İnsanlar ile bir türlü dikiş tutturamamak

Anılarınızı Paylaşa Bileceğiniz Bölüm.
KGamze
Doçent

İnsanlar ile bir türlü dikiş tutturamamak

Mesaj gönderen KGamze » 17 Oca 2013, 00:14

Daha önceden de bir arkadaşın konusunda değinmiştim: Yalnız olmamdan.
Evet, açık öğretim lisesinde okudum 6 yıl ve okul arkadaşımın olmaması normaldi. Ama reel hayatımda da arkadaşım yoktu. Neyse, dedim okul yok iş yok kendime göre bir hayatım resmen yalnızlık üzerine çizilmiş gibi diye diye kendimle söylendim.

Eylül ayından beri dershaneye gidiyorum. Ve insanlar beni sevmiyor. Artık deneyimle sabitledim. İnsanlara garip geliyorum. Aslında bunları başta sadece hissediyordum ama bugün derste duyduklarımdan sonra kesinliğine vardım.

Bu konuyu açma amacım hem içimi dökmek hemde yorumda bulunursa bir kaç insana ulaşabilirsem bende mi sorun olup olmadığını bilmekte istiyorum.

Şimdi ben düşünüyorum hiç kimseye bir şey yapmadım peki neden bu kadar acımasızlar. Evet, herkes benimle anlaşmak zorunda değil ama saygısızlık değil mi dedikodu yapmak. Resmen beni 5-6 ders gören insanlar bu kadar acımasızca davranıyorlar bana. Bilmiyorum, bunları hak edecek bir davranışta bulundum mu? Normalde yüzüme iyi olan bir arkadaş bugün hakkımda konuştu ve çok incindim gerçekten. Sonuçta ben ona kötü hiçbir şey yapmadım ama neden neden böyleler. Onlara kötü demek istemiyorum ama bu kadar mı insanlar acımasız olmuşlar inanamıyorum.

aogorunus
Uzman

Re: İnsanlar ile bir türlü dikiş tutturamamak

Mesaj gönderen aogorunus » 17 Oca 2013, 01:19

bizlerin kalıcı arkadaşların olduğunu unutma.

bu duruma üzüldüm, fakat onların bilgisizliğini, cahilliğini, insanlıktan yoksun olmalarını ve merhametsizliğini bildiğin halde onları umursaman üzücü. dersaneye gidiyorum demişsin, zaten dersanede olanların yaşları belli, bilgileri belli, ne oldukları belli kısaca. dünya görmemiş, herşeyi ders ve sevgililikten ibaret sanan olgunlaşma evresinde olan insanlar. onlarla muhatap olmayı geç, yüzlerine bakmamalısın asıl. çünki görünen o ki, sen tüm iyi niyetinle yaklaşmana rağmen, onlar yine de özlerinden vazgeçemeyip, hakkında konuşmuşlar.

neyse, ne saçmaladım bilmiyorum, ama onlara ihtiyacın olmadığını bilmeni isterim. hele ki hayatının şu noktasında, yapacağın en son şey üzülmek ve strese girmek olsun. çünki ygs vb. böyle şeylere gelmez. hele bir sınava gir, istediğin üniversiteye git, olgun, senin kafanda insanlarla tanış, ondan sonra bu döneminde yaşadığın şeyleri hatırlamayacaksın bile.

bir kaç arkadaş arıyorsan, kitaplarda o kadar fazla var ki, şaşarsın. dünya klasikleri oku, oradaki çeşit çeşit kahramanlarda senin düşüncelerine uyan bir çok karakter var. onlarla tanış, dertlerini dinle, keyifli vakit geçir. :)

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 17 Oca 2013, 01:33

Çok uğraşmışsın insanların söküklerini dikmek için, ama becerememişsin. Sende anla ki sökük kişilikte ise dikiş tutmaz.

Sen her zaman kendin ol insanlarla diyalog kurup kurmamak önemli değil beynini eğitim ile donat bak sana doğru nasıl gelecekler insanlara faydalı ol ama iyi bil ki en iyi arkadaşların AİLENDİR. Hayatta hiç bir şey ailenin yerini tutmaz. Mayası bozuk insanlarla asla arkadaşlık kurma bak benim çevremde bir tane bile arkadaşım yok olmaması beni çok mutlu ediyor çünkü abuk subuk sapkın düşüncelerine asla ben ayak uyduramıyorum bu konuda kendimi iyi aşıladım.
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

Kullanıcı avatarı
Doçent
Forum Moderatörü

Mesaj gönderen Doçent » 17 Oca 2013, 01:38

aslında önce senden kaynaklanıyor kendini yalnız tanımlıyorsun bir kere bu doğru değil asla haytta yalnız değiliz sen kendini yalnızlaştırmadın sürece...diğerlerine gelince değer vermediğimiz insanlar olsa bile eleştri, samimiyetsiz sözler bizi bozar heleki seni gerçek anlamda tanımayıp öngörlü yaklaşanlara kızarız...iki seçeneğin var ya umursamıycaksın ya da bana neden böyle davrandılar diye içleneceksin

sen ikinciyi seçip bunu ordan buraya taşımışsın....yanlış orda kalmalıydı seni bu kadar meşgul etmemeliydi

sen önce şu düşünceden vazgeç (yalnızım arkadaşım yok )

benimde çok arkadaşım yok ama şunu biliyorum ben merhaba dediğim herkesle arkadaş olabilirim :D bakış açısı önemli kendini soyutlama
Hayat seni güldürmüyorsa espriyi anlamadın demektir.

Kullanıcı avatarı
Yağmur damlaları
Onursal Üye

Mesaj gönderen Yağmur damlaları » 17 Oca 2013, 02:36

KGamze yazdı:Daha önceden de bir arkadaşın konusunda değinmiştim: Yalnız olmamdan.
Evet, açık öğretim lisesinde okudum 6 yıl ve okul arkadaşımın olmaması normaldi. Ama reel hayatımda da arkadaşım yoktu. Neyse, dedim okul yok iş yok kendime göre bir hayatım resmen yalnızlık üzerine çizilmiş gibi diye diye kendimle söylendim.

Eylül ayından beri dershaneye gidiyorum. Ve insanlar beni sevmiyor. Artık deneyimle sabitledim. İnsanlara garip geliyorum. Aslında bunları başta sadece hissediyordum ama bugün derste duyduklarımdan sonra kesinliğine vardım.

Bu konuyu açma amacım hem içimi dökmek hemde yorumda bulunursa bir kaç insana ulaşabilirsem bende mi sorun olup olmadığını bilmekte istiyorum.

Şimdi ben düşünüyorum hiç kimseye bir şey yapmadım peki neden bu kadar acımasızlar. Evet, herkes benimle anlaşmak zorunda değil ama saygısızlık değil mi dedikodu yapmak. Resmen beni 5-6 ders gören insanlar bu kadar acımasızca davranıyorlar bana. Bilmiyorum, bunları hak edecek bir davranışta bulundum mu? Normalde yüzüme iyi olan bir arkadaş bugün hakkımda konuştu ve çok incindim gerçekten. Sonuçta ben ona kötü hiçbir şey yapmadım ama neden neden böyleler. Onlara kötü demek istemiyorum ama bu kadar mı insanlar acımasız olmuşlar inanamıyorum.
Daha öncelerde ailenle veya insanlarla ilgili sorunlar yaşadın mı Gamze?
Bu öyle durduk yere olabilecek birşey değil çünkü...
Yani durduk yere arkadaşsız kalmaz insan , İnsanlara güvenemiyor olabilirsin, bunun sebebide yaşadığın , gördüğün veya duyduğun olaylardır...

Yukarıda arkadaşların söylediği bazı şeylere katılmıyorum.
aogorunus yazdı:fakat onların bilgisizliğini, cahilliğini, insanlıktan yoksun olmalarını ve merhametsizliğini bildiğin halde onları umursaman üzücü.
Burada mesela ; bir sorun olduğu ortada ama bu sorun sadece senin arkandan konuşan o insanla değildir...
Günümüzde bir çok genç/insan ya merhametsiz ya da öyle görünüyor ama bunun için hemen kendilerini suçlayamayız..
Çünkü kimin ne yaşadığını biz bilemeyiz.
Genelde bu gibi durumlar insanların ailelerinden ve yetiştirilkme tarzlarından kaynaklanıyor.
Bunun için gençleri suçlamak ve tüm sorumluluğu onlara yüklemek doğru olmaz..
Tabi ki artık belli bir yaşa gelmişler ve kendilerini geliştirmeliler.
Aileleri onları yanlış yetiştirdi diye onlar bu konuda hiç sorumluluk sahibi değildir diyemeyiz.

Ama insanların birbirine ihtiyacı vardır.
Şayet öyle olmasaydı bu gün insanlar yalnızlıktan vs. den yakınıyor olmazdı.
DeKaN yazdı:benim çevremde bir tane bile arkadaşım yok olmaması beni çok mutlu ediyor çünkü abuk subuk sapkın düşüncelerine asla ben ayak uyduramıyorum bu konuda kendimi iyi aşıladım.
Dekan abininde bu düşüncesine katılmıyorum çünkü arkadışının olmaması mutluluk sebebi değildir...
Sen başkalarına ayak uyduramıyor olabilirsin belki seni kötü yola sevkedeceklerini de düşünebilirsin, ama birde olaya farklı boyuttan bakmalısın.
Mesela onların sana faydası olayacaksa bile belki onların senden öğreneceği birşeyler vardır...

Yani bu durumu boşver gitsin demiyorum..
Ama her ortamda şeffaf olmayı seç..
Sen hep doğru olduktan sonra insanların senin arkandan ne söyledikleri çokta önemli değildir ;)
Sonuç itibariyle öyle olmadığını sen biliyorsun değil mi ;)
Birileri sana "kötüsün" dediği için sen kötü bir insan olmazsın ;)

Sen insanlara karşı hassaslığını devam ettir bence .
İnsanları sevmeye devam ;)
Eğer ki olmuyorsa iyi yönünden bak olaya her insanın derdi sıkıntısı var inan seninde arkadaşının olmaması sebepsiz değildir ;)
Unutma!Yalnız başına beni yıkabilen tek kişi sensin.

Anneliğin mukaddesliği gece yarısı uyandığı uykudadır.

Deliyi adam edemeyiz ama adamı deli ederiz!

Dost acı söyleyen değil,acıyı tatlı dille söyleyebilendir!

Ya insana gül ver yada gülüver.

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 17 Oca 2013, 04:47

Yağmur ablam benden küçük olmana rağmen saygım amaçlı abla diye hitap ediyorum sana ben esnek yapılı bir insanım bir şey denerim olmaz başka bir yol denerim o da olmaz bir başka yol denerim bu da böyle bir şey ben elimden gelse insan yetiştirmek isterim. Ama ilk önce kendimi cephanelerle kuşanır gibi eğitim,bilgi ile kuşanmak gerekir.Bunu yapmaya çalışıyorum. Aynen dediğin gibi beni kötü yollara sevk edecek arkadaşlara asla ve asla taviz vermem ayak uydurmam
benim biricik ailem var. Eğer bir arkadaşım sırdaşım ve dostum olacaksa o da eşim olur başkası olmaz olamaz.
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

murattt

Mesaj gönderen murattt » 17 Oca 2013, 05:13

sevgiiiiiiiiiii . Sadece karsiliksiz sevgi Baska bisey lazim degil mutlulugu temin için

aogorunus
Uzman

Mesaj gönderen aogorunus » 17 Oca 2013, 05:13

DeKaN yazdı:Yağmur ablam benden küçük olmana rağmen saygım amaçlı abla diye hitap ediyorum sana ben esnek yapılı bir insanım bir şey denerim olmaz başka bir yol denerim o da olmaz bir başka yol denerim bu da böyle bir şey ben elimden gelse insan yetiştirmek isterim. Ama ilk önce kendimi cephanelerle kuşanır gibi eğitim,bilgi ile kuşanmak gerekir.Bunu yapmaya çalışıyorum. Aynen dediğin gibi beni kötü yollara sevk edecek arkadaşlara asla ve asla taviz vermem ayak uydurmam
benim biricik ailem var. Eğer bir arkadaşım sırdaşım ve dostum olacaksa o da eşim olur başkası olmaz olamaz.
hocam düşünce olarak haklısınız fakat, daha tanışmadığınız insanlar için bile bu kadar önyargılı konuşmayın. gün gelir, çok iyi dostlar edinirsiniz.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 17 Oca 2013, 05:14

Bende seninle aynı durumdayım gamze.Kimseyle anlaşamıyorum bir tek sende değil bendede var o problem bir çok kişide'de var tabiki benim ilkokuldan beri güzel bir şekilde geçindiğim anlaşabildiğim hiç kavga etmediğim arkadaşlarım daha doğrusu arkadaş diye hitap ettiğim kişiler şimdi yanımdan geçerken yüzüme bile bakmıyorlar.İlkokul arkadaşlarıma facebook'tan arkadaşlık isteği gönderiyorum konuşmuyorlar bile ne yapıyorsun naber demiyorlar bazıları siliyor engelliyor.Yunanlıya Amerikalıya arkadaşlık isteği gönderiyorum facebook'u açtıktan sonra başından kalkamıyorum habire muhabbet ediyorlar muhabbeti bitiremiyorlar bile Türkiye nasıl orada havalar nasıl dostum Amerikaya gelsene gez gör sana her konuda yardımcı olurum diyorlar,Bu ülkede gençlerde arkadaşlık dostluk namına bir şey kalmamış.Kendilerini büyük gönüllü zannediyorlar işte benim kız arkadaşım var görüşmem lazım elinde telefon habire sevgilisinle mesajlaşıyor yaw dur bi adam sen benle konuşmaya muhabbet etmeye geldiysen kız arkadaşını niye bu kadar övüyorsun habire telefonda onunla konuşuyorsun git ozaman kız kankinin yanına ben böyle birşey görmedim tabiki herkez aynı değil ama böyle sohbet ortamı yaratmak çok zor artık elin yabancısı benle sohbet ediyor ilkokuldan beri tanıdığım arkadaşların bana tutumuna davranışlarına bak.

Kullanıcı avatarı
E-mine
Doktor

Mesaj gönderen E-mine » 17 Oca 2013, 05:36

Merhaba Gamzeciğim, hepimizin hayatında inan böyle hissettiğimiz hissetmekle de kalmayıp bu duyguları hissetmemize neden olan çok şeyler yaşamışızdır.

Ben kendimden yola çıkarak bu durumun nedenini anlatmaya çalışacağım..
İnsanların düşüncelerine çok önem veriyoruz, öncelikle kendimize gerekli değeri layığıyla vermemiz gerekiyor..
En önemlisi de ''çekim yasası'' ki ben çok inanırım buna..Hayatımda bir ara sürekli olumsuz insanlara denk geldiğim zamanlar oldu..
Nedeninin ''ben'' olduğumu farkettim, o insanları düşüncelerimiz ve olumsuz düşünce yapısıyla biz hayatıma çekiyoruz..
Birşeyi çok isteyince olmaz ne zaman ki oluruna bırakırız o zaman gerçekleşir, ama şu önemli güzel düşün güzel insanları çek, onları seni gelip bulacaktır..Hem de hiç ummadığın zamanlar da :) Bu da tecrubeyle sabittir : )

Olgun davranışlara sahip olmayan, gerçek insan olamamış insan kendine dost olamazken hiç kimseye dost olamaz..
O yüzden bunların dostane olan ya da olmayan tavırları önemli değil..
Önemli olan gerçek insanın sana varsa olumsuz tavrı veya nedeni önemlidir..

Sen güzel düşün, bunu ''klasik güzel düşün'' sözü olarak algılama ama..Herkesin iyiliğini iste, gerekirse yardımda bulun ama hiç karşılık beklemeden bir teşekkur bile beklemeden..Bir süre sonra zaten güzel insanlarla karşılaşacaksındır :wink:

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 18 Oca 2013, 08:53

aogorunus yazdı: bir kaç arkadaş arıyorsan, kitaplarda o kadar fazla var ki, şaşarsın. dünya klasikleri oku, oradaki çeşit çeşit kahramanlarda senin düşüncelerine uyan bir çok karakter var. onlarla tanış, dertlerini dinle, keyifli vakit geçir. :)
Yazdıkların ve tavsiyen için teşekkür ediyorum. Rahat bir dokuz yıldır kitap okuyan bir insanım ve yazdıklarınızda haklısınız. Normalde insanlarla geçirdiğim vakitten ise kitap kahramanlarını okumak günlerce daha keyifli oluyor.

pskolog yazdı: sen önce şu düşünceden vazgeç (yalnızım arkadaşım yok )
Aslında benim öyle bir düşüncem de yok ama çevremdeki olanlar bana bunu direterek hissettiriyor. Gruplaşma nedir? 1'inci sınıflarda olur böyle şeyler. İki kişi olup bir kişiyi dışlamak ve ister istemez kendimi soyutlanmış buluyorum.
DeKaN yazdı: Mayası bozuk insanlarla asla arkadaşlık kurma bak benim çevremde bir tane bile arkadaşım yok olmaması beni çok mutlu ediyor çünkü abuk subuk sapkın düşüncelerine asla ben ayak uyduramıyorum bu konuda kendimi iyi aşıladım.
Aslında benim arkadaş edinmek gibi bir gayem yok sadece toplum içinde egosuz huzurlu bir ortam olsun. Dershanedeki bahsettiğim şahıslara da bu şekilde hitap etmek istemem "mayası bozuk" diye belki hak ediyor veya etmiyorlar bende onları yakından tanımıyorum ama sonuçta kulağımla duyduğum şeyler var ve ben onlara yanlış bir yaklaşımda bulunmadım tamamen kendi kurguları buda mayası bozukluksa eğer öyledirler ne diyeyim. Evet, en iyi arkadaşlarım ailem onlarla da paylaştım bu mevzuyu.

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 18 Oca 2013, 09:05

Jackal4540 yazdı:Bende seninle aynı durumdayım gamze.Kimseyle anlaşamıyorum bir tek sende değil bendede var o problem bir çok kişide'de var tabiki benim ilkokuldan beri güzel bir şekilde geçindiğim anlaşabildiğim hiç kavga etmediğim arkadaşlarım daha doğrusu arkadaş diye hitap ettiğim kişiler şimdi yanımdan geçerken yüzüme bile bakmıyorlar.İlkokul arkadaşlarıma facebook'tan arkadaşlık isteği gönderiyorum konuşmuyorlar bile ne yapıyorsun naber demiyorlar bazıları siliyor engelliyor.Yunanlıya Amerikalıya arkadaşlık isteği gönderiyorum facebook'u açtıktan sonra başından kalkamıyorum habire muhabbet ediyorlar muhabbeti bitiremiyorlar bile Türkiye nasıl orada havalar nasıl dostum Amerikaya gelsene gez gör sana her konuda yardımcı olurum diyorlar,Bu ülkede gençlerde arkadaşlık dostluk namına bir şey kalmamış.Kendilerini büyük gönüllü zannediyorlar işte benim kız arkadaşım var görüşmem lazım elinde telefon habire sevgilisinle mesajlaşıyor yaw dur bi adam sen benle konuşmaya muhabbet etmeye geldiysen kız arkadaşını niye bu kadar övüyorsun habire telefonda onunla konuşuyorsun git ozaman kız kankinin yanına ben böyle birşey görmedim tabiki herkez aynı değil ama böyle sohbet ortamı yaratmak çok zor artık elin yabancısı benle sohbet ediyor ilkokuldan beri tanıdığım arkadaşların bana tutumuna davranışlarına bak.
Çıkar ilişkisi aslında seninle arkadaş olmasında bir sebebi olabiliyor ya paran içindir ya da havalısıdır ne bileyim. Sonra okul biter arkadaşlık biter.

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 18 Oca 2013, 09:05

Yağmur damlaları yazdı: Yani bu durumu boşver gitsin demiyorum..
Ama her ortamda şeffaf olmayı seç..
Sen hep doğru olduktan sonra insanların senin arkandan ne söyledikleri çokta önemli değildir ;)
Sonuç itibariyle öyle olmadığını sen biliyorsun değil mi ;)
Birileri sana "kötüsün" dediği için sen kötü bir insan olmazsın ;)

Sen insanlara karşı hassaslığını devam ettir bence .
İnsanları sevmeye devam ;)
Eğer ki olmuyorsa iyi yönünden bak olaya her insanın derdi sıkıntısı var inan seninde arkadaşının olmaması sebepsiz değildir ;)
Ben boş veririm de bakışları çok rahatsız edici olabiliyor ve sözleri. Bu insanlarla Hazirana kadar birlikteyim.
Ben mesela bir insandan hoşlanmayabilirim ama asla ona saygıda kusur etmem. Hele ki bana bir zararı dokunmadığı halde durduk yerde yanımdaki ile bir olup hakkında ileri geri konuşmam en azından. Gerçekten yaptıklarına bir anlam veremiyorum.

KGamze
Doçent

Mesaj gönderen KGamze » 18 Oca 2013, 09:14

E-mine yazdı: Sen güzel düşün, bunu ''klasik güzel düşün'' sözü olarak algılama ama..Herkesin iyiliğini iste, gerekirse yardımda bulun ama hiç karşılık beklemeden bir teşekkur bile beklemeden..Bir süre sonra zaten güzel insanlarla karşılaşacaksındır :wink:
Umarım dediğiniz gibi olur.

Bu sözünüze karşılık bir örnek vereyim. Bu bahsettiğim şahıstan birisi üniversite başvurusu ile ilgili bir sıkıntısı vardı ve ben ona "çıkışta gideriz iki dakikaya hallederiz" dedim ve sonra dersin ortasında diğer bahsettiğim şahısla ile birlikte herhangi bir şey için çıkar gibi dersten çıktılar, meğer okula gitmişler üstelik halledememiş işini de.
Ben mi safım bilmiyorum insanlar bana kötülük yapsa da ben yardımımı esirgemem ama görüldüğü gibi hep bir küstahlık söz konusu.

Kullanıcı avatarı
Jackal4540
Uzman Doktor

Mesaj gönderen Jackal4540 » 20 Oca 2013, 02:28

KGamze yazdı:
E-mine yazdı: Sen güzel düşün, bunu ''klasik güzel düşün'' sözü olarak algılama ama..Herkesin iyiliğini iste, gerekirse yardımda bulun ama hiç karşılık beklemeden bir teşekkur bile beklemeden..Bir süre sonra zaten güzel insanlarla karşılaşacaksındır :wink:
Umarım dediğiniz gibi olur.

Bu sözünüze karşılık bir örnek vereyim. Bu bahsettiğim şahıstan birisi üniversite başvurusu ile ilgili bir sıkıntısı vardı ve ben ona "çıkışta gideriz iki dakikaya hallederiz" dedim ve sonra dersin ortasında diğer bahsettiğim şahısla ile birlikte herhangi bir şey için çıkar gibi dersten çıktılar, meğer okula gitmişler üstelik halledememiş işini de.
Ben mi safım bilmiyorum insanlar bana kötülük yapsa da ben yardımımı esirgemem ama görüldüğü gibi hep bir küstahlık söz konusu.
Yoo karşındaki enayi durumuna düşmüş sevinmen lazım gamze :mrgreen:

“Anılar,Günlük..vs” sayfasına dön