Anadolu Lisesi Son Sınıfta Açık Liseye Geçmek

Her Konuda Tartışabilirsiniz
footballerman

Anadolu Lisesi Son Sınıfta Açık Liseye Geçmek

Mesaj gönderen footballerman » 08 Nis 2012, 12:55

Merhabalar,

Bu foruma bunu sormak için üye oldum diyebilirim. Ankara'da bir anadolu lisesinde 11. sınıf sayısal öğrencisiyim. Gelecek yıl ygs-lys sınavlarında yıl kaybı yaşamadan üniversiteye yerleşmek istiyorum. Temelim çok sağlam değil, dersane denemelerim hedefimin çok altında(300 puan), fakat bunun yanında da hep teşekkürle dönem bitirdim. Karnede hiç zayıf getirmediğim için gelecek yıl açık lisede trafik türevi derslerden kredi tamamlamam istenecekmiş.

Hedefim üniversite sınavlarında ilk 20.000 olduğu için son sınıfta okul+dersanenin yorucu olmasından ve gelecek yıl tekrar hazırlanmak yerine ilk girişte kazanmak istiyorum.

Gelecek yıl açık liseye geçip sadece sınava odaklı ders çalışmak istiyorum, okul yükünden kurtulmak istiyorum. Size sormak istediklerim şunlar;

1) Anadolu lisesinden 75 gibi bir ortalamayla mezun olsam alacağım okul puanı kaç olur, açık liseyi kayıpsız tamamlarsam kaç olur?
2) Karnede hiç zayıf getirmediğim için gelecek yıl açık lisede trafik türevi derslerden kredi tamamlamam istenecekmiş. Bu ne kadar doğrudur?
3) Üniversiteye geçtiğimde Açık Lise Mezunu olarak mı görüneceğim? İş hayatında bununla ilgili sıkıntı yaşar mıyım?

Ve naçizane görüşlerinize ihtiyacım var. Artılarını eksilerini ne kadar iyi öğrenirsem benim için o kadar iyi olacak.

Bir yıl daha sınava hazırlanmaktan çok daha mantıklı görünüyor bana. Fikir beyan eden herkese teşekkürler.

Yns
Uzman

Re: Anadolu Lisesi Son Sınıfta Açık Liseye Geçmek

Mesaj gönderen Yns » 08 Nis 2012, 13:11

Ben sana geçmeni tavsiye etmem.3 yıl gelmişsin, son sene mezuniyet dalgası felan olur, hocaların çok sıkacağını da sanmıyorum.Derslerde de yeterince çalışabilirsin.

Şimdi okul ve dershane tabi ki zor olur ama ama lise 4'lerin hemen hemen hepsi katlanıyorlar bu 1 yıla.Sende yapabilirsin.İlk senesinde çok iyi yerlere giden insanlar da var.Yeter ki hedefine ulaşmak için çalış.

Yine de geçersen neler olacağını yazayım.8 dönem 192 toplam kredi 80 alan kredide okul biter.7. dönemden başlarsın yani toplamda 2 dönem sınavlara girerek mezun olabilirsin.Kredin tahmini olarak 140-150 civarı gelir 3 yıl okuduğun için.Alan kredi de 2 dönemde tamamlanacak seviyede olur sanırım.Alan dersleri dışındaki dersler çok zorlamaz yani senin amacın alan derslerini vermek olmalı.Mat. edebiyat gibi.

Okul puanı örgün okullara göre düşük gelmez.Mezun arkadaşlara geçen sene farklı farklı geldi çok düşük yoktu.80 üzeri diploma notu olanlara tam puan gelmişti.

Üniversiteye geçtiğinde Açık Öğretim Lisesi mezunu olarak görüneceksin.Verilen diploma normal lise diploması, fark yok.Sadece mezun olduğu okul kısmında Açık Öğretim Lisesi yazıyor.Eğer üniversite hedefin varsa, üniversiteden sonra iş başvurularında dolduracağın CV'ye liseyi yazmayabilirsin.Direk üniversiteyi yazarsın, %95 hangi liseden mezun olduğunu sormazlar.Zaten mantık olarak da üniversiteyi bitirdiğinde hangi liseden mezun olduğunun bir önemi yok.

Sonuç olarak, benim tavsiyem okulunu bırakma...
Resim

Kanadının altına sığınacak bir kuş arayan eskimiş saçak gibiyim sensiz,
Ya da bütün balinaların kıyıya vurup intihar ettiği bir deniz...

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 08 Nis 2012, 18:10

) Üniversiteye geçtiğimde Açık Lise Mezunu olarak mı görüneceğim? İş hayatında bununla ilgili sıkıntı yaşar mıyım?

bu soruna cevap verim hayır hiçbir şekilde farkı yok ama bencede geçme :wink:
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 09 Nis 2012, 15:40

Bırakıp bırakmama konusunda ben birşey diyemeyeceğim. Benim kardeşim de lise 2 yi anadolu lisesinde okuyup lise 3 de açık liseye geçmişti.

2. sorun ile ilgili şunları söyleyim: Açık lisede dönem kavramı var. Yani;

Lise 1 1. ve 2. dönem
Lise 2 3. ve 4. dönem
Lise 3 5. ve 6. dönem
Lise 4 7. ve 8. dönem

Şeklinde oluyor. Sen lise 3 ü tüm derslerini geçmiş bir şekilde bitirmiş olabilirsin ama 7. ve 8. döneme yani lise 4 e ait olan zorunlu(ortak ) derslerin vardır.

Sen eğer açık liseye geçersen sana geçmiş olduğun derslerinin kredisi gelir ve onları bir daha görme zorunluluğun olmaz. Ama lise 4 e ait zorunlu dersleri ve varsa alan derslerini seçmek zorunda olursun. Sadece seçmeli ders ile olmaz yani. Ayrıca trafik dersi seçmeli değil o da ortak derslerimizden biri.

Ama örgünden gelenler için genelde kolay geliyor açık lise. Tabi not ortalamasını yüksek tutmak isteyen kişi yine çalışmalı derslerine. Hiç çalışmamak da olmaz.

Umarım hakkında en güzel ve hayırlı olan tercihi yaparsın.
Resim

orhun3232

Mesaj gönderen orhun3232 » 07 Oca 2014, 07:30

Arkadaşlar 12.sınıf 2.dönemi bende açık liseye geçmek istiyorum sizce tahmini kaç kredilik ders alırım?
Okul puanı açık lisede 80 üzeri diploma notum olursa 60 puan yani tam puan mı gelir bu süper bişi?

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 07 Oca 2014, 16:08

Resim

misafir

Mesaj gönderen misafir » 03 Şub 2014, 20:48

Öncelikle merhaba, bu benim forumdaki ilk mesajım.

Şu an bir Anadolu Lisesi'nin 12.sınıfında okuyorum ve ikinci dönem açık liseye geçmeyi düşünüyorum. Açık lisenin yeni dönem kayıtları başladı malumunuz. Aklımdaki soruların cevaplarını ararken bu forumu buldum. Yukarıdaki arkadaşın sorusuna verilen cevap çok işime yaradı. Teşekkürler kripton.

Ben de bir soru eklemek istiyorum: Bu sene üniversite sınavlarına gireceğim, yaşımdan dolayı mezun olamamaktan korkuyorum. 25 Temmuz 1996 doğumluyum. 18 yaşında olmadığım bir sorun çıkar mı? 25 Temmuz'da üniversite tercihleri biter muhtemelen yaştan dolayı mezuniyet sıkıntısı olur mu?

Şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 08 Şub 2014, 18:05

misafir yazdı:Öncelikle merhaba, bu benim forumdaki ilk mesajım.

Şu an bir Anadolu Lisesi'nin 12.sınıfında okuyorum ve ikinci dönem açık liseye geçmeyi düşünüyorum. Açık lisenin yeni dönem kayıtları başladı malumunuz. Aklımdaki soruların cevaplarını ararken bu forumu buldum. Yukarıdaki arkadaşın sorusuna verilen cevap çok işime yaradı. Teşekkürler kripton.

Ben de bir soru eklemek istiyorum: Bu sene üniversite sınavlarına gireceğim, yaşımdan dolayı mezun olamamaktan korkuyorum. 25 Temmuz 1996 doğumluyum. 18 yaşında olmadığım bir sorun çıkar mı? 25 Temmuz'da üniversite tercihleri biter muhtemelen yaştan dolayı mezuniyet sıkıntısı olur mu?

Şimdiden teşekkürler.
Bu yıl ağustos ayında yapılacak sınavlara 22 ağustos 1997 tarihinde ve daha önceki tarihlerde doğanlar katılma hakkına sahip. Yani sen katılabilirsin. 18 inden gün almışsın. http://www.aol.meb.gov.tr/sayfa_goster.asp?ID=178 bu linkin en altına bak.

Ama senin kalmış bir dönemin ve sen ağustos sınavına kalmadan mayıs sınavı ile bitirebilirsin gibi. Ama uzarsa da üni. ye kayıt yaptırabilirsin.
Resim

misafir

Mesaj gönderen misafir » 10 Şub 2014, 02:44

kripton yazdı:
misafir yazdı:Öncelikle merhaba, bu benim forumdaki ilk mesajım.

Şimdiden teşekkürler.
Bu yıl ağustos ayında yapılacak sınavlara 22 ağustos 1997 tarihinde ve daha önceki tarihlerde doğanlar katılma hakkına sahip. Yani sen katılabilirsin. 18 inden gün almışsın. http://www.aol.meb.gov.tr/sayfa_goster.asp?ID=178 bu linkin en altına bak.

Ama senin kalmış bir dönemin ve sen ağustos sınavına kalmadan mayıs sınavı ile bitirebilirsin gibi. Ama uzarsa da üni. ye kayıt yaptırabilirsin.

Cevabınız için teşekkür ederim.

Kemalaslan

Mesaj gönderen Kemalaslan » 13 Şub 2014, 05:05

Arkadaslar 12deyim ve 7 eylul 1996 dogumluyum donem uzama gibi bir durum olur mu 7 donem anadoluda okudum ve gecicem yarin fln mezuniyette herhangi bir uzama vs sorun olur mu tesekkurler simdiden

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 13 Şub 2014, 07:28

Kemalaslan yazdı:Arkadaslar 12deyim ve 7 eylul 1996 dogumluyum donem uzama gibi bir durum olur mu 7 donem anadoluda okudum ve gecicem yarin fln mezuniyette herhangi bir uzama vs sorun olur mu tesekkurler simdiden
Sanırım son sınıfın ilk dönemini bitirdin ve mezun olmaya bir dönemin kaldı değil mi? Açık liseye geçtiğinde alt sınıflardan kalan derslerin varsa karşına çıkar geçmişsen çıkmaz bir daha. Sen o zaman sadece son dönemin derslerini verip mezun olabilirsin. Sen işini ciddiye al takipte ol hem bu forumu hem de bu http://www.aciklise.net/siteyi dersleri ihmal etme inşallah bir sorun çıkmaz.
Resim

“Tartışma Bölümü” sayfasına dön