Soruyu iyi okuyalım

Diğer Dersleriniz hakkında sorularınızı, bildiklerinizi sorunlarınızı, paylaşabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Soruyu iyi okuyalım

Mesaj gönderen emrah42 » 05 Tem 2012, 19:36

Arkadaşlar bende liseyi dışardan bitirmek için çalışıyorum A.Ö.L de sorulan bazı sorular dikkatimi çekti sizinle paylaşmak istedim.

Öncelikle soruyu iyi okuyup mantığımızı iyi kullanmamızın çok faydası var mesela Tarih 6 da çıkan sorulandan bir tanesi 2012 Ocak ayında çıkan bu soru

1 Hz. Muhammed'in hangi yakın akrabası , Medine'deki "Beni Zühre" kabilesindendir

cevaplar a) Babası Abdullah
b) Amcası Ebu Talip
c) Annesi Amine Hatun
d) Dedesi Abdulmuttalip

şimdi Cevap A - B - D olmaz neden mi? çünkü üçünde kan bağı var yani bir cevapta 3 de doğru olamaz geriye Annesi Amine Hatun kalıyor doğru cevap bu

Başka bir soruda buda Ağustos 2010 tarih 6 da çıkmış

2- Harzemşahlılarda, hükümdarın av malzemelerinden sorumlu olan görevli, aşağıdakilerden hangileridir.
cevaplar: a) Emir-i Çaşniğir
b) Taştdar
c) Devaddar
d) Emir-i Şikar

Cevap : D Emir-i Şikar Gazetede devamlı bulmaca çözerdim Av veya Şikar diye çıkardı oradan tahmin yürüttüm sizlerde böyle biraz tahmin yürütürseniz bilmediğiniz soruyu doğru cevaplayabilirsiniz

başka bir soru Suriye Selçukluların Devlet merkezi neresidir diye Cevap şıkları arasında şam var Şam şehride Suriyede olduğu için Devletin Adı Suriye Selçukluları olduğu için mantık yürüterek doğru cevaba ulaşabiliriz

Herşeyden önce soruyu dikkatli okuyup anlamak hepsinden önemli

Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

Kullanıcı avatarı
serena
Uzman Doktor

Re: Soruyu iyi okuyalım

Mesaj gönderen serena » 05 Tem 2012, 19:45

1 soru bana sınavda gelmişti ama hiç kitapda görmedim çalışmadığım yerdendi sanırım pylaşım için teşekkürler
Umutsuzluga kapılmak mutsuzluğa kapı aralar içinde besledigin umut seni hayata bağlar

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 06 Tem 2012, 00:15

Şu an bu kitaba çalışıyorum ve üçüncü ünitenin ilk konularında var devlet içerisinde sorumlu olan kişilerin anlamları, görevleri yazıyor. Daha yeni işledim iki soruda gayet kolay geldi bana hemen yaptım. Ama o kadar uzun kitap ki her detayı okuyarak nasıl biterebileceğimi bilemiyorum.

Ayrıca annesi ve babası başka kabilelerden birisi Mekke diğeri Medine sınava girmeden önce bir göz atılsa yeter birinci ünite çalışırken kolay geldi bana. Diğer seçenekler hep baba tarafı oradan da bulunabilir sorunun cevabı.

musti1326
Acemi

Mesaj gönderen musti1326 » 23 Tem 2012, 06:17

Ya soruyuda geçtim çok büyük bi hata yaptım bu sene ki sınavda Yabancı dil 5 Seçmeli yabancı dil 5 ve Seçmeli yabancı dil 3 ü aldım.Sınav sonucum geldi şaşırdım.Seçmeli yabancı dil 5 ve yabancı dil 5 i 90 la geçerken seçmeli yabancı dil 3 ten 100 üzerinden 15 puanla kalmışım.Kitapçığa baktım Seçmeli yabancı dil 3 yerine ingilizce alan 3 ü yapmışım geçtim diye sevinirken bu hata yüzünden 4 kredim boşa gitti ama gelecek hafta sonundaki sınavda tüm derslerden geçeceğim inş.
Teşekkürler. :)
Aslında herkes dahidir.Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.
Albert Einstein

MEZUN

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 03 Ağu 2012, 17:12

musti1326 yazdı:Ya soruyuda geçtim çok büyük bi hata yaptım bu sene ki sınavda Yabancı dil 5 Seçmeli yabancı dil 5 ve Seçmeli yabancı dil 3 ü aldım.Sınav sonucum geldi şaşırdım.Seçmeli yabancı dil 5 ve yabancı dil 5 i 90 la geçerken seçmeli yabancı dil 3 ten 100 üzerinden 15 puanla kalmışım.Kitapçığa baktım Seçmeli yabancı dil 3 yerine ingilizce alan 3 ü yapmışım geçtim diye sevinirken bu hata yüzünden 4 kredim boşa gitti ama gelecek hafta sonundaki sınavda tüm derslerden geçeceğim inş.

Azıcık dikkat bende ingilizce 6 dan 1 soruyla kaldım ne yapacagım ben bu ingilizceyi uzun bir yaz tatili var çalışmayı düşünüyorum ingilizceye ama nereden başlayacağımı bilmiyorum daha dogrusu okunuşunu yazılışını bile biliyorum bu ingilizcenin yazıldıgı gibi okuyorum :) ben önce bu sorunu halletmem lazım diye düşünüyorum bu konuda bana yardımcı olacak varmı ingilizceyi hep sallıyorum çogunu 1 soru ile kaçırıyorum azıcık bilsem demekki geçecegime inanıyorum :))
Bu forumdaki Eski arkadaşları özledim. Face de behchat chatin diye aramanın yeterli.

Kullanıcı avatarı
EvolutionDestructive
Asistan

Mesaj gönderen EvolutionDestructive » 01 Eyl 2013, 02:03

emrah42 yazdı:
musti1326 yazdı:Ya soruyuda geçtim çok büyük bi hata yaptım bu sene ki sınavda Yabancı dil 5 Seçmeli yabancı dil 5 ve Seçmeli yabancı dil 3 ü aldım.Sınav sonucum geldi şaşırdım.Seçmeli yabancı dil 5 ve yabancı dil 5 i 90 la geçerken seçmeli yabancı dil 3 ten 100 üzerinden 15 puanla kalmışım.Kitapçığa baktım Seçmeli yabancı dil 3 yerine ingilizce alan 3 ü yapmışım geçtim diye sevinirken bu hata yüzünden 4 kredim boşa gitti ama gelecek hafta sonundaki sınavda tüm derslerden geçeceğim inş.

Azıcık dikkat bende ingilizce 6 dan 1 soruyla kaldım ne yapacagım ben bu ingilizceyi uzun bir yaz tatili var çalışmayı düşünüyorum ingilizceye ama nereden başlayacağımı bilmiyorum daha dogrusu okunuşunu yazılışını bile biliyorum bu ingilizcenin yazıldıgı gibi okuyorum :) ben önce bu sorunu halletmem lazım diye düşünüyorum bu konuda bana yardımcı olacak varmı ingilizceyi hep sallıyorum çogunu 1 soru ile kaçırıyorum azıcık bilsem demekki geçecegime inanıyorum :))

dizi izle dizii ben sırf dizilerle geçtim ingilizceleri hocam sende her dersi biliyosun şu derside yapamıyonmu yahu senin özetlerinle geçiiyoruz valla sınavları :)
Resim

Kullanıcı avatarı
emrah42
Onursal Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emrah42 » 02 Eyl 2013, 21:03

EvolutionDestructive yazdı:
emrah42 yazdı:

dizi izle dizii ben sırf dizilerle geçtim ingilizceleri hocam sende her dersi biliyosun şu derside yapamıyonmu yahu senin özetlerinle geçiiyoruz valla sınavları :)
İngilizce derslerin 4 tanesini geçtim sadece kelime ezberleyerek şunu anladım ki yapamıyorum diye bırakmayacaksın anlamasan dahi çalışacaksın neyse o ingilizceler sayesinde ek sınavda 3 kredim kalmıştı ve bu ek sınavda verip mezun oldum Allaha şükür

“Diğer Dersler” sayfasına dön