aof ders taktıklerı

AÖF ile ilgili Soru ve Cevaplarızı bu bölümde paylaşabilirsiniz.
byMRZ
Uzman Doktor

aof ders taktıklerı

Mesaj gönderen byMRZ » 23 Eyl 2012, 06:11

eveeet arkadaslar cogu kısı kaydını yaptırdı artık sıra geldı calısmaya sımdı napcaz kıtap ozetı faln mı cıkarcaz sınava 3 ayımız ve calısmamız gereken 8 ders var aof kredılı sısteme gectıgı ıcın baya zorlıcakmıs bızı zıra gecen senelerde gecmıs sınavsorularından soruyolarmıs ama gecen donem aof sınava gırenler gecmıs sınav sorularından hıc cıkmadıgını soyluyolar :roll: nası yapcaz varmı tavsıyesı olan

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Re: aof ders taktıklerı

Mesaj gönderen kripton » 23 Eyl 2012, 22:42

Ben daha başlamadım byMRZ ama birbirimize mutlaka taktik verelim, destek olalım. Şu an bende 7 kitap var. Kredili sistem olunca neden zor oluyor ki. Aynı açık lisedeki gibi mi olacak acaba dönemlik, kredilik dedikleri
Resim

byMRZ
Uzman Doktor

Mesaj gönderen byMRZ » 24 Eyl 2012, 01:04

krıpton bende tam olarak cozemedım bır yonden ıyı bı yonden kotu herhalde bıde can egrısı sıye bısey varmıs sınıfta not yuksekse 35 40la bıle gecebılıyomussun ama dusukse 70le bıle kalabılıyomussun ole bıseyler ya bılen okuyan kımse yokmu yazsalarda bızde anlasak.bende daha baslamadım calısmaya cunku nasıl calıscam bılemıyorum kıtapları acınca ole bakıyom sadece

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 24 Eyl 2012, 01:30

Arkadaşlar merhaba, bu sene bildiğim kadarıyla tüm AÖF bölümleri kredili sisteme geçti..
Kredili sistem AÖL gibi kredi alacağız yine 1 yılda 4 sınav olacak ara sınav ve vize en kötü yanı ara sınavlar ile vizelerin arasında 1 ay gibi kısa bir zaman var.. AÖL olduğu gibi yine en fazla 30 kredilik ders seçebiliyoruz..

Çan eğrisi sistemi kimilerine göre daha iyi ama bunu okuyunca anlayacağız ama şunu biliyorum Kripton İslam sanat tarihi dersinde ki en zor ders Çan eğrisi çok işimize yarayacak gibi...

Bahar dönemi (ilahiyat için geçerli bu söylediğim ) İlk dönem yanı güz dönemi 1-6 ünitelerden sorumlu olacağız
1 ay sonraki vizelerde ise 1-10 ünitelerinin tamamından..
Ara sınavın % 30 vizelerde ise %70 şeklinde uygulanacak..Örneğin arapçadan 50 aldık ara sınavda % 30 olduğu için 50 * 30 /100= 15 puan..Vizede 50 aldığımızı varsayalım 50* 70/100 = 35 ara sınav 15 puan idi 15+ 35 = 50 50 nin harf karşılığı CC yani 2.00 yani bu dersi geçeriz..Her der bu şekilde 2.00 olursa geçiliyor ama 2.00 altında ise şayet CD DC o zaman şartlı geçilebilir buda derslerinin ortalamasının 2.00 olması şartı var..

Ders çalışmaya gelince öncelikle kitap okunmalı çünkü kredili sistemle birlikte sorular değişti AÖF de önceden dönemlikken sadece çıkan soruları çalışarak geçmek çok kolaymış ki hep geçmiş sınav soruları çıkıyormuş o zamanlar ama kredili sistemle bu değişmiş bunu göz önünde bulundurarak kitabı mutlaka okumamız gerektiğini düşünüyorum ve tabiki not almamız gerekir..

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 24 Eyl 2012, 01:47

Kitaplarda Üniteye başlarken '' Amaçlarımız '' ve özellikle '' Anahtar Kavramlar '' kısmındaki konuları okumadan geçmeyin, konuya yabancılık
çekmenizi bir nebze de olsa gideriyor :D
'' Sıra sizde '' soruları de bilgilerimizi pekiştirmek için mutlaka okumalıyız diye düşünüyorum :mrgreen:
velhasılı kitabı mutlaka okumalıyız ve not almalıyız kiii bu notlar çok nemlii 1 üniteyi en az 1-2 günde bitirmeliyiz vay başımıza :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 24 Eyl 2012, 01:57

Kripton bu arada Arapça için netten ders veren ünite ünite konuların işlendiği videolu derslere kayıt oldum..
Ücretli ama geçme garantili..Ama bol bol yazmamız gerekiyor :(
Kendi başımıza zaten Arapça yı anlamamız zor hiç alt yapımız yokken.. Kitapda zaten görmüşsündür hiç bizim anlayacağımız gibi değil konular uçmuş :mrgreen:

byMRZ
Uzman Doktor

Mesaj gönderen byMRZ » 24 Eyl 2012, 07:06

e mıne bazılarıda konular faln aynı sadece kıtaplar degıstı dıyolar yanı meslela ınkılap tarıhı eskıden bır kıtaptaysa sımdı onu ıkı kıtaba bolmusler yanı ınk 1 ınk 2 ama konular aynıymıs ole duydum bıde sımdı bıze verılen kıtapları dedıgın gıbı 1 6 unıte falnmı calıscaz ben hepsını calıscaz dıye bılıyorum ocaktakı sınavdan sonra tekrar kayıt yenıletıp kıtap almıcazmı

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 24 Eyl 2012, 11:23

Konular aynı fakat içerikler daha fazla, detaylı..
Bu alacağımız kitaplar Güz Dönemi için iki sınava gireceğiz bu kitaplarla..
Bu arada sen Sosyal Hizmetler bölümündesin sanırım canım, bildiğim kadarıyla Sosyal Hizmetler ara sınavda yani ilk sınavda 1-4 ünitelerden yanlız İngilizce biraz daha fazla olabilir, Dönem sonunda ise 1-8 ünitelerden sorumlu olacaklar..

Yine bildiğim kadarıyla yanlışsa düzeltin lütfen kayıt yenilemeyi bahar döneminde 1. dönemin dönem sonu sınavından sonra yaptıracağız..

byMRZ
Uzman Doktor

Mesaj gönderen byMRZ » 24 Eyl 2012, 19:29

hımm ama bak benım bundan haberım yoktu nıye kıtapları verırken su unıtelerden sorumlusunuz falan demıyolarkı bak ben oturup hepsını calısacaktım nerede yazıyo bu unıteler.yoksa butun bolumler ıcın mı gecerlı bu dedıgın bıde sıze verılen sıfreyle aof e ogrenme portalına faln gırebılıyomusunuz bana aktıf ogrencı degılsınız gıremezsınız faln dıyo

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 24 Eyl 2012, 19:47

byMRZ yazdı:krıpton bende tam olarak cozemedım bır yonden ıyı bı yonden kotu herhalde bıde can egrısı sıye bısey varmıs sınıfta not yuksekse 35 40la bıle gecebılıyomussun ama dusukse 70le bıle kalabılıyomussun ole bıseyler ya bılen okuyan kımse yokmu yazsalarda bızde anlasak.bende daha baslamadım calısmaya cunku nasıl calıscam bılemıyorum kıtapları acınca ole bakıyom sadece
Burada dediğin tam tersi gibi geldi bana. Bilgim yok henüz ama genelin ortalaması düşük olunca 35-40 la geçilmesi, genelin ortalaması yüksekse 70 le kalınması lazım sanki.
Resim

byMRZ
Uzman Doktor

Mesaj gönderen byMRZ » 24 Eyl 2012, 20:40

kripton yazdı:
byMRZ yazdı:krıpton bende tam olarak cozemedım bır yonden ıyı bı yonden kotu herhalde bıde can egrısı sıye bısey varmıs sınıfta not yuksekse 35 40la bıle gecebılıyomussun ama dusukse 70le bıle kalabılıyomussun ole bıseyler ya bılen okuyan kımse yokmu yazsalarda bızde anlasak.bende daha baslamadım calısmaya cunku nasıl calıscam bılemıyorum kıtapları acınca ole bakıyom sadece
Burada dediğin tam tersi gibi geldi bana. Bilgim yok henüz ama genelin ortalaması düşük olunca 35-40 la geçilmesi, genelin ortalaması yüksekse 70 le kalınması lazım sanki.
evet ben yanlıs yazmısım :)

Kullanıcı avatarı
kripton
Onursal Üye

Mesaj gönderen kripton » 26 Eyl 2012, 03:22

Doğru mu anlamışım yanlış mı

:arrow: Diyelim 2 yıllık AÖF okuyoruz (demiyelim zaten öyle :mrgreen: ) yılda 2 kez (güz dönemi, bahar dönemi) kayıt yenileme yapıcaz ve 205 liradan 410 lira yatırmış olacağız

:arrow: Her kayıt yenilediğimizde bize kitap verecekler ve biz bu kitabın belli ünitesine kadar ARA SINAVDA tümünden de DÖNEM SONU SINAVINDA sorumlu olacağız

Peki arasınav için ayrı kayıt, dönem sonu sınavı için ayrı kayıt mı gerekiyor :?:

Yoksa güz dönemi için yaptırdığımız kayıtla bu iki sınav da girebiliyor muyuz :?:

Bir de aynı lisedeki gibi yeni kayıt yaptırdığımızda ayriyeten kayıt yenilemeye gerek kalmıyor mu :?:
Resim

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 26 Eyl 2012, 03:59

byMRZ yazdı:hımm ama bak benım bundan haberım yoktu nıye kıtapları verırken su unıtelerden sorumlusunuz falan demıyolarkı bak ben oturup hepsını calısacaktım nerede yazıyo bu unıteler.yoksa butun bolumler ıcın mı gecerlı bu dedıgın bıde sıze verılen sıfreyle aof e ogrenme portalına faln gırebılıyomusunuz bana aktıf ogrencı degılsınız gıremezsınız faln dıyo
Canım ben dişimle uğraşmaktan bide üstüne griple uğraşmaktan kayıdımı ancak bugun yaptırabildim, bu bilgileri AÖF Önlisans İlahiyat da sorumlu olduğumuz üniteleri ararken görmüştüm hatta sizin üniteler bizden az olduğu için imrenmiştim :mrgreen:
Google aratmıştım, bölümünü yaz sorumlu olduğu üniteler diye birçok siteye rastlarsın hatta face gurubu da var oraya mutlaka katıl faydası olur..

Bölüme göre değişiyor İlahiyatın sorumlu üniteler farklı Sosyal Hizmetlerin farklı..
kripton yazdı:Doğru mu anlamışım yanlış mı

:arrow: Diyelim 2 yıllık AÖF okuyoruz (demiyelim zaten öyle :mrgreen: ) yılda 2 kez (güz dönemi, bahar dönemi) kayıt yenileme yapıcaz ve 205 liradan 410 lira yatırmış olacağız

:arrow: Her kayıt yenilediğimizde bize kitap verecekler ve biz bu kitabın belli ünitesine kadar ARA SINAVDA tümünden de DÖNEM SONU SINAVINDA sorumlu olacağız

Peki arasınav için ayrı kayıt, dönem sonu sınavı için ayrı kayıt mı gerekiyor :?:

Yoksa güz dönemi için yaptırdığımız kayıtla bu iki sınav da girebiliyor muyuz :?:

Bir de aynı lisedeki gibi yeni kayıt yaptırdığımızda ayriyeten kayıt yenilemeye gerek kalmıyor mu :?:
Nette araştırdım ama net bilgiye rastlamadım demek ki 2 kayıt olacak senede, öyle tahmin ediyorum yine de emraha sormak lazım..

1. Sınıf
1. Dönem, Güz Dönemi ( Güz Dönemi Ara Sınavı,Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı) olmak üzere iki sınav..
2. Dönem, Bahar Dönemi ( Bahar Dönemi Ara Sınavı, Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı )
Böylelikle 1 yılda 4 sınavla 1. yıl bitmiş olacak..Ayrıca AÖF tüm bölümlerinde hiçbir dersten muafiyet söz konusu değil..

Kripton birde şöyle birşey var şimdi 6 üniteden sorumlu olacağız sınavdan bir ay sonra dönem sonu sınavı olacak o zaman tüm kitapdan..
Kötü olan 2. Dönem yani Bahar Döneminde ara sınavda ilk 4 ünite bir ay sonraki dönem sonu sınavında da 10 üniteden sorumlu olacağız
( İlahiyat için söylüyorum ) 1 geri kalan 6 üniteyi nasıl çalışacaksak hem tüm dersleri :roll:

byMRZ
Uzman Doktor

Mesaj gönderen byMRZ » 26 Eyl 2012, 04:06

E-mine yazdı:
byMRZ yazdı:hımm ama bak benım bundan haberım yoktu nıye kıtapları verırken su unıtelerden sorumlusunuz falan demıyolarkı bak ben oturup hepsını calısacaktım nerede yazıyo bu unıteler.yoksa butun bolumler ıcın mı gecerlı bu dedıgın bıde sıze verılen sıfreyle aof e ogrenme portalına faln gırebılıyomusunuz bana aktıf ogrencı degılsınız gıremezsınız faln dıyo
Canım ben dişimle uğraşmaktan bide üstüne griple uğraşmaktan kayıdımı ancak bugun yaptırabildim, bu bilgileri AÖF Önlisans İlahiyat da sorumlu olduğumuz üniteleri ararken görmüştüm hatta sizin üniteler bizden az olduğu için imrenmiştim :mrgreen:
Google aratmıştım, bölümünü yaz sorumlu olduğu üniteler diye birçok siteye rastlarsın hatta face gurubu da var oraya mutlaka katıl faydası olur..

Bölüme göre değişiyor İlahiyatın sorumlu üniteler farklı Sosyal Hizmetlerin farklı..
kripton yazdı:Doğru mu anlamışım yanlış mı

Nette araştırdım ama net bilgiye rastlamadım demek ki 2 kayıt olacak senede, öyle tahmin ediyorum yine de emraha sormak lazım..

1. Sınıf
1. Dönem, Güz Dönemi ( Güz Dönemi Ara Sınavı,Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı) olmak üzere iki sınav..
2. Dönem, Bahar Dönemi ( Bahar Dönemi Ara Sınavı, Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı )
Böylelikle 1 yılda 4 sınavla 1. yıl bitmiş olacak..Ayrıca AÖF tüm bölümlerinde hiçbir dersten muafiyet söz konusu değil..

Kripton birde şöyle birşey var şimdi 6 üniteden sorumlu olacağız sınavdan bir ay sonra dönem sonu sınavı olacak o zaman tüm kitapdan..
Kötü olan 2. Dönem yani Bahar Döneminde ara sınavda ilk 4 ünite bir ay sonraki dönem sonu sınavında da 10 üniteden sorumlu olacağız
( İlahiyat için söylüyorum ) 1 geri kalan 6 üniteyi nasıl çalışacaksak hem tüm dersleri :roll:
evet ya arasında tam bır ay sure var nasıl olacak bu ıs sastım kaldım pratık bır yol bulsak neyse mecbur tum unıtelerı tek tek okuyup not alcaz sastım kaldım valla

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 26 Eyl 2012, 04:08

AÖL nasıl başardıysak öyle başaracağız yine sadece daha fazla çalışmamız gerekecek..

“Soru - Cevap” sayfasına dön