bu şekilde internetten yapacaksın.

Daha sonra giriş yerleri açıklanır YGS'ye girersin.Barajı geçersen LYS'ye girmeye hak kazanırsın.Üniversiteye girişte kullanacağın puan türü hesaplanırken (TM1-TM2,MF1 vb.) YGS'den aldığın puanın %40'ı etki ediyor.%30'da olabilir.YGS konuları 1. bölüm yani Lise 1 konularıdır.LYS'de ise 2. bölüm konularını sorarlar ve pek kolay değildir.

Bu arada Yükseköğretim Programları kontenjanları açıklanır puanın da açıklanınca istediğin bölümleri tercih listende teker teker yazarsın.

Alan içi alan dışı olayının bu yıl kalktığı söyleniyor.Eğer öyle ise eşit ağırlık yada sayısal mezunu olmanın hiç bir farkı olmuyor.Sayısal mezunu edebiyat yaparsa puanı kırılmadan hukuk fakültesine girebilir, sözel mezunu matematik fen yaparsa tıp fakültesine girebilir puan düşmüyor.

Sonuç olarak senin yapacağın , google'a osym tablo 4 yaz çıkan listeyi indir ve istediğin bölümün puan türüne bak.O puan türünde en fazla puan hangi derslerden yapılıyorsa onlara çalış.

Hukuk ve Psikoloji 450'den aşağı değil bu arada...

Başarılar...
Resim

Kanadının altına sığınacak bir kuş arayan eskimiş saçak gibiyim sensiz,
Ya da bütün balinaların kıyıya vurup intihar ettiği bir deniz...

Kullanıcı avatarı
dyg
Doktor

Re: TM - YGS - LYS

Mesaj gönderen dyg » 26 Oca 2012, 16:22

Yns yazdı:Öncelikle bu sene mezun olacak isen umarım YGS kaydını yaptırmışsındır.Yaptırmadıysan da bugün son günmüş.

Sonraki yıllarda sınava gireceksen teker teker yazıyorum.Ancak her yıl sistem değişiyor yazdıklarımda değişiklik olabilir.

Başvuru işlemleri; her yıl OSYM'nin belirlediği tarihte kendi sitesinde başvuru formu yayınlanır.Onu kendi imkanlarınla çıktı alıp, gerekli yerleri doldurup, o yıl mezun olacak isen Halk Eğitim Merkezi müdürüne onaylatıp, mezun olup diplomanı almış isen diplomanla beraber başvuru kaydı alan bir örgün okulda başvurunu yapıyorsun.Sana bir çıktı veriyorlar üzerinde şifren var.Bununla OSYM'den giriş yapıyorsun aynı AOL gibi artık bütün işlemleri bu şekilde internetten yapacaksın.

Daha sonra giriş yerleri açıklanır YGS'ye girersin.Barajı geçersen LYS'ye girmeye hak kazanırsın.Üniversiteye girişte kullanacağın puan türü hesaplanırken (TM1-TM2,MF1 vb.) YGS'den aldığın puanın %40'ı etki ediyor.%30'da olabilir.YGS konuları 1. bölüm yani Lise 1 konularıdır.LYS'de ise 2. bölüm konularını sorarlar ve pek kolay değildir.

Bu arada Yükseköğretim Programları kontenjanları açıklanır puanın da açıklanınca istediğin bölümleri tercih listende teker teker yazarsın.

Alan içi alan dışı olayının bu yıl kalktığı söyleniyor.Eğer öyle ise eşit ağırlık yada sayısal mezunu olmanın hiç bir farkı olmuyor.Sayısal mezunu edebiyat yaparsa puanı kırılmadan hukuk fakültesine girebilir, sözel mezunu matematik fen yaparsa tıp fakültesine girebilir puan düşmüyor.

Sonuç olarak senin yapacağın , google'a osym tablo 4 yaz çıkan listeyi indir ve istediğin bölümün puan türüne bak.O puan türünde en fazla puan hangi derslerden yapılıyorsa onlara çalış.

Hukuk ve Psikoloji 450'den aşağı değil bu arada...

Başarılar...
Ne kadar teşekkür edebilirim bilmiyorum .) Gerçekten çok sağol . kayıt bilgilerim YGS filan milan herşey tamamdır. YGS para yatırmıştık ama başvuru çıktısı hiç aklıma gelmemişti sayende şimdi bir koşu hallettim geldim. Tablo için de çok teşekkür ederim.
Resim

I Love myself...

“Tek bildiği,
yorgun bedenini ve ruhunu dinlendirmk istediğiydi..
Sadece HUZUR'du istediği,
bir damla dahi olsa kana kana içerdi...
Huzur...Bir damla huzur... ”

Take my darkest fears and play them
Like a lullaby
.

Resim

FenerBahçe

“Yükseköğretim / YKS (TYT, AYT, YDT)” sayfasına dön