1. Ek(4.Dönem) Sınav - 2. Ek(5.Dönem) Sınav

Sınavlar Hakkında Her Türlü Soru ve Cevaplarınızı Bu bölümde Paylaşabilirsiniz
epidoras
Uzman Doktor

1. Ek(4.Dönem) Sınav - 2. Ek(5.Dönem) Sınav

Mesaj gönderen epidoras » 17 Mar 2013, 07:18

Merhaba arkadaşlar,

Belki bir çoğunuz dikkat etmiştir ya da etmemiştir ancak bir husus konusunda dikkat çekmek ve fikir almak istiyorum.
Her yıl artık düzenli olarak 2 adet ek sınav yapıldığı gözüme çarpıyor.
3. Dönem(Temmuz) sınavından sonra Üniversite kazananların mağdur olmaması adına Eylül ayının ilk haftası ilk Ek sınav düzenleniyor.
Bu sınavda mezun olamayan fakat bir kaç kredi ile mezuniyeti kaçıran arkadaşlar son bir ek sınav ile mezun ediliyorlar. Bu arkadaşların çoğunun ortak noktası Temmuz ayı 8. Dönemleri olup 8. İngilizce dersinden muaf olmak için yapılıyor.

Soruma gelince:
3. Dönem(Temmuz) sınavlarına 18 yaşından büyükler girdiği için ve genellikle zamanında okuyamayarak sonradan okul bitirip diplomaya sahip olmak isteyen kişilerin profili ön plana çıkıyor. Bu yüzden olacak ki ağırlıkla 3. Dönem sınav soruları 1. ve 2. dönem sınavlarına benzerliği dikkat çekiyor. Kısaca 3. dönem sınavı genellikle kolay olabiliyor. Ek sınavın yapıldığı ve 4. dönem diye adlandırdığımız kısım ise sorular incelendiğinde yıl içinde yapılan ilk sınavlara benzerlik daha çok artıyor, gittikçe kolaylaştırılıyor yani.

Ancak; Ben bu güne kadar Eylül ayında yapılan ve AOL ün merkezi olan Ankara da gerçekleşen sınav sorularının hiç internet ortamına koyulduğunu görmedim! Aramızda 2. Ek sınav(5. Dönem) ile mezun olan kimse var mı? Sorular nasıl geliyor? çok kolay geliyor da ya da öğretim görevlisi denetmen arkadaşlar kolaylık sağlıyorlar mı?

Bilgisi olan var ve paylaşırsa memnun olurum. Ben gelecek sene YGS ve LYS sınavlarına ciddi derece ağırlık vereceğim için Ek sınav ile mezun olmayı planlıyorum bu nedenden ötürü bu kadar etraflıca araştırıyorum :)

Saygılar.

Cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim - Gazali
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Hz. Muhammed

emrahk
Onursal Üye

Re: 1. Ek(4.Dönem) Sınav - 2. Ek(5.Dönem) Sınav

Mesaj gönderen emrahk » 22 Mar 2013, 03:54

Yapılması muhtemel ilk ek sınav belirli illerdeki sınav salonlarında yapılıyor. Son 2 senedir Ankara dışında da yapılan bu sınavlarda klasik AÖL sınavı gibi gözetmen yardımı mümkün değil. Tabi "yardım aldım" diyen istisna arkadaşlar olabilir ama mümkün değil demek en doğrusu. İkinci ek sınav yapılırsa Ankara'da yapılıyor ve bu sınavda gözetmen yardımı olduğunu hiç duymadım.

Soruların zorluk seviyesine gelirsen, arkadaşlardan yıllardır aldığım duyuma göre sorular dönem sınavlarına göre oldukça kolay oluyormuş. Bazı dersler belirli bir dönemin sorularıyla şıklar dahil birebir aynı olurken, bazı derslerinki birçok AÖL sınavının kolajı niteliğinde oluyormuş. Ama şurası kesin ki; ek sınav yapılırsa, geçmiş dönem sınavlarını kontrol edip ezberleyenler genelde iyi bir puanla dersi geçiyorlar...
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 22 Mar 2013, 04:19

emrahk yazdı:Yapılması muhtemel ilk ek sınav belirli illerdeki sınav salonlarında yapılıyor. Son 2 senedir Ankara dışında da yapılan bu sınavlarda klasik AÖL sınavı gibi gözetmen yardımı mümkün değil. Tabi "yardım aldım" diyen istisna arkadaşlar olabilir ama mümkün değil demek en doğrusu. İkinci ek sınav yapılırsa Ankara'da yapılıyor ve bu sınavda gözetmen yardımı olduğunu hiç duymadım.

Soruların zorluk seviyesine gelirsen, arkadaşlardan yıllardır aldığım duyuma göre sorular dönem sınavlarına göre oldukça kolay oluyormuş. Bazı dersler belirli bir dönemin sorularıyla şıklar dahil birebir aynı olurken, bazı derslerinki birçok AÖL sınavının kolajı niteliğinde oluyormuş. Ama şurası kesin ki; ek sınav yapılırsa, geçmiş dönem sınavlarını kontrol edip ezberleyenler genelde iyi bir puanla dersi geçiyorlar...
Tam olarak istediğim cevabı aldım, teşekkür ederim.
Cahille girme münakaşaya; ya sinirini zıplatır havaya ya da yazık olur adabına - Mevlana

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 22 Mar 2013, 05:18

Rica ederim, forumdan bir tıp öğrencisi çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum... :)
..."iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.
Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler."

Mustafa Kemal Atatürk

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 22 Mar 2013, 06:03

emrahk benden güzel tıp olur ha

kadın gelecek buram ağrıyor diyecek bende bacı açma ha günah günah:))))
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 22 Mar 2013, 06:24

emrahk yazdı:Rica ederim, forumdan bir tıp öğrencisi çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum... :)
Çok teşekkür ederim, inş azimle başaracağım. ;)

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 22 Mar 2013, 06:25

DeKaN yazdı:emrahk benden güzel tıp olur ha

Sen zaten doktor değilmisin? :shock: :D

vişneçürüğü
Doktor

Mesaj gönderen vişneçürüğü » 22 Mar 2013, 09:38

Kardeş ben 2012 1 ek sınav da mezunlar kervanına girenlerdenim.
Şimdi uni deyim. Hacettepede. Benim 13 kredim eksikti.
Ankara Farabi lisesinde girdim sınava. Ve sana temenni ederim ki.
Sorular yıl içince çıkmış soruların tıpa tıp aynisiydi
Yani. Bn 95 almatım hepsinden. Ama kesinlikle gozetmn yardımı yok o yalan !! Acık lıse sınavını ayni.
Ben delli gıbı ezberledım yıl içinde çıkmışları bır yallan olmasın 25 30 kere cozmustım artık iyce gaza gelip ucunda Hacettepeli olmak vardı cubkı.
Basarılaar

4-yıllık genel Kültür
14.09.2012
MEZUN

epidoras
Uzman Doktor

Mesaj gönderen epidoras » 22 Mar 2013, 10:29

vişneçürüğü yazdı:Kardeş ben 2012 1 ek sınav da mezunlar kervanına girenlerdenim.
Şimdi uni deyim. Hacettepede. Benim 13 kredim eksikti.
Ankara Farabi lisesinde girdim sınava. Ve sana temenni ederim ki.
Sorular yıl içince çıkmış soruların tıpa tıp aynisiydi
Yani. Bn 95 almatım hepsinden. Ama kesinlikle gozetmn yardımı yok o yalan !! Acık lıse sınavını ayni.
Ben delli gıbı ezberledım yıl içinde çıkmışları bır yallan olmasın 25 30 kere cozmustım artık iyce gaza gelip ucunda Hacettepeli olmak vardı cubkı.
Basarılaar
Cok tesekkur ederim cevap icin zaten benim asil merak ettigim soru turuydu. Onuda sen ve emrahk sagolun cevapladiniz. Bunu merak etmemin nedeni 2. Ek sinavlarin sorularini hic yayinlamiyor olmalari. Tekrar tesekkur ederim.
En son epidoras tarafından 23 Mar 2013, 00:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

emrahk
Onursal Üye

Mesaj gönderen emrahk » 22 Mar 2013, 19:32

Çok güldüm ya, aynen öyle yapacağından kuşkum yok. :lol:

Şaka maka hala "karımı erkek doktorlara muayene ettirmem." diyen kocalar var bu ülkede... :?
epidoras yazdı:

Sen zaten doktor değilmisin? :shock: :D
Evet, hatta kendisi Tıp Fakültesi Dekan'ı... 8)

Mustafa Kemal Atatürk

DeKaN
Uzman Doktor

Mesaj gönderen DeKaN » 22 Mar 2013, 23:40

diş doktoruyum ben gecenlerde çürük dişleri olan bi acizade biri geldi çürüklerini çektirecekmis bende aç agzını dedim camsil sıktım azına uyuşsun diye ne ise tertemiz yaptım dişlerini ben işimi kökünden hallederim temiz yaparım:) :mrgreen:
İsyan etmişim ben, öyle bir zerreyim ki aleme baş kaldırmışım.

“Sınavlar” sayfasına dön